در خواست مشاوره تحصیلی...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 6358 بار
سپاس‌های دریافتی: 2155 بار

در خواست مشاوره تحصیلی...

پست توسط anga2009 » چهار شنبه 1 شهریور 1391, 10:30 pm

با سلام خدمت همه دوستانتصویر

من دانش آموز سال چهارم تجربی هستم و اگر خدا بخواهد انشاالله سال اینده قرار کنکور بدم
الان من باید دروس سال دوم را تمام می کردم و دروس سال سوم هم را هم حداقل به نصف می رسوندم که متاسفانه هیچ کدوم را کامل نکردم
الان ماندم که کدوم را در ماه پایانی تابستان به طور کامل دوره کنم ؟
نمیدونم که به هر دو میرسم یا نه؟ لطفا مرا راهنمایی کنید؟
در ضمن از اساتید میخواهم که یه روش معرفی کنند که این حس درس خواندن در من ایجاد شود؟
در موقع درس خواندن هم تمرکز حواس ندارم و زود خسته می شوم؟
و این که من هر وقت که کتاب را بر می دارم بعد از نیم ساعت مطالعه یه خواب سنگین بر من سایه می اندازد!چطور با این مشکل روبه رو شوم.
تصویر
وب سایت روستای گندشمین
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خدایا من را ببخش...

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3433 بار
سپاس‌های دریافتی: 3949 بار

Re: در خواست مشاوره تحصیلی...

پست توسط naghme » جمعه 3 شهریور 1391, 1:45 am

anga2009 نوشته شده:با سلام خدمت همه دوستانتصویر

من دانش آموز سال چهارم تجربی هستم و اگر خدا بخواهد انشاالله سال اینده قرار کنکور بدم
الان من باید دروس سال دوم را تمام می کردم و دروس سال سوم هم را هم حداقل به نصف می رسوندم که متاسفانه هیچ کدوم را کامل نکردم
الان ماندم که کدوم را در ماه پایانی تابستان به طور کامل دوره کنم ؟
نمیدونم که به هر دو میرسم یا نه؟ لطفا مرا راهنمایی کنید؟
در ضمن از اساتید میخواهم که یه روش معرفی کنند که این حس درس خواندن در من ایجاد شود؟
در موقع درس خواندن هم تمرکز حواس ندارم و زود خسته می شوم؟
و این که من هر وقت که کتاب را بر می دارم بعد از نیم ساعت مطالعه یه خواب سنگین بر من سایه می اندازد!چطور با این مشکل روبه رو شوم.
تصویر

درود بر شما

پس با این حساب شما در حال حاضر پیش دانشگاهی هستید(و انشاالله دانشجوی بعد از این تصویر) و اگر درست برداشت کرده باشم سوالاتتون به قرار زیر است:

1- روزهایی که از تابستانتان باقی مانده را چطور در جهت برنامه ای که برایش داشتید بهینه استفاده کنید و به قولی برنامه ریزی خوبی داشته باشید.
2- روشی برای کسب انگیزه (که همون حس درس خواندنی که شما گفتید)
3- روش های کسب تمرکز .
4- خط آخر هم بازمیگرده به همون انگیزه و تمرکز حواس که در صورت وجود مستمر اونها درجه حواس پرتی و خواب و من الجمله این مسائل کمتر میشود

بنابراین
a) شما هم متقاضی یک راهنمایی عمومی هستید که مربوط می شود به شیوه صحیح مطالعه و موضوعات مرتبط با آن (سوالات 2 الی 4)
b) و هم متقاضی یک راهنمایی تخصصی هستید (سوال 1)

به سبب اینکه رشته ام در دوران تحصیل در مدرسه (علوم انسانی) بود در این زمینه (B) متاسفانه نمی توانم کمک و راهنمایی چندانی داشته باشم
اما در مورد (a) و روش های صحیح مطالعه و تمرکز حواس و موضوعات مرتبط با آن، احتمال می دهم که اشاراتم بتوانند راهنمای مسیرتان شوند علی الخصوص که مشکلاتی که شما در این زمینه مطرح کردید عموماً بین بچه ها در رشته های متفاوت تحصیلی مشترک است و راهکارها نیز در اکثر مراحلش مشابه است.

قبل از توضیحات جزئی تر یک کلیت رو بهتر است اشاره کنم:
ببینید تمامی روش های صحیح مطالعه که در اینترنت و کتاب ها، به تعدد میشه یافت برای افزایش میزان یادگیری می باشد،
که با هدف افزایش میزان یادگیری، فنون و روش های متفاوتی را ارائه می دهند، اما قبل همه این فنون مطالعه و روش های تمرکز حواس و غیره و ذالک، گام اول کسب انگیزه است، یعنی در صورتی که گام اول محکم برداشته شود، امید بسیاری است که گام های بعدی نیز مسیر خود رو به خوبی طی کند. اما اگر انگیزه انسان برای هدفش کم یا متزلزل باشد احتمال زیادی می رود که گام های بعدی رو هم نتونه محکم برداره.
پس اول از گام انگیزه مطمئن شوید و حسابی محکم و با ثباتش کنید که هیچ بادی نتونه اون رو از مسیرش کج کنه(چه بسا خیلی اوقات گام های بعدی شاید خوب برداشته نشه یا خوب مهیا نشه اما انگیزه قوی می تونه ضعف اون رو پر کنه مثل زمانی که محیط درس خوندن نامناسب میشود اما چون شما انگیزتون قویه یا از زیر زمین هم که شده شرایط مناسب برای درس خوندنتون فراهم می کنید یا در زمان دیگری تلاشتنون رو دو برابر می کنید که ضعف قبلی رو جبران کنید).

به سبب اینکه نگارش روش هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهم کرد بسیار زیاد می شد شما رو در بخش های مختلف به سایتی که راهکارهای مستند مناسبی در این زمیته داده راهنمایی می کنم (البته لازم به ذکر است که کتاب های زیادی نیز در این زمینه هست که در اکثر کتابفروشی ها هم هست و در سایت ها نیز که به راحتی قابل دسترسی است و بعضی هاشون رو که مطالعه کردم اکثراً روش های بدرد بخورش مثل هم است) این لینک هایی که در ادامه میزارم هم خوانندگان از مطالب سایت رضایتشون رو به تعدد ثبت کردند.

شیوه صحیح مطالعه
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تمریناتی جهت تمرکز بهتر برای مطالعه

تمرکز حواس هنگام مطالعه و روش های تقویت آن

تمریناتی برای افزایش تمرکز

حواستان را جمع کنید تمرکز کار سختی نیست

چگون در هنگام مطالع با حواس پرتی مقابله کنم

چگون انگیزه خود را برای مطالعه افزایش دهم

لینک زیر نیز شامل فهرستی است که علاوه بر مطالب فوق، دیگر مطالب کاربردی و مفیدی دارد(دیدنش مفید نباشه، حداقل بی ضرره تصویر)

ببینید من پیشنهادم به شما این هست که اول این لینک ها یا هر کتاب دیگری که فهرستی از موضوعات فوق دارد و مستند است را مطالعه کنید (فقط حواستون باشه که یک وقت تنبلی هم نفرمائید و حتماً بخوانید تصویر) چون متعاقباً خواهید دید که سر نخ های خوبی بدستتون میده و بسیاری از استرس ها و دل نگرانی هاتون رو رفع می کنه، بعد از اون شاید خودتون بتوانید یک برنامه معقول و بهینه ای برای تا پایان تابستانتون بریزید (حالا چرا این رو گفتم چون خیلی اوقات پیش می آید آدم اینقدر نگران حاشیه های مسیرشه که دیگه اصلاً توان این براش نمی مونه که مسیر اصلی رو طی کنه، بنابراین نیاز به یک راهنما داره) اما شاید اگر مدبرانه گام به گام رو پیش بره جز در موارد بسیار پیچیده نیاز به راهنمایی نداشته باشه.

اما اگر در غیر این صورت بود بهتر است برای راهنمایی تخصصی رشتتون به مشاور یا دانشجویی رجوع کنید که رشتشون تجربی بوده یا در زمینه دروس رشته تجربی و کاربرد آن در کنکور اطلاعات خوبی دارند.

و در نهایت نکاتی رو که خودم طی دوران تحصیلم به خصوص در سال های قبل کنکورهایم بهش رسیدم رو در ادامه بیان می کنم شاید براتون مفید باشه (البته شایدخودتون هم بهش رسیده باشید)

1- مطالعه ای در راستای نکات کنکور (یعنی مطالعه ای که با تمرکز بر نکات آمده در کنکورهای سال های قبل باشه نه صرفاً مطالعه واو به واو همه مطالب)
خوب راه های متفاوتی داره، پرسش از معلم ها، کتاب های آموزشی و غیره، اما به نظرم بهترینش این هست که کاری که خیلی از افراد در ماه های آخر سال کنکورشون می کنند شما اولش انجام بدید، کتاب ده سال کنکور رشتتون رو تهیه کنید و حوزه های اهمیت سوالات کنکور رو برای هر درس برداشت کنید
اگر به شیوه زیر باشد نیز بهتر است
هر درس رو که انتخاب می کنید 10 سالش رو تموم کنید بعد برید سراغ درس دیگر (یعنی مثلاً نکته برداری زیست 10 سال پشت سر هم و بعد شیمی 10 سال و ... و کتاب رو نذارید جلوتون هر سال رو درس به درس پیش برید) اینطوری حوزه نکات هر درس منسجم تر در ذهنتون باقی می مونه.

*** نکته*** حتماً از آنچه برداشت می کنید در ذهنتون، یادداشت برداری هم داشته باشد و خیلی رو حافظتون حساب باز نکنید چون خودش به اندازه کافی امسال سرش شلوغ هست .

-------->>>> می دونم کار ساده ای نیست و زمان زیادی میبره اما خیلی فایده ها داره 1- صرفه جویی میشه در زمانتون، چون دیگه خیلی زمان نمی ذارید روی نکاتی که زیاد تکرار نشده و مرورتون رو بیشتر روی اونها متمرکز می کنید، 2- شاید یک وقتی رو که بقیه دارند به درس خودندن اختصاص می دهند رو شما کار دیگه ای می کنید اما جداً کنکور فقط درس خوندن نیست و در راستای اطلاع از نکات مهم هر درس در کنکور های، درس بخونبد یکباره گامی بزرگ به جلو برمی دارید.

2- حتی از یک دقیقتون هم نگذرید، شاید بگید یک دقیقه چیزی نیست اما واقعاً چیزیه و ارزش اون رو وقت مرور نکته ها هفته قبل کنکور درک خواهید کرد(تازه یک دقیقه ، یک دقیقه میشه چند ساعت)

3- سعی کنید مرور منظم داشته باشد (من در این زمینه نیز یک برنامه خاص دارم که اگر دوست داشتید بعداً اطلاع بدید که در اختیارتون بذارم).

4- نکات رو در ذهنتون رمز گذاری کنید اینطوری بهتر یاد آوری میکنید (حالا یا به صورت دیاگرام یا هر صورت دیگری که از متن خالص متفاوت تر باشه و جذابیتش بالاتر باشه در یاد آوری).

5- سعی کنید حتما حتماً حتماً خلاصه برداری کنید که بعد خلاصه برداری هاتون رو مرور کنید که زمان کمتری بگیره.

6- اصلاً فکر نکنید که اگر یک زمانی از برنامتون عقب افتادید یعنی کلاً از رقباتون عقب افتادید، چون همه مشکلات دارند و همه هم شرایطی که شاید برای شما پیش بیاد (از بی حوصلگی واسه درس خوندن تا حوادث غیر مترقبه و ...) اونها هم براشون پیش میاد، اما حواستون هم باشه که دیگه از اون ور پشت بوم هم نیافتید تصویر

7- خیلی ها نزدیک های کنکور که میشه جا مزنن به دلایل مختلف (نرسیدن به برنامه درسیشون، استرس و .....) این همون زمان طلایی + عید نوروز ===>>> سعی کنید از دستشون ندید

8- کنکور آزمایشی شرکت کنید (حتماً) حالا نه هر هفته! همون کنکور های آزمایشی سازمان سنجش خوبه یا اگر نشد به جاش خودتون تست بزنید و در شرایط کنکور خودتون رو قرار بدید.

9- زمان هایی که می بینید حواستون رو اصلاً نمی تونید جمع کنید واسه درس خوندنتون، به خودتون پاداش بدید (دیگه پاداش هم بنا به سلیقه خودتونه) حتی شاید بعضی اوقات پیش بیاد که لازم بشه 15 دقیقه به 15 دقیقه به خودتون پاداش بدید (چیز عجیبی نیست پیش میاد، من خودم بارها این کار رو کردم) بعد به مرور که افتادید رو رول، بیشترش کنید 15 دقیقه رو بکنید 20 دقیقه بعد 30 دقیقه بعد 60 دقیقه و الی آخر ... این ها همه فرد به فرد متفاوته.
(و اینکه در این موردم دیگه حواستون باشه که خیلی در پاداش غرق نشید و مدیریت صعودی در جهت بیشتر شدن ساعات مطالعه داشته باشد).

10- برنامه غذایی مفید و ویتامینه ای سعی کنید داشته باشید.

11- اگر می بینید یکی هست یا موقعیتی هست که خیلی بهتون استرس میده سعی کنید ازش دور شید و نمی خواد در سال سرنوشت ساز شخصیت خودتون رو در برابر تنش و استرس ها قوی کنید چون در این سال زمانتون رو بهتره بیشتر در جهت مطالعه و درس و این موارد بگذرونید (واسه قوی کردن شخصیت وقت زیاده تصویر)

12- هر چند مدت یکبار دانشگاهی که دوست دارید قبول شید سر بزنید برای من که افزایش انگیزه میشد شاید برای شما هم چنین باشد.

13- بد نیست برید پیش رتبه های برتر رشته هایی که دوست دارید قبول شید، بعید نیست بتونن راهنمایی های متمایز و خوبی برای شما داشته باشند، منظورم مشاورانی نیست که در آموزشگاه ها هستند، منظورم برید دانشگاهشون و پیداشون کنید، و ازشون راهنمایی بخواید (شدنیه من خودم این کارو کردم ، اکثرشون استقبال کردند و حتی راه ارتباطی در جهت رفع سوالات هم باهاشون در اختیار می گذارند).

14- زدن تست های کنکور سال های قبل (ترجیحاً 10 سال) زدنش واجب است و بسیار پر اهمیت.یادتون باشه،
در زمینه تست یک*** نکته***:
از جمله جاهایی که آدم تو این سال ها بهش استرس دست میده اینه که متن رو خونده، و مرور هم داشته ممکنه بیاد تست بزنه و موفق نشه به خوبی تست بزنه با وجود تسلطش به مطلب. خوب در این صورت ممکنه نا امیدی یا استرس دست بده اما سعی کنید غلبه کنید چون طبیعیه و تست زدن هم خیلی وقت ها راه خودشو داره و تازه وقتی تست میزنید می فهمید باید چطور درس بخونید و خلاصه به مرور که تست های بیشتری می زنید راهکارهای تست زدن دستتون میاد.
*** نکته*** هر چه تست بیشتر بزنید به نفعتونه، به خصوص در دروس محاسباتی
*** نکته*** در دروس محاسباتی زدن تست بلافاصله پس از یادگیری مطلب به یادگیری بهتر کمک می کند اما در بعضی از دروس دیگر بهتره یک مدتی بگذرد بعد تست زده شود که فرد ببینه چقدر خوب درس رو در ذهنش رمز گذاری کرده.

15 - اگر کنکور آزمایشی شرکت کردید یا کنکورهای سال های قبل رو می زدید خودتون رو عادت ندید که وقتی بین چند گزینه شک دارید تست رو بزنید (چون یکدفعه ای نمرات منفی زحمات را به باد میده)
===>> اتفاقاً یکی از اقواممون که رشتشون تجربی بود امسال به همین دلیل نمره منفی، رتبشون رو خیلی بالا برد با وجود اینکه در مدرسشون شاگرد بودند...(اینجاست که آدم به این نتیجه میرسه که سال کنکور فقط درس خوندن محض نیست و تکنیک های کنکور رو هم باید در نظر داشت).

16- و دیگه اینکه در حال حاضر موردی به ذهنم نمیاد جز آنکه توکل به خدا هم بسیار بسیار کمک کننده و یاور است تصویر تصویر

خلاصه در نهایت شما خودتون، خودتون رو از همه بهتر می شناسید و بهترین مشاور آدم ،خودشه.
من هر آنچه می دونستم و در حال حاضر در ذهن داشتم خدمتتون بیان کردم، دیگه انشاالله خودتون متناسب با شناختی که از خود دارید اگر براتون مفید بود در مسیرتون کاربردیش کنید.

امیدوارم مفید واقع شود
موفق و پیروز باشید تصویر 
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”