در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید

NET BIOS

مديران انجمن: SHAHRAM, شوراي نظارت

Major II

Major II

no avatar
96

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 اسفند 1385 08:08

مهم نیست که کجام ، همه جای ایران سرای من است

آرشيو سپاس: 153 مرتبه در 41 پست

NET BIOS

توسط free love » جمعه 23 دی 1390 21:46

سلام.

همونطور که از اسم تاپیک مشخصه ،  با net bios مشکل پیدا کردم.

غیر فعال شده و اصلا فعال نمیشه . تو نت سرچ کردم ، دو راه گفته شده بود برا فعال کردن اما هیچ کدوم موثر واقع نشد.

یکی از طریق local security setting ، یکی هم از طریق network connection .

اما هیچ کدوم جواب نمیده . راه دیگه ای هم داره ؟

Major I

Major I

no avatar
229

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 25 بهمن 1388 05:06

آرشيو سپاس: 1034 مرتبه در 211 پست

Re: NET BIOS

توسط HS368 » شنبه 24 دی 1390 03:31

یه CMD باز کن ipconfig /all بنویس ببین برای آداپتور فعلیت NetBIOS over Tcpip جلوش enable نوشته یا نه.

در CMD نوشته های زیر بنویس و اجرا کن:
wmic nicconfig where (IPEnabled=TRUE) call SetTcpipNetbios 1
(0 برای حالتی که سرور DHCP تنظیم کنه و 1 برای فعال شدن NetBios روی TCP/IP و 2 برای غیر فعال کردن NetBios)
wmic nicconfig where (IPEnabled=TRUE) call FlushDNS

نام سرویس TCP/IP NetBIOS Helper هست اول از فعال بودنش اطمینان حاصل کن. (برای دیدن سرویس ها services.msc در قسمت Run تایپ کن و Enter بزن)

به Device manager برو و در قسمت منو View گزینه Show hidden devices  انتخاب کن.
ببین NetBT فعال هست یا نه (مطابق شکل زیر)

اگه درایور NetBT فعال بود، در ریجیستری به آدرس زیر برو:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services
از هر دوتا سرویس NetBIOS و NetBT دوتا export برای backup داشتن بگیر و دو تا فایل زیر رو اجرا کن و بعدش ریستارت کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
اگه دیدی مشکل حل نشد اون دوتا backup که گرفته بودی رو اجرا کن تا به حالت اولیه برگرده.
مراحل بالارو  انجام بده نتیجه رو اینجا اطلاع بده.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HS368 تشکر کرده اند:
Present, ASHKAN95, free love, nima-rad, sayeh_roshan_1988

Major II

Major II

no avatar
96

تاريخ عضويت

توسط free love » شنبه 24 دی 1390 17:21

HS368 ، دوست عزیز

دو تا دستور اول رو اجرا کردم . دوست دارم بدونم کار این دو تا دستور چیه .

نام سرویس TCP/IP NetBIOS Helper هست اول از فعال بودنش اطمینان حاصل کن. (برای دیدن سرویس ها services.msc در قسمت Run تایپ کن و Enter بزن)

TCP/IP NetBIOS Helper فعال بود . منظورت رو از نام سرویس متوجه نشدم.

NetBT هم نداشتم تو لیست.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Major II

Major II

no avatar
96

تاريخ عضويت

توسط free love » دوشنبه 26 دی 1390 16:51

همین؟

خب بعدش چی کار کنم ؟

Major I

Major I

no avatar
229

تاريخ عضويت

توسط HS368 » دوشنبه 26 دی 1390 18:42

شما نگفتی وقتی ipconfig /all مینویسی خروجی چی میده؟

در مورد دو تا دستور بعدی، وقتی اجرا کردی تو خروجی برنامه جلوی result عدد صفر نوشته بود؟
دستور اول برای فعال کردن netbios روی آداپتورهای موجود که فعال هستند رو میده. دستور دوم هم بر بازیابی لیست dns های محلی که در داخل کامپیوتر شماست میده و برای رفع عیبه. برنامه wmic یه ابزار مدیریتی ویندوز هست(Windows Management Instrumentation Command-line)، تقریبا باهاش میتونید تنظیمات تمام ویندوز رو دستکاری کنید.

سرویس ها برنامه هایی با دسترسی کامل به منابع داخلی کامپیوتر هستند که وظیفه مدیریت و خدمات دهی دارند. سرویس خودش به چهار دسته تقسیم میشه، بگذریم. مثلا وقتی شما یه درایور جدید نصب میکنید یه سرویس درایور ساخته میشه و در موقع بوت سیستم عامل راه اندازی میشه و به برنامه های کاربردی اجازه تعامل با سخت افزار مربوطه رو میده. بیخیال  :-)
گفته بودی TCP/IP NetBIOS Helper فعال بود. خوب سیستم عامل شما xp هست یه خرده با 7 فرق داره. netbt بیخیال شو، همون درایور netBios over tcpip فعال هست؟

اگه واقعا netbios روی آداپتورت فعال هست مشکل از یه جای دیگه است مثلا سرویس یا درایور قطع شده و یا همون قسمت policy ویندوز استفاده از اونو منع کرده و یا علت های دیگه.
مشکلت واضح تر بگو، مثلا میخوای فایل هاتو با کامپیوتر دیگه ای اشتراک بذاری نمیشه؟ یا پرینتر توی شبکه پیدا نمیشه یا مسائل دیگه. کلا هدفت از فعال کردن netbios چیه؟ غیر فعال بودن netbios امنیت شبکه بالا میبره برای همین تو تمام سرورها غیر فعاله.

روش های زیر برای فعال کردن netbios روی آداپتور هست.
روش اول:
دستور زیر میگرده بین آداپتورها اونایی که netbios غیر فعال دارند و فعال میکنه.
wmic /interactive:off nicconfig where TcpipNetbiosOptions=2 call SetTcpipNetbios 1
(تو خروجی برنامه جلوی result عدد صفر نوشته باشه)

روش دوم:
روش دیگه این هست برو تو ریجستر به آدرس زیر:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NetBT\Parameters\Interfaces
داخلش GUID مربوط به آدپتورهای مختلف هست داخل اون هر کدوم بری میتونی مقدار NetbiosOptions تغییر بده (0 برای حالتی که سرور DHCP تنظیم کنه و 1 برای فعال شدن NetBios روی TCP/IP و 2 برای غیر فعال کردن NetBios)

روش سوم:
دستور زیر اجرا کن
wmic nicconfig get caption,index,TcpipNetbiosOptions
خروجی لیست آداپتورها با شماره index هست. شماره مورد نظر برای آداپتور فعلیه شبکه رو پیدا کن. تو دستور پایین جلوی index عدد مورد نظر بنویس اجرا کن.
wmic nicconfig where index=0 call SetTcpipNetbios 1
(تو خروجی برنامه جلوی result عدد صفر نوشته باشه)

برای رفع منع policy ویندوز (مخصوص رفع مشکل پیدا کردن کامپیوترهای دیگه در نت) به آدرس زیر در ریجیستری برو:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa
RestrictAnonymous به مقدار صفر تغییر بده.
everyoneincludesanonymous به مقدار صفر تغییر بده.
(البته از نظر امنیتی کار اشتباهی هست)

بعد از انجام اینکار حتما باید ریستارت کنی.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی

free love, Present, ASHKAN95

Major II

Major II

no avatar
96

تاريخ عضويت

توسط free love » دوشنبه 26 دی 1390 19:48

HS368 ، دوست محترم ممنونم از توضیحاتتون.

مشکل من اینه که به هیچی نمیتونم ping  کنم حتی مودم. وقتی ping  رو اجرا میکنم پیغام destination host  رو میده . وقتی دستور

ipconfig/all رو اجرا میکنم میگه netbios  غیر فعاله. من میخوام این مشکل رو برطرف کنم .یکی از دوستانم گفتن که مشکلت به خاطر این

هست الان netbios غیر فعاله.

خروجی دستور اول

دستور دوم هم اجرا کردم پیغام successful رو داد.

Major I

Major I

no avatar
229

تاريخ عضويت

توسط HS368 » سه شنبه 27 دی 1390 15:08

مشکل ping از اینه که ip مورد نظر شما نمیتونه تو شبکه route بشه این هم دلایل زیادی میتونه داشته باشه. میتونه از بد کانفیگ کردن آداپتور شبکه باشه مثلا defualt gateway شما درست نباشه، یا ip اختصاص داده شده به آداپتور شما در محدوده مشخص شده در subnet mask نباشه، یا دو تا آداپتور داخلی محدوده ip هاشون با هم تداخل داشته باشند، و یا توسط فایروال مسدود شده باشه و چیزی دیگه، البته netbios هم برای وقتی که dns داخل شبکه ping میکنی جواب نمیده مشکل داره.به هر حال میتونی اینهایی که گفتم چک کنی ببینی مشکل دارند یا نه.

Present, free love

Major II

Major II

no avatar
96

تاريخ عضويت

توسط free love » سه شنبه 27 دی 1390 19:11

دوست عزیز

ip رو چک کردم ، مشکلی ندارن . فایروال همه allow هستش.

Major I

Major I

no avatar
229

تاريخ عضويت

توسط HS368 » چهارشنبه 28 دی 1390 06:19

اگه امکانش هست مودم به یه سیستم دیگه وصل کنید ببینید ping میده، اگه اشتباه نکرده باشم شما به اینترنت مودم دسترسی دارید اما نمیتونید ping بگیرید، درسته؟
اگه اینطور باشه ممکنه به هر نحوی مودم شما ریست شده باشه و روی حالت bridge قرار گرفته باشه و مودم نمیتونه route کردن رو انجام بده. در این صورت کانفیگ باید در ویندوز انجام بشه.

free love

Major II

Major II

no avatar
96

تاريخ عضويت

توسط free love » چهارشنبه 28 دی 1390 16:48

من فکر میکنم هر مشکلی که هست از ویندوزه. چون زمانی که من مودم دیال اپ داشتم این مشکل پیش اومد تا الان که ADSL دارم.