رونق کباب گنجشک در اهواز !!! ............... +عکس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد طبیعت و محیط زیست به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: بیشه شیران،خانه خورشید،ایران!
سپاس‌های ارسالی: 773 بار
سپاس‌های دریافتی: 2479 بار

Re: رونق کباب گنجشک در اهواز !!! ............... +عکس

پست توسط Alpha4 » پنج شنبه 5 مرداد 1391, 7:25 pm

بنده واقعا از نظر های برخی از دوستان تعجب میکنم!!

خوبه آدم از نزدیک یه چیزی رو دیده باشه بعد بیاد اینجا اظهار فضل کنه!  خبرنگار مهر برای بار دوم در کمتر از یکسال رفته یک گزارشی تهیه کرده که در آن تاکید ویژه ای بر شهرستان دزفول داردو شما هم اصلا فکر نکنید جهت دار بوده هان
! اونوقت شما دوستان این رو ملاک و معیار قضاوت خودتون قرار میدهید؟ تا هم چیزی باشه که عزیزان هزارتا آیه و حدیث براش جور میکنند!

وضعیت شکار در شهرستان دزفول کاملا توسط شکاربانی و محیط زیست کنترل میشود و هرگونه شکاری که صورت میگیرد تحت نظر و روئیت شکاربانی است.بحمدالله گشتها شکاربانی همیشه در مناطق حاشیه شهر در حال گشت زدن هستند و در زمانهایی که شکار ممنوع است در صورت مشاهده ی شکارچیان آنها را دستگیر میکنند و تحویل مراجع قضایی میدهند.

ضمنا بلاخره در هر منطقه ای آداب و سننی وجود دارد.مثلا اگر توی فلان کشور میان سوسک میخورند ما باید بگوییم سوسک بیچاره مگه چقدر گوشت داره!!
نسل گنجشکها هم مطمئن باشید به هیچ وجه منقرض نمیشود! چون به این ترتیبی که بنده در دزفول میبینم اینها میتوانند سهم گنجشک کل دنیا رو هم تامین کنند.
شکار اینها هم علاوه بر بحث خوراکی و غذایی برای مزارع گندم هم بسیار خوب است که طی این سالها معضل اساسی شده اند

خیلی ببخشید قصد توهین به هموطنان اهوازی مان را ندارم چون خودم هم اصالتا جنوبی و بوشهری هستم
الحمدالله در تهران مردم اینقدر شعور دارن که دست به چنین کارهایی نزنند و تهران هم خیلی بزرگتر و پر درخت تر از اهوازه! پس جای نگرانی نیست اگر در اونجا گنجشک منقرض بشه!!!

[COLOR=#000000]بله بله...با شما کاملا موافقم!

انسان های کم شعوری هستند که هشت سال بر توپ و تانک وایسادند.
  و بنده به شما تبریک میگویم بدلیل شعور بالایتان که از ما بیشتر شعور دارید! تبریک بنده را پذیرا باشید تصویر تصویر

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 95 بار
سپاس‌های دریافتی: 62 بار

پست توسط فانتوم-2 » پنج شنبه 5 مرداد 1391, 7:52 pm

خوب بعضی ها خیلی دل نازک هستند .
ولی کباب گنجشک خیلی خوشمزه است .
جناب ALPHA4 عزیز مردم غیور و مقاوم دزفول همیشه باعث افتخار ایران هستند .
تازه از گوشت سار خبر ندارند !!!!

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: شهر کارون
سپاس‌های ارسالی: 3378 بار
سپاس‌های دریافتی: 3410 بار
تماس:

پست توسط shapooor » پنج شنبه 5 مرداد 1391, 11:13 pm

Mohammad.Jafar نوشته شده:
airplane نوشته شده:
سلام

ببخشید حرام خدا رو حلال کردن که کم شعور هستند ؟

گنجشک خواصی داره که شاید شما ازش بی خبر باشید خوردن یه چیز فقط برای پر کردن شکم نیست

نه شما درست میگی! نسل این بیچاره ها منقرض بشه خدا خوشحال میشه!!!

آیا واقعا مرغ نیست؟
زحمت صف ایستادن هر چقدر هم که باشه راحتتر از شکار اینهمه گنجشک بدبخت هست!

در مورد خواص گنجشک
خوردن شراب الکل دار هم مزایایی داره هم علم میگه هم قرآن ولی خوردنش حرامه

مشکل اصلی فروش اینها هست
اگر کسی دوست داره خودش بره شکار کنه و یک سیخ بخوره قطعا از سالی 2-3 بار هم فراتر نمیره اشکالی نداره
ولی وقتی اینطوری می فروشن خب خیلی ها ترغیب میشن که فقط با دادن پول یک سیخ از اینها بخورن و شکار گنجشکها هم هر روز بیشتر میشه!

شما نگران نسل این بیچاره ها نباشید فقط تو جنوب و مردم ........ از گنجشک استفاده میکنن
اگر کم بیاد میگیم از تهران بیارن نسلشون زیاد بشه

شراب حرامه چون زیان داره اگر گنجشک هم زیان داشت حتما به قول خودتون علم و قران میگفت حرامه

اقای محترم حلال خدا تا اخرین روز حلاله و حرامش هم حرام

بیچاره مرغا گوسفندا گاوا که این همه سال کشته شدن خورده شدن کباب شدن کسی از این بیچاره ها حمایت نکرد
  را از من بگیر ولی کارون را نه

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

پست توسط رونین » پنج شنبه 5 مرداد 1391, 11:30 pm

ضمن عرض سلام و ادب خدمت کاربران گرامی، دوستان ارجمند تصویر تصویر

بنده نسبت به انجمن کشاورزی و رشته کشاورزی تعصب خاصی دارم چراکه عمر خود را در راه کسب و دانش علوم مربوط به این رشته صرف کرده ام   به هیچ عنوان بی ادبی و بی احترامی در این انجمن را از هیچ کاربری نمیپذیرم، لطفا مسائل را فقط به صورت علمی بیان کنید و ضمنا متانت را در کلام و گفتار خود بگنجانید.   
 با تشکر

رونین 
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1320 بار
سپاس‌های دریافتی: 2338 بار
تماس:

پست توسط serat&mersad » جمعه 6 مرداد 1391, 12:25 am

[HIGHLIGHT=#FFFF00]Mohammad.Jafarمشکل اصلی فروش اینها هست
اگر کسی دوست داره خودش بره شکار کنه و یک سیخ بخوره قطعا از سالی 2-3 بار هم فراتر نمیره اشکالی نداره
ولی وقتی اینطوری می فروشن خب خیلی ها ترغیب میشن که فقط با دادن پول یک سیخ از اینها بخورن و شکار گنجشکها هم هر روز بیشتر میشه!Mohammad. 

Mohammad.Jafarعزیزمنم باهات موافقم تفریحی یکی دوتاشکارکنی بدنیست امانه اینکه فروشگاه زنجیره ای گنجشک بزنی :L:L
خب اگه مثل بلدرچین خودمون پرورش میدادیم مشکلی نداشت :grin:

به سوی میدانهای جنگ وجهادبشتابیدومرگ رادرآغوش بگیریدوآنرابفشاریدکه شهیدان راه خدارادرنزدخدامقامی بس بزرگ است.
ان الحسین مصباح الهدی وسفینه النجاه.
گرگ اجل یکایک ازاین گله می برد...این گله رانگرکه چه آسوده می چرد.
اللَّـهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي
سپاس‌های ارسالی: 2750 بار
سپاس‌های دریافتی: 7451 بار
تماس:

پست توسط DJ Dani » جمعه 6 مرداد 1391, 12:48 am

البته اگر همه مسائل رو هم در نظر بگیریم ، بازهم این پرندگان کوچک گناه دارند...
آدم دلش میسوزه کباب شدنشون رو ببینه...
:sad:

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: بیشه شیران،خانه خورشید،ایران!
سپاس‌های ارسالی: 773 بار
سپاس‌های دریافتی: 2479 بار

پست توسط Alpha4 » جمعه 6 مرداد 1391, 4:52 am

بنده نمیخواهم از کباب کردن گنجشک و یا سایر موارد دفاع کنم! خودم هم تا کنون لب به آن نزده ام چون علاقه ای به خورد آن ندارم!!

بحث بنده این است که چرا خبرنگار مهر که خیلی هم به ما لطف دارند(!!) به جهت تخریب سنت های یک منطقه باید برای دومین بار گزارشی تهیه کند که در آن بیش از 10 بار مستقیم و غیر مستقیم از شهرستان دزفول یاد کند؟!
آیا صحیح است که بنده هم بروم مثلا گزارشی تهیه کنم از یکی از سنت های قومیت این عزیز مثلا خبرنگار (که میدانم این پست را هم میخواند) و در آن نظر خودم را منعکس کنم و آن را منتشر کنم؟!

آنوقت دوستانی که تا کنون چیزی را از نزدیک ندیده اند بیایند اینجا و خدای ناکرده با نظر های خودشون که ناشی از ندانستن اصل قضیه است باعث جفا در حق آن مردم شود؟

سنت کباب گنجشک و کبوتر را از دیرباز بوده.حتی به شهرهایی مثل تهران هم بنده دیده ام که مرتب گنجشک ها را در ماشین های مخصوص حمل مواد غذایی میفرستند.اگر قرار بود نسل گنجشک ها منقرض شود از 40-50 سال پیش تا کنون منقرض شده بود.ولی کماکان میبینیم که بیشه ها و جنگل های دزفول و حتی مناطق جلگه ای سرشار از این گنجشکها هستند.

این گنجشک ها طی چندسال اخیر با هجوم به مزارع گندم و خوردن گندمها باعث افت بسیار محسوس تناژ مزارع شده است بطوری که کشاورزان باید مرتبا بر سر زمین های خود باشند و با تفنگ های سارچمه ای و سایر ابزار با ایجاد سر و صدا موجب فرار آنها شوند.
بنده یکبار در حاشیه شهر و از کنار مزارع گندم در حال رانندگی بودم که یکی از این کشاورزان را دیدم یک تیر با تفنگش شلیک کرد اغراق نکرده ام اگر بگویم چیزی حدود 5000 تا گنجشک بطور همزمان از توی مزرعه به بیرون فرار کردند!شکار اینها و استفاده ی غذایی از آنها بسیار بصرفه تر است تا اینکه مزارع گندم را به نابودی بکشانند.

در کل صحبت بنده این است که اگر یک سنتی در منطقه ای وجود دارد چرا باید آن را تخریب کرد؟! آیا خوردن گنجشک حرام است؟!

اگر دوستان بحال کوچک بودن آن غصه میخورند باید عرض کنم که چرا ما میگو میخوریم؟! مگه میگو را با آرد سوخاری و هزارتا چیزی دیگه به سیخ نمیکشیم و بعد هم به نیش!!

صحبت دیگری ندارم و به شرف و انصاف دوست عزیزمان در خبرگزاری مهر هم درود میفرستم! تصویر تصویر

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

پست توسط SORENA » جمعه 6 مرداد 1391, 5:00 am

گوسفند و گاو و مرغ و اردک و بلدرچین و ... جون ندارن ؟ درد نمیکشن ؟ من درک نمیکنم افرادی رو که میگن وای حیوونکی! چرا مثلا دلتون برای گوسفند هم نمیسوزه و راحت گوشتش رو میخورین؟ مگه اونا هم درد نمیکشن در زمان کشته شدن؟ درد بیشتری هم میکشن ، گنجشک یک ثانیه کلش کنده میشه ولی گاو بیچاره تا 2_3 دقیقه از گلوش خون میاد....

فقط بنظرم کسی که گیاه خوار هست میتونه بگه آخی بیچاره

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8086 بار
سپاس‌های دریافتی: 3724 بار

پست توسط KH.I.A.2500 » جمعه 6 مرداد 1391, 8:56 am

سلام و درود بر همگی؛

ارتباطش با گرانی مرغ جالب بود ! دهها نوع پرنده دیگر در بازار وجود دارند که میتونن جای مرغ را پر کنن . ظاهرا" این جریان پتانسیل خوبی برای تحریک مردم در گرانی مرغ داره .

همانطور که در متن خبر آمده الان فصل جفت گیری و تخم گذاری گنجشکهاست و باید رعایت کرد چون هم جوجه دارن و هم اینکه شکار حیوان در فصل تولید مثل به مرور زمان آنها را در معرض انقراض در آن منطقه قرار میده .
ولی نزدیک زمستان که بشه مناطق گرمی مانند خوزستان مملو از این پرنده ها میشن چون در اثر سرما از جاهای دیگر، به مکانهای گرمتر کوچ میکنن و در این صورت شمار بسیار زیاد آنها همانطور که سایر دوستان گفتند حتی میتونه به عنوان نوعی آفت محسوب بشه .

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Major
Major
نمایه کاربر
محل اقامت: iran
سپاس‌های ارسالی: 594 بار
سپاس‌های دریافتی: 994 بار

پست توسط hany » جمعه 6 مرداد 1391, 3:23 pm

با عرض سلام خدمت دوستان

نظرات متفاوتی از دوستان خوندم.ولی باید بگم که در اینجا این یه رسم معمول و قدیمی و در زبان محلی به (بنگشت) معروف است ولی نه به این صورت که خوراک غالب مردم خوزستان باشه. و این رو هم با اطمینان به شما میگم که نگران انقراض نسل گنجشک ها در خوزستان نباشید زیرا که اگر این اتفاق میخواست بیفته .صدها سال پیش اتفاق میفتاد

در ضمن گوشتشم خوشمزست امتحان کنید...
گر به خود آیی به خدا رسی

Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 575 بار

پست توسط alavi66 » جمعه 6 مرداد 1391, 5:32 pm

من هم خوزستانی هستم از زمان بچگی یادم هست ادمهای اطرافمون با تفنگ بادی می رفتن شکار گنجشک و بعد......کباب گنجشک
جانم فدای پیامبر مهربانی.
پیامبری که برای رهایی آدمیان از گمراهی هیچ اجرتی نخواست در حالی که گمراه کنندگان برای گمراه کردن مردم اجرت مطالبه می کنند.

قفل شده

بازگشت به “طبیعت و محیط زیست”