گردش مالي فروش سوالات كنكور سالي 400 ميليارد تومان!!!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کنکور و دانشگاه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 674
تاریخ عضویت: چهار شنبه 28 شهریور 1386, 9:33 am
محل اقامت: جايگاهم آسمان است...
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 104 بار
تماس:

گردش مالي فروش سوالات كنكور سالي 400 ميليارد تومان!!!

پست توسط atropak » جمعه 24 خرداد 1387, 10:47 am

گوش ما از شنيدن کلمات وحشتناک پر شده است. مي خوانيم، مي شنويم، به دست فراموشي مي سپاريم. موضوع اين يادداشت طرح نحوه پذيرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالي است. کليات اين طرح هفته گذشته با راي بالاي نمايندگان )139 نفر از 208 نماينده حاضر( به تصويب رسيد. مي خواستم بنويسم که با اجراي اين طرح، کنکور فقط جابه جا مي شود و ريشه تراکم داوطلبان پشت درهاي دانشگاه ها ربطي به نحوه پذيرش دانشجو ندارد و بايد آن را در رکود اقتصادي و بيکاري گسترده يي دانست که همه راه هاي پيشرفت براي فارغ التحصيلان متوسطه را در ورود به دانشگاه منحصر کرده است. مي خواستم بگويم که نهادن اين بار سنگين بر دوش نحيف آموزش و پرورش، اين وزارتخانه را از عمل به وظايف ذاتي و قانوني آن دورتر مي کند و کلاس هاي دبيرستان همگي تبديل به کلاس کنکور مي شوند.

مي خواستم بنويسم که با اجراي اين طرح استرس و اضطراب دانش آموزان بيشتر مي شود و بر خلاف تصور مدافعان اين طرح بازار خدمات کمک آموزشي گسترش بيشتري پيدا مي کند چرا که قبولي در رشته هاي مهندسي، پزشکي و حقوق دانشگاه ها کالايي کمياب است و براساس عرضه و تقاضا، خانواده ها و داوطلبان خود را به آب و آتش مي زنند تا به اين کالاي کمياب دست يابند.

مي خواستم بحث هزينه فرصت در دانشگاه ها را پيش بکشم و بندهايي از مواد 49 و 50 قانون برنامه چهارم توسعه را به ياد نمايندگان بياورم، اما با خواندن سخنان موافقان و مخالفان اين طرح در مجلس، از بيان اين مطالب منصرف شدم. مخالفان و موافقان طرح با ادبياتي سخن مي گويند که جايي براي بحث هاي کارشناسي باقي نمي گذارد. ادبيات نمايندگاني که در اين باره اظهارنظر کرده اند، شبه سياسي، مبهم و آميخته با عواطف و احساسات و قاطع و کوبنده است. نماينده زنجان که از مخالفان طرح است، اجراي آن را يک فاجعه مي داند و مي افزايد: «وزارت علوم در اين مورد با کميسيون آموزش مجلس به يک توافقاتي رسيده است. قرار بود رئيس کميته يي که براي احراز شرايط داوطلبان تشکيل مي شود با وزير آموزش و پرورش باشد. وزارت علوم به اين دليل با آن مخالف بود. ولي از وقتي که قرار شده رياست اين کميته را به کميسيون آموزش و تحقيقات بدهند، مسوولان وزارتخانه با آن موافق شده اند.»

مي بينيد که مسائل ساده تر از آن است که نياز به اظهارنظر کارشناسان باشد. اگر اين تحليل نماينده زنجان را بپذيريم، معناي سکوت وزير آموزش و پرورش و معاون او را که در بهمن ماه از مدافعان پرشور اين طرح بودند را درمي يابيم، اما شهريار مشيري عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس که از مدافعان طرح است پرده ها را بالامي زند و منظره باغ دلگشايي را در برابر مردم مي گشايد. خواننده فهيم اين يادداشت درست حدس زده، بعد از مافياي نفت و مافياي مسکن و مافياي شکر و ... حالانوبت به مافياي کنکور رسيده است. نماينده بندرعباس ادامه مي دهد: «تنها مافياي فروش سوالات کنکور و آموزشگاه هاي مرتبط با اين بازار کاذب نسبت به اين طرح، انتقاد داشته و آن را رد مي کنند.»

شهريار مشيري حتي يک مورد استثنا را نمي پذيرد و مي افزايد: «تنها کساني که درآمدهاي هنگفتي از برگزاري کلاس کنکور و فروش سوالات کنکور داشته آن را غير اجرايي مي دانند.»

برآورد عضو کميسيون آموزش و تحقيقات از گردش مالي اين مافيا سالانه حدود 400 ميليارد تومان است. اظهارات شهريار مشيري با هيچ قيدي مانند اما و اگر و احتمالاً و به نظر مي رسد همراه نيست. حکمي قاطع است. خبري شوم و وحشتناک است که به جاي باغي دلگشا، منظره تونل وحشت را پيش چشم مردم مي گشايد.

مافيايي قدرتمند از محل فروش سوال هاي کنکور و اداره آموزشگاه ها 400 ميليارد تومان در سال درآمد دارد. خانواده هاي ايراني با خواندن اين مصاحبه سري تکان مي دهند و مي گويند: «پس اين حرف هايي که مي زدند، شايعه نبود، حقيقت بود.»

داوطلبان مردود و دانشجوياني که در سال هاي پيش به رتبه دلخواه خود دست نيافته اند، اين مصاحبه را به والدين خود نشان مي دهند و مي گويند: «نگفتيم، حق ما را ضايع کرده اند.» مردم مقدمات صحبت شهريار مشيري را مي پذيرند، اما در مورد نتيجه با ايشان هم داستان نيستند و مي گويند: «مافياي 400 ميليارد توماني، با جابه جايي کنکور تکاني به خود مي دهد و جابه جا مي شود.»

به راستي که ما براي دست يافتن به اهداف کوچک چگونه سرمايه هاي اجتماعي را بر باد مي دهيم و در فضاي مستعد جامعه تخم بي اعتمادي را مي افشانيم. آقاي مشيري و ساير نمايندگان در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس چرا در سه سال گذشته سکوت کرده اند؟ چرا اسناد تخلفات اين مافيا را در اختيار قوه قضائيه نگذاشته اند؟ اين طرح با تغييراتي جزئي در مجلس تصويب شد، اما کنکور حذف نخواهد شد. استرس ها کاهش نخواهد يافت سپردن گزينش دانشجو به دستگاه پرمساله آموزش و پرورش اوضاع را از اينکه هست بدتر خواهد کرد.

منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

ارسال پست

بازگشت به “کنکور و دانشگاه”