در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

آشنایی با سامانه پدافندی نایک هرکولس - MIM-14

توسط SAMAN » جمعه 19 شهریور 1389 00:17

Nike Hercules Nuclear Air Defence System

Made in USA

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


Nike Hercules در 1958-59 توسط هربرت کرکو از فرماندهی توپخانه موشکی ارتش آمریکا تولید شد.نایک هرکوس تنها جنگ افزار  سطح به هوای مسلح شده اتمی است که با ارتش آمریکا عملیاتی شد.با هدف اولیه  توسعه یک موشک با کارایی عمده تر از MIM-3 Nike Ajax ,  برنامه توسعه بهبود موشک نایک در 1953 شروع شد که می توانست با تجهیزات زمینی Nike موجود استفاده شود.بعدا" نشان داده شد که Nike AJAX MIM-3 نمی تواند بات کلاهک اتمی مجهز شود بنابراین تسلیحات اتمی هدف دیگری برای موشک جدید شد.


موشک نایک هرکولس  با اسم MIM-14  ( SAM-N-25 ) یک موشک سطح به هوایی با سوخت جامد بود که برای دفاع هوایی ارتفاع متوسط و بالا , توسط نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا  و ناتو استفاده می شد.این سیستم می توانست در نقش زمین به زمین نیز بکار رود.

سیستم نایک هرکولس بدنبال موشک NIKE AJAX آمد و در طی جنگ سرد برای نابودی بمب افکن های دشمن و بهه م ریختن فرمیشن بمب افکن هاتوسعه داده شده بود.همچنین این سیستم با عنوان یک سیستم موشکی ضد بالستیک خدمت می کرد.

Westen Electric  و کمپانی هواپیمایی داگلاس, پیمانکاران مهم برای این سیستم بودند. با آغاز آرایش در 1963 تا آواخر 1980 ذر آلمان غربی,در مجموع ارتش آمریکا, سیستم پدافندی منایک هرکولس به آلمان غربی , هلند , بلژیک, نروژ ( بدون کلاهک اتمی ) و یونان فروخته شد.سیستم نایک هرکولس با نام NIKE J به ژاپن نیز فروخته شد که متعاقبا" سیستم هدایت داخلی بوسیله جایگزینی سیستم های لامپ خلاء اورجینال با واحد های ترانزیستوری شده ارتقا داده شدند.

سیستم نایک هرکولس با یک کلاهک اتمی  نوع W-31  یا بعضی وقت ها با یک کلاهک ترکشی مرسوم T-45  متناسب می شد.موشک دارای طولی به اندازه 12.6 متر و طول باله 1.9 بود.145 آتشبار موشکی در طی جنگ سرد گسترش یافتند.موشک بردی حدود 110 کیلومتر داشت. یک قسمت از پیمان SALT I به خاطر تاثیر موشکی نایک بر علیه موشک های بالستیکی قاره پیما ساخته شد.


بیشتر  واحدهای موشکی نایک غیر فعال بودند تا زمانی که  بزرگترین تهدید بسوی دفاع ملی آمریکا به جای بمب افکن ها موشک ها شده بودند.اینجا بود که MIM-14 خود را نمایان کرد.همه آتشبار های نایک هرکولس CONUS به استثنای  واحد هایی در فلوریدا و آلاسکا از آوریل 1974 غیر فعال شده بودند.واحد های باقی مانده  به مرور طی بهار 1979 غیر فعال شدند.عاری ساختن سایت ها از سیستم ها در فلوریدا, آتشبار آلفا در پارک ملی اورگلیدس ,آتشبار براوو در کی لارگو, آتشبار چارلی در شهر کارول و آتشبار دلتا واقع در خیابان کرومه  در حومه میامی  , در ژوئن 1979 شورع شده و تااواخر  پاییز همان سال کامل شد.ساختمان هایی که سابقا"  آتشبار دلتا در آن جای داشت به ساختمان های اصلی  مورد استفاده برای امکان توقیف مهاجران غیر قانونی خیابان کرومه تبدیل شدند.در آلاسکا, نقطه سایت به یک کلبه اسکی برای پارک کنکید تبدیل شد.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


ارتش آمریکا  تا 1983 استفاده از نایک هرکولس  ها را با عنوان یک سلاح دفاع هوایی خط مقدم در اروپا ادامه داد تا زمانی که آتشبار های  موشکی پاترویت توسعه یافتند.واحد های ناتو از آلمان غربی,هلند,نروژ , یونان و ترکیه, استفاده از سیستم های پدافندی  نایک هرکولس ر ابرای دفاع هوایی ارتفاع  بالا تا اواخر 1980 ادامه دادند. با فروپاشی کمونیسم در اروپای شرقی, واحد ها غیرفعال شدند.

منابع:

En.Wike
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

http://www.redstone.army.mil

ادامه دارد......
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, Shahbaz, oweiys, CAPTAIN PILOT, saied tomcat, ARafiee, Shahryar, حسن2568, كيارش, zoornachi, shola, abbas.m.k, noora, javad111, Persian Cat, sokuteasemuni, Mahdi1944, salar_jetline, kayvan6079

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: آشنایی با سیستم دفاع هوایی اتمی MIM-14

توسط SAMAN » يکشنبه 28 شهریور 1389 23:22

هدایت سیستم دفاع موشکی  MIM-14


نایک هرکولس یک موشک هدایت شونده کنترل شده از ایستگاه زمینی است. سیستم کنترل آتش یکپارچه یا IFC   در فاصله ایی حدود یک مایل از جایی که موشک پرتاب می شود ( LA یا ناحیه پرتاب) واقع می شود. کنترل آتش یکپارچه یا IFC برای کشف هواپیماهای دشمن یک رادار اکتساب توان پایین (یا LOPAR  ) داشت.پس از کشف و بازشناسی هواپیمای دشمن با کمک یک سیستم IFF این هواپیما تعقیب یا توسط رادار رهگیر هدف (TTR  ) در ارتفاع ,زاویه و برد رهگیری میشد. یک کامپیوتر  آنالوگ که بعدا" دیجیتال شد, به طور مداوم یک نقطه از آسمان را که موشک و هدف می بایست یکدیگر را ملاقات میکردند ( نقطه رهگیری)  محاسبه میکرد سپس  یک پرتاب بالقوه از موشک طرح ریزی می شد.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

بعد از اینکه موشک به طور واقعی توسط  افسر کنترل آتشبار ( BCO  ) پرتاب شد, یک رادار  تعقیب موشک ( MTR ) موشک را دنبال کرده و به طور مداوم کامپیوتر نقطه رهگیری را حتی اگر هواپیمای دشمن اقدامات فرار را انجام می داد, آپدیت میکرد. اصلاحات  هدایت توسط رادار تعقیب موشک ( MTR ) به موشک ارسال می شد.زمانی که موشک به نقطه رهگیری  نزدیک می شد یک سیگنال فرمان برای انفجار به موشک فرستاده میشد.برای اندازه گیری فاصله هدف تحت شرایط جامینگ, IFC   با یک رادار  TRR یا رادار برد هدف مجهز شده بود.برخی از سیستم های کنترل آتش یکپارچه ( IFC) با یک رادار اکتساب توان بالا یا HIPAR  برای اضافه کردن برد کشف اولیه  هواپیماهای دشمن مجهز شده بودند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

برای کنترل و فرماندهی, سایت ها با یک سیستم ارتباطاتی دیجیتال ( ابتدا سیستم AN/MSQ-18  ) به هم متصل می شدند. در  IFC سیستم تقریبا توسط یک یگان 9 نفری تحت فرمان افسر کنترل اتشبار راه اندازی می شود. کار قفل بر روی هدف در برد سمت و ارتفاع پروازی مختلف ( بدست امده از رادار کنترل هدف) به صورت دستی بر اساس برد سمت و ارتفاع پروازی ارایه شده از رادار رهگیری هدف انجام می شود (تا به حال به صورت دستی انجام شده) که برای این منظور رادار اکتساب توان پایین به صورت تخمینی ارتفاع پروازی و برد اولیه هدف را ارایه می کند. پس از قفل راداری بر روی هدف سیستم با داشتن قابلیت رهگیری خودکار کار پیگیری هدف را انجام می دهد با این حال یک حالت رهگیری دستی نیز در مورد یک رهگیری خودکار اغاز نشده نیز وجود دارد.شلیک موشک بر اساس نقش مقابلگی با هدف یه صورت دستی و توسط افسر کنترل اتشبار انجام می شود.خدمه مستقر در LA تحت فرمان افسر کنترل اتش مسیول اماده سازی و برپا داشتن موشک بودند.

نایک هرکولس و نایک ایجکس ( قهرمان یونانی جنگ تروا)  با موشک میان برد روسی  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  قابل مقایسه هستند اما در رزم ها کمتر شلیک شدند.قابل توجه است که موشک روسی در طی جنگ ویتنام بر علیه هواپیماهای امریکایی بکار رفت. آن موشک ها بر علیه هواپیماهایی که در ارتفاعات متوسط و بالا پرواز میکردند کاملا" تاثیر گذار بودند و  در تاکتیک های استادانه نتیجه این شد که زیر حداقل ارتفاع موثر موشک پرواز کنند یا غلاف های خبره و قدرتمند جامینگ یا هواپیماهای اختصاصی جنگ الکترونیک را بکار ببردند.


تصویری از رادار های IFC در سمت چپ رادار LOPAR مشاهده میشود

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


در  16 ژولای 1953 دبیر ارتش به طور رسمی برقرار شدن برنامه نایک B با هدف بدست آوردن یک جنگ افزار که میتواند هواپیمای در حال پرواز با سرعت 1000 مایل بر ساعت و در ارتفاع 60000 پایی  و برد افقی 50000 یارد را رهگیری کند را  اعلام کرد.

سرانجام موشک پاتریوت جایگزین موشک نایک هرکولس در نقش  دفاع هوایی ارتفاع متوسط و بالا شد.مزیتش بر سیستم نایک هرکولس این بود که  اولا" متحرک بود و ثانیا"  قابلیت اطمینان بیشتری داشت همچنین پاتروت  یک سیستم راداری آرایه فاز شده بسیار پیشرفته را بکار میبرد و رهگیری هدف موشکی بهتری هم دارد. یک سایت نایک هرکولس تنها در  روز ها میتوانست برپا شود در حالی که سایت های پاتریوت در هر ساعتی می توانند دایر شوند.

با سپاس فروان از  دوست بسیار خوبم shola (رضا عزیز) بجهت همکاری در ترجمه بخشی از مطلب .

منبع: En.Wiki

نوشته : سامان
ارسال شده برای مرکز انجمن های تخصصی سنترال کلابز, برداشت بدون ذکر نام مرکز  مجاز نیست.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
mohammad1365, Mohammad 1985, noora, CAPTAIN PILOT, kayvan6079, Shahryar, Persian Cat, zoornachi, Mahdi1944, ARafiee, sokuteasemuni, shola


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان