توافق اسپانیا برای واگذاری دانش نیروگاه‌ خورشیدی به ایران

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار برق و الکترونیک را مطالعه کنيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22073 بار

توافق اسپانیا برای واگذاری دانش نیروگاه‌ خورشیدی به ایران

پست توسط sinaset » سه شنبه 10 آذر 1394, 1:13 pm

توافق اسپانیا برای واگذاری دانش فنی احداث نیروگاه‌ خورشیدی به دانشگاه سیستان‌وبلوچستان
رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: اسپانیا دانش‌ فنی احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک 50 مگاواتی را در اختیار دانشگاه سیستان و بلوچستان می‌گذارد.

 تصویر  بندانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای اجرای بندهای 1 و 3 ماده 2 اساسنامه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در خصوص شناسایی نیازها بر مبنای آینده‌نگری، آینده‌پژوهی و رصد فناوری در سطح ملی و بین‌المللی و همکاری پژوهشی و فناوری با دانشگاه‌ها و م‍ؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری داخل و خارج کشور، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اقدام به دعوت از شرکت NERTA که از شرکت‌های اسپانیایی متخصص در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر است، کرده و هدف از این دعوت، بررسی شرایط انتقال دانش‌ فنی و احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک 50 مگاواتی در استان سیستان و بلوچستان بوده است.

بندانی اظهار کرد: در مدت یک هفته حضور نمایندگان این شرکت اسپانیایی در زاهدان در نهایت تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه بین شرکت NERTA (مشاور)، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران (سازمان) و دانشگاه سیستان و بلوچستان (دانشگاه) مبنی بر سرمایه‌گذاری، انتقال دانش فنی و احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک 50 مگاواتی در سایت دانشگاه امضا شد.

رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه قرار شد که پروژه احداث نیروگاه مذکور، در سه فاز اجرا شود.

وی ادامه داد: فاز اول مطالعات امکان‌سنجی است که در این فاز مطالعات کاملی در خصوص بررسی محل، توپوگرافی زمین،‌ اطلاعات هواشناسی، محیط زیست و ... انجام می‌شود که اطلاعات آن توسط دانشگاه تهیه خواهد شد.

بندانی اضافه کرد: در فاز دوم بر اساس اطلاعات کسب شده از فاز مطالعات امکان‌سنجی (فاز 1) انجام خواهد گرفت که شامل طراحی‌های پایه و تفصیلی برای یک واحد 50 مگاواتی در سایت 100 هکتاری دانشگاه است.

رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: فاز سوم تأمین تجهیزات، احداث، نصب و راه‌اندازی است که در صورت موفقیت فاز اول، تأمین اعتبار سرمایه مورد نیاز برای اجرای فازهای دوم و سوم بر عهده‌ دانشگاه و مشاور خارجی خواهد بود.

وی دلایل انتخاب استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان را برخورداری این استان از زمین‌ها‌ی با وسعت بالا و مناسب برای اجرای مزرعه‌های خورشیدی عنوان کرد.

بندانی گفت: سیستان و بلوچستان از بالاترین تابش خورشیدی در کشور برخوردار است؛ به طوری که 13 ساعت تابش در روز و 320 روز آفتابی در سال را دارد.

بندانی تصریح کرد: به دلیل تفاوت زیاد دمایی بین روز و شب شهر زاهدان و روزهای گرم و شب‌های خنک این شهر بر خلاف سایر استان‌های کشور که اوج مصرف برق در آنها بین ساعات 17 تا 23 است، در شهر زاهدان اوج مصرف برق معمولاً در ساعات ظهر بوده؛ لذا تولید برق در این استان می‌تواند کمک مؤثری در تامین برق مصرفی سایر استان‌های کشور در ساعات اوج مصرف باشد.

وی خاطرنشان کرد: استان سیستان و بلوچستان به واسطه دارا بودن مرز هموار و بسیار گسترده با کشورهای همسایه پاکستان و افغانستان قابلیت صادرات برق را بدون مشکلات اقلیمی به این دو کشور خواهد داشت و این، مزیت تولید برق را در استان بیشتر می‌کند.

بندانی تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه سیستان و بلوچستان، هزینه‌هایی بالغ بر 300 میلیون تومان بابت مصرف برق پرداخت می‌کند. در حالی‌که با تولید انرژی برق علاوه بر تأمین برق مصرفی خود قادر به فروش آن نیز است؛ چه بسا که وزارت نیرو در حال حاضر برق تولیدی از راه انرژی‌های تجدیدپذیر را 40 درصد بیشتر از قیمت معمول خریداری می‌کند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در این روش از انرژی‌های فسیلی استفاده نمی‌شود، به طور قابل توجهی، میزان دی اکسید کربن کمتری وارد محیط زیست می‌شود.

رییس دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر نیروگاه 20 کیلوواتی فتوولتائیک دانشگاه با تولید 240 کیلووات برق، تاکنون سه تن کربن را نسبت به برق تولیدی توسط سوخت‌های فسیلی تثبیت کرده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار برق و الکترونیک”