در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات انفرادي به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

509

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 13 آذر 1389 00:07

آرشيو سپاس: 2572 مرتبه در 393 پست

ارباب اسلحه های انفرادی ؛ آشنایی با اسلحه XM-29 OICW

توسط interceptor » دوشنبه 9 خرداد 1390 23:59

ارباب اسلحه های انفرادی –                                                                                                                                                                                           XM-29    OICWاین اسلحه اصلاح شده ی طرح اولیه ای است که تا قبل از سال 1990 طراحی شده بود.

اما شمایل جدید این اسلحه در سال 2002 شامل قسمت های زیر است:
1- مسلسل 5.56   م م ترکیب شده با نارنجک 20  م م
2- نارنجک انداز 20  م م به همراه زیر مسلسل دستی HK-PDW
3- نارنجک انداز 20  م م در ترکیب جداگانه
نمای چپ از OICW  که کنترل های آلات نشانه روی را نشان می دهد.
تکه های اصلی بدنه ی OICW


مهمات مورد استفاده توسط XM-29  OICW :


گلوله های کلاهک-انفجاری (HE) – گلوله تمرینی (TP)  برای قسمت 20 م م و تکه هدایتگر انرژی جنبشی (KE)                                                                  لوله تیتانیومی مسلسل و نارنجک انداز

مشخصات فنی:
کالیبر:  5.56 م م استاندارن ناتو (قسمت مسلسل/انرژی جنبشیKE) و 20 در 85 م م نارنجک انداز /انفجاریHE
نحوه ی عمل:  تزریق غیرمستقیم از گاز باروت
طول کلی:  890  م م
طول لوله:  250 م م مسلسل/ (KE) و 460 م م نارجک انداز/(HE)
وزن: 5.5 کیلوگرم (خالی) و 6.8 کیلوگرم (پر)
ظرفیت خشاب: 20 یا 30 تیره مسلسل و 6 تیر نارنجک HE
شرکت سازنده: Alliant Techsystem- ایالات متحده آمریکا
با همکاری شرکت هکلر-کخ آلمان
تاریخچه یکی از بزرگترین پروژه های جاه طلبانه در تاریخ اسلحه های کوچک و انفرادی با نام OICW یا اسلحه تهاجمی انفرادی تلسکوپی (دوربین دار) در سال 1986 میلادی آغاز شد، زمانی که مدرسه پیاده نظام ارتش آمریکا در Ft. Benning مقاله ای را با عنوان «سیستم مسلسل کوچک 2000   (SAS-2000 ) »منتشر کرد.
در آن زمان تمایل به استفاده از مهمات برداری و بدون جلد و اسلحه مناسب برای شلیک این مهمات بود. ابتدا پروژه تحت برنامه ACR مورد تحقیق و توسعه قرار گرفت ،
که مبتنی بر استفاده از تجربیات در طراحی H-K G11 و اشتایر ACR بود.

این مقاله بیان می کرد که اسلحه های کوچک تقریبا به حد تکنولوژیکی خود رسیده اند و تنها راه برای ایجاد یک پیشرفت محسوس ، طراحی اسلحه ای است که بتواند گلوله های انفجاری و نارنجک های تفنگی را همراه با هم و به صورت پشت سر هم شلیک کند که با فناوری های جدید نشانه روی و هدفیابی همراه باشد.
تحقیقات مربوط به اسلحه های کوچک در آمریکا که تحت برنامه ACR پیش رفته بود که این ایده ابتدا در برنامه SAS-2000 توسعه داده شده بود. این سند توسط دیگر روزنامه نظامی آمریکا پوشش خبری یافت و در سال 1989 توسط مرکز آموزش و سیاست گذاری ارتش ایالات متحده (TRADOC) منتشر شد. این سند تحت نام “ طرح ارباب اسلحه های کوچک (SAMP)" نامگذاری شد .

در ابتدا به عنوان یک گروه از اسلحه های تلسکوپی پیاده نظام با نام OICW یا اسلحه تهاجمی انفرادی تلسکوپی ، اسلحه دفاع خدمه تلسکوپی (OPDW) و اسلحه خدمه هواپیما،بالگرد و کشتی(OCSW) به کار گرفته شد.
سند SAMP عنوان می کرد که این اسلحه ها باید از بالاترین سطح فناوری های کامپیوتری و اپتیکی استفاده کنند و درست به خوبی اسلحه های کوچک کارایی داشته باشند، و باید کلاهک های قوی انفجاری را با قدرت آتش گلوله های قدیمی موجود در یک اسلحه همراه کنند که این کار باید تا سال 2000 انجام شده باشد.
البته زمان بندی و بیشینه وزن و هزینه های برآورد شده از شروع کمی غیرواقعی به نظر می رسید.

توسعه این اسلحه تلسکوپی خیلی زود در 1990 آغاز شد. در طی مراحل اولیه تحقیق و توسعه در نیمه دهه نود تیمی غیر از دو گروه معرفی شده کار توسعه را بر عهده گرفت. این گروه سوم به طور مشترک توسط شرکت های Alliant Techsystem (ATK) آمریکا، شرکت H-K آلمان،
و دو شرکت Brashear و Omega هر دو از آمریکا به عنوان دیگر اعضای گروه تشکیل شده بود. شرکت  ATK، مسئولیت هماهنگی و یکپارچه سازی سیستم و مهمات هوا-انفجاری (air-bursting)    بیست م م  را بر عهده گرفت. شرکت H-K مسئولیت تامین زیر مسلسل دستی سبک 5.56  م م را بر عهده گرفت.
شرکت Brashear  روی توسعه سیستم اپتیکی نشانه روی کار می کرد و شرکت Omega هم وسایل و نیازهای آموزشی را فراهم می کرد.
محصول نهایی از سوی ارتش آمریکا در سال 2002 با کد XM-29 دسته بندی شد و برنامه ریزی شد که تا سال 2008 در مقیاس محدود وارد خدمت شود. و در نهایت با ارتقا تا سطح فناوری های همین سال به بازار عرضه شود.  


طرح هایی برای مسلح نمودن 4 سرباز از هر 9 سرباز پیاده نظام به این اسلحه، برنامه ریزی شد.
پس از اتمام مراحل طراحی ، خیلی زود در سال 2002 کلیه آزمایش های اسلحه XM-29 با موفقیت سپری شد. و با جدیدترین مهمات 20 م م (انفجاری و پخشی به کمک هوا) یا همان air-burst تست شد که این یک عامل کشنده بزرگ برای OICW به حساب می آید .( که همان مکانیزم اصلی بمب های خوشه ای است.)
در همان زمان قسمت مربوط به انرژی جنبشی به عنوان مسلسل با کد XM-8 دسته بندی شد.
OICW در آینده نزدیک جای M16/4  شرکت کلت به عنوان اسلحه انفرادی(چندمنظوره)
خواهد گرفت.


قابلیت های فنی XM-29
XM29 سلاحی ترکیب شده از یک نارنجک انداز 20 میلیمتری نیمه اتوماتیک به عنوان بخش اصلی(مدول HE) و یک تفنگ تهاجمی 56/5 میلیمتری به عنوان بخش ثانویه(مدول KE)است.هر دو سیستم فرعی و همچنین سیستم شناسایی هدف/کنترل آتش(TA/FCS)در یک واحد قابل حمل توسط یک کاربر،جمع شده اند.
XM29 یک بخش یکپارچه با شبکه ی رزم زمینی است که قابلیت ارتباط و انتقال داده با دیگر سیستم های موجود در میدان رزم مانند کامپیوتر های تاکتیکی و نمایشگر های متصل به کلاه آهنی سربازان را دارا میباشد.نارنجک انداز 20 میلیمتری که به عنوان اصلی ترین این سلاح به کار برده میشود و به صورت عمل کننده با گاز فقط در حالت نیمه اتوماتیک شلیک میکند.این بخش با طرح بول پاپ ساخته شده است و از یک خشاب جاسازی شده در قنداق تغذیه میشود.لوله ی دارای خان نیز نارنجک های 20 میلیمتری HEAB) High Explosive Air Bursting) را با دقت قابل قبولی تا مسافت 100 متری شلیک می کند.در حالت استاندارد فقط یک ماشه برای شلیک نارنجک انداز و تفنگ تهاجمی منظور شده است.البته امکان اینکه قبضه ی مستقلی برای نارنجک انداز ساخته شود وجود دارد.
یک سیستم پیشرفته ی شناسایی هدف/کنترل اتش TA/FCS روی نارنجک انداز با رابطه های انتقالی داده ی مخصوصی قابل نصب است.بنابراین اطلاعات گرفته شده از TA/FCS به فیوز سر جنگی فشنگ هوشمند نارنجک انداز منتقل شده و اطلاعات گرفته شده از TA/FCS به فیوز سر جنگی هوشمند نارنجک انداز منتقل شده و اطلاعات هدف و نحوه ی در گیری با آن را مشخص میکند.این فیوز ها که فقط در انواع مهمات 20 میلیمتری انفجار شونده در هوا قبل از برخورد به کار میروند برای تاثیر بیشتر در چند حالت مختلف منفجر میشوند.این حالت های مختلف شامل انفجار در طی برخورد مستقیم،انفجار در هوا قبل از برخورد با توجه به مسافت از پیش برنامه ریزی شده(در انواع پیشرفته)و حالت انفجار در چند هزارم ثانیه بعد از عبور از شیشه میباشد.در تمام حالت های انفجار سر جنگی ترکش شونده موجب وارد آوردن خسارات کلی به هدف می شود. یکی از بزرگترین مزیت های این سلاح همان طور که گفته شد امکان برنامه ریزی کردن سر جنگی با توجه به اطلاعات در یافت شده از TA/FCS برای انفجار در یک مسافت مشخص و از پیش تعیین شده است.
محاسبه ی مسافت با توجه تعداد و طول خان در لوله و سپس تعداد گردش سر جنگی در حال نزدیک شدن به هدف انجام میگیرد.یکی از کاربرد های جالب این سلاح در از بین بردن افراد در داخل سنگر ها است به طوری که با توجه به مسافت برنامه ریزی شده سر جنگی از دیوار عبور کرده و در داخل سنگر منفجر میشود و یا بعد از عبور از دیوار سنگر در یک متری دیوار و در بالای سر فرد داخل سنگر منفجر میشود و ترکش ها را به اطراف پراکنده میکند که اطراف میتواند با هدف گیری دقیق اطراف سر افراد داخل سنگر خواهد بود.این مزیت فوق العاده نیاز به شلیک دقیق را بر طرف کرده است و قابلیت کشندگی سلاح را به شدت افزایش داده است.یکی دیگر از مزیت های بی نظیر سر های جنگی انفجاری،وابسته نبودن آن به مسافت برای تاثیر بیشتر است.ناگفته نماند که از تاثیر گلوله های معمولی در نتیجه ی کاهش سرعت با افزایش مسافت،کاسته میشود.البته برای افزایش ضریب ایمنی و در امان ماندن غیر نظامی ها در مناطق درگیری در هر حالت 8 ثانیه بعد از شلیک در صورت اصابت نکردن به هدف و یا منفجر نشدند در هر مسافتی سر جنگی خود را از بین میبرد و یا به اصطلاح خود کشی می کند.
بزرگترین ضعف سر های جنگی انفجاری 20 میلیمتری پیچیدگی فوق العاده ی فیوز های الکترونیکی یا مغز گلوله و بالا بودن هزینه ی ساخت این مهمات است.هر کدام از این گلوله های انفجاری در حدود 20 دلار هزینه دارد.البته ناگفته نماند که به اصطلاح مرمی این سرهای جنگی از دو قسمت مجزا تشکیل شده است که به فیوز الکترونیک یا کامپیوتر مرمی در وسط این دو قرار میگیرد.برای کاهش هزینه ها امکان استفاده از سرهای جنگی ساده تر و یا فشنگ های 20 میلیمتری ضد زره اصابت مستقیم نیز امکان پذیر است.
سیستم شناسایی هدف/کنترل آتش این اسلحه پیچیده ترین و گران ترین بخش این سلاح است.این بخش از سلاح تشکیل شده از دوربین های دید روز و شب که امکان دید را در تاریکی مطلق به میزان 60 در صد امکان پذیر میسازد،تصویر ساز حرارت هدف،تنظیم کننده ی فیوز سر جنگی،حس گر های گرمای محیطی،قطب نما،مسافت یاب لیزری و کامپیوتر بالستیک که توانایی جستجو و نشانه گیری را در 24 ساعت شبانه روز و در تمامی شرایط آب و هوایی دارد.
بعد از شناسایی هدف توسط کاربر،مسافت یاب لیزری فاصله ی آن را دقیقا مشخص کرده و سپس داده ها و محاسبات مربوطه در کامپیوتر بالستیک پردازش شده از طریق چشمی و یا نمایشگر متصل به کلاه آهنی به کاربر نمایش داده میشود.این داده ها و اطلاعات هدف توسط یک رابط به کامپیوتر موجود در سر جنگی داخل خزانه ارسال و القا میشود که تعیین کننده ی حالت و مسافت انفجار است.با انفجار گلوله در هوا و بدون اصابت مستقیم با توجه به این داده ها تاثیر مخرب و ویران کننده این سلاح آشکار تر میشود.در صورت به وجود آمدن مشکل در این سیستم فقط حالت اصابت مستقیم نارنجک انداز مورد استفاده قرار میگیرد.این سلاح 5 برابر بیشتر از سلاح های کنونی مرگبار بوده و دو برابر برد این سلاح ها را دارد.در عین حال زمان حضور سرباز پیاده نظام را در وضعیت رزمی و در میدان نبرد کاهش داده موجب افزایش بقای خود کاربر میشود.
این سلاح همچنین میتواند تمام داده ها را به سلاح های مشابه خود در میدان نبرد و یا یک سیستم ناظر بر درگیری(به طور مثال فرماندهی عملیات)ارسال نماید.تحقیقات انجام گرفته تا کنون این بوده که XM29 حدود 500 درصد از سلاح های موجود موثر تر است.لازم به ذکر است که قیمت یک قبضه از این سلاح 10 هزار دلار بوده که حدود 10 برابر یک اسلحه استاندارد M16 می باشد.


                                                                                                   نارنجک های تفنگی 20  م م انفجاری در خشاب 6 تائه


          


                                                                                                                  زیر مسلسل  XM-8با وجود تاثیر مناسب اجزای این سلاح، نقاطی برای بهبود عملکرد موجود دیده می شود که در کارایی محصول نهایی تاثیرگذار هستند و هنوز جای کار دارد، مخصوصن افزایش کیفیت اجزای
الکترونیکی ، وزن اسلحه و ... ولی از آن طرف قیمت نهایی را هم بالاتر خواهد برد.


==========================================================
هر گونه کپی و استفاده، تنها با ذکر نام سایت انجمنهای تخصصی و نام نویسنده و مترجم آن،       
interceptor  مجاز است.

منبع:
Modern Firearms
و اندکی استفاده از مقاله

نشریه جنگ افزار درهمین مورد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب interceptor تشکر کرده اند:
shola, wild-bear, ARafiee, SAMAN, CAPTAIN PILOT, m-249, Persian Cat, kalafe2006, Mohammad 1985, Mahdi1944, MIG-29 301, oweiys, hamed_713, mojtabba

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان