در اين بخش مي‌توانيد آموزش و مثال‌های مرتبط با میکروکنترلرهای AVR را مشاهده بفرمایید
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6615

تشکر کرده: 1670 مرتبه
تشکر شده: 8151 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

راه اندازی LED از نوع RGB با AVR

توسط sinaset » شنبه 14 بهمن 1396 09:32

بنام خدا
باسلام

راه اندازی LED از نوع RGB با AVR

همانطور که میدانید،LED از نوع RGB را می توان به کمک یک میکروکنترولر راه اندازی کرد، یک میکروکنترولر که حداقل سه واحد PWM داشته باشد!

LED از نوع RGB به کمک موج PWM که برای هر LED فرستاده میشود روشن و خاموش میشود! به عبارت ساده تر، بازهم مثل مسئله دات ماتریکس یا سون سگمنت مولتی پلاکس،در اینجا ما از قاعده خطایی انسان استفاده میکنیم.!

اما چطور؟!

در اینجا،یک موج PWM در فرکانس (مثلا 65 هرتز) برای پایه ال ای دی (یا آبی ، یا سبز، یا قرمز)میفرستیم! و بجایی افزایش و کاهش فرکانس! دیوتی سایکل یا چرخه کاری را افزایش و کاهش میدهیم.!
وقتی چرخه کاری را کاهش و افزایش بدهیم،در ازمایش واقعی، LED نورش کم و زیاد میشود! یعنی چشم انسان ان را اینطور می بیند! در واقع وقتی چرخه کاری 0 باشد! نور LED خاموش است،اما وقتی به مرور ان را  زیاد کنیم تا به 100 برسد، به مروز افزایش پیدا می کند و نورش کامل میشود.
اما برای تولید رنگ ها مختلف، باید از قاعده ترکیب رنگ استفاده کنیم،یعنی،نور هر LED را به میزان مشخص روشن میکنیم،تا رنگ ها مختلف تولید شوند!( لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد تاپیک را جهت درک بهتر ببینید)
واحد PWM میکروکنترولر مثل atmega8 هشت بیتی می باشد، یعنی دقت این واحد 255 بیتی می باشد، به عبارتی، می توان دیوتی سایکل یا چرخه کاری را، با دقت 255 کم و زیاد کرد!
ما سه رنگ داریم،که ان را اگر به سه واحد PWM میکرو بدهیم، برای هرنگ می توان 255 حالت مختلف به وجود بیااوریم، اگر بخواهیم، انها را باهم دیگر ترکیب کنیم، تقریبا می توان 16 میلیون رنگ را به وجود بی اورید..
ادامه دارد..
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان