pak38 کابوس تانک های متفقین

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تسليحات سنگين و توپخانه‌اي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 406
تاریخ عضویت: چهار شنبه 6 شهریور 1387, 9:26 am
محل اقامت: ا يران - تهران - منطقه 11
سپاس‌های ارسالی: 844 بار
سپاس‌های دریافتی: 779 بار
تماس:

pak38 کابوس تانک های متفقین

پست توسط ali nuri » چهار شنبه 30 دی 1388, 10:05 am

 pak38 کابوس تانک های متفقین  

Pak38 نام یکی از مشهورترین توپ های ضد تانک آلمانی در جنگ جهانی دوم بود. این توپ توسط شرکت رینمتال در سال 1938 به تولید رسید و کالیبر آن 50 میلیمتر بود.

این توپ رسما در آوریل 1940 توسط ارتش آلمان در جبهه های نبرد مورد استفاده قرار گرفت و در میدان عمل نشان داد که به مراتب از توپ pak36 موثرتر و پرقدرت تر است .

در سال 1941 این توپ در جبهه شرق برضد تانک های ارتش سرخ به کار گرفته شد ، متخصصین آلمانی در این زمان بود که نسل جدیدی از مهمات ضد زره را معرفی کردند ، AP40 ، گلوله هایAP40 به هسته ای از جنس تنگستن مجهز شده بودند ، PAK38 توسط این مهمات جدید ضد زره قادر به انهدام تانک های T34 و KV1 بود، هنوز هم یکی از تلخ ترین خاطره بساری از تانکیست های بازمانده ارتش سرخ برخورد با توپهای PAK38 آلمانی است.

اما بخت یار ارتش سرخ بود که تعداد این توپها در شرق محدود بود و آلمان ها موفق نشدند در بسیاری از خطوط خود این توپ را آنچنان که باید به خدمت بگیرند و این خلا با استفاده از توپهای 75 میلیمتری فرانسوی مرتفع گردید ، اما این توپهای 75 میلیمتری هیچگاه در قد و قواره Pak 38 ظاهر نشدند .

PAK38 از لحاظ مهندسی ، طرحی کامل ، کاربردی و موقر داشت ، چرخ های فولادی آن مقاوم و تریل لگ آن در زاویه ای مناسب باز شده و استحکام و ثبات توپ را تضمین می کرد . در ساخت کلیه قسمتهای این توپ از آلیاژ سبک و مستحکم بهره گرفته شده بود که این امر باعث کاهش وزن توپ در حدی قابل توجه میشد و اجازه می داد خدمه به راحتی آن را جا بجا نمایند .

سرعت دهانه 835 متر بر ثانیه و نرخ آتش آن 13 گلوله در دقیقه بود. بسته به نوع مهمات از فاصله 500 متری ،PAK38 قادر به نفوذ در زره تانک هایی به قطر 57 الی 76 میلیمتری بود.PAK 38 نسبت به توپ های ضد تانک هم دوره خود بلندترین لوله را داشت ، لوله 2.4 متری آن کاملا برازنده شعله پوش آن بود . برد نهایی این توپ در حدود 2651 متر تخمین زده شد.

جالب است بدانید که نگارشهایی از این توپ ، در هواپیمای ME-262 به کار گرفته شد.همچنین با چند تغییر کوچک PAK38 در نقش توپ ضدهوایی به کار گرفته شد ، انگلیسیها توپ های به غنیمت گرفته را مرود بازسازی قرار داده و اقدام به ذخیره سازی آنها در زرادخانه خود نمود تا در نبرد های آینده از آنها استفاده کند که البته هیچگاه از این توپها توسط انگلیس استفاده عملی نشد.


 تصویر  تصویر 
  پیش این عمری که ما داریم ، مرگ را باید عروسی خواند !! 

 

ارسال پست

بازگشت به “تسليحات سنگين و توپخانه‌اي”