در اين قسمت ميتوانيد درباره گوشي‌هاي نوکيا بحث و تبادل نظر نماييد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

5147

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 اردیبهشت 1385 14:30

محل سکونت

گشتم نبود نگرد نیست.

آرشيو سپاس: 152 مرتبه در 103 پست

بررسي تخصصي --> Nokia --> N90

توسط DJ.HAMED » شنبه 19 اسفند 1385 15:58

نچه در بسته ی خريداري شده ی شما موجود است :

-  گوشي موبايل

-  شارژر

-  تبديل براي شارژر

-  هدست استريو

-  كارت حافظه 64 مگا بايتي از نوع RS-MMC

-  كابل USB

-  گردگير مخصوص صفحه نمایشگر

-  دفترچه راهنما


گوشي N90 جايگاه مياني را در ميان گوشي هاي سري N  نوكيا دارد . گوشي هايي كه آغاز آنها N70 بود و N91 بهترين آن ها  مي باشد . اگر بخواهيم صادق باشيم بايد گفت كه N90 واقعا با گوشي هاي قبلي ، تفاوت دارد و نماينده سري جديد گوشي هاي نوكيا مي باشد . اصلي ترين فرق اين مدل جوان با مدل هاي دیگر خود بلند تر بودن صفحه نمايش آن است كه   برنامه نويسان را مجبور كرد تا دوباره روي بخش نرم افزاري كار كنند .

ظاهر N90 را مي توان يك مدل طراحي شده جهش يافته 6260 ناميد كه ايرادهاي آن برطرف شده و در SmartPhone ها يك مدل تقريباً منحصر به فرد محسوب مي شود كه البته منحصر به فرد بودن هميشه به معناي بهتر بودن نمي باشد .

يكي از نكات منفي و بسيار آزار دهنده 6260 قرار گرفتن بعضي از كليدها در قسمت بالايي گوشي يعني زير صفحه و جدا از بقيه كليد ها بود كه اين مساله شما را مجبور مي كرد با هر دو دست آن هم به طور مضحكي با اين گوشي كار كنيد . همچنين 6260 گوشي سنگيني به حساب مي آيد و فقدان صفحه نمايشگر ثانويه در خارج آن احساس مي شد ، همچنين جاي دوربين نيز كه در بدترين جاي ممكن قرار داشت تغيير يافته است .

از نظر اندازه سايز گوشي  mm112x51x24 است كه با گوشي هاي P910  و P900  سوني اريكسون قابل مقايسه مي باشد و بزرگتر از گوشي هايي نظير 6681 و 6680 مي باشد که اين بزرگي تقريبا آزار دهنده مي باشد .

وارد كردن پيغام در گوشي با يك دست مشكل به نظر مي رسد و بايد با يك دست گوشي را نگه داريد و با دست ديگر دكمه ها را فشار دهيد كه در گوشي هاي ديگر هر دو كار را با يك دست مي توانستيد انجام دهيد .

اگر از نزديك به گوشي نگاه كنيد متوجه مي شويد كه در حال تماشا كردن يك هيولا در نزديكي خود مي باشيد و مي توان گفت كه اين گوشي تقريبا 2 برابر گوشيهاي استاندارد امروزي مي باشد .

ادامه صحبت درباره ابعاد بزرگ اين گوشي بي فايده به نظر مي رسد و فقط همين بس كه بدانيد صحبت از بزرگترين گوشي در داخل يك مغازه مي باشد !

صفحه خارجي گوشي را مي توان با نوكيا 6230 مقايسه كرد با مشخصات 128x128 پیکسل و قابلیت نمایش 65000 رنگ ولي كيفيت عكس در آن با 6230 فرق دارد .در 6230 تصاوير چندان واضح و شفاف نيستند . توانايي هاي اين صفحه نسبت به ابعاد كوچك آن واقعاً جالب توجه است و با هيچ نمونه اي قابل مقايسه نيست (در حال حاضر) يكي از قابليتهاي ديگر اين صفحه خوانا بودن آن در مقابل آفتاب است كه امتياز بزرگي محسوب مي شود .

از ديگر قابليت هاي اين گوشي اين است كه شما قادريد هنگام بسته بودن گوشي هم عكس بگيريد و از طريق همين صفحه نمايش ثانويه ،  اطلاعاتي نظير تماس هاي از دست رفته ((Missed calls نيز نمايش داده مي شوند و حتي مي توانيد پيغام هاي SMS خود را در اين صفحه ببینید و نكته جالب توجه دیگر اين است كه مي توانيد بدون باز كردن گوشي به تلفن جواب دهيد ولي نكته منفي اين است كه اگر گوشي را باز نكنيد Speaker phone به طور خودكار فعال مي شود و ديگران هم صداي تماس گيرنده با شما را مي شنوند كه ممكن است چندان براي شما جالب نباشد !!

دكمه خاموش و روشن در بالای گوشی درست بر روي قسمتي كه دوربين درون آن قرار دارد جای گرفته است و شما مي توانيد فعاليت هاي مربوط به اين دكمه را با صفحه نمايشگر ثانويه مشاهده كنيد .

دكمه عكاسي بر روي سمت راست گوشي قرار دارد و همچنين براي فرمان و تماس صوتي هم به كار مي رود همچنين يك Joystick پنج طرفه در پايين آن قرار گرفته تا به شما در عكاسي كمك كند كه خيلي هم به درد بخور مي باشد و به اين صورت است كه وقتي گوشي را در دست راست خود مي گيريد دقيقاً انگشت شصت شما روي آن قرار مي گيرد ولي كار كردن در اين حالت با توجه به وزن 173 گرمي اين گوشي كار سختي مي باشد . در ضمن اگر شما چپ دست باشيد چگونه با اين Joystick  كار خواهيد كرد ؟!

محل كارت حافظه در قسمت كناري سمت راست پايين تر از Joystick واقع شده و سيستم تعويض فوري كارت حافظه نیز برای اين گوشي در نظر گرفته شده است .

قسمت اتصالات جانبي گوشي بر عكس ديگر محصولات شركت نوكيا در قسمت كناري سمت چپ گوشي قرار گرفته كه به همين خاطر كمي هم گوشي ضخيم شده است .

از ديگر نكات جالب توجه گوشي طرز قرار گرفتن بخش نگهدارنده سيم كارت است كه به صورت 45 درجه با مكانيزم خاصي ثابت شده است !

متاسفانه هيچ چيزي به بدي باتري N90 نيست . در اين گوشي از باتري 760 MAh با گنجایش  Li –Ion BL-5B استفاده شده كه گوشي هاي روز نوكيا از باتري BL-5C با گنجایش 900MAH استفاده مي كنند .

دفترچه راهنما حالت Standby گوشي را 240 ساعت و زمان مكالمه را 4.5  ساعت اعلام داشته  كه در هنگام آزمايش اين گوشي فقط يك روز كاركرد (دقيقا 18 ساعت !)

اين بدان معناست كه استفاده از كارايي هاي گوشي نظير عكس برداري عمر باتري را به نصف روز کاهش می دهد . صحبت متوسط با گوشي در حدود 40 دقيقه و 30 دقيقه استفاده از بقيه كارايي هاي گوشي باعث مي شود كه گوشي در يك روز به شما هشدار بدهد كه شارژ ندارد !

مي توان يكي از دلايلي كه از باتري بهتري استفاده نشده ، وزن زياد دستگاه را ذكر كرد كه در صورت استفاده از باتري 1100 mAh سنگين تر مي شد !

از بحث ضعف هاي گوشي كه بگذريم به صفحه نمايش اصلي يا داخلي آن مي رسيم كه از نوع TFT است و رزولوشن آن 352x416 مي باشد (36×42 میلیمتر) و قابليت نشان دادن 262000 رنگ را دارد كه امتياز بزرگي براي گوشي محسوب مي شود .

از ديگر موارد مي توان به عوض شدن Font هاي سيستم اشاره كرد كه بايد مطابق صفحه جديد مي شدند كه اين مسئله باعث ضعف هايي در گوشي شده است . مثلا در برخی از منوها هنگامي كه شما حرف Y را تايپ مي كنيد به صورت V نوشته مي شود و قسمت پاييني آن ديده نمي شود !

صفحه كليد مناسب مي باشد و کلید ها با چراغ هاي سفيد روشن مي شوند . صفحه كليد شامل يك كليد 4 طرفه به همراه يك دكمه تائيد OK می باشد و اندازه كليه اعداد مناسب بوده و بهتر است بگوئيم كمي بزرگ اند .

سيستم عامل اين گوشي Symbian 8.1a مي باشد و قابليت تغيير اندازه فونت ها وجود دارد كه مزيت قابل توجهي مي باشد .

پردازشگر N90 تقريبا همانند 6680 بوده و سرعت آن 220MHZ است و البته سرعت گوشي حدود 5 تا 10 درصد از 6680 پايين تر است كه در هنگام ديدن گالري عكس ها اين ضعف مشخص مي شود .

حافظه داخلي 31 مگا بايتي از امتيازات اين گوشي محسوب مي شود .

متاسفانه اين گوشي با اكثر برنامه هايي كه براي گوشي هاي Symbian نوشته شده اند كار نمي كند آن هم به اين دليل است كه اندازه صفحه آن تغيير كرده است .

نكته جالب اين است كه هنگامي كه شما اسمي را در گوشي ثبت مي كنيد خود گوشي براي اين نام يك تلفظ در نظر مي گيرد و هنگامي كه شما از Voice dialing استفاده مي كنيد فقط لازم است اسم وارد شده را صدا بزنيد تا خود گوشي همه كارها را انجام دهد .


و در نهایت :

در كل اين گوشي از نظر كيفيت برقراري تماس همانند ديگر گوشي هاي نوكيا در سطح خوبي قرار دارد . صفحه نمايش اصلي يكي از بهترين ها مي باشد و صفحه نمايش خارجي هم در نوع خود واقعاً بي رقيب است .

دوربين 2 مگا پيكسلي اين گوشي به حدي رضايت بخش است كه چيزي براي مقايسه با آن در دست نيست ، به جز Sony Ericsson k750 كه آن هم به يك كلاس ديگر تعلق دارد  (K750 ضعيف تر است) . كه در بخش تحليل دوربين N90 كامل به آن اشاره خواهيم كرد .

باز هم بايد به ضعف باتري اين گوشي اشاره كرد كه كمتر از يك روز كار مي كند و همچنين ابعاد بزرگ گوشي هم كه قابل بحث نمي باشد ! در آخر بايد اشاره كرد كه N90 يك Smartphone بسيار جالب با كارآيي بالا و نقايص كم است . در كل N90 عالي است!

در جداول زیر می توانید نتایج به دست آمده ی تست این گوشی توسط دو برنامه ی JBenchmark و SPmark و مقایسه ی آن با دیگر گوشی ها را مشاهده کنید :

بررسی دوربين 2 مگا پيكسلي نوكيا N90

بر خلاف ديگر گوشي هاي سري N  نوكيا ، گوشي N90 از لنزهاي ساخته شده توسط Carl Zeiss بهره مي برد . نوكيا اين مسئله را به عنوان يك امتياز در بين كل مدل هاي موجود در بازار مطرح مي كند . البته به خاطر سايز كوچك اين دوربين هيچ وقت نمي توان آن را با دوربين هاي ديجيتال مقايسه كرد ، بايد توجه داشت كه مورد بحث ما يك گوشي موبايل با قابليت هاي جانبي يك دوربين ديجيتال است نه يك دوربين ديجيتال !

با مقايسه كردن دوربين هاي دو گوشي N70 و N90 متوجه برتري كيفيت دوربين N90 مي شويم كه البته تقريبا اين برتري ناچيز و كم اهميت جلوه مي كند .

تصاوير در N90 كمي شفاف تر  و  واضح تر هستند . بايد به اين مسئله هم توجه داشت كه نوكيا با استفاده ازدوربين هاي  Carl Zeiss كه يك شركت معتبر و معروف در زمينه Optic مي باشد قصد مطرح كردن خود و بالا بردن كيفيت محصولات خود را دارد .

هم اكنون تعداد گوشي هاي با دوربين 2 مگا پيكسلي در بازار كم است . مي توان دوربين N90 را با دوربين Sony Ericsson k750 مقايسه كرد که قطعا اين چنين گوشي هايي مورد استقبال عموم واقع خواهند شد و شده اند ، البته چون قيمت هاي اين دو گوشي در يك سطح نمي باشد شايد مقايسه اين دو گوشي منطقي به نظر نرسد .

استفاده از دوربين N90 را مي توان به دو قسمت استفاده از دوربين بدون باز كردن گوشي ، يعني عكس گرفتن هنگامي كه صحنه ای را از صفحه ی خارجي گوشي مي بينيم و حالت دوم هم استفاده از صفحه داخلي و اصلي گوشي ، تقسیم کرد .

هنگامي كه در حل عکس برداری درب گوشي بسته است مي توانيد لنز دوربين را به طرف خودتان در حالي كه رو به صفحه نمايشگر خارجي موبايل هستيد بچرخانيد و براي موقعی که دوست دارید از خودتان عکس بگیرید ، این گزینه امکان جالبی است .

يك Joystick كه در قسمت كناري سمت راست گوشي قرار گرفته براي اعمال تغييرات در تنظيمات عكاسي در نظر گرفته شده است كه البته بايد توجه داشت نزديكي اين دسته به دوربين كمي كاركردن با يك دست را مشكل مي كند . عكس برداري توسط دكمه اي كه در بالاي دسته قرار دارد ممكن مي شود .

و اما عكس برداري : هنگامي كه ما مي خواهيم از صفحه داخلي N90 برای مشاهده ی صحنه عکس برداری استفاده كنيم ، قطعا تصوير با كيفيت بالا تر و همچنين با كارآيي بهتري نسبت به صفحه ی خارجي  می باشد .

دكمه مخصوص عكس برداري به دليل بر آمدگي كه دارد براي عكاسي مناسب مي باشد و از مزيت هاي اين گوشي مي توان به حالت Auto focus  يا تنظيم خودکار focus اشاره كرد .

Menu هايي كه در انتخاب موضوع عكس برداري به شما كمك مي كنند ، حالت های Close-up و Portrait و  User defined و  Sport و  Night می باشند  كه از نظر تعدد گزينه همانند يك دوربين ديجيتال مي باشد و در حال حاضر تنها گوشي موبايلي كه اين چنين قابليت هايي دارد K750 سوني اريكسون مي باشد .

فلاش دوربين هم قابليت حضور خودكار ، دستي و هم استفاده از گزینه ی Red eye (برای جلوگیری از قرمز شدن چشم ها در عكس) را دارد . بايد توجه داشت كه با آزمايشهايي كه ما انجام داديم بهترين نتيجه براي عكس برداري با فلاش ، در فاصله يك متري بوده كه خود نوكيا به فاصله 1.5 متري اعتقاد دارد به خاطر حضور فلاش خوب ، اين دوربين حتما عكس هاي بهتري را خواهيد انداخت .

براي تعيين رزولوشن عكس مي توانيد يكي از گزينه هاي 1600x1200 يا 800x600 و 640x480 پيكسل را انتخاب كنيد و اگر به 1600x1200قانع نيستيد مي توانيد از گزینه ی Print استفاده نمائيد.

همچنين حالت عكس برداري پشت سرهم و استفاده از Timer در دو زمان 2 ثانیه و 10 ثانیه هم در اين گوشي به چشم مي خورد .

براي زوم كردن روي اجسام مي توانيد از Joystick دستگاه كه قابليت زوم 20X را دارد استفاده نماييد .

بايد توجه داشت كه اگر نور محل عكاسي شما خوب باشد عكسي فوق العاده خواهيد داشت . يكي از نكات برتري دوربين N90 نسبت به دوربين K750 را مي توانيد قابليت عكس برداري N90 در فاصله هاي نزديك جسم با دوربين (4CM) دانست البته N90 به صورت Automatic عمل Focus را انجام مي دهد ولي Focus گوشي K750 دستي مي باشد .

فيلمبرداري در N90  با فرمت 3GP صورت مي گيرد و حداكثر رزولوشن 352x288 مي باشد همچنين مي توانيد از زوم 8X در هنگام فيلمبرداري استفاده كنيد .


و در نهایت :

در كل قابليت عكس برداري دوربين N90 عالي مي باشد و كيفيت عكس های گرفته شده با N90 در حال حاضر يكي از بالاترين كيفيت ها مي باشد و مي توان گفت در كل بهتر از دوربين K750 مي باشد و استفاده از نام  Carl zeiss موفقيت بزرگي در فروش اين محصول خواهد داشت و مي توان گفت شرکت نوکیا با توليد اين گوشي به همراه چنين دوربيني موفقيت بزرگي را به دست آورده است .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
:grin:

Captain

Captainno avatar
پست ها

3820

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 84 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 12 مهر 1385 14:30

محل سکونت

هر جا اینترنت هست... Net.

آرشيو سپاس: 85 مرتبه در 64 پست

توسط DANG3R » شنبه 19 اسفند 1385 18:51

DJ.HAMED, تا آنجائی که من می دانم سایت GSM.irدر مبحث بررسی تخصصی عکس هم می گذارد لطفا  شما هم عکس هایش را بگذارید!!!


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان