سوال در خصوص سخت افزار روبات

در این بخش می توانید در رابطه با مدارها و مکانیک در رباتیک به بحث وگفتگو بپردازید

مدیران انجمن: sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member

سوال در خصوص سخت افزار روبات

پست توسط mohadesehrahmati » چهار شنبه 9 آذر 1390, 9:41 pm

تصویرسلام.محدثه هستم از مشهد.عشق رباتیکم.فرق وقفه با Delay رو میخواستم بفهمم ک با یک نوع وقفه ب اسم تایمر آشنا شدم.حالا میخوام طرز کار سخت افزاری و نرم افزاریشو بدونم.
در ضمن : سخت افزارا (مثلا کیبرد و ... ) با فرستادن وقفه ب CPU ابراز وجود میکننو میگن ک فعالن.میشه بگین سخت افزارا چ جوری این وقفه رو میفرستن؟

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 58 بار
سپاس‌های دریافتی: 58 بار

Re: سوال در خصوص سخت افزار روبات

پست توسط Bambeloni » پنج شنبه 10 آذر 1390, 12:33 am

من هم زیاد وارد نیستم اما وقفه با تاخیر یا همون دیلی فرق میکنه! تاخیر اسمش روی خودش هست و باعث تاخیر میشه در حد میلی ثانیه که با اجرای بعضی تکرار ها میتونید زمان تاخیر رو زیاد کنید.

اما وقفه در برنامه زمانی ایجاد میشه و به اون برچسب میزنید. برنامه وقتی به وقفه برسه استاب شده و وقفه را اجرا میکند و بعد از ایان کار دوباره به بنام بر میگردد.

یک مثال سخت افزاری برای شما بزنم- مثلا شما در برنامه دارید که با شروع ساعت 7 تلویزون روشن شود و این برنامه ادامه داشته باشد زمانی ساعت 12 شد کولر روشن شده و تا زمانی که دمای آن به 18 درجه نرسیده چشم از کنترل آن برداشته نشود. بعد از اینکه روند کولر نرمال شد دوباره به برنامه تلویزون برگرد و حالا چون ساعت 2 شده کانال را عوض کن.

New Member

پست توسط mohadesehrahmati » پنج شنبه 10 آذر 1390, 11:44 pm

ممنون.یکی از قطعات سخت افزاری ک وقفه ایجاد میکنه تایمره.میشه هر چی رجع ب هش میدونی بهم بگی؟از مدارش تا پردازششو برنامه نویسیش؟
من میخوام تو محیط پروتئوس با ی ال سی دیه t6963c بسم الله الرحمن الرحیم ب صورت نستلیق بنویسم؟هر جوری ک فک میکنی ب دردم میخوره کمکم کن.

New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار

پست توسط mbyaqubi » دو شنبه 21 آذر 1390, 11:10 pm

mohadesehrahmati نوشته شده:تصویرسلام.محدثه هستم از مشهد.عشق رباتیکم.فرق وقفه با Delay رو میخواستم بفهمم ک با یک نوع وقفه ب اسم تایمر آشنا شدم.حالا میخوام طرز کار سخت افزاری و نرم افزاریشو بدونم.
در ضمن : سخت افزارا (مثلا کیبرد و ... ) با فرستادن وقفه ب CPU ابراز وجود میکننو میگن ک فعالن.میشه بگین سخت افزارا چ جوری این وقفه رو میفرستن؟

جواب رو میدونم ولی نمی گم برو کتاب بخون یکی از اونا میکروکنترل هست اینجوری دانشت 2 برابر میشه تصویر تصویرتصویرتصویر

ارسال پست

بازگشت به “مدارها و مکانیک در رباتیک”