آشنایی با موشک میکا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

آشنایی با موشک میکا

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 9 تیر 1389, 3:35 pm

 آشنایی با موشک هوا به هوای میـــــــــــکا - ساخت فرانسه   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
MBDA MICA یک سیستم موشکی کوتاه و میان برد هست که قابلیت شلیک کن و فراموش کن را دارد.این موشک یک موشک ضد هوایی با قابلیت عمل در هر گونه شرایط جوی و علیه اهداف چند گانه است. MICA مخفف Missile d’interception et de combat aérien که به معنای , موشک رزم هوایی و موشک جلوگیر است.

موشک منحصر به فرد میکا برای استفاده با دو عنوان سکوهای هوایی و واحد های زمینی و کشتی ها نامزد شده است. موشک میکا می تواند برای واحد های زمینی با سیستم پرتاب عمودی شلیک سریع MICA VLS مجهز شود. موشک با سیستم کنترل بردار رانش TVC متناسب شده است.

موشک از سال 1982 توسط کمپانی Matra روبه جلو توسعه پیدا کرد.اولین آزمایش ها در 1991 رخ دادند و موشک در 1996 برای تجهیز جنگنده های میراژ 2000 و رافائل به کار گرفته شد. موشک اس 530 یک موشک رهگیری و موشک ماژیک II موشک داگ فایت می باشد که موشک میکا جایگزینی برای هر دو موشک Super 530 و موشک ماژیک II خواهد بود.

بسته به نوع موشک, موشک میکـــــــــا برای هدایت به سمت هدفش از یکی از دو راهنمایی هدایت فعال خانگی یا تصویر ساز مادون قرمزخانگی استفاده می کند. موشک MICA RF از جستجوگر هدایت فعال بهره می برد این موشک به طور عادی با نام MICA-EM نیز شناخته می شود. نمونه ی MICA IR هم نوع حرارت یاب موشک است.


[HIGHLIGHT=#ffc000]هر دو جستجوگر طوری طراح شده اند که اقدامات متقابل مثل  [HIGHLIGHT=#ffc000] [HIGHLIGHT=#ffc000] و یا تله فلر ها را Filter کنند.  یک مجموعه کنترل بردار رانش( TVC ) برای راکت موتور موشک ها اضافه شده است. MICA برای قابلیت قفل کن –بعد از پرتاب (lock-on after launch ) طراحی شده به این معنی که پوینده هنوز کشف نمی واند کشف کند اما موشک می تواند به سمت هدف ها پرتاب شود.

MICA می تواند با عنوان یک موشک سطح به هوای کوتاه برد نیز بکار رود.هم اکنون شلیک از لانچر جعبه ایی سوار شده از یک کامیون امکان پذیر وقابل دسترس است. این سیستم با نام [HIGHLIGHT=#ffc000]VL MICA SHORAD  شناخته می شود.

این سیستم اخیرا" قابلیتش هایش را با یک آزمایش موفق نشان داده است: در 23 اکتبر سال 2008 در CELM یک میکــــــــــای وی ال بر علیه یک هواپیمای بدون سرنشین RPV کوچک Banshee پرتاب شد. RPV در سطح پایین و بر روی دریا و 12 کیلومتر آن طرف تر پرواز می کرد. با اینکه این فاصله تقریبا" 2 برابر برد موشک Sea wolf بود,اما MICA با جستجوگر فعال راداری روی RPV قفل کرده و آن را شات دوان کرد!! این آخرین شلیک از 14 شلیک بود و حالا این سلاح برای تولید انبوه آماده می شود.

همچنین رزمناو ها کوچک برای داشتن سیستم های گزاف موشکی Aster بهترین مشتری برای این سلاح که در واقع یک Aster بدون تقویت کننده و کنترل برداری PIF-PAF هست ,خواهند بود. به عنوان مثال قطر و رادار در هر دو موشک آستر . میکا تقریبا" مشابه هست.
Armée de l'Air اولین دسته MICA را با 37 میراژ 2000-5 را داشت و امروزه شمار ناشناخته ایی, چندین هزار برای میراژ ها و رافائل های جدید تولید شده است.

نمونه های MICA برای صادارت نیز عرضه شده اند, اولین فروش در اواسط 1990 به تایوان بود که نیروی هوایی تایوان پیشنهاد سفارش از هر دو نوع موشک RF و IR را به مجموع حدود 960 فروند برای مسلح کردن هواپیماهای جنگنده ی جدید میراژ 2000 را داد.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

نمونه های موشک:
MICA RF / MICA IR / VL MICA RF / VL MICA IR

کشور های کاربر موشک MICA :
فرانسه هند یونان - قطرتایوانپادشاهی عمان و امارات عربی متحده ضمنا" ممکن است که لهستان در آینده نیز از دارندگان این موشک باشد.

از موشک های مشابه با MICA می توان به :
[HIGHLIGHT=#ffc000]موشک Derby / موشک آر- دارتر / آ- دارتر / موشک آسرام / IRIS-T و موشک سایدویندر AIM-9X اشاره  .

مشخصات موشک:
کشور سازنده : فرانسه
شرکت سازنده: MBDA
نقش: موشک هوا به هوای کوتاه برد- میان برد
سال ورود به خدمت: 1996 برای نمونه ی EM و سال 2000 برای نمونه ی IR
وزن: 112 کیلوگرم
طول: 3.1 متر
قطر: 160 میلیمتر
کلاهک: 12 کیلوگرم کلاهک ترکشی با قدرت انفجاری زیاد / متلاشی شونده ی متمرکز شده
مکانیزم انفجار: فیوز مجاورتی RF / فیوزضربه ایی
موتور: یک راکت موتور سوخت جامد SNPE
طول باله: 560 میلیمتر
برد عملیاتی : از 500 متر تا 60 کیلومتر
سرعت : 4 ماخ
قابلیت پرتاب توسط: رافاءل داسلت / میراژ 2000 و اف-16 های E بلوک 60

[HIGHLIGHT=#ffc000]نوشته :  
[HIGHLIGHT=#ffc000]Copyright By Centralclubs. 

[HIGHLIGHT=#ffc000]برداشت بدون ذکر نام مرکز به هیچ عنوان مجاز نیست. 

منبع:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به هوا”