در اين بخش مي‌توانيد در مورد تسليحات سنگين و توپخانه‌اي به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

31

تشکر کرده: 6 مرتبه
تشکر شده: 41 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 4 اسفند 1391 16:39

محل سکونت

قزوين

آرشيو سپاس: 59 مرتبه در 16 پست

توپ خودکششی PLL-09

توسط آرتب » سه شنبه 6 بهمن 1394 12:18

بسم الله الرحمن الرحیم
این توپ اخیرن در چین ساخته شده و از جدیدترین توپ‌های خودکشش چین است. وظیفه این توپ تهیه آتش پشتیبانی برای نیروهای پیاده ارتش چین است. از توانایی‌های شاخص این توپ هماهنگی اجرای آتش خودکار با دیگر توپ‌ها و تانک‌های ارتش چین است.

این توپ بر روی شاسی پلنگ برفی (ZBL-09) نصب شده است و نام اختصاری PLL-09 آن نیز به شاسی همین خودروی زرهی مربوط می‌شود. خود خودروی پلنگ برفی به عنوان پلت فرم پرکاربردی در ارتش چین مطرح بوده است که ZBD-09 یکی از آنهاست. این خودرو قادر به حمل هفت سرباز است. به این شکل که فرمانده و توپچی‌ها در برجک دو نفره واقع در وسط نشسته و شش پیاده نظام در محفظه نیروهای نظامی حفاظت شده در عقب خودرو می‌نشینند


پلنگ برفی با برجک بی‌ام‌پی 3

پلنگ برفی
این هویتزر از یک توپ 122 میلیمتری کالیبر 32  مشهور به D-30 استفاده میکند و بردی در حدود 18 کیلومتر می‌دهد. این برد در صورت استفاده از گلوله بیس بلید به 27 کیلومتر نیز می‌رسد.

موتور دیزل این خودرو[//CENTER]
طراحی چنین خودرویی بیش از بیست سال در چین سابقه داشته است که با توجه به رضایت نسبی کابران آن مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفته است. همچنین امروزه این خودرو به بازارهای خارجی نیز چشم دوخته است. یکی از مشتریان این خودرو ونزوئلاست که قرارداد خرید تعداد قابل توجهی از آن را با چین بسته است. شاید یکی از نقاط قوت این خودرو توان حرکتی مناسب آن باشد که آن را وامدار موتور نسبتن قدرتمند و البته کم مصرف دیزلی خود است که برد جاده‌ای حدود 800 کیلومتری به آن می‌دهد که بی‌نظیر است.
موتور این خودرو یک دیزل با نام Deuzt BF6M1015C که توانی برابر با 440 اسب بخار تولید میکند و می‌تواند این خودرو را به سرعت‌های بالاتر از 70 کیلومتر  (در PLZ9 به 100 کیلومتر) در ساعت برساند.

توپ 122 میلیمتری D-30
همچنین این توپ به سیستم کنترل آتش خودکار کامپیوتری مجهز شده است که در میدان نبرد بسیار مؤثر است. در مورد استفاده از سیستم مکان یاب جهانی نیز می‌توان گفت که PLL09 می‌تواند با هر کدام از این موقعیت یاب‌ها مجهز شود. برای این موضوع حتا قابلیت استفاده نمونه بومی چین نیز در نظر گرفته شده است.
از دیگر نقاط قوت این هویتزر توانایی‌حمل چهل گلوله درون محفظه است. همچنین توانایی شلیک انواع گلوله‌ها، ضد زره، ضد نفر و ... را نیز دارا می‌باشد.
توانایی عبور از گودال، شیب‌های با زاویه بالا، عبور از رودخانه‌ها، سرعت بالا در جاده و... این توپ در سال 2009 ترسایی وارد خدمت شد و همچنان ارتش چین خواهان این توپ می‌باشد.
مشخصات:

نام: PLL09

توپ: D-30

کالیبر: 122 میلیمتر

کالیبر لوله: 32

شاسی: پلنگ برفی

سرعت جاده‌ای: 100 کیلومتر در ساعت

سرعت حرکت در آب: 6-8 کیلومتر در ساعت

برد جاده‌ای: 800 کیلومتر

تعداد گلوله قابل حمل: 40 گلوله

خدمه: 4-5 تن

وزن: 21 تن

طول: 8 متر

عرض: 3 متر

ارتفاع: 3 متر

موتور: Deuzt BF6M1015C
قدرت موتور: 440 اسب بخار
مؤلف: یاور گلدوز مطلق
بازنشر این اثر با درج نام نویسنده و لینک صفحه مجاز می‌باشد


بدرود ای رفیق می و یار مستی‌ام
من خردی تو دیدم و بخشایمت به مهر
ور نیز دیده‌ای تو؛ ببخشای پستی‌ام
وبلاگ من: دانشنامه دفاعی
http://irarmy.blog.ir

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان