روزی که جنگ را باختیم ...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط Morteza313 » چهار شنبه 2 بهمن 1392, 11:15 pm

 بسم الله الذی خلق النور من النور

روزی که جنگ را باختیم ...  

تصویر           " و این دست توانمند ملت است که {پاسخ داده} به اقدامات اجنبی و شبیخونی که حریف کهنه کار بر خزائن مادی و معنوی کشور ما زده است، قوای استعمار را در هم شکسته و طومار غارتگری های نیم قرنی او را برای ابد در هم پیچیده است"، تاریخ ایران زمین 29 اسفند را با این سخنان دکتر محمد مصدق به یاد می آورد. اما در پس کوچه های تاریک سردرگمی که در تاریخ معاصر ما کم هم نیستند 29 اسفند (سال1366 ) همچنین یادآور روزیست که نیروی هوایی عراق طومار صادرات نفت کشور را در هم پیچید و پشتوانه مالی جنگ را قطع نمود. اوضاع اقتصادی کشور که سر به بحران گذاشته بود به سمت فاجعه متمایل شد و کمتر از پنج ماه بعد، جنگی هشت ساله که کسی سر انجامی بر آن نمی دید، پس از باز پسگیری عمده متصرفات ایران در خاک عراق، با صرف نظر از هدف تنبیه متجاوز و پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد که عراق سالها پیش آنرا پذیرفته بود پایان یافت.

جزیره خارک به عنوان آئورت صادرات نفت ایران در واقع دروازه صدور نفت پایدار شده در پالایشگاه آبادان به کشور های مقصد است. در سال1366 با توجه به تنش بالایی که جنگ نفتکشها به حمل و نقل دریایی در غرب خلیج فارس وارد کرده بود، صادرات نفت ایران از خارک با استفاده از کاروان های میانی انجام میشد. به این منظور به جای ورود مستقیم نفتکش های کشورهای خریدار به منطقه جنگی، ابر نفتکش های واسطه و یا نفتکش های کشورهایی که مجبور به خرید نفت از ایران بودند (نظیر کره شمالی) اقدام به بارگیری نفت پایدار شده از خارک نموده و سپس در حال حفاظت توسط ناوهای ارتش جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تدابیر غیر فعال الکترونیکی برای تحویل نفت به نفتکش های اصلی رهسپار تنگه هرمز می گردیدند.
     تصویر        سوپر تانکرها حساس ترین المان های صادرات نفت تا امروز   سال های پایانی جنگ با کمتر شدن محدودیتهای سیاسی اعمال شده بر نیروی هوایی عراق، ایران شاهد گستاخانه و ماهرانه ترین حملات هوایی به منابع اقتصادی خود بود، خارک نیز از دایره این اهداف خارج نبود. 28 اسفند سال 1366، خارک آبستن حوادث ناگواری بود. با توجه نزدیکی جزیره خارک به پایگاه هوایی بوشهر، مدیریت پدافند هوایی در خارک در پایگاه بوشهر مستقر بود، رادار مادر بوشهر که جزئی از سامانه فرماندهی دفاع هوایی ADS-4 محسوب می گشت روز 28 اسفند مورد حمله دو فروند جنگنده میراژ قرار گرفت، این رادار به سرعت با یک رادار نیمه متحرک جایگزین شد اما تلاش چند باره عراقی ها برای مورد هدف قرار دادن این رادار موجب فاصله گرفتن آن از اتاق کنترل و ارتباطات و عملکرد نامنظم آن برای حفظ رادار از شر موشکهای ضد تشعشع عراقی گردید.
رصد تحرکات رادار بوشهر توسط ELINTهای عراقی نشان دهنده یک عملیات شناسایی و مراقبت گسترده جهت حمله متعاقب بود، اما علی رغم حمله به رادار بوشهر که خارک را کور کرده بود، ناوگان 28 اسفند متشکل از شاتل تانکرهایی چون سنندج و عاوج و تانکر های چون کیرنیکوس عملا بدون محافظ از بندر عباس عازم خارک شده بودند. عراقی ها با شنود مکالمات ناوهای امریکایی در منطقه، اطلاعات واصله از عوامل نفوذی و هواپیماهای شناسایی الکترونیک به این نتیجه رسیده بودند که فعالیت جنگنده های رهگیر ایران در حداقل میزان ممکن قرار دارد، این فرصتی ایده آل بود.
طرح نیروی هوایی عراق برای حمله به خارک ، نه یک شاهکار جسورانه ، بلکه یک طرح منطقی مبتنی بر فلج سازی دفاع هوایی در منطقه با استفاده از عملیات سرکوب دفاع هوایی اولیه، سپس حصول اطمینان از عدم وجود نظارت واحد بر منطقه با رصد تحرکات رادار جایگزین (و در صورت امکان سرکوب آن) و در نهایت گسیل داشتن پکیج تهاجمی با رعایت تمامی جوانب احتیاط بود. عراقی ها سنگ تمام گذاشتند، پکیج خارک شامل 8 فروند بمب افکن استراتژیک توپولوف22 (دو فروند نمونه آموزشی و شش فروند رزمی)، 6 فروند جنگنده فاکسبت نمونه شناسایی- بمب افکن Mig-25RB فاکسبت، 18 فروند جنگنده میراژ اف-1 نگارش EQ، شش فروند میگ 23 نمونه تخصصی تهاجم به اهداف زمینی Mig-23BN و در نهایت دو فروند سوخو 22 بود.
           تصویر        توپولوف22، بلایندر  پس از چهل و هشت ساعت کار طاقت فرسا خدمه زمینی برای آماده سازی توپولوف ها، ساعت 1 بامداد روز 29 اسفند 1366، اولین پکیج تهاجمی شامل چهار فروند توپولوف 22 و شش فروند میراژ اف-1 از پایگاه شعیبیه به آسمان برخواستند، موج اول ویران کننده بود، دو موشک اگزوسه شلیک شده از میراژ های پیش قراول جزیره نفتکش کرینیکوس را مورد هدف قرار دادند آسیب به حدی بود که کرینیکوس تا بندرعباس یدک کشیده شد. 32 دقیقه بعد تحت حمایت میراژهایی که با غلاف های کایمن اقدام به اخلال در رادارهای خارک و بوشهر می نموند، آیه های مرگ نازل شد. بلایندر ها رادار های محاسبه نقطه بر خورد بمب خود را بر روی «شاتل تانکر های ایران» تنظیم کردند و هر کدام بی رحمانه 12 تیر بمب 500 کیلوگرمی FAB-500 را به سمت سوپرنفتکش های ایرانی رها نمودند.
پیش از این سوپرتانکرهای ایرانی با پنهان شدن در میان دیکوی های راداری که در اطراف خارک قرار گرفته بود از شبیخون های گاه و بیگاه نیروی هوایی عراق به خارک گریخته بودند، حتی در صورت مورد هدف قرار گرفتن توسط موشکهای C-6 چینی یا موشک های اگزوسه خیال سیاستمداران ایرانی راحت بود که کلاهک های حداکثر 500 پوندی موشک های ضدکشتی نمی توان صدمه غیر قابل جبرانی بر ستون فقرات صادرات نفت ایران وارد سازد. این بار مساله فرق می کرد. فاب ها بی رحمانی سطوح بالایی «سنندج» را شکافته و با نفوذ به سطوح تحتانی، با انفجاری قدرتمند تیغه اصلی کشتی را خرد کرده بودند. کمر سنندج با تقدیم 22 شهید شکست. «عاوج» نیز چند متر دورتر سرنوشتی مشابه داشت. تمام امید ها از دست رفته بود.
     تصویر        سنندج پس از فاجعه  ساعت 9 و 23 دقیقه صبح، سلسله مراتب فرماندهی به خود آمده بود و عمق فاجعه را درک می کرد. تامکت های بوشهری به پا خواستند، اینبار رادارها و موشک های تامکت ها خلبانان را ناامید نکرد چند شلیک موفق و پشت سر هم موج دوم بلایندر ها را که در ارتفاع بالا این بار برای انهدام خود خارک می آمدند نا امید کرد. ناوهای امریکایی مستقر در منطقه شکار حداقل یک بلایندر و یک فاکسبت را تأیید نمودند. در حالی تامکت ها مشغول تعقیب جنگنده های عراقی در ارتفاع بالا بودند فلاگرهای عراقی با پشتیبانی دو فروند فیتر یک حمله ارتفاع پائین را آغاز نمودند. فیترها در جلوی پکیج اصلی حرکت می کردند. هدف فیترها سایت موشکی زمین به هوای هاوک مستقر در خارک بود. با روشن شدن رادار رهگیری سیستم هاوک فیترهای موشکهای KH-28 خود را شلیک کردند اما کایاک برای هاوک های ایرانی یک شوخی بی مزه بود. بلافاصله لیدر رادارزن ها به زیر کشیده شد. دسته پروازی فلاگرها که فکر می کردند (علی رغم مورد اصابت قرار گرفتن فیتر لیدر) سایت خارک خاموش شده به حمله خود ادامه دادند اما سایت هاوک متعاقب نزدیکی فلاگرها به برد درگیری یک شکار دیگر هم کسب کرد.  
زخم های نیروی هوایی عراق هم جدی بودند، بلایندر ها دیگر در صحنه هیچ نبردی ظاهر نشدند. آمریکایی ها در ساعات اولیه نبرد مکالمه سایت هاوک با بوشهر را شنیده بودند که با اعلام شلیک های پی در پی در خواست موشک برای لود لانچر ها می کرد. هیچ کدام از طرفین حرفی از آن روز شوم نمی زنند و به همین دلیل اسنادِ قابل اتکای کمی برای بررسی دقیق میزان خسارت ها وجود دارد. علی رغم این پنهان کاری زخم سنندج و آوا عمیق تر از آن بود که بتوان آن را پوشاند. این ضربه به اعتقاد برخی منابع حتی تا خرداد ماه سال 67 صادرات نفت ایران را با مشکلات اساسی مواجه کرد. مشکل از پشتیبانی جبهه ها به کمبود ارزاق روزانه مردم رسیده بود و اقتصاد کشور تاب ادامه جنگ را نداشت.     
امروز کار به جایی رسیده که بسیاری از اقشارتندرو و مرتجع پایان جنگ را بر دامن ملت شریف ایران می نویسند، و راحت طلبی و خسته شدن از جنگ را دلیلی بر ضعف کشور در سالهای پایانی جنگ می دانند. در برابر استدلال همیشگی تحریم پس از اشاره به خرید 2 و نیم میلیارد دلاری تسلیحاتی از کشور چین، خرید سیستمهای حساس و پیشرفته موشکی و پدافندی و توپخانه از کشور های سوئد و اتریش و خرید نفربرهای چرخ دار از برزیل (با واسطه لیبی) و خریدهای عمده از کشورهای کره شمالی ، کوبا و حتی کشورهای اقماری شوروی باید دید که برای جلو گیری از این وضعیت چه اقداماتی در حوزه تسلیحاتی قابل انجام بود؟  
حقیقت این است که سرمایه گذاری مشترک با کشور چین برای ساخت جنگنده های چند منظوره (به طور خاص Q-5 فانتان و تسریع در برنامه J-8 یا تامین بودجه پروژه Q-6)، خریداری هوشمندانه تر سیستمهای پدافندی (خرید پکیج کامل سیستم HQ-7 در میانه جنگ، خرید رادارهای متریک، سیستمهای OTH دریایی و ...) و همچنین ایجاد قابلیت حملات دور ایستای مناسب به منظور حفاظت از ناوگان با ارزش فانتوم ها می توانست نقش به سزایی در متعادل تر کردن وزن نظامی طرفین داشته باشد. اما حتی در بخش غیر نظامی جای تعجب دارد که چگونه بعد از سال 1364 و تصمیم به احداث خط لوله بوشهر-بندرعباس، چرا این پروژه با جدیت دنبال نشد؟ چرا در جایی که میلیاردها دلار صرف خرید هواپیماهای توربوپراپ و موشکهای RBS-70 از کشورهای لوکس اروپایی می گردید این پروژه با کمبود بودجه مواجه شد تا در اسفند66 کمر اقتصاد وابسته به نفت کشور بشکند؟ فضای شعار زده آن روزگار قطعاً برای بررسی فسادهای مالی احتمالی بسیار بسته بود. اما آیا امروز هم منعی برای بررسی این مسئله وجود دارد؟
  
مطلب بالا جمع آوری هست از گفتگوها و مطالبی منتشر شده توسط گرامیان:
کیوان چاخرلویی
فرزین ندیمی
فرزاد بیشاپ
تام  
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1385, 2:43 am
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 659 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط F-14 Fan » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 9:03 am

حقیقت همیشگی‌ این است که جنگ به آتش بست ختم شد و بازنده یا برنده ای نداشت.

تیتر هایی این چنین مورد پسند دشمنان ایران خواهد بود.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط Morteza313 » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 12:51 pm

2006 لبنان هم به آتش بس ختم شد اما ما حزب الله رو برنده می دونیم چون اسرائیل به هدف سیاسیش نرسید. این معیار برد یا باخت در جنگ هست.
مجموعه ما در این کشور نیاز داریم از پارانویا فاصله بگیریم و قبل از اینکه به "دیگران چی فکر می کنن" فکر کنیم، به این فکر کنیم که ایراداتمون کجاست و گرنه این ایرادها کار دستمون می دن، کما اینکه دادن.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 233
تاریخ عضویت: جمعه 27 اسفند 1389, 9:32 pm
سپاس‌های ارسالی: 303 بار
سپاس‌های دریافتی: 575 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط alavi66 » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 1:05 pm

جنگ به طور قطع هیچ پیروزی برای عراق نداشت چون اونها بلاخره از خاک ایران عقب نشینی کرد اسرا را آراد کردن و برای ایران به عنوان کشور مدافع اتش بس و عقب نشینی یه پیروزی بود.هر چند عدم تحقق هدف امام خمینی(ره) که مبتنی بر مبانی فقهی و عدم صلح با ظالم بود محقق نگردید
جانم فدای پیامبر مهربانی.
پیامبری که برای رهایی آدمیان از گمراهی هیچ اجرتی نخواست در حالی که گمراه کنندگان برای گمراه کردن مردم اجرت مطالبه می کنند.

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 41
تاریخ عضویت: چهار شنبه 14 تیر 1391, 11:31 am
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 140 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط LDMDFF » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 1:34 pm

اما این آتش بس و عقب نشینی عراق بعد از فتح خرمشهر هم داشت انجام میشد اما به دلایلی که هنوز معلوم نیست 8 سال طول کشید و طلفات جانی و مالی هنگفتی رو برامون به ارمغان آورد اون موقع پیروز واقعی ما بودیم بی قیدو شرط اما به آمار ادوات و نیروهای ایران و عراق قبل و بعد از جنگ نیگاه کنی متوجه میشید کی داشت میباخت بله ما تو اون جنگ تنها بودیم عراق شرقو غربو با خودش کرده بود عربا از نظر مادی و اقتصادی کمکش میکردن بقیه هم از نظر تسلیحاتی اطلاعاتی که سبب شد تو 3 تا عملیات رمضان و کربلای 4و5 بالای 40 هزار تلفات بدیم .

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط Morteza313 » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 2:11 pm

اسرا را آراد کردن


نه، نکردند.
اسرای ما بین یک و نیم سال تا دو سال بعد از جنگ زمانی که عراق برای حمله به کویت تحت فشار بود آزاد شدند
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1374 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط jhan2010 » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 5:59 pm

ما تا شکست فاصله چندانی نداشتیم نبودامکانات،تجهیزات و ادوات مورد نیاز برای جنگ، نداشتن پشتوانه اقتصادی مناسب برای ادامه جنگ مشکلات عمده ی فرا روی مدیران و فرماندهان ما بود در اواخر جنگ کار بجایی رسیده بود که فشنگ جنگی را با شمارش تحویل رزمندها می دادند اسکادران های جنگنده ما عملا از دور خارج شده بودند تنها تعداد قلیلی از فانتومها و تامکت ها بودن که عملیاتی بودند و بار بیشتر بر روی دوش اف5 ها بود در نامه ی که محسن رضایی خطاب به حضرت امام (ره) در اواخر جنگ می نویسند به این نکته اشاره می کند که چقدر از لحاظ تجهیزات و ادوات دچار کمبود هستیم و دقیقا عین این مطلب را می توان در ناکامی در عملیاتهای اخر جنگ چون رمضان و ... دید این درحالی بود که عراق از سال 65 به بعد شروع به نو سازی ماشین جنگی خود کرده بود
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 20
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 تیر 1390, 10:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 723 بار
سپاس‌های دریافتی: 68 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط freez578 » پنج شنبه 3 بهمن 1392, 9:07 pm

سلام.
شاید این حرف واضح من خیلی جایی برای گفتن نداشته باشه.اما بد نیست برای گفتن کلمه شکست برای خودمان کمی تأمل کنید.اساسا شکست یا پیروزی یک وضعیت قطعی و مطلق نیست.هر طرف به نسبت اهدافی که بدست آورده و یا از دست داده این کلمه را برای خودش معنی می کند.ر ضمن مجبورم یاد آوری کنم در چنین اتفاقات بزرگی مثل دفاع هشت ساله ایران بسیاری از مسائل برای مدتهای طولانی به دلائل امنیتی پنهان می ماند و یا حتی مدارکش برای همیشه نابود می شود.البته این امنیتی که گفتم منظورم فقط امنیت ملی نیست.گاهی بعضی افراد خیانتهایشان را می پوشانند ، گاهی بعضی اشتباهات پوشانده می شوند ، گاهی بعضی مسائل که امیدها را کم می کند پوشانده می شوند و خلاصه یادتان باشد بسیاری از مسائل به دلیل اختلافات عمیق عقیدتی سالهای سال پوشیده می مانند و من تو مجبور می شویم خودمان بدون مدرک تصمیم بگیریم.مثل همین مطلب که دوستمان (LDMDFF)در رابطه با تمام شدن جنگ بعد از آزاد سازی خرمشهر گفت.مثال دیگر همین کوتاه آمدن ایران از حقوق حقه خودش در مسائل هسته ای است.اگر کمی فکر کنید می توانید حدس بزنید که این 196 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد چقدر برای ایران هزینه داشته است که مسئولین برای رسیدن به اهدافشان آن را به عنوان یکی از اقدامات اطمینان ساز هزینه می کنند.فکر کنید وقتی آمریکا می گوید : ما به چیزهایی دست یافتیم که پیش از توافق ژنو بدست آوردنشان برای ما غیر ممکن می نمود.ما چه چیزی را داریم ازدست می دهیم!؟در مورد جنگ بعد از آزاد سازی خرمشهر هم که به بعضی حرفهای منتشر شده دقت کنید متوجه می شوید که آن موقع این پیشنهاد از طرف اعراب به ایران بود ، آنهم نه پایان جنگ بلکه یک آتش بس موقت برای بازسازی مجدد نیروهای بعثی در همان روزها و در ضمن یک پیشنهاد بدون ضمانت اجرایی و روی هوا بود حتی بدون عقب نشینی عراق.یادتان باشد بعضی کسانی که می خواهند با زدن حرفهایی که از اساس بدون مدارکی که ملت بهشان دسترسی نخواهند داشت و به راحتی قابل اثبات نیست فقط می خواهند خودشان را دلسوز و دیگران یا امام خمینی (ره) را جنایکار جلوه دهند به آ«ها به راحتی اطمینان نکنید.

Major
Major
پست: 253
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1385, 2:43 am
سپاس‌های ارسالی: 671 بار
سپاس‌های دریافتی: 659 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط F-14 Fan » جمعه 4 بهمن 1392, 4:21 am

Morteza313 نوشته شده:
اسرا را آراد کردن


نه، نکردند.
اسرای ما بین یک و نیم سال تا دو سال بعد از جنگ زمانی که عراق برای حمله به کویت تحت فشار بود آزاد شدند


ایران با ۷۵۰۰۰ اسیر عراقی در ایران در این زمینه دست بالا را داشت.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط Morteza313 » جمعه 4 بهمن 1392, 6:44 pm

ما فکر می کردیم یک اسیر دست عراق داریم که به همه اون 75 هزار نفر می ارزید.
بیش از 20 سال کتمان وجود شهید هاشمی بی دلیل نبود.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهار شنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5556 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط Present » شنبه 5 بهمن 1392, 10:58 am

Morteza313, می شه در مورد این بزرگوار بیشتر توضیح دهید ؟
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1437
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8545 بار
سپاس‌های دریافتی: 13194 بار

Re: روزی که جنگ را باختیم ...

پست توسط Java » یک شنبه 6 مهر 1393, 8:47 pm

این تصاویر رو ایرنا به تازگی منتشر کرده و خوب بی ارتباط با این تاپیک نیست...

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تصاویر بیشتر..[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه درباره نیروی هوایی”