در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

825

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 مرداد 1385 08:45

محل سکونت

pejman.daie@gmail.com

آرشيو سپاس: 19 مرتبه در 15 پست

Phishing چیست؟

توسط pejman » جمعه 3 آذر 1385 00:00

Phishing از جمله واژه هایی است كه توسط مهاجمان در عرصه ادبیات اینترنت مطرح و به ترغیب توام با نیرنگ كاربران به افشای اطلاعات حساس و شخصی آنان ، اشاره دارد . مهاجمان به منظور نیل به اهداف مخرب خود در اولین مرحله درخواست موجه خود را برای افراد بیشماری ارسال می نمایند و در انتظار پاسخ می مانند . آنان امیدوارند كه حتی اگر بتوانند تعداد اندكی از افراد را ترغیب به افشای اطلاعات حساس و شخصی خود نمایند در رسالت خود موفق بوده اند . امیدواری آنان چندان هم بی دلیل نخواهد بود چراكه با توجه به گستردگی تعداد قربانیان اولیه احتمالی ، شانس موفیقت نهایی آنان از لحاظ آماری نیز افزایش می یابد .

pishing چیست - academist.ir

مهاجمان به منظور افزایش ضریب موفقیت حملات سعی می نمایند خود را بگونه ای عرضه نمایند كه مردم به آنان اعتماد نموده و آنان را به عنوان نمایندگان قانونی مراكز معتبری نظیر بانك ها قبول نمایند . ماهیت و یا بهتر بگوییم رمز موفقیت این نوع از حملات بر قدرت جلب اعتماد مردم استوار است و بدیهی است كه مهاجمان از هر چیزی كه بتواند آنان را موجه تر جلوه نماید ، استقبال خواهند كرد . مهاجمان پس از جلب رضایت و اعتماد كاربران از آنان درخواست اطلاعات حساس و مهمی نظیر شماره كارت اعتباری را می نمایند .
اكثر عملیات اشاره شده به صورت اتوماتیك انجام و با توجه به این كه كاربران گسترده ای هدف اولیه قرار می گیرند و درصد بسیار زیادی از آنان دارای آگاهی لازم جهت تشخیص و مقابله با این نوع حملات نمی باشند ، شانس موفقیت مهاجمان به منظور سرقت هویت كاربران افزایش می یابد .

سرقت هویت چیست ؟
سرقت هویت ، استفاده از هویت شخص دیگر ( اطلاعات حساس و یا شخصی ) برای سوء استفاده مالی و یا سایر اهدف مخرب است . سوء استفاده یا كلاهبرداری با استفاده از كارت اعتباری دیگران ، یك نمونه از سرقت هویت است . در واقع Phishing ، روشی است كه مهاجمان از آن به منظور سرقت هویت استفاده می نمایند .

آیا سرقت هویت صرفا" گریبانگیر افرادی می گردد كه اقدام به ارسال اطلاعات online می نمایند ؟
در صورتی كه هرگز از كامپیوتر استفاده نكرده باشید ، ممكن است از جمله قربانیان سرقت هویت باشید . مهاجمان می توانند با بكارگیری روش های متعدد به اطلاعات شخصی شما نظیر شماره كارت اعتباری ، شماره تلفن ، آدرس و … دستیابی پیدا نمایند . اكثر شركت ها و موسسات ، اطلاعات مربوط به مشتریان خود را در بانك های اطلاعاتی ذخیره می نمایند و در صورت دستیابی سارقین به بانك های اطلاعاتی ، اطلاعات شخصی تعداد زیادی از افراد افشاء می گردد .اینترنت فضای لازم برای سارقین را فراهم نموده است تا بتوانند در زمانی مطلوب و در گستره ای وسیع تر به اطلاعات شخصی و مالی كاربران دستیابی نمایند .اینترنت ، همچنین امكانات مناسبی به منظور فروش و مبادلات تجاری اطلاعات سرقت شده را در اختیار مهاجمان قرار می دهد .

چرا می بایست از خود در مقابل حملات phishing حفاظت نمود؟
در یك سازمان ، افراد متفاوت اطلاعاتی را نزد خود نگهداری می نمایند كه ممكن است حساس و یا برای سایر افراد و یا سازمان ها حایز اهمیت باشد . در حملات phishing ، مهاجمان عموما" از روش های غیرفنی ( نظیر مهندسی اجتماعی ) برای دستیابی به اطلاعات حساس و مهم اشخاص و یا سازمان ها استفاده نموده و موارد زیر را هدف قرار می دهند :

    * اطلاعات بانكی نظیر كارت های اعتباری و یا حساب هایی نظیر paypal

      اطلاعات مربوط به نام و رمز عبور

      اطلاعات بیمه همگانی
    * و …

مهاجمان پس از دستیابی به اطلاعات فوق از آنان به منظور نیل به اهداف زیر استفاده می نمایند :

    * برداشت از حساب بانكی
    * سرویس های online متفاوتی نظیر eBay و یا Amazon

یك نمونه از حملات phishing
تعداد زیادی از حملات phishing از طریق email انجام می شود. مهاجمان email موجه خود را برای میلیون ها قربانی احتمالی ارسال می نمایند . این نوع نامه های الكترونیكی بسیار مشابه وب سایت شركتی می باشند كه email ادعا می نماید ، نامه از آنجا برای كاربران ارسال شده است .
مهاجمان به منظور فریب كاربران از روش های متعددی استفاده می نمایند :

    * استفاده از logo وسایر علایم تجاری شناخته شده و معتبر

      ساختار و طراحی email تقلبی مشابه وب سایت واقعی است ، بگونه ای كه در اولین مرحله تشخیص جعلی بودن آن برای بسیاری از كاربران غیرممكن است .

      بخش from نامه الكترونكیی ارسالی ، مشابه ارسال یك email معتبر از شركت مربوطه است .
    * در متن email ممكن است فرمی تعبیه شده باشد كه از كاربران خواسته شود به دلایل خاصی( مثلا" account شما در معرض تهدید است و ممكن است مورد سوء استفاده قرار گیرد و یا به دلیل بروز اشكالات فنی ) ، مجددا" اطلاعات خود را در فرم درج و آن را ارسال نمایند . در شكل زیر یك نمونه email جعلی نشان داده شده است .


در برخی موارد ، مهاجمان به منظور افزایش اعتماد كاربران و معتبر نشان دادن email ارسالی از روش هایی فنی تری استفاده می نمایند. مثلا" ممكن است آنان از روشی موسوم به URL spoofing استفاده نمایند و با ایجاد یك لینك در متن email از كاربران بخواهند كه جهت ادامه عملیات بر روی آن كلیك نمایند . با كلیك كاربران بر روی لینك فوق ، آنان در مقابل هدایت به یك سایت معتبر كه انتظار آن را دارند به وب سایتی هدایت می گردند كه مهاجمان آن را مدیریت می نمایند . شكل ظاهری وب سایت بگونه ای طراحی می گردد كه كاربران نتوانند  جعلی بودن آن را تشخیص دهند .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
Empty spaces - what are we living for?


از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن
فردا که نیامده است فریاد مکن
برنامده و گذشته بنیاد مکن
حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

 


 • موضوعات مشابه
  پاسخ ها
  بازديدها
  آخرين پست
 • IP V4 چیست؟
  توسط maryam_1992 » دوشنبه 7 مرداد 1392 09:27
  1 پاسخ ها
  815 بازديدها
  آخرين پست توسط Present نمایش آخرین ارسال
  دوشنبه 7 مرداد 1392 19:24
 • Windows To Go چیست؟
  توسط twinkle » يکشنبه 28 شهریور 1395 15:21
  0 پاسخ ها
  522 بازديدها
  آخرين پست توسط twinkle نمایش آخرین ارسال
  يکشنبه 28 شهریور 1395 15:21
 • SharePoint چیست؟
  توسط zapata_65 » سه شنبه 25 تیر 1392 11:45
  1 پاسخ ها
  879 بازديدها
  آخرين پست توسط Present نمایش آخرین ارسال
  سه شنبه 25 تیر 1392 22:44

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان