در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8122 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

نور LED باعث آلودگی شیر می‌شود

توسط sinaset » چهارشنبه 9 تیر 1395 08:42

شیر یکی از نوشیدنی‌هایی‌ست که ترکیب آن با خوراکی‌های دیگر لذت‌بخش است و طرفداران زیادی هم دارد. خوراکی‌های زیادی هستند که در ترکیب با شیر طعم بسیار دلچسبی می‌سازند. بعضی‌وقت‌ها خوراکی‌ها را مثل قهوه و کارامل با شیر ترکیب می‌کنیم گاهی هم مثل کیک یا کلوچه آن‌ها را همراه با شیر می‌خوریم. اما برعکس این خوراکی‌ها، بعضی چیزها در ترکیب با شیر اصلا جالب نمی‌شوند؛ مثلا ماهی! دانشمندان امروز به لیست این ترکیب‌های نامطلوب یک گزینه‌ی دیگر را هم اضافه کردند: نور LED!


دانشمندان کشف کرده‌اند درصورتی که شیر را حتی به‌مدت چند ساعت در معرض نور LED قرار دهیم، به‌اندازه‌ی قرار گرفتن در یک محیط میکروبی آن‌هم به‌مدت طولانی، به کیفیت آن آسیب می‌زنیم. در یک آزمایش معلوم شده در حالی که شیر پاستوریزه‌شده دور از نور LED می‌تواند تا ۱۴روز قابل استفاده باشد، لبنیاتی که با شرایط یکسان تولید شده اما تنها به‌مدت ۴

ساعت در معرض این نور قرار گرفته‌اند، کاملا طعم متفاوت و نامطلوبی می‌گیرند.

پروفسور رابین دندو، یکی از دانشمندانی که در این زمینه تحقیق کرده، می‌گوید: “شاید به‌دلایل روانی دوست داشته باشیم هنگام خرید به سطح شیر نگاه کنیم که زیر نور فروشگاه می‌درخشد. اما این احساس خوشایند ممکن است به قیمت پایین آمدن کیفیت شیر و حتی به خطر افتادن سلامتی‌مان تمام شود.”

در آزمایشی که به آن اشاره کردیم، از تعدادی از مشتریان خواسته بودند دو نمونه شیر را تست کرده و بگویند کدام را ترجیح می‌دهند. یکی از این دو نمونه نزدیک به زمان انقضا بودند اما دور از نور LED فروشگاه‌ها نگه‌داری می‌شدند. نمونه‌ی دیگر تنها ۴ ساعت در معرض نور LED قرار داده شده بود اما فاصله‌‌ی زمانی بیش‌تری تا تاریخ انقضا داشت. نتیجه این شد که بیش‌تر مشتریان نمونه‌ی اول را تازه‌تر دانسته و نوشیدن آن را ترجیح می‌دادند.

محققان می‌گویند ارزیابی مشتریان از «شیر تازه» بدون نگاه کردن به تاریخ تولید آن‌ها، به‌طرز قابل‌توجهی به‌نفع شیرهایی است که در معرض نور LED نبوده‌اند. درمورد نمونه شیرهایی هم که در معرض این نور قرار گرفته‌اند، نمونه‌هایی که مدت‌زمان کم‌تری در معرض آن بوده‌اند، از سوی مشتریان «تازه‌تر» ارزیابی می‌شدند.

به‌جز نتایجی که این تحقیق در مورد طعم بهتر شیر به آن دست پیدا کرده، همچنین معلوم شد اگر می‌خواهید شیر پاستوریزه را در مدت‌زمان نسبتا طولانی و نزدیک به تاریخ انقضا نگه‌داری کنید، حتما آن را از معرض نور LED دور کنید.

منبع: Digital Trends
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

sohraba از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان