یازدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب اصفهان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه موضوعات فرهنگي و ادبي به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4437 بار
سپاس‌های دریافتی: 6297 بار

یازدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب اصفهان

پست توسط bamn » دو شنبه 1 تیر 1394, 7:53 pm

با سلام .

دوستان عزیز اصفهانی و اطراف اصفهانی! ، یازدهمین نمایشگاه کتاب سالانه اصفهان 11 لغایت 16 شهریور ماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان واقع در مجاورت پل تاریخی شهرستان برگزار می گردد .

شاید بپرسید چرا از حالا این موضوع را مطرح می کنید؟ خب ، بنده از آن دست مشتاقان کتاب هستم که از خیلی وقت پیش روز شماری برای رسیدن به نمایشگاه را آغاز کرده ام ، اما بشدت نگران می باشم!

تا سال 1391 ، نمایشگاه کتاب سالانه اصفهان ، در اسفند ماه برگزار می شد که بشدت زمان نامناسبی بود با این وجود نمایشگاه از رونق نسبی برخوردار بود و از سوی ناشران مطرح کشور مورد استقبال قرار می گرفت . سال 92 با روی کار آمدن دولت جدید ، یکی از اولین اقدامات و دستورات ، تغییر تاریخ برگزاری نمایشگاه از اسفند ماه به شهریورماه بود که زمان نسبتاً بهتری می باشد . با این وجود در دو سال گذشته نحوه برگزاری و استقبال ناشران معروف از نمایشگاه واقعاً افتضاح و تاسف برانگیز بوده است . حالا اوضاع در سال 92 کمی قابل تحمل بود اما نمایشگاه سال 93 بطور قطع بدترین دوره در 10 دوره برگزاری آن بوده است . بنده اطلاع دارم که سال گذشته دوستداران کتاب اصفهان با ارسال پیام هایی برای تعدادی از ناشران مطرح کشور از آنها  
    حضور در نمایشگاه دعوت کردند اما محض نمونه حتی یکی از ناشران دعوت شده در نمایشگاه حضور نداشت و فقط بعضی کتاب های قدیمی آنها توسط غرفه داران دیگر عرضه شده بود .

بنابراین از حالا بنده این مبحث را باز می گذارم تا بدانید و آگاه باشید که دوستداران کتاب در اصفهان منتظر شما ناشران گرامی می باشند و همچنین از مدیریت نمایشگاه انتظار عملکرد بهتری نسبت به دو سال قبل را داریم .

:razz: :razz: :razz: :razz:

Captain
Captain
نمایه کاربر

Re: یازدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب اصفهان

پست توسط bamn » پنج شنبه 12 شهریور 1394, 12:34 pm

یازدهمین نمایشگاه استانی کتاب اصفهان از دیروز آغاز به کار کرده است . طبق اعلام سایت رسمی نمایشگاه برخلاف سال گذشته ساعات بازدید نمایشگاه امسال یکسره از 10 صبح تا 10 شب می باشد و ظاهراً نمایشگاه امسال با استقبال بیشتری از سوی ناشران مواجه شده و در 4 سالن برپا شده است . حالا باید رفت و از نزدیک دید که اوضاع از چه قرار است؟!  

Captain
Captain
نمایه کاربر

Re: یازدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب اصفهان

پست توسط bamn » شنبه 14 شهریور 1394, 12:54 pm

با عرض سلام مجدد .خب ، نمیشه گفت بهترین نمایشگاه این یازده دوره بوده ، اما مطمئناً خیلی بهتر از دو دوره قبلی برگزار شده است! نظم و انضباط بیشتری بر محیط حاکم بود ، ناشران بیشتر و معتبرتری شرکت کرده اند (هرچند جای چند تا ناشر بخصوص خالی بود که اشاره می کنم) و امکانات جنبی و رفاهی و آموزشی فراوانی (بویژه برای کودکان) در نمایشگاه فراهم آمده است . پس اگر اصفهانی هستید این نمایشگاه را از دست ندهید!

اما چند نکته :
1- قیمت کتاب ها به شکل سرسام آوری افزایش یافته است! بعد از موج گرانی ناگهانی کتاب در سه سال قبل ، ظاهراً این موج هنوز آرام نگرفته و در حالی که قیمت کتاب ها سه سال قبل یک شبه دو برابر شده بود ، حالا در عرض این سه سال یک ضرب در دو دیگر هم شده است!!! بنده دیروز 172 هزار تومان خرج کردم و 10 جلد کتاب خریدم که مجموع قیمت پشت جلد آنها 230 هزار تومان بود یعنی با تخفیف غرفه داران و بن های نمایشگاه حدود 25% تخفیف گرفتم . سال 90 با 172 هزار تومان می توانستم حداقل 30 جلد کتاب بخرم!

2- سقف بن کتاب برای هر نفر 50 هزار تومان است (یعنی 40 هزار تومان می دهید و دو کارت بن خرید 20 و 30 هزار تومانی می گیرید) . برای دریافت بن ارائه کارت ملی الزامی است (یعنی حداقل تا سال قبل که الزامی بود) اما با توجه به اینکه قیمت کتاب ها بشدت افزایش یافته اما سقف بن در چند سال اخیر ثابت بوده ، مسئولان باجه بانکی ارائه کننده بن سختگیری کمتری داشتند و اکثراً مراجعه کنندگان (مثل خود بنده) با گفتن شماره کد ملی و اسم یکی-دو نفر از افراد خانواده سهمیه بن بیشتری دریافت می کردند! (البته ممکن است با این افشاگری جلویش گرفته شود!!!) . خواهشاً اگر قرار نیست کتاب ارزان شود ، حداقل سقف سهمیه بن را افزایش دهید .

3- امسال نسبت به سال های قبل تعداد ناشران کتاب های مذهبی و کمک درسی خیلی کمتر بود! البته اغلب ناشران معتبر این دو حوزه حضور داشتند اما به عنوان مثال امسال هیچکدام از ناشران کتاب های حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در نمایشگاه حضور ندارند و بنده که دنبال دو-سه جلد از کتاب های ایشان هستم ناکام ماندم! همچنین انتشارات یازهرا(س) که یکی از ناشران معتبر در حوزه دفاع مقدس می باشد هم در نمایشگاه حضور نداشت . گاهی که در نمایشگاه حاضر نمی شوند برخی غرفه های دیگر مثل سوره مهر کتاب هایشان را ارائه می کنند اما امسال از این ترفند هم خبری نبود! با این وجود برخی ناشران معتبر که در چند سال اخیر هیچ حضوری در نمایشگاه نداشتند امسال حاضر بودند مثل انتشارات ققنوس و انتشارات آذرباد .

4- در حالی که آدم از مصاحبت با برخی غرفه داران لذت می برد ، برخی دیگر واقعاً حال گیر یا کم سواد هستند! ببخشید که اینقدر رک مثال می زنم اما می خواهم ببینید سطح اطلاعات برخی غرفه داران چقدر است : به غرفه انتشارات هزاره ققنوس که رسیدم پسر جوانی تقریباً هم سن و سال خودم مسئول غرفه بود . بنده چند سال است دنبال کتاب "بررسی آثار و احوال ابن فضلان و گزارش وی از سرزمین وایکینگ ها" از انتشارات هزاره ققنوس می گردم که ظاهراً نایاب است . وقتی از جوان غرفه دار سراغ این کتاب را گرفتم ذهنش فقط توانست یکی-دو کلمه اول را درک کند و کتابی را نشانم داد که با عبارت "بررسی آثار ..." شروع می شد و درباره اقتصاد و نفت خلیج فارس بود!!!!

5- غرفه ای در گوشه ای از به اصطلاح سالن 4 (نمایشگاه بین المللی اصفهان سه سالن بیشتر ندارد اما امسال به علت گستردگی بیشتر نمایشگاه چادر مدور بزرگی را بعد از سالن سوم برپا کرده و اسمش را سالن 4 گذاشته اند) نمایشگاه وجود دارد که در آنجا کتاب های دست دوم مبادله می شوند . یعنی کتابی را که شما دیگر نمی خواهید می گیرند و یک کتاب از بین کتاب هایی که دیگران داده اند به انتخاب شما تحویلتان می دهند . بنده اگر از همچین امکانی در نمایشگاه امسال اطلاع داشتم حتماً تعدادی از کتاب هایم را می بردم و تحویل می دادم اما اینکه چه چیزی بتوانم بجایش بگیرم جای سئوال است چون با نگاه کلی که به قفسه های غرفه داشتم عنوان دندان گیری نظرم را جلب نکرد و حتی مشابه چند تا از آن کتاب هایی ممکن بود تحویلشان بدهم را در بین کتاب های بنجل دیگر دیدم!

6- یکی از غرفه ها در همان سالن کذایی 4 ، کتاب های بسیار خوب و مفیدی درباره تاریخ و مذهب و جامعه افغانستان و بویژه شیعیان و هزاره های این کشور عرضه می کند (متاسفانه به اسم غرفه دقت نکردم) . پارسال هم بودند و کتاب بسیار مفیدی درباره تاریخ و پیشینه هزاره ها از آنها خریداری کردم (که باز هم متاسفانه الان اسم کامل کتاب یادم نیست!) . امسال هم دلم می خواست کتابی از آنها بخرم اما متاسفانه از سقف مجاز خرید تجاوز کرده بودم و همینطوریش با کلی ترس و لرز رفتم خانه ، بنابراین قسمت نشد . اما به دوستان اصفهانی علاقه مند توصیه می کنم حتماً نگاهی به کتاب های این غرفه بیاندازید .

7- آخرین نکته ؛ در یکی از غرفه ها کتابی چشمم را گرفت درباره تاریخ روابط ایران و آمریکا که کتاب نسبتاً قطوری بود با جلد گلاسه ، از شانسم کتاب چاپ 1384 بود با قیمت پشت جلد 6250 تومان که غرفه دار 5500 تومان پایم حساب کرد . بقیه کتاب های آن غرفه را که زیر و رو کردم همه چاپ 92 به بعد بودند با قیمت های 25 هزار تومان به بالا! یعنی خیلی شانسم گفت که توانستم همچین کتابی را با این قیمت صید کنم!!! (متاسفانه خیلی از ناشران و کتابفروشان به شیوه های مختلف قیمت های کتاب های چاپ قدیمی را مخدوش کرده و قیمت های نجومی جدید را درج می کنند اما این غرفه دست کم در حق آن یک کتاب این کار را نکرده بود!!!)

یازدهمین نمایشگاه استانی کتاب اصفهان تا 16 شهریورماه دایر می باشد .

ارسال پست

بازگشت به “شعر و ادبيات”