در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 176 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

موشکهايي براي حمله به خودي ها

توسط Reza6662 » جمعه 5 اسفند 1384 02:59

بررسي روند شكست پروژه ی 6 ميليارد دلاري پاتريوت

در ميان برنامه‌هاي چند ميليون دلاري نظامي پنتاگون، يكي از اين برنامه‌ها كه هم‌اكنون حدود 6 ميليارد دلار براي آن هزينه مي‌شود، به مشكل برخورده و به نظر مي‌رسد كه براي انجام كارهاي مورد نظرش، يعني نابودي موشك‌هاي دشمن، شكست خورده است.
اين برنامه، ساخت موشك‌هاي پاتريوت مي‌باشد و حتي كاري را هم كه نبايد انجام مي‌داده، انجام داده است؛ ساقط كردن هواپيماي خودي!
موشك پاتريوت، نزديك به 40 سال پيش براي هدف قرار دادن هواپيماها ساخته شد، اما درست پيش از جنگ خليج در سال 1991، توليدكننده آن شركت «راي‌تئون» مدل ديگري از اين موشك‌ها را براي شليك به موشك‌هاي بالستيك ديگر طراحي كرد.

هنگامي كه سال گذشته آمريكا و متحدانش، تجاوز به عراق را آغاز كردند، ارتش آمريكا اين موشك‌ها را در ميدان‌هاي نبرد مستقر كرد. در 23 مارس يك جت جنگي تورنادوي انگليس با دو سرنشين از كويت پرواز كرد. اين روز، روز سوم جنگ بود و هيچ هواپيماي عراقي نيز پرواز نكرده بود.
به گفته توني ميسون، مارشال هوايي بازنشسته ارتش، آنها مأموريت خود را انجام داده، بدون هيچ سلاحي در حال بازگشت به مقر خود بودند.
به گفته همين مارشال، اين هواپيما در آسمان خودي بود كه ناگهان توسط موشك‌هاي پاتريوت هدف قرار گرفت.
انفجار حاصل از اين رخداد، آسمان كويت را روشن كرده و به دنبال آن دو سرنشين هواپيما در اين حادثه كشته شدند كه صبح روز بعد، اجساد آنان و بقاياي هواپيما را پيدا كردند. مقامات ارتش اعلام كردند كه موشك پاتريوت، اشتباها به جاي موشك دشمن، هواپيماي خودي را هدف قرار داده و احتمالا علت آن، اختلالات كامپيوتري بوده است.
ميسون مي‌گويد: اگر سيستم، موشك را با هواپيما اشتباه بگيرد، اشتباه كوچكي نيست. چرا كه اين دو با هم خيلي تفاوت دارند و تصور اينكه سيستم‌ها اين كار را بكنند، بسيار مشكل است. اما سيستم موشك پاتريوت مانند موشك‌هاي ديگر نيست و مي‌توان گفت، كاملا خودكار است. رادار آن اهداف هوايي را در نظر مي‌گيرد، كامپيوتر آن اهداف را شناسايي مي‌كند و سپس آن اهداف را بر روي صفحه نمايش مي‌دهد. اگر صفحه يك موشك بالستيك را نمايش دهد، سيستم عامل آن تنها چند ثانيه براي شليك موشك لازم دارد، اما موشك‌هاي پاتريوت در اين جنگ، كارهاي عجيب و غريب بسياري انجام داده‌اند.
رابرت ريگز، از ايستگاه تلويزيوني دالاس نيز در اين‌باره مي‌گويد: «اين صفحات، چندين بار، اهدافي را نشان دادند كه به عنوان موشك‌هاي دوربرد شناسايي شدند، اما گاهي حتي هيچ چيزي نيز در آن زمان در هوا وجود نداشت. گاهي نيز هواپيماهاي خودي آمريكا را به عنوان TBM شناسايي كردند».
در 25 مارس، يك جنگنده «اف ـ‌16» آمريكايي، متوجه شد كه از سوي سيگنال‌هايي كه فكر مي‌كرد متعلق به رادارهاي دشمن است، مورد هدف قرار گرفته است. او يكي از موشك‌‌هايش را براي دفاع از خود شليك و سيستمي كه وي را هدف قرار داده بود، منهدم كرد؛ بنا بر گزارش‌ها، وي موشك‌هاي پاتريوت را هدف قرار داده بود.
جوزف كريستون، محقق سابق كنگره مي‌‌گويد: بي‌شك بايد پذيرفت كه پاتريوت‌ها، هواپيماها را هم هدف قرار مي‌دهند. پس بايد استفاده از آنها متوقف شود، چرا كه داراي مشكلات اساسي هستند.
به گفته وي، ارتش مي‌داند كه اين موشك‌ها، دست‌كم از سال 1991 داراي مشكلات جدي شده‌اند. هنگامي كه وي به دستور كنگره براي تحقيق در مورد عملكرد اين موشك‌ها در جنگ اول خليج اعزام شد، در اخبار، عملكرد اين موشك، تماشايي عنوان شده بود.
كرينسون مي‌گويد كه وي تصاوير آزمايشي موشك را ديده بود و هنگامي هم كه به خليج فارس رفت، همين تصور را داشت، رسانه‌ها نيز با همين تصور در اين‌باره صحبت كرده بودند. بوش نيز در ديدار از كارخانه «راي تئون» گفته بود كه موشك‌هاي «ميهن‌پرست» (Patriot) به خاطر شما ميهن‌پرستان كار مي‌كنند و من باز هم از تك‌تك شماها سپاسگزارام.
به گفته كرينسون، پس از جنگ خليج فارس، سرمايه‌گذاري زيادي در اين زمينه شد، چرا كه همه فكر مي‌كردند، توليد اين موشك‌ها، موفقيت بزرگي بوده است، اما كاملا برعكس شد و بيشتر موشك‌ها غلط عمل كردند. بعضي از آنها موفق نشدند هواپيماها را بزنند. بعضي ديگر در شناسايي موشك‌هايي كه اصلا وجود نداشتند، دچار اشتباه شدند. برخي در آسمان منفجر شدند و همه فكر مي‌كردند آنها به هدف زده‌اند، حال آنكه اصلا اين‌گونه نبود؛ موفقيت آنها حدود 10 درصد بوده است.
كرينسون مي‌گويد: مقامات ارتش به خوبي از مشكلات موشك آگاه بودند، اما هيچ‌كدام از اين مسائل را به دليل آنكه كمك به دشمن است، افشا نكردند.
اما چرا ارتش اين كار را مي‌كند؟ چرا اين سيستم آن‌قدر مهم است كه آنان از مدارك كنگره راجع آن چشم‌پوشي مي‌كنند؟
نظر كرينسون اين است كه توليد اين موشك‌ها، يك پروژه 6 ميليارد دلاري بوده و هزينه زيادي را در بر داشته‌اند. اين فريب‌ دادن‌ها ادامه داشت تا سرانجام پنتاگون در سال 2001 اعلام كرد كه موشك‌هاي پاتريوت در جنگ اول خليج [فارس] شكست خورده‌اند. از آن زمان بود كه مشكلات پاتريوت، روز به روز بيشتر شد. در آزمايشي كه انجام شد، آنان بار ديگر هواپيماهاي خودي را مورد هدف قرار دادند. اما آيا افرادي هم كه به عنوان مسؤول موشك‌ها بوده‌اند، از اين مشكل موشك‌ها در شناسايي هواپيماها آگاه بوده‌اند؟
فيليپ كويل، معاون سابق وزير دفاع مي‌گويد: «مطمئنا بايد همين‌گونه باشد. من معتقدم كه آنها از اين مسأله آگاه بوده‌اند، اما تمركز اصلي بر زدن هدف بود و ديگر مسائل همچون آتش خودي يا... در درجه‌هاي بعدي قرار داشت».
اين تجربيات پي‌درپي در آزمايش‌هاي سال‌هاي 1997، 2000 و 2002 تكرار شد، اما به هيچ وجه اصلاح نگرديد. فرماندهان ارتش نيز هنگام جنگ عليه عراق اعلام كردند كه موشك‌هاي پاتريوت آماده جنگ‌اند.
كرينسون مي‌گويد: اين بي‌دقتي‌هاي ارتش در رفع معايب، باعث كشته شدن بي‌دليل سربازان و خلباناني در طول 10 تا 12 سال استفاده از آنهاست.
در دوم آوريل، خلبان آمريكايي «ناتان وايت» براي انجام 14 مأموريت خود پرواز كرد. 21 روز پس از اصابت پاتريوت به جنگنده تورنادوي انگليسي و 9 روز پس از تهديد «اف ـ 16»، پرواز وي در محدوده هوايي تحت نظر پاتريوت‌ها بود. سربازان پس از آن، جريان را براي پدر اين خلبان تعريف كردند: «مأموريت تمام شده و هواپيما در حال بازگشت بود. در همين حال سيستم پاتريوت وي را به عنوان موشك،‌ شناسايي و دو موشك را به سمت آن شليك كرد. وي متوجه موشك‌ها شد و مسير خود را تغيير داد. موشك‌ها به دنبال وي رفتند و همه چيز تمام شد». جسد اين خلبان، 10 روز بعد پيدا شد.
از پاتريوت‌ها در اين جنگ، 12 بار استفاده شد كه سه بار آن برخورد با هواپيماي خودي بوده است. مقامات ارتش، در گزارش خود، تنها گفته‌اند كه 9 موشك از 9 موشك مورد استفاده، اهداف را صحيح زده‌اند اما در مورد آتش به خودي، هيچ چيز نگفته‌اند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza6662 تشکر کرده اند:
kayvan6079, ARSAM 88

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 176 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

سپر موشكي آمريكا براي مقابله با شهاب3

توسط Reza6662 » شنبه 10 تیر 1385 22:19

سپر موشكي آمريكا براي تاب آوردن مقابل «شهاب 3» ايران

جمهوريخواهان آمريكا از جنگ ستارگان در فضا به مهار موشكي در زمين پناه آورده‌اند.
به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، هرچند رونالد ريگان، هنرپيشه‌اي كه بعدها رئيس‌جمهور آمريكا شد، پروژه جنگ ستارگان را مطرح مي‌كرد، اكنون جانشين او جورج بوش قصد دارد، با پروژه واكنش سريع، سپر موشكي را به دور آمريكا بكشد.شبكه «فاكس‌نيوز» گزارش داد: «بيل فرست» رهبر سناتورهاي جمهوريخواه كنگره آمريكا، از جورج بوش خواسته است، موشك‌هاي واكنش سريع را در اروپا مستقر كند تا به اين ترتيب، آمريكا از حمله موشكي ايران در امان باشد.

او گفته است كه تهديد ايران طي ساليان گذشته افزايش يافته و هم‌اكنون زمينه‌اي فراهم آمده تا از اين تهديد جلوگيري شود؛ اين موضوع را سناتور فرست طي نامه‌ روز جمعه خود به جورج بوش اعلام كرده است.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تلاش جمهوری خواهان برای مقابله با 'تهديدات موشکی ايران'

بيل فريست، سناتور جمهوری خواه، از جورج بوش رئيس جمهور آمريکا خواسته است تا با استقرار سيستم دفاع موشکی ضد بالستيک درقاره اروپا برای مقابله با 'تهديدات موشکی ايران' آماده شود.
سناتور فريست رهبر جمهوری خواهان در مجلس سنای آمريکاست.

او روز جمعه (۳۰ ژوئن) در نامه خود به جورج بوش برنامه های موشکی و هسته ای ايران را 'تهديدی مستقيم' برای آمريکا و کشورهای پيمان ناتو خواند.

وی همچنين آقای بوش را به استقرار سيستم دفاع موشکی ضد بالستيک در قاره اروپا تشويق کرد.

به گفته اين سناتور محافظه کار چنين اقدامی به قدرت دفاعی کشورش برای مقابله با 'تهديدات موشکی ايران' کمک زيادی خواهد کرد.

'تهديد کره شمالی'
مجلس سنا اخيرا ۴۵ ميليون دلار ديگر برای توليد و نصب تعداد بيشتری سيستم های دفاع موشکی اختصاص داده است.

آمريکا شماری از اين سيستم ها را که برخی درباره موثر بودن آنها ترديد دارند را در ايالت های آلاسکا و کاليفرنيا مستقر کرده است.

سناتور فريست که از او به عنوان يکی از نامزدهای اصلی رياست جمهوری در انتخابات ۲۰۰۸ ياد می شود، خواستار استقرار آنها در اروپا شده تا با 'تهديدات موشکی ايران' مقابله شود.

ايران بر جنبه دفاعی برنامه موشکی خود و صلح آميز بودن فعاليت های هسته ای اين کشور تاکيد دارد.

کاخ سفيد مدتهاست که برای دست يافتن به محل نصب سيستم دفاع موشکی ضد بالستيک در اروپا با کشورهای اروپايی از جمله لهستان در حال مذاکره است.

منبع: BBC

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza6662 تشکر کرده اند:
kayvan6079

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 176 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

سوراخي در سيستم دفاع موشكي آمريكا

توسط Reza6662 » چهارشنبه 3 آبان 1385 23:32

سوراخي در سيستم دفاع موشكي آمريكا

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

سيستم دفاع موشكي آمريكا از سوي دولتمردان اين كشور به عنوان كارآمدترين سيستم دفاعي معرفي مي‌شود، با نقاط ضعف پيش پا افتاده‌اي روبروست كه افشاي آن‌ها از سوي كارشناسان با واكنش غير معمول مقامات نظامي و امنيتي روبه‌رو شده است.

سيستم دفاع موشكي آمريكا از سوي دولتمردان اين كشور به عنوان كارآمدترين سيستم دفاعي معرفي مي‌شود، با نقاط ضعف پيش پا افتاده‌اي روبروست كه افشاي آن‌ها از سوي كارشناسان با واكنش غير معمول مقامات نظامي و امنيتي روبه‌رو شده است. از اين رو به واسطه عدم انتشار اين مشكلات در سطح جامعه، اطلاعات مرتبط با اين سيستم به نحوي طبقه‌بندي شده است كه پرداختن به آن از سوي كارشناسان به معناي نقض معاهده‌هاي امنيت ملي اين كشور است.

اگر سيستم دفاع موشكي‌اي داشته باشيد كه توانايي تمايز يك كلاهك واقعي از يك گول‌زنه(2) بالوني شكل نداشته باشد چه كار خواهيد كرد؟ بي‌شك اگر شما مسئول آژانس دفاع موشكي ايالات متحده بوديد، نتايج آزمايش‌هاي دفاع موشكي را به منظور مخفي نگه‌داشتن اين نقطه ضعف مرگبار طبقه‌بندي مي‌نموديد.
در ماه مي سال 2000 بود كه طي نامه‌اي به كاخ سفيد توضيح دادم كه چگونه آژانس دفاع موشكي به منظور مخفي نگه‌داشتن اين واقعيت كه سيستم دفاع موشكي اين كشور توانايي تمايز گول‌زنه‌هاي معمولي با كلاهك موشك‌ها را ندارد، در اسناد آزمايش‌هاي مرتبط با اين سيستم دست برده، و آن‌ها را تحريف كرده است. دو گزارش منتشر شده دفتر محاسبات كل در ماه مارس 2002 حقيقت اين ادعاي مرا ثابت نمود. آژانس مذكور در پاسخ به نامه من مدعي شد كه اين اطلاعات طبقه‌بندي شده است و از اين‌رو به هر شكل ممكن خواستار ممانعت من از افشاي اطلاعاتي شدند كه نشان مي‌داد كه ادعاهايشان درباره اين سيستم دفاعي بر پايه جعليات علمي بنا شده است.

در يكي از اقداماتشان بود كه اين آژانس بر آن شد تا با جلب نظر رئيس مؤسسه تكنولوژي ماساچوست (MIT) اسناد و مدارك مؤيد اين موضوع را از دفتر اتاق كار من خارج كنند و در تلاش ديگري بود كه سه مأمور كه حامل نامه‌اي با طبقه‌بندي سرّي بودند، سراغ من فرستاده شدند كه البته اين نامه در برگيرنده چيزي جز اطلاعات معمول و انتشار يافته در سطح جامعه نبود و هدف آن‌ها از طبقه بندي كردن آن به عنوان اطلاعات سري آن بود كه در صورت ادامه پرداختن به اين موضوع بتوانند ادعا نمايند كه من معاهده‌هاي امنيتي را نقض كرده‌ام.

هم‌اكنون اين آژانس بر آن است تا اطلاعات مرتبط با اين واقعيت را طبقه‌بندي كند و از همين روست كه اين مسأله يعني ماهيت گمراه‌كننده گول‌زنه‌ها كه مورد تأييد كارشناسان مي‌باشد در حال طبقه‌بندي شدن در قالب اطلاعات سري است.

البته اين ترفند هيچ سودي عايد امنيت ملي آمريكا نمي‌كند و تنها تأييدي بر اين مسأله است كه تنها راه نجات اين سيستم غيركار آمد از هرگونه بررسي و نقد، مخفي ساختن اطلاعات مرتبط با آن از معرض ديدگان جامعه است.

هم‌اينك رهگيرهاي سيستم دفاع موشكي آمريكا براي شناسايي كلاهك‌ها از گول‌زنه‌ها از نوعي حس‌گر مادون قرمز بهره مي‌برد، اما حقيقت آن است كه كارآمدي اين شيوه همانند آن است كه بخواهيم چمدان‌هاي حاوي يك بمب را در يك فرودگاه با توجه به شكل و رنگ آن از ديگر چمدان‌ها متمايز سازيم.
همه اشيايي كه توسط سيستم موشكي شناسايي مي‌شوند در فضا قرار دارند، يعني در جايي كه عدم وجود مقاومت هوا سبب مي‌شود تا گول‌زنه‌هاي سبك با سرعتي كمتر از بمب‌هاي سنگين حركت كنند. از اين‌ رو به واسطه عدم مقاومت هواست كه اين احتمال وجود دارد تا بمب‌ها در پوشش موادي سبك قرار داده شوند تا حالتي شبيه يك گول زنه پيدا كنند. به عبارت ديگر احتمال تغيير صورت ظاهري بمب‌ها و گول‌زنه‌ها در فضاي نسبتاً خلأدار جو عملاً بسيار زياد است.

پس از آزمايش‌هاي آژانس در سال‌هاي 8-1997 بود كه مشخص شد اين سيستم، توانايي تمايز بين گول‌زنه‌ها و كلاهك‌هاي هسته‌اي و حتي توانايي تمايز دادن بين بالون‌ها راه‌راه را از كلاهك‌هاي جنگي ندارد، اما پاسخ آژانس به اين مشكل، حذف اين نوع گول‌زنه‌ها در آزمايش‌هاي بعدي بود. در يكي از اين آزمايش‌ها بود كه آژانس مدعي شد كه در تشخيص كلاهك از گول‌زنه‌ها بيش از حد تصور موفقيت داشته است، اما پس از آن كارشناسان دفتر محاسبات كل دريافتند كه حسگر سيستم در اين آزمايش از كار افتاده بوده و ادعاي موفق‌آميز بودن آن هم به احتمال زياد نادرست بوده است.

هنگامي كه بازرس كل وزارت دفاع و نيز بازرس وزارت دادگستري به بررسي ادعاي جعلي اين موفقيت پرداختند، آژانس به كارشناسان آزمايشگاه لينكولن در مؤسسه تكنولوژي ماساچوست متوسل شد تا با ارائه اطلاعات و آزمايش‌هاي جعلي، آن‌ها را از حقايق گمراه نمايند.

در آزمايش‌هاي بعدي آژانس از نوعي بالون كه عمدتاً ده برابر رنگي روشن‌تر از يك بمب داشت استفاده كرد و مدعي شد كه اين سيستم توانايي تمايز اشياي روشن از تيره و يا به عبارت ديگر بمب از بالون را دارد.

البته آن‌ها از توضيح اين مسأله كه آيا اگر كلاهك در داخل يك بالون قرار گيرد، باز هم اين سيستم توانايي شناسايي آن از يك بالون خالي را دارد، خودداري نمودند.

در حال حاضر آژانس هيچ برنامه فني‌اي براي حل اين معضل ندارد و حتي از ارائه هرگونه تحليل و يا يافته علمي قابل قبول كه بيانگر تلاش آن‌ها براي حل اين مشكل باشد هم قصور نموده است.

سوءاستفاده از نظام طبقه‌بندي اطلاعات با هدف مخفي ساختن اين واقعيت كه سيستم دفاع موشكي ايالات متحده فاقد اين قابليت علمي است را مي‌توان سوءاستفاده از سيستم امنيت ملي دانست.

يك سيستم دفاع موشكي در صورتي كه بر پايه اطلاعات و يافته­هاي دقيق علمي نباشد كارآيي لازم را نخواهد داشت. به عبارت ديگر مي­توان مدعي شد كه طبقه­بندي اين واقعيت كه راهكاري دقيق و علمي وجود ندارد كه بتواند اين سيستم ناكارآمد را در وقت خود فعال سازد، چيزي جز ضربه به دموكراسي و مردم كشورمان نيست.

[url=http://www.avia.ir/Default.asp?@=3041&T=سوراخي%20در%20سيستم%20دفاع%20موشكي%20آمريكا]منبع[/url]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza6662 تشکر کرده اند:
kayvan6079

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تشکر شده: 176 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

پاتریوت دادگاهی می‌شود

توسط Reza6662 » يکشنبه 22 بهمن 1385 08:32

[size=142]پاتریوت دادگاهی می‌شود  

همسر یک خلبان نیروی دریایی ایالات متحده که در اثر اصابت موشک پاتریوت در سال 2003 کشته شد، از شرکت ریثیون بخاطر وجود نقص در سیستم دفاع موشکی این شرکت شکایت کرده است. هواپیمای F/A-18E آقای وایت در سال 2003 و در جریان جنگ عراق در غرب کربلا مورد اصابت موشک ضد موشک پاتریوت محصول ریثیون قرار گرفت و منهدم شد. در موردی دیگر موشک پاتریوت یک فروند هواپیمای انگلیسی را منهدم کرد که هر دو خدمه آن کشته شدند. موشکهای پاتریوت برای اولین بار در جنگ خلیج مورد توجه قرار گرفتند که درآن موفق شدند جلوی حملات موشکی اسکاد صدام بگیرند. بعد از جنگ اصلاحات زیادی در این سیستم صورت پذیرفت و در جنگ عراق این موشک توانست تمامی نه موشک شلیک شده از سوی نیروهای عراقی را منهدم کند. هرچند در این زمان حداقل سه بار این موشک اشتباه کرد که دوبار ان منجر به مرگ نیروهای خودی شد.

به گفته مقامات ارتش سیستم پاتریوت در آن زمان هواپیمای آقای وایت را به شکلی نمایش داده که برای پرسنل هدایت‌کننده سیستم آشنا نبوده و از انجا که آنها در مورد چنین علامتی آموزش ندیده بودند آن را دشمن فرض کرده و منهدم کرده‌اند. خانم وایت از ارتش و دولت آمریکا شکایت نکرده است زیرا ایندو از شکایت نیروهای نظامی و خانواده آنها مصون هستند. البته شرکتهای دفاعی طرف قرارداد دولت هم از سال 1988 از امنیت قضایی بالایی برخوردارند با این حال وکیل خانم وایت معتقد است که می‌تواند در این پرونده برنده شود.

خانم وایت مدعی است که شرکت ریثیون به وجود نقص در سیستم خود واقف است و با این حال درصدد رفع آن برنمی‌آید.

[url=http://www.avia.ir/Default.asp?@=4324&T=پاتریوت%20دادگاهی%20می‌شود]منبع[/url]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza6662 تشکر کرده اند:
kayvan6079

Major II

Major IIno avatar
پست ها

434

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 11 آذر 1386 18:02

آرشيو سپاس: 402 مرتبه در 115 پست

آشنایی با سامانه پدافندی پاتریوت - MIM-104

توسط HARD » شنبه 4 خرداد 1387 00:38

یک سیستم دفاع هوایی موشکی هدایت شونده است که توانایی مقابله با موشک های بالستیک تاکتیکی , موشک های کروز, و هواپیماهای پیشرفته (به طور پایه پرنده های هوا_تنفس )را در تمامی شرایط آب و هوایی ودر هر ارتفاعی داراست.ویژگیهای کلیدی سیستم PATRIOT رادار مرکب چندکاره, هدایت تعقیب از طریق موشک و نرم افزار مدرن و همچنین عملکرد خودکار گسترده است. PATRIOTیا (MIM-104 )توسط کمپانی (ریتیون) در ماساچوسف و شعبه موشک ها وکنترل آتش کمپانی (لاکهید مارتین ) در فلوریدا ساخته شده است. علاوه بر ایالات متحده , کشورهای آلمان  , یونان, رژیم اشغال گر قدس, ژاپن , کویت, هلند, عربستان سعودی و تایوان نیز مجهز به این موشک هستندومصر نیز به تازگی صاحب این سیستم دفاع موشکی توانمند شده است. سیستم دفاع موشکی PATRIOT به طور گسترده در عملیات اخیر تهاجم به عراق شرکت داشته وبا استقرار در کویت موفق به از بین بردن تعدادی از موشک های عراقی شلیک شده به کویت شد. شایان توجه است در عملیات مذکور از نسل جدید این سیستم یعنی PAC-3 وموشک های باهدایت پیشرفته تر استفاده شده بود.

موشک:موشک PATRIOT مجهز به سیستم هدایت تعقیب از طریق موشک(TVM) بوده ودر دستور های اصلاح نیمه راه طرف مرکز کنترل درگیری متحرک به سیستم هدایت ارسال می شود. سیستم هدف یابی در این موشک هدف را در مرحله پایانی پرواز موشک به سوی آن یافته ودادها را از طریق Downlink (مسیر انتقال سیگنال از پرنده به زمین )سیستم TVM ورادارزمینی به مرکز کنترل درگیری متحرک جهت محاسبات اطلاح نهایی مسیر موشک ارسال می کند ودستورات اصلاح را مسیر از طریق Uplink (مسیر انتقال سیگنال از زمین به پرنده ) به هدایت ردگیری موشک ارسال می گردد. قابل ذکر است یک سرجنگی با قدرت انفجاری بالا به وزن 90 کیلوگرم نیز در بخش هدایت نهایی قرار دارد. برد این موشک 70 کیلو متر و حداکثر ارتفاع بیش از 24 کیلومتر می باشد. حداقل زمان پرواز موشک نیز از دو بخش زمان مسطح شدن در کمتر از 9 ثانیه و حداکثر زمان پرواز در حدود 4/3 دقیقه تشکیل یافته است.

مدل بهسازی شدهPtriot Gem+ :کمپانی ریتیون برنامه ارتقای سیستم دفاع موشکی Patriot PAC-2 را تا سطح Guidanced Enhanced missile یا GEM+ به اجرا در آورده است. ناگفته نماند موشکGEM+ توانایی دفاع در برابر موشک های هوا- تنفس, کروز بالستیک راداراست. اولین موشک های بهسازی شده در نوامبر سال 2002 به ارتش ایالات متحده تحویل داده شده اند و تا کنون از 376 موشک که قرار است مورد ارتقا و بهسازی قرار بگیرد حدود 230 موشک عملیاتی هستند.
مدل با توانایی های پیشرفته Patriot Advanced Capabilit PAC-3 :بعنوان مهمترین برنامه بهسازی و ارتقای سیستم دفاع موشکی Patriot شناخته می شود. موشک Patriot PAC-3 موثر بودن علیه اهداف تاکتیکی مانند موشک های بالستیک و کروز را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته hit-kill (برخورد مستقیم بدنه به بدنه موشک به هدف )افزایش داده است.قابل ذکر است سیستم هدایت موشک تخریب هدف را با انرژی جنبشی ناشی از برخورد به هدف از دماغه موشک امکان پذیر می سازد. برای مقایسه نیز قابل ذکر است که پرتاب کننده PAC-3 ظرفیت شش موشک را دارد و دردر حالی که PAC-2  ظرفیت فقط چهار موشک رادارد.PAC-3 در اواخر سال 1999 وارد مرحله تولید کم تعداد اولیه شد و تا سپتامبر 2001 تعداد 92 فروند از این سیستم ها تحویل داده شده اند. قرارداد تحویل 88 فروند در دسامبر سال 2002 و12 فروند دیگر در مارس 2003 امضا شد و متعاقبا این موشک ها در مارس و آوریل 2003 در عملیات تهاجم به عراق شرکت داده شدند.در فوریه 2004 لاکهید مارتین سفارشی مبنی بر تحویل 159 فروند سیستم PAC-3 که شامل 22 جایگزین برای موشک های شلیک شده در عراق نیز بود دریافت کرد که تا اواخر سال 2006 تحویل خواهند شد. یک شفارش 156 فروندی نیز در فوریه 2005 داده شده است که از این تعداد 32 فروند برای هلند و 16 فروند برای ژاپن است. امکان تحویل این موشک ها به کره جنوبی و تایوان وآلمان نیز وجود دارد.

ایستگاه (سکوی) پرتاب M901 :ایستگاه M-901 موشک های PATRIOT را حمل ونشانگیری و شلیک می کند. هر کدام از این پرتاب کننده ها مجهز به چهار موشک هستند. این پرتاب کننده ها ارتباط خود را از طریق باند VHF یا خط ارتباط دادهای فیبر نوری با ایستگاه (مرکز )کنترل درگیری ارتباط قبل از شلیک و همچنین مرحله هدایت آتش برقرار می سازد.

ایستگاه (مرکز)کنترل درگیری:ایستگاه کنترل درگیریAN/MSQ-104 تنها بخشی از واحد آتش PATRIORT بوده که تحت نظارت مستقیم کاربر (انسان) است. ایستگاه کنترل درگیری امکان ارتباط با ایستگاه پرتاب واحدهای دیگر آتشبار PATRIOT  وبالاخره مراکز بالاتر فرماندهی را دارد.سه کاربر در این ایستگاه کنترل حضور داشته که دارای دو صفحه فرمان (کنسول) ویک ایستگاه ارتباطات با سه ترمینال رله رادیویی هستند. کامپیوتر کنترل تسلیحات دیجیتال نیز در کنار ترمینال های ارتباط داده ای VHF  قرار گرفته است.

رادار:رادار مرکب AN/MPQ-53 وظیفه جستجو ,کشف , ردگیری , شناساییو ردگیری خود موشک وهدایت و همچنین عملکرد اقدامات متقابل ضد ضد – الکترونیکی (ECCM) رابرعهده می گیرد. باید اضافه شود برد این سیستم راداری حدود 100 کیلومتر بوده و ظرفیت ردگیری 100 هدف مختلف وهدایت 9 موشک را به طور همزمان دارد.رادارهای ارتش ایالات متحده توسط ریتیون بهسازی شده اند که این کیت ارتقائ و بهسازی قدرت بیشتری برای رادارو اضافه شدن توانایی باند وسیع که در نهایت موجب بهبود تشخیص هدف می شود را به دنبال داشته است.

درگیری با هدف:درگیری با هدف می تواند در سه حالت دستی و نیمه خودکار و تمام خودکار انجام پذیرد.زمانی که تصمیم برای درگیری با هدف گرفته می شود ایستگاه کنترل درگیری سکو یا سکوی های پرتاب را انتخاب کرده و داده های قبل از پرتاب به موشک انتخاب شده ارسال می شود. بعداز پرتاب رادار مذکور موشک را زیر نظر خود گرفته و (PAC UP LINKE) دستورات وDownlink مربوط به TVM امکان نظارت برموشک را ایجاد کرده و هدایت موشک را یه وسیله کامپیوتر کنترل تسلیحات امکان پذیر می سازد. در حالی که موشک به هدف نزدیک می شود سیستم هدایت TVM فعال شده و موشک به سمت هدف هدایت می شود در نهایت یک چاشنی مجاورتی نیز سر جنگی انفجاری موشک را در لحظه برخورد منفجر می کند که به تخریب کلی هدف می انجامد.

خوب بود؟ :)  :grin:  :)

منبع : military.blogfa.com

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HARD تشکر کرده اند:
kayvan6079, CAPTAIN PILOT

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

983

تشکر کرده: 21 مرتبه
تشکر شده: 49 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 دی 1387 00:05

آرشيو سپاس: 7666 مرتبه در 921 پست

آشنایی با Patriot Advanced Capability-3

توسط @lirez@ » دوشنبه 27 مهر 1388 17:00

کمپانی لاکهید مارتین در حال تولید نسل جدیدی از موشک های دفاع هوایی ار نسل پاتریوت است که دارای قابلیت های بیشتری نسبت به همتایان خود هستند.
این موشک در اصطلاح PAC 3 نام دارد که مخفف واژه Patriot Advanced Capability-3 میباشد و معنای آن پاتریوت با قابلیتهای پیشرفته تر است.
این موشک تحت قراردادی که با دفتر برنامه ریزی نیروی دفاع هوایی و موشکی ارتش آمریکا و چندین مشتری خارجی منعقد شد در حال تولید میباشد و با سیستم پاتریوت یکپارچه استاین موشک (بزن-بکش) ‘hit-to-kill’ پیشرفته ترین و توانا ترین و در عین حال قوی ترین موشک دفاع هوایی جهان از نظر متخصصین غربی میباشدو ضد تمام تهدیدات از قبیل موشک های بالستیک و کروز و همچنین هواگردها کاربرد دارد و به نوبه خود جهش بزرگی در زمینه ساخت موشکهای دفاع هوایی به شمار میاید.
این موشک یک رهگیر سریع میباشد که اهداف خود را به صورت برخورد مستقیم یا body-to-body نابود میسازد.هنگامی که این موشک در لانچر های پاتریوت قرار میگیرد به طور قابل ملاحظه ای قدرت آتش این سیستم را افزایش میدهد به طوری که 16 تیر از این موشک جای 4 تیر از نوع قدیمی تر PAC_2 را خواهد گرفت.

با ضریب موفقیتی در حد 100 درصد در عملیات آزادسازی عراق این موشک کارنامه موفقی از خود به جای گذاشت و هم اکنون در اختیار ارتش آمریکا و هم پیمانانش میباشد.مرکز تحقیقات موشکی و کنترل آتش شرکت لاکهید واقع در تگزاس به عنوان پیمانکار اصلی برنامه ارتقاء موشکهای PAC_3 انتخاب شده بود.
این طرح شامل موشکهای رهگیر سریع از نوع بزن-بکش و سکو های شلیک در پک های 4 تایی و کامپیوتر کنترل آتش پیشرفته و ارتقاء سیستم های الکترونیکی پیشرفته برای لانچر میباشد که این عناصر از سیستم پاتریوت یک سیستم دفاع هوایی در ارتفاع متوسط با برد بلند و در عین حال موفق پدید می آورد که چتر محافظتی خود را برای نیروهای زمینی و مراکز حیاتی می گسترد.این موشک از یک موتور راکتی سوخت جامد و کنترل های آئرودینامیکو موتور های کنترل جهت به همراه سیستم هدایت داخلی بهره میبرد.
PAC_ 3 به وسیله کامپیوتر کنترل آتش زمین پایه که در ایستگاه کنترل و رهگیری نصب شده است به سمت نقطه برخورد پرواز میکند و اطلاعات مسیر هدف را از طریق فرکانس های رادیویی دریافت مینماید و لحظاتی قبل از رسیدن به نقطه برخورد از پیش تعیین شده جستجو گر باند کا ان روشن شده و اطلاعات هدف را به دست میاورد و راهی مناسب ترین نقطه برای برخورد میشود.موتور های کوچک کنترل جهت که در طرفین نوک موشک قرار دارند دارای بوستر راکتی سوخت جامد هستند که در مرحله آخر با یک انفجار مسیر موشک را در جهت دلخواه برای برخورد قرار میدهند .
طول: 5.2 متر

وزن: 320 کیلوگرم

سرعت: بیشتر از 5 ماخ

سقف پروازی: 15 کیلومتر

برد: 20 کیلومتر

تعداد سیستم های ساخته شده: 36 واحد آتشبار

هزینه کل پروژه: 7778 میلیون دلار

متوسط قیمت هر واحد: 91.14 میلیون دلار

منبع: سایت میلیتاری (blaze عزیز)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب @lirez@ تشکر کرده اند:
kayvan6079, Fariborz, C.A.D.I.L.L.A.C, sokuteasemuni, SAMAN, shola, Reza6662, CAPTAIN PILOT, Shahbaz

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1280 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

*-* آشنایی با موشک ضد هوایی PAC 3 *-*

توسط CAPTAIN PILOT » يکشنبه 8 آذر 1388 23:10

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

كمپاني لاكهيد مارتين در حال توليد نسل جديدي از موشك هاي دفاع هوايي ار نسل پاتريوت است كه داراي قابليت هاي بيشتري نسبت به همتايان خود هستند. اين موشك در اصطلاح PAC 3 نام دارد كه مخفف واژه Patriot Advanced Capability-3 ميباشد و معناي آن پاتريوت با قابليتهاي پيشرفته تر است. اين موشك تحت قراردادي كه با دفتر برنامه ريزي نيروي دفاع هوايي و موشكي ارتش آمريكا و چندين مشتري خارجي منعقد شد در حال توليد ميباشد و با سيستم پاتريوت يكپارچه است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

اين موشك (بزن-بكش) ‘hit-to-kill’ پيشرفته ترين و توانا ترين و در عين حال قوي ترين موشك دفاع هوايي جهان از نظر متخصصين غربي ميباشدو ضد تمام تهديدات از قبيل موشك هاي بالستيك و كروز و همچنين هواگردها كاربرد دارد و به نوبه خود جهش بزرگي در زمينه ساخت موشكهاي دفاع هوايي به شمار ميايد. اين موشك يك رهگير سريع ميباشد كه اهداف خود را به صورت برخورد مستقيم يا body-to-body نابود ميسازد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

هنگامي كه اين موشك در لانچر هاي پاتريوت قرار ميگيرد به طور قابل ملاحظه اي قدرت آتش اين سيستم را افزايش ميدهد به طوري كه 16 تير از اين موشك جاي 4 تير از نوع قديمي تر PAC_2 را خواهد گرفت. با ضريب موفقيتي در حد 100 درصد در عمليات آزادسازي عراق اين موشك كارنامه موفقي از خود به جاي گذاشت و هم اكنون در اختيار ارتش آمريكا و هم پيمانانش ميباشد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

مركز تحقيقات موشكي و كنترل آتش شركت لاكهيد واقع در تگزاس به عنوان پيمانكار اصلي برنامه ارتقاء موشكهاي PAC_3 انتخاب شده بود. اين طرح شامل موشكهاي رهگير سريع از نوع بزن-بكش و سكو هاي شليك در پك هاي 4 تايي و كامپيوتر كنترل آتش پيشرفته و ارتقاء سيستم هاي الكترونيكي پيشرفته براي لانچر ميباشد كه اين عناصر از سيستم پاتريوت يك سيستم دفاع هوايي در ارتفاع متوسط با برد بلند و در عين حال موفق پديد مي آورد كه چتر محافظتي خود را براي نيروهاي زميني و مراكز حياتي مي گسترد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

اين موشك از يك موتور راكتي سوخت جامد و كنترل هاي آئروديناميكو موتور هاي كنترل جهت به همراه سيستم هدايت داخلي بهره ميبرد. PAC_ 3 به وسيله كامپيوتر كنترل آتش زمين پايه كه در ايستگاه كنترل و رهگيري نصب شده است به سمت نقطه برخورد پرواز ميكند و اطلاعات مسير هدف را از طريق فركانس هاي راديويي دريافت مينمايد و لحظاتي قبل از رسيدن به نقطه برخورد از پيش تعيين شده جستجو گر باند كا ان روشن شده و اطلاعات هدف را به دست مياورد و راهي مناسب ترين نقطه براي برخورد ميشود.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

موتور هاي كوچك كنترل جهت كه در طرفين نوك موشك قرار دارند داراي بوستر راكتي سوخت جامد هستند كه در مرحله آخر با يك انفجار مسير موشك را در جهت دلخواه براي برخورد قرار ميدهند. اين موشك به عنوان رهگير اصلي دفاع هوايي چند مليتي توسط ناتو انتخاب شد. لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ========================

به نقل از:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تصاویر: CAPTAIN PILOT

========================


*-* Special Edit For CentralClubs *-*
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CAPTAIN PILOT تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, Shahbaz, shola, C.A.D.I.L.L.A.C, Shahryar, Fariborz, shazan, Parsa84, Mahdi1944, Reza6662, kayvan6079, zoornachi, SAMAN, yasermym, @lirez@

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2442

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

سیستم Arrow, S-300VM, S-300 PMU, Patriot کدامیک برترند؟

توسط Shahryar » جمعه 4 مرداد 1392 11:27

گزینه های دفاع موشکی بالستیکی هند: سیستم های موجود

سیستم Arrow, S-300VM, S-300 PMU, Patriot کدامیک برترند؟

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
S-300VM SA-23 Gladiator

در حال حاضر دفاع موشکی بالستیکی هند در حال بررسی، تست و ارزیابی سه سیستم متمایز می باشد: Arrow اسراییلی، Antey 2500/ S-300VM و Almaz S-300 PMU-1/-2 روسی. همچنین هند درخواستهایی برای آزمایش سیستم آمریکایی Patriot PAC-3 داشته است. هر یک از سیستم های ذکر شده دارای مزایای و معایبی می باشند که نیازمند بررسی دقیق می باشد. سیستک پاتریوت از ابتدا برای مقابله با اهداف هوایی طراحی شده است. علاوه بر این عدم نیاز به داشتن سیستمی برای پوشش خاک آمریکا برای مقابله با موشک های برد متوسط، کارایی این سلاح را در مقابله با چنین تهدیداتی زیر سوال خواهد برد. با توجه به نتایج ضعیف پاتریوت بر علیه موشک های اسکاد عراق، پاتریوت به روز آوری های متعددی را پشت سرگذاشت. متاسفانه این به روزآوری ها نتوانست مانع حذف محدودیت هاس اساسی این سلاح در مقابله با اهدافی با سرعت تا 3000 متر بر ثانیه که از فاصله 1000 کیلومتری شلیک شده اند شود. این مسئله قابل توجه است که آخرین نسخه پاتریوت برای سالها نتوانست فاز تست خود را پشت سر بگذارد. در آگوست 2002 پس از چند سری ناکامی رسما اعلام شد مرحله تولید با یک سال تاخیر آغاز خواهد شد.

برخلاف دیگر رقبا، پاتریوت از سیستم اکتسابی موشک بالستیکی متعلق به خود بی بهره است. در خلال جنگ خلیج (فارس)، رادارهای ماوراء افق مستقر در ترکیه و ماهواره های نظارتی برای شناسایی موشک های اسکاد به کار گرفته شدند. هزینه چنین سیستم پشتیبانی اطلاعاتی به طور معمول در برآورد اولیه قیمت آمریکائیها گنجانده نمی شود. در مورد هند، مشکل اضافه، تایید دولت آمریکا برای صادرات چنین سلاحی به هند می باشد که باید مد نظر قرار گرفته شود. آمریکا با کوته بینی معمول، در به اشتراک گذاری کامل سیستم های دفاع موشک های بالستیک و فن آوری با هند خودداری کرده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

مهمترین برتری سیستم پیشرفته Arrow اسرائیلی در قابلیت درگیری تاکتیکی با اهداف تا ارتفاع 50 و تا برد 70 کیلومتر می باشد. هرچند بر اساس اظهارات سازنده آن در آزمایشات تا برد 90 تا 100 کیلومتری نیز ثبت شده است.  هرچند سیستم موشکی Arrow برای مقابله با اسکادهای عراق و سیستم های موشکی ایرانی با برد 800 تا 1000 کیلومتر که قادر به هدف قراردادن سراسر اسرائیل می باشند طراحی شده است. به علاوه سیستم Arrow مانند پاتریوت برای درگیری با کلاهک های متعارف و شیمیایی طراحی و بهینه شده در حالیکه موشک های پاکستان برخلاف موشک های ایران و عراق مجهز به کلاهک های کوچک اتمی می باشند که به طور جدی باید با آن مقابله کرد. کمترین برد درگیری Arrow 8 کیلومتر است، پس نیازمند به کارگیری سیستم دفاعی موشکی دیگری است تا از آن در برابر حملات جنگنده های محافظت نماید.آنالیز عملکرد پاتریوت و Arrow بر علیه اهداف، آشکار کننده این موضوع است که هر دو سیستم قادر به درگیری با 50 درصد اهداف می باشند. در مجموع Arrow و پاتریوت می توانند دفاع موثری علیه موشک های با برد تا 1000 کیلومتر داشته باشند. برخلاف اراده و تمایل اسرائیل برای تجهیز هند به سیستم موشکی Arrow، همچنان دولت آمریکا از تایید ارسال آن به هند ممانعت به عمل می آورد.از دیگر امتیازات مهم سیستم Arrow میتوان به رادار رهگیری موشک  "Green Pine" با کارایی عالی نام برد. این سیستم میتواند موشک ها را از فاصله 500 کیلومتری شناسایی و زمان کافی برای هشدار دفاع هوایی را فراهم آورد.


بر اساس گزارشات، قابلیت های سیستم  موشکی S-300 PMU-l و نمونه بهینه شده آن S-300PMU -2 مشابه PAC-3 می باشد. سیستم روسی دارای قابلیت های خوبی در تغییر سریع موقعیت شلیک خود است که نکته مهمی در بقا در میدان نبرد می باشد. موشک های پاکستانی که هند را تهدید می کنند به طور اساسی مشابه عملکرد موشک های پرشینگ-2 آمریکا می باشد که منجر شد تا روس ها S-300V و متعاقب آن S-300VM/ Antei-2500 را تولید نمایند. پرشینگ-2 مجهز به کلاهک اتمی کوچک با سطح مقطع راداری بسیار کم با برد تا 2500 کیلومتر می باشد. بازدارندگی موشک های پرشینگ-2 بسیار مشکلتر از نمونه های مشابه پاکستانی می باشد. اگرچه متخصصان روسی قادر به توسعه سیستم هایی برای درگیری موفقیت آمیز با آن بودند.

S-300VM ADMS قادر به درگیری با کلاهک هایی که سرعت آن 4500 متر بر ثانیه بوده و از فاصله تا 2500 کیلومتری شلیک شده باشند می باشد. S-300VM مجهز به رادار اختصاصی متحرک با قابلیت شناسایی کلاهک موشک بالستیکی ظرف 3 ثانیه و ارسال اطلاعات به موقع برای شلیک موشک بر علیه آن می باشد. S-300VM همچنین دارای یک امتیاز بزرگ دیگر می باشد و آن قابلیت قطع جمر دشمن و هواپیماهای مرکز فرماندهی فراتر از برد درگیری 200 کیلومتری آن می باشد. S-300VM دارای نقاط ضعفی نیز می باشد. ارتفاع درگیری S-300VM بر علیه هواپیماها
حدود 30 کیلومتر و برعلیه موشک های بالستیکی 25 کیلومتر می باشد در حالیکه برد آن بر علیه هواپیماها میتواند بسیار خوب به نظر برسد اما برد آن بر علیه موشک های بالستیک تنها 40 کیلومتر می باشد. علاوه بر این اخبار منتشر شده در هند حاکی از آن است که S-300VM در جریان تست های ارزیابی خود در پاکستان ناموفق بوده است.

Almaz S-400 نمونه توسعه یافته از خانوداه S-300 PMU با محدوده برد 400 کیلومتری بر علیه هواپیما می باشد. گزارش شده است که این موشک دارای عملکرد بسیار خوب بر علیه موشک های بالستیک و هواپیماها بوده و محدوده دفاعی گسترده ای را تحت پوشش خواهد داشت. همچنین نمونه پیشرفته آن، S-500 در حال توسعه می باشد. با وجود تمام سیستم های پیشنهادی ذکر شده به نظر میرسد که انتخاب اول هند سیستم Arrow و انتخاب دوم نمونه های روسی باشد.Dr Sanjay Badri Maharaj          

Bharat-Rakshak
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..


Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

473

تشکر کرده: 341 مرتبه
تشکر شده: 612 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 دی 1385 12:37

آرشيو سپاس: 4158 مرتبه در 431 پست

مقایسه اس300 روسیه و پاتریوت آمریکا

توسط TD » دوشنبه 18 شهریور 1392 13:29

یک شبکه عربی در گزارشی به بررسی نقاط قوت سیستم ضدموشکی روسیه در برابر آمریکا پرداخته است.

به گزارش مشرق، مهر به نقل از شبکه المیادین نوشت: همزمان با افزایش گمانه زنیها درباره آغاز جنگی جدید در منطقه، در گزارشی تصویری به بررسی برتریهای سیستم ضدموشکی روسیه در برابر سیستم ضد موشکی آمریکا پرداخته است.

     در این گزارش با برشمردن دلایل برتری سیستم ضدموشکی روسیه شامل موشکهای اس 300، اس 400 و اس 500، این سیستم به عنوان قویترین سیستم ضدموشکی دنیا معرفی شده است.
     اما علل این برتری چیست؟ در اینجا درنظر داریم به این سوال پاسخ بدهیم:
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
                    موشکهای اس 300 روسیه                    موشکهای پاتریوت آمریکا
                    حداقل ارتفاع هدف قراردادن اهداف: 15 متر                    حداقل ارتفاع هدف قراردادن اهداف: 60 متر
                    بیشترین ارتفاع هدف قراردادن اهداف: 27 کیلومتر                    بیشترین ارتفاع هدف قراردادن اهداف: 24  کیلومتر
                    بیشترین برد: 200 کیلومتر                    بیشترین برد: 160 کیلومتر
                    سرعت موشکها: 7 ماخ (هفت برابر سرعت صوت)                    سرعت موشکها: 5 ماخ (پنج برابر سرعت صوت)
                    توانایی رصد کردن اهداف تا 300 کیلومتر                    توانایی رصد کردن اهداف تا 170 کیلومتر
                    تعداد موشکهای رصد شده به صورت همزمان:300                    تعداد موشکهای رصد شده به صورت همزمان:100
                    تعداد موشکهای قابل انهدام به صورت همزمان:24                    تعداد موشکهای قابل انهدام به صورت همزمان: 9
                    مدت زمان مانور دهی و تغییر جهت: 5 دقیقه                    مدت زمان مانور دهی و تغییر جهت: 30 دقیقه
                    امکان پرتاب موشک به صورت عمودی: دارد                    امکان پرتاب موشک به صورت عمودی: ندارد

     همچنین روسیه موشکهای اس 400 را در اختیار دارد که تا برد 600 کیلومتری می تواند اهداف را شناسایی کند، به صورت همزمان 300 هدف را دنبال کرده، 36 هدف را به صورت همزمان منهدم می کند و 72 موشک به صورت همزمان پرتاب می کند.
     سیستم موشکی اس 500 نیز که پیشرفته ترین سیستم موشکی جهان محسوب می شود، می تواند 10 موشک بالستیک (قاره پیما) را هدف قرار دهد. رادار این سیستم نیز می تواند اهداف را در فاصله 900 کیلومتری مورد شناسایی و قرار دهد.
****************************************************************************************************
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  -
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  -  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد -  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب TD تشکر کرده اند:
R.A.F, Ghost Rider, jhan2010, samsun, kayvan6079, mjy


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 7 مهمان