MP4 چيست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مباحث گرافيک و طراحي گرافيکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, MASTER, CentralWeb, شوراي نظارت

ارسال پست
Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15727
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 71254 بار
سپاس‌های دریافتی: 31369 بار
تماس:

MP4 چيست؟

پست توسط Mahdi1944 » شنبه 13 اسفند 1384, 6:22 am

بخش مقاله IRITN

MP4 مخفف MEPG-4 استاندارد ISO/IEC است كه توسط MEPG( Group Moving Picture Expert) ارائه شده است.اين كميته توسعه MPEG-1 و MEPG-2 را نيز بر عهده داشته است.

اين استانداردها تاثير چشمگيري بر صنعت چند رسانه اي هاو به خصوص در ارايه فيلم هاي ويديويي روي CD و تلويزيون هاي ديجيتالي داشته اند. MEPG4 نتيجه تلاش بين المللي ديگري با صدها محقق و مهندس در سرتاسر جهان است كه با اسم 14496 ISO/IEC در اكتبر 1998نهايي شد و در اولين ماههاي 1999 استاندارد گرديد.البته پس از آن نسخه هايي از اين استاندارد ارايه شده است و هنوز كار روي اين استاندارد ادامه دارد.

موفقيت MPEG-4 در سه حيطه اساسي زير است:
>تلويزيون هاي ديجيتالي
>برنامه هاي كاربردي گرافيكي متعامل با كاربر
>چند رسانه اي هاي متعامل باكاربر (در دسترسي هاي اينترنتي)
MPEG-4مؤلفه هاي تكنولوژيكي استاندارد شده اي در اختيار قرار مي دهدكه امر يكپارچگي محصول توزيع و دسترسي به محتويات را ممكن مي سازد.اطلاعات تخصصي تر در مورد اين استاندارد مي تواند در سايت آن به اين آدرس يافت شود: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]البته در تايپ آدرس دقت داشته باشيد كه آدرس اين سايت نسبت به بزرگي وكوچكي حروف حساس است).

MP4 يكي از مصطلح ترين مخفف هايي است كه به جاي MPEG-4 بكار رفته است .
Div X نيز از همين استاندارد پيروي مي كنند. اين اسامي به عنوان قالب هايي براي فشرده سازي امكان ذخيره ي فايل ها با حجمي حتي كمتر از فايلهايي با قالب DVD (تقريبا 10 درصد حجم اصلي فايل)امكان پذير مي شود كه به راستي در اينترنت يك مزيت محسوب مي شود.يك فيلم دو ساعته با صدايي با كيفيت خوب يك CD صوتي را مي توان تنها در يك CDجاي داد.البته خوب است خوانندگان بدانند كه MP4 براي پخش كننده هاbrodcasters) ) طراحي شده بود تا با بهبود پخش زنده ويدئو در اينترنت در اين راه به موفقيت بيش تري دست يابند.به عبارت ديگر هدف اين بود كه اين قالب تنها براي پخش روي اينترنت حفظ شودو امكان ذخيره آن نباشد و بدين ترتيب سايت هايي مانند napster ديگر به وجود نمي آمدند تا حق كپي رايت را ناديده بگيرند.اما با دسترسي هكرها به اطلاعات مربوط به آن در سايت ماكروسافت و پخش آن روي اينترنت اين رويا به تحقق نپيوست.البته هنوز مشكلات ذخيره فايل ها بدين فرمت حل نشده است و به عنوان مثال اگر بخواهيد فيلم هاي DVDرا به Div X تبديل كنيد لازم است كه ابتدا كدينگ Div Xرا دراختيارداشته باشيد(بديهتا)والبته به فضايي معادل6گيگابايت هارد ديسك يك درايو DVDيك CD Writer و صبري معادل با 12ساعت نيازخواهيد داشت .
در زمينه فشرده سازي صوتي MP4به مفهوم " MEPG-4 AAC" است كه در اين استاندارد افت كيفيتي در صدا مانند ’ MEPG-2 Aac’ وجود نخواهد داشت زيرا نرخ رشته بيتي دقيقا يكسان خواهد بود.البته MP4 مي تواند قالب هاي MEPG-2 وحتي MP3 را در بر بگيرد. براي پخش آهنگ هاي ذخيره شده با اين استاندارد به نرم افزار هاي جديدي نياز نيست و winamp از نسخه2به بعد و footbar2000 با pluginهاي مناسب و quick Time 6.0و Windows Media Playerبا ف_ * ل*_ ت ر 3ivx DirectShow يا Envivio Tv مي توانند اين قالب را پخش كنند.البته پخش اين آهنگ ها به نوع كدينگ و نرم افزار نوشتن آن نيز بسيار بستگي دارد.به عنوان مثال نرم افزار MP4creator قابليت هاي بيش تري براي ايجاد اين قالب فايل نسبت به winamp دارد و پخش كننده هاي بيش تري قادر به باز گشايي كدينگ آن هستند.براي انتقال اين نرم افزار و كسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به آدرس [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] مراجعه كنيد.
در حالي كه هنوز اين استاندارد به بهره برداري كامل نرسيده است در سايت كميته MEPG مي توانيد مطالبي را در مورد MEPG-7 و MEPG-21 پيدا كنيد.
اين مطالعات يك سوال رادر ذهن بشر ايجاد مي كند كه آيا او روزي مي تواند تمام آرشيو و كلكسيون موسيقي خود را تنها روي يك يا دو Cdكامل ذخيره كند؟

شما فكر مي‌‌كنيد چقدر با آن روز فاصله داشته باشيم.
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

ارسال پست

بازگشت به “گرافيک و طراحي کامپيوتري”