موشک OTR - 21 "Tochka

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک شنبه 27 اردیبهشت 1388, 6:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 902 بار

موشک OTR - 21 "Tochka

پست توسط KRITER » دو شنبه 9 آذر 1388, 1:52 pm

موشک کوتاه برد بالستیک OTR - 21 "Tochka"
نامگذاری ناتو : SS-21 "Scarab"
طرح این پروژه از سال 1968 آغاز گردید و در سال 1972 اولین مدل از این موشک ساخته شد . یک سال بعد یعنی در سال 1973 وارد خدمت در یگان های پیاده نظام و زرهی شوروی گردید .
tochka یک موشک تک مرحله ای با سوخت جامد میباشد که می تواند کلاهکی به وزن 480 کیلو گرم را حمل نماید که البته در طرح های بعدی این میزان به 1800 کبلو گرم رسید .
این موشک توانایی حمل 3 نوع کلاهک را دارست :
کلاهک هسته ای با قدرت 5-150 کیلو تنی.
کلاهک خوشه ای
كلاهك با سر جنكي متعارف
موشك Tochka از راداري داخلي براي هدايت خود استفاده ميكند .
مدل های اولیه این موشک بردی معادل 70 کیلومتر داشتند که در مدل های بعدی این میزان تا 185 کیلومتر ارتقاع یافت . محدوده خطای این موشک 10 متر می باشد . از مهمترین وظایف این موشک می توان به نابودسازی فرودگاهها . مواضع فرماندهی . واحد های ضد هوایی . توپخانه و اهداف کوچک با قدرت آتش زیاد نام برد .
با انجام تغییراتی در مدل اولیه این موشک و بهینه سازی آن با نام 9M79M1 "Tochka-U" در نیروهای توپخانه و موشکی پیاده نظام روسیه مورد استفاده قرار می گیرد .


مشخصات:
كشور: شوروی - روسیه
نام ثبت شده : Tochka - Tochka-U
نام ثبت شده ناتو : Scarab - Scarab A - Scarab B - Scarab C
جايگاه : متحرك
طول:6.40 متر
قطر:0.65 متر
وزن پرتاب:
Scarab A : 2,000 kg
Scarab B : 2,010 kg
سر جنگي :
Scarab A،B : 480 kg
Scarab C : 1800 kg
پيشرانه :1 مرحله اي سوخت جامد
برد :
Scarab A : 70 km
Scarab B : 120 km
Scarab C : 185 km
سيستم هدايت : رادار داخلي
محدوده خطا:۱۰ متر
سرعت : 1.8 km/s

ورود به خدمت :
Scarab A : 1973
Scarab A : 1976
Scarab B : 1986
Scarab C : 1990


 
تصویر  
ترجمه : mostafa2426
برگرفته از میلیتاری
<!-- / message --><!-- sig -->

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1053
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6065 بار
سپاس‌های دریافتی: 3136 بار

Re: موشک OTR - 21 "Tochka

پست توسط Hesam - 1994 » شنبه 14 شهریور 1394, 10:46 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

  که به سوی محل استقرار تفنگداران اشغالگر اماراتی در مأرب یمن شلیک شد و ده‌ها تن از آنان را از پای در آورد، یک موشک بالستیک روسی است که "توچکا" نام دارد.  تصویر 

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، موشک بالستیک تاکتیکی او تی ار-۲۱ موسوم به "توچکا" که ناتو آن را اس اس ۲۱ اسکارب می‌نامد، یک موشک بالستیک سوخت جامد تک مرحله ای کوچک است که دارای دقت بالایی بوده و می توان با آن اهداف مختلفی مانند انبارهای سوخت، ساختمان های مهم، آشیانه ها و.. را هدف قرار داد.
این موشک دارای طول ۶٫۴ متر است و یک کلاهک ۵۰۰ کیلوگرمی انفجار شدید ترکش شونده دارد. این موشک بر روی یک شاسی متحرک چرخ دار به صورت تکی نصب می شود و این خودرو، یک خودروی آبی-خاکی است و از این رو تحرک بسیار بالایی دارد و سرعت آن ۶۰ کیلومتر در ساعت است و در برابر الودگی های شیمیایی و رادیو اکتیو مقاوم است.
موشک توچکا را می شود بدون هیچ سرویسی تا ده سال ذخیره کرد، ولی بعد از این مدت باید برای سرویس میان عمر به مراکز تعمیراتی ارسال شود.
توچکا در سه مدل مختلف توسعه یافت که شامل؛
الف- او تی ار ۲۱ A (اسکارب A): اولین نسخه تولید در سال ۱۹۷۶ عملیاتی شد دارای برد ۷۰ کیلومتر و دارای خطای ۱۵۰ متر است، اگرچه میزان واقعی زیر ۵۰ متر گزارش شده.وزن کامل این مدل ۲۰۰۰ کیلوگرم است.
ب- او تی ار ۲۱ B یا (اسکارب B): شبیه به نسخه قبلی با برد ۱۲۰ کیلومتر و دارای یک سر جنگی ضد رادار است که دایره خطای آن ۹۵ متر ذکر شده اگرچه دایره خطای متوسط آن ۵۰ متر است. این نمونه در سال ۱۹۸۸ وارد خدمت شد و دارای وزن ۲۰۱۰ کیلوگرم بود.
ج- او تی ار ۲۱ C (اسکارب C): نسخه دوربرتر و سنگینتر با برد ۱۸۵ کیلومتر و دایره خطای ۷۰ متر که در سال ۱۹۹۰ وارد خدمت شد. این نسخه در سال ۱۹۹۰ توسعه یافت ولی ورود و یا عدم ورود آن به خدمت در ارتش روسیه هرگز تائید نشد.
نسخه اولیه توچکا از سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد و در سال ۱۹۹۱ دست کم ۱۳۰۰ موشک توچکا و احتمالا ۷۰۰ لانچر پرتاب در خدمت ارتش سرخ بود.
این موشک اولین بار در نبرد سال ۱۹۹۹ در چچن به کار رفت که بین ۶۰ تا ۱۰۰ توچکا شلیک شد و بعد از آن روسیه در نبرد علیه گرجستان، دست کم ۱۵ توچکا شلیک کرد.
هم اکنون حدود ۲۲۰ پرتابگر و احتمالا ۳۰۰ تا ۳۳۰ توچکا در روسیه عملیاتی هستند که احتمالا تمامی آنها از نوع بی هستند.
توچکاهای یمن از کجا آمده است؟ تصویر
توچکاهای اوکراینی در یک رزمایش 
اکراین در زمان فروپاشی اتحاد شوروی، ۵۰۰ توچکا از شوروی به ارث برد که برخی از آنها را به کشورهای یمن (۸۰ فروند)، سوریه (۴۰ فروند) و ارمنستان صادر کرد، ولی هنوز ۹۰ موشک باید در اکراین عملیات باشد. سوریه از این موشک چندین بار در سال۲۰۱۲ علیه تروریست ها به کار برد که فیلم ان نیز منتشر شد.
یمنی ها نیز در سال جاری بر اساس فیلمی که منتشر کردند، چند بار از موشک توچکا علیه عربستان استفاده کردند که آخرین آنها روز جمعه گذشته (13 شهریور 94) بود.
به غیر از این سه کشور، آذربایجان، قزاقستان و بلاروس نیز این موشک را در اختیار دارند و جمهوری چک، لهستان و مجارستان نیز دارای نسخه A بودند که از خدمت خارج کرده اند. گفته شده کره شمالی بر اساس توچکا موشکی با نام کا-ان ۰۲ توسعه داده است.
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”