سوال در مورد روان شناسی آهنگ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 14702 بار
سپاس‌های دریافتی: 14970 بار

سوال در مورد روان شناسی آهنگ

پست توسط oweiys » چهار شنبه 6 مرداد 1389, 12:46 pm

به نام خداوند بخشاینده مهربان

گوش دادن به آهنگ های که ریتم خاص و ارزش موسیقیایی ندارند ، منظورم برخی آهنگ های هوی و راک که در واقع گوش خراش هستند

است، این مسئله که پس از مدتی باعث قوی تر شدن اعصاب و ظرفیت دریافت تنش و استرس روحی می شودند درست است؟

یا این که در لحظه گوش دادن این آهنگ ها شاید احساس خوبی نداشته باشیم ، اما در کل ظرفیت را در مقابل استرس و تنش ها بالا

می برد؟ یا این که خیر اصلا اثرات این نوع موسیقی ها بر روح و روان انسان بسیار مخرب است؟

در مورد گوش دادن آهنگ های استرس زا (آهنگ هایی که در فیلم های ترسناک) به طور مداوم ، همین موارد بالا صدق می کند؟ یعنی در

لحظه اعصاب ما را اذیت می کند ، اما در کل با در نظر گرفتن اصل عادت ؛ رفته رفته ما عادت می کنیم و ظرفیت ما در مقابل تنش ها

بیشتر می شود؟

این احساس ناخوشایند و تخلیه شدن روحی بعد از گوش دادن به برخی آهنگ ها ، به چه دلیل می تواند باشد؟

آیا تمام موضوعاتی رو که بنده گفتم به پیچیدگی های درونی هر فرد با فرد دیگری تفوت دارد؟ و این که آیا به منحنی عقده ای که اسمش

رو یادم رفته آیا مرتبط هستند؟ با سپاس تصویر

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11995 بار

Re: سوال در مورد روان شناسی آهنگ

پست توسط Mil@d » چهار شنبه 6 مرداد 1389, 3:35 pm

این مسئله که پس از مدتی باعث قوی تر شدن اعصاب و ظرفیت دریافت تنش و استرس روحی می شودند درست است؟

تجربه عینی ام میگه اکثرا افسردگی پنهان هم دارند! و خیلی میرن تو خودشون!
head bang هم که به راه است!

یک سری حسب الامر کاری در محفلی بودیم که کلهم اجمعین فاز متال بودند! بیشتر از چند دقیقه دوام نیاوردم و الفرار!
داغ شدن سلول های مغزم را به شکل ملموسی حس کردم! ریتم آهنگ دقیقا اعصاب را سوهان می زد.

البته رپ فارسی را میشه تحمل کرد و بعضی از آهنگای ساسی مانکن بامزه اند..وتعدادیشون هم مثل هیچ کس و یاس تکست های دارای پیام میخونند.
  بی  

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4870 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

پست توسط mahshid-banoo » پنج شنبه 7 مرداد 1389, 7:37 pm

درود

این مسئله که پس از مدتی اين آهنگ ها باعث قوی تر شدن اعصاب و ظرفیت دریافت تنش و استرس روحی می شوند رو من جايي نشنيدم.
اما موضوعي كه هست اينكه در هنر، هر سبكي براي رسوندن منظوري خاص بوجود مياد. براي مثال همين سبك رپ، در واقع يه موسيقي اعتراضي هست، پس بايد تند و كوبنده باشه.
خوب حالا كسي كه ميخواد موسيقي گوش بده مسلما اهنگي رو انتخاب ميكنه كه با شرايط روحي اون لحظه اش مطابقت داشته باشه. پس در واقع وقتي شخصي در لحظه اي اعصابش خورده با گوش دادن يك موسيقي ريتم تند و خشن در واقع يه تخليه هيجاني رو تجربه ميكنه و براش لذت بخشه. يا وقتي با خوشحاليم حوصله گوش دادن به اهنگ هاي غمگين رو نداريم اما وقتي غمگين هستيم همون موسيقي غمگين برامون لذت بخش ميشه!

نكته مهم اينكه در يك تحقيق ثابت شده براي كارهاي طولاني مدت گوش دادن به موسقي هاي كلاسيك و سنتي خيلي بهتر از موسيقي پاپ و رپ و... هست. چون در واقع اهنگ هاي ريتم تند باعث ميشه انر‍‍‍‍ژي زودتر تخليه بشه و ما كمتر به كارمون ميرسيم در صورتي كه موسيقي هاي ملايم و سنتي همواره انرژي رو در سطح قابل قبولي حفظ ميكنه :-)
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 14702 بار
سپاس‌های دریافتی: 14970 بار

پست توسط oweiys » شنبه 9 مرداد 1389, 7:04 pm

با تشکر تصویر ، بنده خودم هم قدری دنبال این قضیه رفتم و بر خودم واجب می دونم این مسائل رو اعلام کنم تا شبه کاملا برطرف شه ؛

نه تنها افزایش ظرفیت تنش به فرد دست نمی ده ، بلکه با نگاه کردن به برخی از افراد با سابقه این گوش کردن ها می بینیم که برخی رفتار

های آنها کاملا غیر عادی و هیستریک است و حتی این ظرفیت تنش را کمتر هم می کند مثل زود رنجی و اعصاب ضعیف تر ، این ها منهای

شخصیت ضد اجتماعی و مفهوم متن برخی از این ترانه هاست ؛ مفهوم پوچِ پوچ گرایی و تناسخ که غیر مستقیم بر روی انسان اثر می گذارد

و روح انسان را آزار می دهد ؛

بر عکس احساس شادابی موسیقی های کلاسیک بسیار لذت بخش تر که در برخی هنرهای رزمی هم کاربرد دارند و سبب افزایش تمرکز

هم می شوند که به نظرم بسیار مفید هستند.

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”