پرتاب ماهواره به مدار LEO

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1051
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6040 بار
سپاس‌های دریافتی: 3136 بار

پرتاب ماهواره به مدار LEO

پست توسط Hesam - 1994 » دو شنبه 29 تیر 1394, 11:32 pm

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: استفاده از پرتابگرهای داخلی و ارسال ماهواره به مدارهای با ارتفاع بالا درلایه LEO برای تصویربرداری و ارایه خدمات حوزه های کشاورزی، حمل و نقل، منابع طبیعی، محیط زیست، جنگل ها و مراتع، پایش محصولات کشاورزی، پیش بینی حوادث طبیعی غیر مترقبه را در دست بررسی داریم.   به گزارش مشرق، کریمی گفت: پژوهشگاه بر اساس اساسنامه خود وظیفه گسترش و توسعه علوم و فنون مورد نیاز صنعت فضایی برای تحقق چشم‌انداز بخش فضایی کشور را بر عهده دارد.
وی افزود: در نظر داریم با کمک مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان، نخستین ماهواره مخابراتی بومی ساخت داخل را با حداقل قابلیت و ظرفیت سرویس دهی و ارایه خدمات تولید و با توان پرتابگر ماهواره داخلی و استفاده از فناوری انتقال مداری در مدار ژئو قرار دهیم.

کریمی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی با قدرت تفکیک بالا اظهار داشت: همچنین استفاده از پرتابگرهای داخلی و ارسال ماهواره به مدارهای با ارتفاع بالا درلایه LEO برای تصویربرداری و ارایه خدمات حوزه های کشاورزی، حمل و نقل، منابع طبیعی، محیط زیست، جنگل ها و مراتع، پایش محصولات کشاورزی، پیش بینی حوادث طبیعی غیر مترقبه را در دست بررسی داریم.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: در سه سال گذشته این پژوهشگاه با همکاری سازمان صنایع هوا فضا و دانشگاه‌ها، دستاوردهایی از جمله پرتاب ماهواره های سنجشی و نیز دو کپسول زیستی حامل موجود زنده را در کارنامه خود دارد.

کریمی با اشاره به پیوستن پژوهشگاه فضایی به وزارت ارتباطات، گفت: امیدواریم با توجه به برنامه های کلان و دراز مدت وزارت ارتباطات، توسعه حوزه های فضایی با اولویت ماهوراه های مخابراتی، سنجشی (تصویربرداری) و موقعیت یابی و ناوبری با شتاب بیشتری ادامه یابد تا بتوانیم در این حوزه ها در افق 10 ساله دوم فضایی، به شکل عملیاتی و کاربردی برای ارایه خدمات به کاربران در همه سطوح قدم های اساسی و کلیدی برداریم.

وی در عین حال هدف 10 ساله نخست برنامه فضایی کشور را حول توسعه و گسترش فناوری فضایی و تثبیت آن بیان کرد و گفت: دستاورد دهه اول حوزه فضایی کشور بر اساس اطلاعات و آمار بین المللی، قرار گرفتن نام ایران به عنوان نهمین کشور وارد شونده به باشگاه فضایی جهان و معدود کشورهای نوظهور در این عرصه بوده است.

کریمی گفت: این بروز و ظهور در عرصه فضایی شامل توسعه پرتابگرهای بومی، ماهوره های تحقیقاتی، ایستگاه پرتاب، قابلیت داده برداری و پردازش اطلاعات و به عبارت دیگر رویکرد ابر سامانه ای و تجمیع همه فعالیت های مرتبط با این حوزه بود.

وی وضع فعلی را تثبیت این فناوری‌ها در داخل برشمرد و افزود: در 10 سال دوم، دنبال کاربردی کردن و ارایه خدمات فضایی به عموم جامعه در کلیه حوزه های ذکر شده خواهیم بود.

کریمی در بخش دیگر سخنان خود، با ابراز خوشنودی از انجام فعالیت‌های چشمگیر پس از انقلاب در حوزه هوا فضا به ویژه توسعه دانش و ایجاد بسترهای دانشگاهی، از همکاری با برخی دانشگاه ها خبر داد و افزود: همکاری با دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت ایران در حوزه ماهواره داشته و خواهیم داشت.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از تلاش برای استفاده از توانمندی کشورهای صاحب تکنولوژی و توسعه روابط بین المللی خبر داد و گفت: هدف ما استفاده از روابط بین المللی بر مبنای طراحی مشترک، وثوق دانش فنی و همچنین ایجاد زیرساخت‌ها و آزمایشگاه های مرتبط در داخل کشور برای فعالیت های آتی در حوزه های ذکر شده است.

وی در پایان با ذکر هزینه بالا و دیر بازده بودن کار در این حوزه، خواستار ایجاد یک تفکر واحد در همه سطوح تصمیم گیری در این عرصه شد.

پژوهشگاه فضایی ایران با مجوز شورای گسترش آموزش عالی درسال 1390 تشکیل شد و بنا بر اساسنامه و اسناد بالا دستی در حوزه فضا، دارای ماموریت هایی چون طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره های مخابراتی و سنجشی، موقعیت یابی، ناوبری و زیست فضا است و پژوهشکده های آن، در تهران و سه مرکز استان شیراز، تبریز و اصفهان در این زمینه ها فعالیت می کنند.

این پژوهشگاه که در بدو تشکیل در ذیل سازمان فضایی ایران شروع به فعالیت کرده است، از بهمن 1393 بر اساس ابلاغیه شورای عالی اداری، به وزارت ارتباطات و اطلاعات منتقل و به فعالیت خود در این وزارت ادامه می دهد.  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”