در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با سایر میکروکنترلرها به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

56

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 89 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 شهریور 1394 11:41

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

ساخت مکعب LED با استفاده از رسپبری پای-قسمت اول

توسط کافه ربات » دوشنبه 2 آذر 1394 12:10

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
امروز می خوایم براتون قسمت اول آموزش مکعب LED رو بذاریم. با مطالعه ی این آموزش شما قادر خواهید بود خودتون یک معکب LED  بسازید که توسط رسپبری پای کنترل می‌شود. آموزش کامل ساخت این مکعب رو می تونید در سایت کافه ربات مشاهده کنید. caferobot.irقطعات مورد نیاز:

    برد بورد
    27 عدد LED
    فلز لحیم کاری و هویه
    سیم
    سه عدد ترانزیستور
    هر مدلی از رسپبری پای
    برد توسعه 40 پین رسپبری پای (اختیاری)


طرز ساخت مکعب LED:


کار خود را با اندازه‌گیری پایه کوتاه LED ها آغاز کنید. با این کار می توانید حداکثر فاصله بین LED‌ها را اندازه بگیرید.یک شبکه 3x3 روی یک تخته نازک (به عنوان مثال 3 میلیمتر) رسم کنید و با استفاده از دریل 9 نقطه آن را به اندازه LED‌ها سوراخ کنید. از این تخته به عنوان نگه‌دارنده LED‌ها در زمان لحیم‌کاری استفاده کنید.
LED ها را به پین های 5 ولت و زمین رسپبری پای وصل کرده و از سالم بودن تک تک آن ها اطمینان حاصل کنید.
هر LED را در یک سوراخ تخته قرار دهید و پایه کوتاه‌ را طبق الگوی دیاگرام خم کنید. هر پایه کوتاه باید به پایه کوتاه‌ در LED بعدی متصل شود، اما نباید تماسی با پایه بلند داشته باشد.در این مرحله پایه‌های کوتاه را به یکدیگر لحیم کنید تا یک لایه از مکعب ایجاد شود. اکنون هر لایه را با قرار دادن سیم زمین در مقابل پایه‌های کوتاه‌ که به یکدیگر لحیم شده‌اند و اتصال سیم‌های عمودی (پایه های بلند LED ها) به سیم 5 ولت، آزمایش کنید. با هر بار اتصال، LED مربوطه باید روشن شود.لایه را از سوراخ‌ها خارج کرده و دو لایه دیگر را دقیقا مطابق مراحل بالا آماده کنید.
سیم‌های عمودی هر لایه را به لایه بالایی لحیم کنید.
در مرحله پایانی، LEDها را با قرار دادن سیم زمین در یک لایه و تکمیل مدار با اتصال دیگر پین‌ها به سیم 5 ولتی، آزمایش کنید. اگر همه چیز درست کار کند ، LEDی متناظر باید روشن شود.
در آخرین مرحله از لحیم کاری به هر لایه از مکعب یک سیم برای اتصال به بورد، لحیم کنید.در قسمت بعدی آموزش، طریقه ساخت مدار رو براتون میزاریم. موفق باشید.

http://caferobot.ir/academy/arduino/ite ... 3-led-cube

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

56

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 89 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 شهریور 1394 11:41

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: ساخت مکعب LED با استفاده از رسپبری پای-قسمت دوم

توسط کافه ربات » يکشنبه 8 آذر 1394 11:29

با عرض سلام مجدد خدمت دوستان عزیز
امروز می خوایم براتون قسمت دوم آموزش مکعب LED رو بذاریم. در این قسمت نحوه ی ساخت مدار و برنامه نویسی رو براتون میزاریم.آموزش کامل ساخت این مکعب رو می تونید در سایت کافه ربات مشاهده کنید. caferobot.ir

ساخت مدار:

گام بعدی قرار دادن 9 پین مکعب به صورت جداگانه داخل برد بورد می‌باشد. شاید نیاز باشد برای قرار گرفتن پایه ها در مکان مناسب، کمی پایه‌های مکعب را خم کنید.برد توسعه رسپبری پای را به برد بورد متصل کنید و 9 پین خروجی GPIO را به 9 پایه بلند LEDهای مکعب وصل کنید. با اتصال هر پین به منبع تغذیه، 3 لامپ LED موجود در ستون متناظر آن، روشن خواهند شد. برای کامل کردن مدار، شما باید هر سه لایه را به زمین متصل کنید. اگر آنها را مستقیما به زمین متصل کنید در این صورت، هر سه لایه همیشه به زمین متصل خواهند بود و شما به جای روشن کردن هر LED به تنهایی ، فقط قادر خواهید بود که هر ستون LED را روشن کنید.
بنابراین از ترانزیستور استفاده می کنیم. ترانزیستورها را می توان به عنوان سوییچ‌های کوچکی با سه پین توصیف کرد. دو پین در سمت راست و چپ شبیه به دو انتهای سیم هستند که در این مدار یک سیم به زمین و سیم دیگر به لایه ها وصل شده است اگر منبع تغذیه را به پین وسطی اعمال کنید کلید روشن می شود و دو پایه دیگر متصل خواهند شد. پس با استفاده از سه پین‌ خروجی دیگر GPIO می‌توانید این پین ها را به پین وسطی هر سه ترانزیستور متصل کنید.
بخش الکترونیکی این پروژه آماده است و امکان اتصال هر ستون از LEDها به منبع تغذیه وجود دارد. همچنین می‌توانید اتصالات لایه ها به زمین را قطع و وصل کنید. اکنون می‌توانید هر LED را به صورت ترکیبی از led های ستون‌ها و لایه‌هایی که فعال شده اند روشن کنید.

برنامه نویسی:برنامه ای که با زبان پایتون در لینک زیر وجود دارد، نشان می دهد که چگونه led ها را با یک الگوی زیبا روشن و خاموش کنیم.

http://caferobot.ir/component/zoo/item/ ... Itemid=547

با آرزوی موفقیت.

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان