فرکانس متر با Mega8A

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با میکروکنترلرهای AVR به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member

فرکانس متر با Mega8A

پست توسط alireza_fateh » چهار شنبه 16 خرداد 1397, 4:01 pm

با سلام و عرض خسته نباشید

بنده میخواستم یه فرکانس متر واقعی با AVR Mega8A درست کنم و برنامشو نوشتم و در پروتیوس هم اجراش کردم و جواب گرفتم ولی الان میخوام به صورت عملی مدار رو ببندم جواب نمیده.
روش کار اینطوریه که با تایمر صفر، یک ثانیه تولید میکنم و از تایمر یک به عنوان کانتر استفاده میکنم.
ولی در حالت واقعی وقتی به پایه ی T1 هیچ چیزی وصل نیست، فرکانس رو صفر نشون میده (که طبیعی هستش) ولی وقتی یه سیم خالی (یعنی فقط یه سمتش به پایه T1 وصل میشه و سمت دیگش رو هواست) یا یه مقاومت یا هر چیز دیگه ای وصل میشه یک عدد در حدود 21353 نشون میده.
میخوام بدونم چیکار کنم؟

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9217 بار
سپاس‌های دریافتی: 21336 بار
تماس:

Re: فرکانس متر با Mega8A

پست توسط sinaset » چهار شنبه 16 خرداد 1397, 5:11 pm

سلام بر شما

فرکانسی که به میکرو داده اید،چه مقدار می باشد؟! ایا نویز یا .. هم دارد؟! ولتاژش چقدر می باشد؟!

همچنین یک مقاومت 10 کیلو اهمی پول دان نیز وصل کنید، ببینید تاثیر دارد ..

باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

New Member

پست توسط alireza_fateh » چهار شنبه 16 خرداد 1397, 10:27 pm

سلام
1- (Clock value: 125.000 kHz --- TCCR0=(0<<CS02) | (1<<CS01) | (1<<CS00)
2- روش تشخیص اینکه نویز داره یا نه رو نمیدونم ولی همین عدد 21353 رو به صورت ثابت نشون نمیده. و گاهی اوقات یه عدد دیگه میشه مثل : 21121
3-منبع تغذیه از یه آداپتور شارژ گوشی موبایل با خروجی 5 ولت و 0.5 آمپر استفاده میکنم. و با چهار عدد باطری 1.2 ولت (به صورت سری) هم امتحان کردم و نتیجه یکسان بود.
4-اگه منظورتون رو از مقاومت پول داون درست متوجه شده باشم، با یک مقاومت باید T1 رو زمین وصل کنم؟ اگه منظورتون این بود، این کار رو کردم و فرکانس رو صفر نشون داد. ولی بعدا چطور میتونم به پایه T1 فرکانس موج مربعی بدم و جواب بگیرم؟(منظور به خاطر اون مقاومته هست که به زمین وصل کردم)

با تشکر

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1161 بار
سپاس‌های دریافتی: 605 بار

پست توسط ho3ein2000 » چهار شنبه 16 خرداد 1397, 11:06 pm

alireza_fateh نوشته شده:با سلام و عرض خسته نباشید

بنده میخواستم یه فرکانس متر واقعی با AVR Mega8A درست کنم و برنامشو نوشتم و در پروتیوس هم اجراش کردم و جواب گرفتم ولی الان میخوام به صورت عملی مدار رو ببندم جواب نمیده.
روش کار اینطوریه که با تایمر صفر، یک ثانیه تولید میکنم و از تایمر یک به عنوان کانتر استفاده میکنم.
ولی در حالت واقعی وقتی به پایه ی T1 هیچ چیزی وصل نیست، فرکانس رو صفر نشون میده (که طبیعی هستش) ولی وقتی یه سیم خالی (یعنی فقط یه سمتش به پایه T1 وصل میشه و سمت دیگش رو هواست) یا یه مقاومت یا هر چیز دیگه ای وصل میشه یک عدد در حدود 21353 نشون میده.
میخوام بدونم چیکار کنم؟
سلام
میکرو نسبت به نویز رو تغذیه حساس هست حدالمقدور از باطری استفاده کنید
شکل موج ورودی اگر دندانه اره ای یا سینوسی گرفته شده از هارمونی های مربعی باشه فرکانس درست نشون نمیده
بهترین پاسخ رو موج مربعی با هارمونی کم بدست میاد
شما بگید رنج فرکانس مورد نظر چقدر هست و کاربردش رو تا بصورت بهتری راهنمایی بشید
موفق باشیدتصویر

New Member

پست توسط alireza_fateh » پنج شنبه 17 خرداد 1397, 12:11 am

سلام مجدد
هدف بنده فقط ساخت یک فرکانس متر هست و فرکانسی که میتونه اندازه گیری کنه برام مهم نیست.(مثلا بین 0 تا HZ 2500 )
من با آی سی 555 میخوام موج مربعی تولید کنم ولی این بماند چون فعلا به پایه ی T1 هیچ پالسی اعمال نکردم .در مرحله بعد باید فرکانس تولید شده توسط 555 رو به میکرو اعمال کنم. فعلا سوال من اینکه چرا با وصل شدن یک سیم (سیمی که یک سر در هوا دارد) به پایه T1 خروجی برابر 21353(حدودا این مقداره، چون هر دفعه تغییر میکنه) رو نشون میده؟
چون این عدد غیر واقعی هست و در واقع هیچ فرکانسی به میکرو اعمال نمیشه که میکرو بخواد اونو اندازه گیری کنه

با تشکر

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1161 بار
سپاس‌های دریافتی: 605 بار

پست توسط ho3ein2000 » پنج شنبه 17 خرداد 1397, 10:01 am

سلام
اون اعداد فرکانس واقعی نیستند
تو فضا پر هست از طیف وسیع فرکانسی
سیم بعنوان آنتن دریافت میکنه میکرو نشون میده
:P

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9217 بار
سپاس‌های دریافتی: 21336 بار
تماس:

پست توسط sinaset » پنج شنبه 17 خرداد 1397, 10:29 am

باسلام

ممکنه،به قول کاربر محترم،سیم شما فرکانس ها موجود (در هوا) رو به میکرو انتقال داده باشه.

مقاومت 10 کیلواهمی، انچنان تاثیری بر روی خط سیگنال ندارد(معمولا خط سیگنال قوی تر می باشد) و بیشتر برای حذف نویز می باشد! (اگر می ببینید تاثیر ندارد،می توانید استفاده نکنید!

فرکانس میکرو را چک کنید،ببینید درست می باشد و فیوزبیت ها را درست تنظیم کرده اید!
جریان برق ورودی میکرو را بررسی کنید،خازن سر راه ان بگذارید + خازن 104 .

در انتها نیز برای مشخص شدن وضعیت، شما به کمک یک میکروکنترولر دیگر ، یک موج 50 هرتزی (یا هر مقداری که دقیقا بدانید چقدر است) تولید کنید و به دستگاه فرکانس متر خود بدهید ببینید خروجی صحیح می باشد!

*برای ساخت تولید کننده موج،خیلی راحت می توانید از پایه مربوط را در یک حلقه while با delay_ms خاموس و روشن کنید..

باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “میکروکنترلرهای AVR”