آسان ترین روش ساخت مدار الکتریکی(PCB و ماژیک)

در این بخش می توانید،در رابطه با مفاهیم اولیه و پایه در الکترونیک به بحث و گفتگو بپردازید

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22016 بار
تماس:

آسان ترین روش ساخت مدار الکتریکی(PCB و ماژیک)

پست توسط sinaset » جمعه 11 خرداد 1397, 12:22 pm

باسلام
آسان ترین روش ساخت مدار الکتریکی(PCB و ماژیک)

در تصاویر زیر شخصی،به کمک ماژیک و PCB مدار الکتریکی خود را میسازد!

ماژیک مورد استفاده،که به نام،ماژیک مدار چاپی یا ماژیک ضد اسید معروف می باشد!. به کمک این ماژیک می توان خطوط مد نظر مدار را کشید! (*گرچه به شخصه با ماژیک CD و DVD هم امتحان کردم،که نسبتا خوب بود! )

از معایب این روش! سختی کشیدن خطوط و طولانی شدن طراحی مدار و.. می باشد!
و همچنین معایب بزرگ دیگر این روش این است که،برای ساخت مدار پیشرفته! تقریبا نمی توان از این روش استفاده کرد! و این روش بیشتر برای مدار ها ساده می باشد!

از مزایا این روش!(برای مدارهایی ساده) ، سریع و اسان بودن طراحی، عدم استفاده از اتو و .. می باشد!

اما ساخت  
ابزار ها:
سیم ظرف شویی، PCB مدار چاپی،نقشه مدر نظر (برای طراحی و نقاشی کردن به روی برد)،ماژیک ضد اسید،دریل کوچک (برای ایجاد حفره المان ها!)، و ماده اسید مدار چاپی! 
 تصویرتصویر  ابتدا باید برد را به کمک سیم ظرف شویی خوب تمیز کنید،تا جرم و .. بر روی ان نباشد! (به کمک سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی)  سپس بعد از تمیز و خشک شدن سیم، با ماژیک، نقشه را صاف و خوب به روی برد می کشید  تصویرتصویرتصویر  سپس در یک ظرف مناسب (که برد در ان جا شود) و پلاستیکی(چون اسید روی پلاستیک تاثیر ندارد! اما به روی فلزی چرا! و نباید از ظرف فلزی استفاده کنید) تهیه می کنید  سپس مقداری اب می جوشانید!(تا نزدیک ها که جوش بیاید) سپس درون ظرف می ریزید!  و حال ماده اسید مدار چاپی را درون ظرف می ریزید! تا رنگی شبیه به عکس ها زیر داشته باشد!   (*دقت کنید،ظرف شما به اندازه باشد! چون اگر بیش از اندازه بزرگ باشد! باید اب و محلول بیشتر استفاده کنید! که البته اسراف میشود! و محلول هدر می رود!)  تصویرتصویرتصویر  سپس برد مدار چاپی را به درون ظرف می اندازید و با حرکت دست،ان را تکان تکان میدهید! (چیزی شبیه موج دریا!)  تا به تدریج قسمت هایی اضافه مدار توسط اسید خورده شوند و مدار شکل واقعی خود را بگیرید!(این کار ممکن است 10 تا 25 دقیقه طول بکشد!)  تصویرتصویرتصویر  در انتها،وقتی قسمت هایی اضافه از بین رفت! به کمک مایع ظرف شویی و اسکاچ یا سیم ظرف شویی،خطوط ماژویک را به اهستگی پاک کنید و مدار را خوب بشورید!  و بعد حفره را به کمک دریل سوراخ کنید، و قطعات و المان ها را در جایی خود قرار دهید!  تصویر   تصاویر مورد استفاده instructables.  . 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “مفاهیم اولیه و پایه در الکترونیک”