عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

پست توسط abdolmahdi » دو شنبه 4 تیر 1397, 12:40 pm

abdolmahdi نوشته شده:
kayvan6079 نوشته شده: با سلام و احترام


در خصوص نبردهای هوایی اخیر متاسفانه اغلب ابهاماتی این چنین وجود دارد که گاها با کاوش در پیرامون موضوع بر این ابهامات افزوده می شود؛ برای روشن تر شدن موضوع مطالب زیر تیتر وار ارائه می گردند:

1- سروان نافع نجیم الجبوری فارغ التحصیل از مدرسه نیروی هوایی یونان در سال 1986 بوده و قریب 1000 ساعت پرواز طی جنگ با کشورمان را در کارنامه خود داشته است.

2- ایشان در شب واقعه جمعی گردان 79 شکاری عراق بوده و با جنگنده Mirage F-1EQ به شماره 4021 پرواز می نموده است.

3- بنابر اطلاعات نیروی هوایی عراق نه تنها ایشان در آن شب سرنگون نشده اند بلکه موفق شده اند یک فروند جنگنده-اخلالگر EF-111A امریکایی را نیز سرنگون نموده و سالم به پایگاه خود مراجعت نمایند.
توضیح: نیروی هوایی امریکا در لیست تلفات توفان صحرا یک فروند EF-111A به شماره سریال 0023-66 دارد که بنابر اطلاعات منتشر شده در مرز عربستان-عراق و در فوریه 1991 سرنگون شده است. (؟!)

4- ایشان حدود 12 سال بعد (مارس 2003) در جریان تلاشی نافرجام برای برخاستن از باند بمباران شده پایگاه با جنگنده میراژ خود جان می بازند.

هر چند اطلاعات فوق صد در صد قابل تایید نیست، ولی با توجه به مستندات "موجود و در دسترس" می توان فعلا به آنها "اعتنا" نمود.
 


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

دفتر پروازی سروان نافع نجیم الجبوری، مربوط به ژانویه 1991[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

جنگنده Mirage F-1EQ به شماره 4021


 البته هدف تایید یا رد موضوعی خاص نیست، ولی از آنجایی که "تاریخ را فاتحان می نویسند" لازم است -گاها- قدری از زاویه ای مخالف زاویه دید فاتحان به موضوع نگریست.

مواردی مشابه از جنگ خودمان و نبردهای اعراب و اسراییل (ماجرای باز 672) را نیز می توان برشمرد.


موفق باشید
 


سلام علیکم

گزارش کامل مربوط به آخرین پرواز خلبان نافع نجم عبدا... الجبوری در سال 2003 آماده شده که انشاا... فردا به حضور شما و دوستان تقدیم خواهد شد. موفق باشید تصویر

سلام علیکم
لطفا به گزارش ذیل توجه فرمائید .   Jan: Graeter. The second Mirage kill was mistakenly cited as an AIM-7 kill in an earlier version of this table; however, Graeter actually only shot once. The second Mirage impacted the ground during the night engagement. "As best we can tell," Graeter later wrote, "the No. 2 guy went into a hard right turn to the west to get away from us, got spatial disorientation, and flew into the ground." Brown gives Graeter's callsign as CITGO 51, which conflicts with GWAPS and Davies.

Jan: Denton/Brandon. This is not an official kill credit. Some sources believe that this is the same Mirage as Graeter's second kill

دیگر آن را ترجمه نکردم .

لینک خبر
Coalition Air-to-Air Victories in Desert Storm
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » یک شنبه 31 تیر 1397, 1:28 pm

سلام علیکم و رحمه ا...
 
 
سروان خلبان شهید فائق علي عسكر العامري
تاریخ شهادت : 28/01/1991
نوع هواپیما : سوخوی 25
یگان خدمت : دسته ای از گردان 119 مستقر در پایگاه هوائی الوحده
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
علت شهادت : در جریان جنگ سال 1991 دسته های مختلفی از هواپیماها بر حسب شرایط و مقتضیات نظامی در پایگاه های مختلف توزیع شده بودند . یکی از این دسته ها مربوط به جنگنده های SU-25 جمعی گردان 119 مستقر در پایگاه هوائی الوحدة (الشعيبة) بود . از فرماندهی عملیات دستور آمد که طبق توافق صورت گرفته با ایران جنگنده های SU-25 گردان 119 به پایگاه هوائی البکر و از آنجا به پایگاه های هوائی ایران منتقل شوند . در روز 28/01/1991 به یک دسته چهار فروندی از جنگنده های SU-25 از پایگاه هوائی الشعیبه ماموریت داده شد تا با پرواز در ارتفاع پائین به سمت پایگاه هوائی البکر پرواز نمایند . سروان خلبان شهید فاِئق علی عسگر هم یکی از اعضای این دسته بود. با رسیدن دسته بر فراز منطقه دلي عباس در استان دیالی ، اعضای دسته متوجه قفل راداری یک فروند جنگنده F-16  بر روی خود شدند . فرمانده دسته توانست قفل را بشکند اما رادار دشمن همچنان بر روی هواپیمای سروان فاِئق علی عسگر قفل کرده بود و جنگنده دشمن یک تیر موشک به سمت هواپیمای او شلیک نمود که موشک به هواپیمای سروان فاِئق علی عسگر اصابت و آن را ساقط کرد و خلبان نتوانست از هواپیما خارج شود . هواپیما به زمین خورد و خلبان در دم کشته شد . (*) انا لله وانا اليه راجعون
 
محل شهادت : استان دیالی – منطقه دلی عباس
 
شهید سروان خلبان فائق علي عسكر العامري فارغ التحصیل دوره 41 دانشگاه نیروی هوائی عراق بود.
 
(*) در آمار اعلام شده هواپیماهای ساقط شده عراقی توسط جنگنده های آمریکائی سرنگونی این نوع جنگنده در روز 28/01/1991 قید نشده است . این احتمال وجود دارد که هواپیمای عراقی در ارتفاع بسیار پائین و در اثر اشتباه خلبان با زمین برخورد نموده و ساقط شده باشد .
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » دو شنبه 29 مرداد 1397, 6:04 pm

سلام علیکم و رحمه ا... 
 
روز دوم آگوست 1990 – روز النداء
سرتیپ خلبان دکتر علوان العبوسي
 
با سلام و احترام
از جمله خاطراتی که می خواهم برایتان بیان نمایم مربوط به روز 2 اب 1990 ( دوم آگوست 1990 ) یعنی روز اشغال کویت ( توسط عراق ) است . این روز نه فقط برای عراقی ها بلکه برای تمام دنیا روزی شوم بود که تمام اصول و مفاهیم در فن جنگ را تغییر داد و بعد چهارم نیروهای مسلح و استفاده از آن را نیز به نمایش گذاشت . البته لازم است تا برخی امور شخصی پیش آمده را نیز برایتان بازگو نمایم .
در آن زمان من با درجه سرتیپ دومی در دانشکده ملی دانشگاه البکر مشغول به خدمت بودم . روز دوم اگوست سال 1990 مصادف با روز پنجشنبه بود و در این روز گروه اساتید و دانشجویان مشغول تکمیل نواقص درسی خود بودند و این روز طبق برنامه دانشکده دفاع ملی برای دانشجویان روز خاصی تلقی می گردید . در آن روز من برای دریافت تیرآهن از ( مجمع الدباش ) مرخصی گرفته بودم . پسرم احمد در آینده نزدیک در حال ازدواج بود و من برای ساخت یک طبقه اضافی بر روی ساختمان منزلم واقع در منطقه الکاظمیه / محله الزهراء نیازمند خرید آهن آلات بودم .  
در مسیر رفتن به مجمع الدباش بودم که از رادیو البيان شنیدم نیروهای گارد ریاست جمهوری و گارد ویژه تحت عنوان یوم النداء وارد خاک کویت شده اند . در گزارش البیان گفته شده بود که مخالفین دولت کویت از عراق درخواست کرده بودند تا از انقلاب آنها بر ضد نظام حاکم در آنجا حمایت کند و رهبری عراق هم این درخواست را اجابت کرده بود.
 
به مجمع الدباش که رسیدم درست یک ساعت قبل از آن دستور رسیده بود که تحویل آهن و سایر فرآورده های مشابه به مردم متوقف شود و من یقین کردم که این امر به خاطر شرایط بوجودآمده ( اشغال کویت ) است . من هم دریافت آهن را به تاخیر انداختم و با خود گفتم بعدا آهن مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه خواهم کرد.
مرخصی را قطع کردم و فورا به دفتر رئیس ستاد ارتش مراجعه کردم تا به صورت دقیق از ماجرا مطلع شوم . در آنجا سرلشگر ستاد کنعان منصور مدیر برنامه ریزی در وزارت دفاع را ملاقات کردم در حالیکه او نیز مانند من بی اطلاع بود و نمی دانست چه اتفاقی افتاده است . از او پرسیدم چطور وارد کویت شدید در حالیکه ما در نیروی هوائی و نیروهای مسلح متوجه نشدیم ؟؟ او با قاطعیت پاسخ داد که حتی وزیر دفاع سپهبد عبدالجبار شنشل و سپهبد نزار الخزرجی رئیس ستاد ارتش هم از این موضوع اطلاعی نداشتند و هر کدام از دیگری می پرسید موضوع چیست و آنها هم بی اطلاع بودند و خبر اشغال کویت را از رادیو شنیده بودند . سپس برایم گفت تنها کسی که از این موضوع اطلاع داشت صدام حسین رئیس جمهور و سپهبد علی حسن المجید و قصی صدام حسین و سپهبد ایاد فتیح الراوی رئیس ستاد گارد ریاست جمهوری ((که ارتباطی به وزارت دفاع نداشت )) و نیز سپهبد حسین رشید معاون عملیات رئیس ستاد ارتش بودند.
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق در حال عبور از مرز کویت . پشت نفربر سمت راست یک دستگاه کامیون IFA ساخت آلمان شرقی و در سمت چپ یک دستگاه تانک بر FAUN ساخت آلمان غربی را مشاهده می فرمائید .
 
به دانشگاه دفاع ملی بازگشتم و در آنجا تعدادی از دانشجویان و اعضای هیئت علمی را مشاهده کردم که آنها هم مرخصی خود را قطع کرده و با توجه به اعلام حالت فوق العاده و اعلام آماده باش درجه ((ج)) در کلیه ادارات و سازمان های زیر مجموعه وزارت دفاع ، دور رادیو جمع شده و در حال پیگیری ماجرا از طریق شبکه های داخلی و خارجی بودند .
 
در روز سوم آگوست سال 1990 به فرماندهی نیروی هوائی مراجعه و با سرتیپ خلبان مزاحم صعب حسن فرمانده این نیرو ملاقات نمودم و دریافتم نیروی هوائی در روز دوم آگوست و اشغال کویت مشارکت فعالی در عملیات داشته اما فقط 24 ساعت قبل از انجام عملیات در جریان آن قرار گرفته بود. قبل از انجام عملیات به فاصله یک یا دو ساعت به هوانیروز ارتش هم اطلاع داده شد تا عملیات شناسائی و تصویربرداری را بر فراز کاخ های امیر و مناطق حیاتی و سیاسی کویت را انجام دهد که سبب وارد آمدن خسارات و تلفات سنگین به هوانیروز گردید و صدها نفر از نیروهای مخصوص که هلی برد شده بودند به هراه خلبانان شهید و دهها هواگرد هم ساقط شدند . با این وجود این نیرو پس از آنکه دو پایگاه هوائی و نیز فرودگاه بین المللی کویت و قبل از آنها یگان های موشکی زمین به هوای هاوک منهدم شدند توانست با دقت بالا به کلیه اهداف خود دست یابد . (1) فرمانده نیروی هوائی از من خواست تا در آن شرایط برای عملیات به ستاد فرماندهی بازگردم مخصوصا با توجه به اینکه در آن زمان امور آموزش در دانشکده متوقف شده بود. البته در اینجا فرماندهی نیروی هوائی قول مساعدی هم به من داد اما به آن عمل نکرد .
 
ماموریت نیروی هوائی در عملیات یوم النداء
دستور آقای رئیس جمهور به فرمانده نیروی هوائی ( در جریان عملیات ) چنین بود :
**وظیفه نیروی هوائی و پدافند هوائی ، کسب برتری هوائی و حمایت از نیروهای گارد ریاست جمهوری در جریان انجام عملیات النداء می باشد.**
 
فرماندهی نیروی هوائی هم با سرعت اقدام به تهیه نقشه انجام ماموریت و دستورالعمل های مرتبط نمود که بدین شرح می باشد :
 • کسب برتری هوائی بر فراز منطقه عملیات به نحوی که تاثیر بالائی بر روی آمادگی های نیروی هوائی برای انجام هر گونه عملیات احتمالی بر علیه دشمن صهیونیستی نداشته باشد و اولویت عملیات با از کار انداختن دو پایگاه هوائی علي السالم وأحمد الجابر که با دارا بودن 80 جنگنده بخش اعظم توان هوائی کویت را تشکیل میدادند و فرودگاه بین المللی کویت بود.
 • انهدام یا از کار انداختن نقاط حیاتی دشمن شامل سایت های موشکی زمین به هوای هاوک با استفاده از موشک های ضد رادار با اولویت نخست و در مرحله بعد انهدام مقرها و نقاط اتصال شبکه های مخابراتی با سیم و بی سیم و عدم تعرض به اهدافی که ارتباط مستقیمی با عملیات ندارند مثل تاسیسات نفتی و صنعتی .
 • پشتیبانی نزدیک هوائی و پدافندی از نیروهای گارد ریاست جمهوری در مقابل عملیات نیروی هوائی کویت .
 • تخلیه و انتقال جنگنده هایMirage F-1  کویتی به قطر بوسیله خلبانان عراقی پس از تصرف پایگاه های هوائی کویت .
 • تامین پشتیبانی هوائی مناسب از سوی بمب افکن ها در صورتی که هواپیماهای نزدیک درخواست کمک نمایند و نیز تامین عملیات برای سرکوب یگان های دریائی در صورت لزوم و نیز اناجام عملیات تصویر برداری عمودی و مایل توسط هواپیماهای Mig-25 و Mirage F-1  و نیز هواپیماهای شناسائی الکترونیکی الفاو -727 و Mirage F-1  در صورت لزوم . 
 • برنامه ریزی برای انجام نخستین حمله هوائی بر فراز هدف در ساعت 0625 به وقت بغداد
 • تعداد کل هواپیماهای شرکت کننده در عملیات نداء شامل 107 جنگنده بمب افکن و هواپیمای شناسائی و الکترونیک و 35 فروند هواپیمای دفاع هوائی .... در مجموع 142 فروند بوده است .
 • رعایت کلیه جوانب امنیتی و استفاده از حداقل افسران ممکن درگیر در برنامه ریزی و اطلاع از عملیات 
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
یک فروند Mirage F-1 متعلق به نیروی هوائی کویت که به عربستان سعودی پناهنده شده است . تعدادی از این جنگنده به تصرف ارتش عراق درآمد .
 
قبل از آنکه با فرمانده نیروی هوائی ملاقات کنم به دیدار سپهبد نزار الخزرجی رئیس ستاد ارتش در دفترش رفتم . او فرمانده ای حرفه ای و طراز اول بود که دانش آموخته مکتب مرحوم عدنان خیرالله رحمت الله علیه بود . او مردی راستگو بود که دائما سخن حق می گفت و از سرزنش هیچ منتقدی هم نمی هراسید و به من بسیار احترام می گذاشت. او را در دفترش دیدم در حالیکه تقریبا هیچ کاری انجام نمی داد ولی در همان زمان نیروهای مسلح در کویت مشغول عملیات بودند . من که می خواستم حقیقت را بدانم از او پرسیدم :
 • قربان آیا در عملیات نداء اصل غافلگیری همانگونه که ادعا شده با موفقیت انجام شد ؟
 • او گفت : برادر اصلا این اصل بکار گرفته نشد !! و سپس حرفش را برگرداند و گفت : آیا می دانستی که من و وزیر دفاع سپهبد عبدالجبار شنشل اصلا از این موضوع اطلاع نداشتیم و موقعی که برای یک دیدار عادی در دوم آگوست به دفتر وزارت رفته بودم به ناگاه خبر ورود نیروهای گارد ریاست جمهوری و گارد مخصوص و اشغال کویت را به ما اطلاع دادند ؟
 • به او گفتم : یعنی ارتشی که شما فرمانده آن هستید را اصلا بازی ندادند ؟
 • گفت بله اصلا بازی مان ندادند .. حتی فکرش را هم می کردی ؟
 • گفتم هرگز ، حداقل به شما باید اطلاع می دادند .
 • او گفت : و آیا می دانستی که سپهبد حسین رشید معاون عملیات ( زیردست من ) از تمام جزئیات عملیات آگاه بود اما او هم چیزی به من نگفت ؟
من حقیقتا از این امر شگفت زده شدم . تا آنجا که ما می دانستیم یکی از اصول اصلی جنگ داشتن یک هدف و یکپارچگی و همکاری و هماهنگی بین واحدها برای رسیدن به آن هدف واحد می باشد و این را هم می دانستیم که اگر چیزی بالاتر از ارتش وجود داشت در آنصورت راه های همکاری بین آنها باید به گونه ای تنظیم شود که هرگونه خطای احتمالی نیز پیش بینی شده باشد.
 
درود می فرستم به روح سپهبد عدنان خیرالله وزیر دفاع که اگر او در آن زمان زنده بود هرگز این اتفاقات نمی افتاد چرا که او برای تصمیمات مهم و سرنوشت ساز صدام حسین مانند سوپاپ اطمینان بود . نزار الخزرجی گفت که با شهادت عدنان خیرالله صفحه جدیدی از تاریخ عراق معاصر گشوده شد . صدام حسین در تصمیم خود به حمله به کویت با افراد بزرگی که در طول جنگ قادسیه و نبرد با ایران شایستگی خود را به خوبی نشان داده بوند مشورت نکرد و نیز واقعیات و درس های زیادی را که پس از این جنگ طولانی و همچنین درس هایی را که ارتش عراق در طول زمان و از جنگ های مختلف کسب کرده بود و سراسر آنها عبرت و تجربه بود همه و همه را نادیده گرفت و نتیجه اش آن شد که در دوم اگوست سال 1990 همه چیز را بر هم زد و تاسیسات شبکه های نظامی را که اجداد ما در گذشته ایجاد کرده و فرزندانشان نیز در طول این مدت نگهداری کرده بودند همه را بر باد داد .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
صدام حسین و در مقابل او علی حسن المجید معروف به علی شیمیائی در داخل کویت پس از اشغال . دقیقا پشت صدام حسین کسی که بخشی از چهره اش پیداست حمید محمود منشی مخصوص صدام است . حسین کامل (داماد صدام حسین ) هم دقیقا در پشت علی حسن المجید ایستاده است . 
 
عراق طعم چیزی را چشید که آمریکا و سایر کشورها برایش وضع کردند و همانگونه که کاملا مشخص بود این نتیجه بی تدبیری فرماندهی سیاسی عراق بود. پس از آن فتیله جنگ ضد عراق را بالا نگهداشتند که ضرر آن را مردم عراق دیدند و مردم را مجبور کردند تا 13 سال تحریم همه جانبه را تحمل کنند تا آنجا که بدلیل افزایش روزانه قیمت ها یک عراقی قوت روزانه اش را نمی یافت و دریافت حقوق و کسب درآمد تقریبا محال شده بود تا اینکه عراق در سال 1995 با قطعنامه 986 سازمان ملل با موضوع نفت در برابر غذا موافقت نمود که این قطعنامه در آوریل 1996 باجراء درآمد و هر ششماه معادل یک میلیارد و ششصد میلیون دلار نفت عراق با نظارت شورای امنیت به فروش می رسید و درآمد آن برای اهداف انسانی به عراق تخصیص می یافت و من معتقد بودم این مبلغ برای تامین مایحتاج ضروری کشور کافی است  . اگر این مقایسه را انجام دادیم برای آن است که بدانیم پس از آنکه آمریکا و ایران عراق را اشغال کردند بودجه و درآمد نفتی عراق به 150 میلیارد دلار افزایش یافت نه تنها هیچ نتیجه ای نداشته و در خدمت مردم عراق قرار نگرفت بلکه اموال مردم به تاراج رفت و فساد مالی و اداری موجود در کلیه مفاصل دولت عراق را افشاء نمود .
 
این نظر بی طرفانه ای بود از آنچه که در این روز شوم رخ داد و هنوز هم بهای آن را با خون مردم و فرزندانمان می پردازیم . خدا رحمت کند شهدای روز 2 اب ( آگوست ) 2017 و تمام شهدای عراق را . با تقدیر و تشکر از همه
 
 1. خوشبختانه در این تایپیک قبلا به صورت مفصل در مورد درگیری های نیروی هوائی و هوانیروز عراق در جریان اشغال کویت و نیز تلفات انسانی و خسارات مادی وارده به آنها بحث شده است که می توانید در پست های بالا آنها را مطالعه بفرمائید .  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تصویری نادر از یکی از جلسات فرماندهی کل ارتش عراق که در آن صدام حسین فرمانده کل نیروی های مسلح و سرتیپ خلبان مزاحم صعب الحسن فرمانده پدافند و نیروی هوائی ارتش عراق ( ردیف بالا نفر دوم از راست ) و تعدادی از فرماندهان نیروی هوائی در جریان نبرد ام المعارک در سال 1991 دیده می شوند ... ( توضیح ... در ردیف بالا نفر اول از راست حمید محمود منشی مخصوص و امین سر صدام حسین دیده می شود .)
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
جلسه ای با حضور صدام حسین و در سمت چپ او 
سپهبد نزار الخزرجی رئیس ستاد ارتش عراق دیده می شود. 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
یک دستگاه تانک بر FAUN ساخت آلمان غربی که در هنگام عقب نشینی و خروج از مرز کویت هدف حمله هوائی نیروهای ائتلاف قرار گرفته است . این تانک بر با خود یک لانچر موشکی زمین به هوای SAM-6 را حمل می کند. 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
سپهبد ایاد فتیح الراوی فرمانده وقت گارد ریاست جمهوری عراق در زمان حمله و اشغال کویت . او بتازگی در زندان درگذشت . 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » یک شنبه 1 مهر 1397, 8:41 am

سلام علیکم و رحمه ا... 
 
سروان خلبان شهید هانی ادریس البصو
سروان خلبان شهید زیاد صبحی
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تاریخ شهادت : 19/01/1991
نوع جنگنده : MIRAGE F-1
یگان خدمت : گردان 89
محل خدمت : پایگاه هوائی الصدام
 
علت شهادت : در روز 19/01/1991 به سروان خلبان هانی ادریس و سروان خلبان زیاد صبحی جمعی گردان 89 پایگاه هوائی الصدام ماموریت داده شد تا فورا به هوا برخاسته و جنگنده های ائتلاف آمریکا و متحدینش را رهگیری نمایند . فرماندهی دسته دو فروندی MIRAGE F-1 بر عهده سروان هانی ادریس ( شماره یک ) و سروان زیاد صبحی شماره 2 بود . در لحظه برخاست دسته Mirage ، جنگنده های ائتلاف در نزدیکی کوه های مخمور در حال پرواز بودند و پدافند هوائی منطقه نیز از ردیابی آنها غافل بود و در نتیجه نتوانسته بود حضور جنگنده های دشمن را به دو خلبان اطلاع دهد . به همین دلیل پس از مدت کوتاهی از برخاست دسته Mirage ، جنگنده های F-15  کمینی را به اجراء گذاشتند و دو موشک را به سمت دسته پروازی شلیک کردند که هر دو موشک مستقیما به کابین جنگنده ها اصابت و هر دو هواپیما را در آسمان منهدم نمود و تمامی افراد پایگاه نیز شاهد انهدام دسته پروازی خودی بودند . در این حادثه سروان خلبان هانی ادریس البصو فرمانده دسته و سروان خلبان زياد صبحي شماره 2 در دم به شهادت رسیدند . خداوند ایشان را بیامرزد و آنها را در بهشت خود ماوا دهد .... آنها قهرمان بودند و از دریغ جانشان در راه وطن کوتاهی نکردند . آنها در تاریخ وطن باقی خواهند ماند ....
 
محل شهادت : پایگاه هوائی الصدام / القیاره
 
 
سروان خلبان شهید هانی ادریس فارغ التحصیل دوره 39 دانشگاه هوائی عراق بود . او متاهل و دارای دو دختر به نامهای نور و نجی بود . از خدا می خواهیم انها را حفظ و به ایشان صبر عطا فرماید . سروان خلبان شهید زیاد صبحی فارغ التحصیل دوره 42 دانشگاه نیروی هوائی عراق بود.
 
 
توضیحات مترجم : سرنگونی دو فروند جنگنده Mirage F-1EQ عراقی در تاریخ 19 Jan 1991 به شرح ذیل به تائید منابع غربی رسیده است :
 
 1. شکار یک فروند Mirage F-1EQ عراقی توسط یک فروند جنگنده F-15C آمریکائی به خلبانی Dave "Spyro" Prather  جمعی اسکادران 525 TFS/36 TFW به شماره سریال 79-069 و نام رادیوئی  RAMBO 03 با شلیک یک تیر موشک AIM-7M
 
 1. شکار یک فروند Mirage F-1EQ عراقی توسط یک فروند جنگنده F-15C آمریکائی به خلبانی David "Abby" Sveden جمعی اسکادران 525 TFS/36 TFW به شماره سریال 79-021 و نام رادیوئی  RAMBO 04 با شلیک یک تیر موشک AIM-7M
 
بنا به گزارش منابع غربی ، هر دو جنگنده Mirage عراقی هنگام برخاست از روی باند مورد اصابت قرار گرفتند.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » دو شنبه 14 آبان 1397, 10:34 am

سلام علیکم و رحمه ا... 
 
در مسیر موشک HARM
دراوایل دهه 1990 بر روی دماغه یک فروند بمب افکن B-52G به شماره سریال 58-0248 لقب In HARM's Way  نوشته شده بود . اما ماجرای اینکه چگونه یک بمب افکن چنین نام نامانوسی را برخود می یابد ریشه در حوادثی دارد که به نظر می رسد تنها در جنگ رخ می دهند . این ماجرائی بود که در نخستین روز عملیات طوفان صحرا و در جریان یک حمله شبانه در تاریخ 17 ژانویه سال 1991 در عمق خاک عراق به وقوع پیوست . البته عراقی ها این مورد را یکی از موارد رهگیری شده توسط یک جنگنده MIG-29 عراقی به خلبانی سروان خضر احجاب جمعی گردان ششم شکاری و با شلیک موشک R-27R بشمار می آورند و روسها هم ظاهرا آن را تائید کرده اند اما آمریکائی ها تنها آن را شلیک خودی اشتباه یک جنگنده F-4G  به سمت توپ مستقر در دم بمب افکن مذکور می دانند. به گفته آنها توپچی بمب افکن B-52G با تصور حمله یک Mig عراقی اشتباها بر روی یک جنگنده F-4G ضد رادار قفل نمود و جنگنده مذکور هم پرتوهای راداری توپ بمب افکن را با یک سایت آتشیار ضدهوائی اشتباه گرفته و آن را با موشک هدف قرار داد . * اینک بقیه ماجرا :
 
دسته ای از بمب افکن های B-52 با استفاده از ( سامانه های ) قابلیت های شناسائی عوارض سطح زمین در حال پرواز در ارتفاع بسیار پائین بودند . این تاکتیک در اوایل جنگ و با هدف اجتناب از آتش مرگبار توپهای ضدهوائی و موشک های زمین به هوا که نیروهای صدام حسین در استفاده از آنها بسیار با کفایت بودند صورت می گرفت .     
در ارتفاع بالاتر از بمب افکن های B-52G ، جنگنده های F-4G موسوم به Wild Weasel وظیفه حمایت از دسته بمب افکن ها را در مقابل پدافند هوائی دشمن با سرکوب رادارهائی که در نزدیکی مسیر پروازشان بودند را بر عهده داشتند . این کار با شلیک موشک های پر سرعت ضد رادار AGM-88 موسوم به HARM به سمت دیش های ساتع کننده امواج صورت می گرفت . متعاقبا موشک HARM به صورتی بی نظیر و با تشخیص مشخصات رادار هدف ، به درون آن رفته و از درون کاملا متلاشی می سازند .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مانند پرینت اثر انگشت ، مشخصات الکترومگنتیک دیش رادار و گونه های مختلف رادارهای کنترل آتش توسط پنتاگون و سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده طبقه بندی و بایگانی می شوند. برای بروز نگاه داشتن این بایگانی تا حد ممکن ، اطلاعات بدست آمده از عملیات جاسوسی و یا هواپیماهای شناسائی مورد استفاده قرار می گیرند و یک هواپیمای شناسائی با گیرنده های هشدار دهنده خود دارای بایگانی امواج تهدید کننده است که با استفاده از امواج دریافتی این بایگانی به صورت مداوم بروز رسانی می شود.
 
حتی بمب افکن های B-52G با برخورداری از قابلیت های نفوذ در ارتفاع کم و نیز تجهیزات جنگ الکترونیکی که با خود حمل می کنند در معرض خطر انواع حملات دشمن قرار دارند منجمله جنگنده های ولگردی که می توانند خود را به پشت این بمب افکن های بزرگ رسانده و آنها را با توپها و یا موشک های برد کوتاه خود ساقط کنند . تنها یک فروند Mig و یا Mirage  خوش شانس کافی بود تا با پرواز در ارتفاع کم از خط جنگنده ها و رادارهای پیش اخطار نیروهای ائتلاف عبور و تصادفا به دسته بمب افکن ها برخورد نماید و ویرانی به بار آورد.
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
توپ مستقر در دم بمب افکن B-52
 
در آن زمان هنوز توپ های دم در بمب افکن های B-52 جمع نشده و این توپ ها برای هدف قرار دادن جنگنده دشمن در فاصله نزدیک از رادار استفاده می کردند. همانطور که بمب افکن ها غرش کنان در کف بیابان تاریک به پیش می تاختند ، توپچی های B-52 با دقت صفحه نمایشگرهای خود را رصد می کردند تا مانع تجاوز هواپیماهای دشمن شوند و در همان زمان افسران جنگ الکترونیک مراقب شلیک موشک های زمین به هوا بودند . درست در فاصله چند صد متری زمین اگر بمب افکن مورد حمله قرار می گرفت ، خدمه زمان و فضای بسیار اندکی را برای واکنش به موقع در اختیار داشتند . ناگهان خدمه جنگنده F-4G  رادار یک آتشبار ضدهوائی را در مسیر بمب افکن های B-52 ردیابی کرده و از ارتفاع بالا یک تیر موشک HARM را به طرف آن شلیک کردند. آنچه که متعاقبا رخ داد مبهم ترین بخش داستان است .
 
اما به نظر می رسد که جنگنده F-4G  موشک خود را قبل از تعیین نوع رادار که مشخصات آن در بایگانی ( سامانه الکترونیک هواپیما ) طبقه بندی شده بود و به صورت کور شلیک کرده است . ظاهرا این اقدام از آنجا ناشی شده بود که امواج رادارهای چند منظور توپخانه ضد هوائی معمولا از نشانه های الکترونیکی بسیار مشابهی برخوردارند و به همین دلیل اکثرا و از روی غفلت تحت عنوان توپخانه ضد هوائی طبقه بندی شده اند... به همین سادگی .
 
برخی ادعاها حاکی از آن است که خدمه جنگنده F-4G واقعا ( امواج ) رادار توپ مستقر در دم یا سامانه هشدار موشکی بمب افکن B-52 را اشتباه گرفته بودند اما هر چه که بود ، با در نظر گرفتن وضعیت بسیار نادر پیش آمده و فاصله بمب افکن با زمین ، فاجعه ای واقعی در شرف وقوع بود .
 
موشک شلیک شده با حدود 14 فوت طول و 800 پوند وزن ، با سرعتی سرسام آور در عمق تاریکی در حال شیرجه به سمت پائین بود و در عین حال سر جستجوگر موشک سهوا بر روی رادار هدف یاب AN/ASG-15 توپ دم یک بمب افکن B-52 قفل کرده بود که بانام سامانه دفاعی کنترل آتش DFCS هم شناخته می شود. عده ای دیگر می گویند که موشک HARM شلیک شده بر روی سامانه هشدار دهنده موشکی بمب افکن موسوم به AN/ALQ-153 قفل کرده بود . مانند رادار AN/AGS-15 ( رادار توپ دم هواپیما ) ، سامانه AN/ALQ-153 هم از یک سامانه راداری بهره می برد اما وظیفه ردیابی موشکهای شلیک شده به طرف هواپیما را بر عهده داشت . این موضوع ظاهرا قابل پذیرش است چرا که رادارهای دم بمب افکن B-52 بسیار شبیه به رادارهای توپخانه ضدهوائی عمل می کنند و بر حسب خطا هم در رده همان توپها طبقه بندی شده بودند. به همین دلیل موشک به اشتباه به جای یک سایت توپخانه ضد هوائی به طرف دم B-52 در حال شیرجه بود .
 
کلاهک جنگی 146 پوندی موشک دقیقا در پشت سر بمب افکن غول پیکر منفجر شد و قسمت های مختلفی از دم هواپیما شامل همه اجزای سکان عمودی و برخی قسمت های سکان افقی را با ترکش زخمی نمود. سامانه توپ دم و سامانه هشدار موشکی هم در مجموع از بین رفته بودند. در عمق تاریکی و در ارتفاع کم هواپیما که بشدت آسیب دیده بود به یک سمت کج شد ، خدمه تلاش کردند تا یکبار دیگر هدایت هواپیمای ضربه خورده را که تنها چند فوت با زمین فاصله داشت را بدست گیرند.
 
به طرز شگفت آوری خدمه توانستند دوباره بمب افکن آسیب دیده را بدست گرفته و به صورت لنگ زنان به پایگاه هوائی ملک عبدالله در جده برسانند . بمب افکن B-52  بدلیل انهدام قسمت دم ، بدون چتر سرعت شکن و با چند صد نات سرعت بالاتر از حداکثر سرعت مجاز در حال فرود بود. هواپیما را به هر شکلی که بود جمع و جور کردند و به پایگاه هوائی اندرسون در جزیره گوام یعنی چند هزار مایل دورتر اعزام کردند تا در آنجا تعمیرات اساسی را دریافت نماید. سرانجام این بمب افکن با حک شدن نوشته ای جدید  بر روی دماغه به خدمت بازگشت : In HARM's Way.   
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تصویری از دم بمب افکن B-52 پس از حذف توپها 


بمب افکن B-52 کارنامه درخشانی را در عملیات طوفان صحرا از خود برجای گذاشت : به صورت محرمانه موشک های کروز هدایت شونده با GPS را شلیک نمود و تقریبا یک سوم تناژ بمب های رها شده در جریان این جنگ را شخصا خالی نمود . در سال 1992 و در چارچوب برنامه کاهش هزینه ها و تغییر تاکتیک ها ،  تمام توپ های مستقر در دم بمب افکن های B-52 برداشته شد اما رادار سامانه هشدار دهنده موشکی بمب افکن موسوم به AN/ALQ-153 کماکان حفظ گردید . درست دو سال بعد ناوگان بمب افکن های B-52G شمال بمب افکن شماره [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] بازنشسته شد و تنها بمب افکن های سری B-52H برای دهه های بعد برجای ماندند.
 
 
 • - البته به جز مورد فوق تا آنجا که شخصا بخاطر دارم یک فروند بمب افکن B-52 در جریان عملیات طوفان صحرا (مورد اصابت موشک سام ؟ ) قرار گرفت و در اقیانوس هند سقوط کرد .
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » شنبه 24 آذر 1397, 11:52 am

سلام علیکم و رحمه ا...

 
در سال 1991 ، یک خلبان عراقی با شجاعت تمام با جنگنده های F-15 آمریکائی رودررو شد .
خلبان صباح مطلق به تنهائی جنگنده Mirage F.1 ( دو کابین ) را به پرواز درآورد .
نویسنده : تام کوپر
بتاریخ : 27 نوامبر 2017
 
خلبان نیروی هوائی امریکا ، سروان Steve Tate با کد شناسائی “Tater” توانست یکی از نخستین پیروزی های هوائی را در جریان عملیات طوفان صحرا با سرنگونی یک فروند جنگنده Mirage F.1 در شب 16 و 17 ژانویه 1991 را به نام خود ثبت نماید . افراد اندکی ماجرای این درگیری را از دید خلبان عراقی اطلاع دارند .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
سروان Tate به همراه 3 خلبان دیگر جنگنده F-15C در ساعت 0130 بامداد از پایگاه هوائی ملک عبدالعزیز در خاک عربستان سعودی به هوا برخاست . پس از سوختگیری هوائی از یک تانکر ، دسته پروازی به سمت شمال ادامه مسیر داد تا هواپیماهای عمل کننده در بمباران اهداف عراقی شامل F-4G, F-15E, F-111 و بمب افکن های B-52 را اسکورت نمایند . بر فراز نقطه ای در جنوب شرق بغداد ، سروان Tate دسته پروازی خودرا به دو گروه تقسیم نمود تا به صورت دو طرفه پوشش هوائی را فراهم آورند.
 
حدود ساعت 0320 دقیقه بود که خدمه یک هواپیمای رادار پرنده E-3 دررادیو اطلاع داد که یک هواپیمای ناشناس به سمت شماره 3 و4 در دسته پروازی Tate و نیز هواپیماهای حمله کننده می رود. سروان Tate برگشت و بر روی یک جنگنده Mirage F.1 عراقی که در ارتفاع 8000 پایی به سمت غرب در حال پرواز بود قفل نمود. پس از تائید مشخصات جنگنده عراقی ، سروان Tate یک تیر موشک AIM-7 Sparrow را از فاصله 12 مایلی شلیک نمود. موشک در فاصله 4 مایلی هواپیمای سروان Tate به میراژ عراقی اصابت و آن را تبدیل به یک گلوله آتشین بزرگ نمود. به طوری که در آن تاریکی شب سروان Tate توانست ببیند که هواپیمای عراقی به میلیونها قطعه تقسیم و پس از برخورد با زمین غرق در آتش شد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
جمعی جناح یکم جنگنده های تاکتیکی در کنار یک پناهگاه مستحکم در پایگاه هوائی ملک خالد در عربستان سعودی و در جریان عملیات طوفان صحرا دیده می شود. F-15Dیک فروند جنگنده
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 یک جنگنده Mirage F.1BQ
نیروی هوائی عراق به شماره سریال 4001 دیده می شود که نخستین هواپیما از دهها فروند گونه دو سرنشینه این جنگنده است که بین سال های 1980 تا 1989 به نیروی هوائی عراق تحویل گردید .
 
به چند ساعت قبل باز می گردیم .... در روز 16 ژانویه سال 1991 ، گردان 79 نیروی هوائی عراق فوجی از جنگنده های رهگیر Mirage F.1  را در پایگاه هوائی ابوعبیده درنزدیکی کوت در جنوب شرقی بغداد دراختیار داشت . در جریان شب 17 ژانویه ، دو خلبان از گردان مذکور در حال آماده باش بودند : سرهنگ دوم صباح مطلک (1) و سروان الدلیمی .  
 
حدود ساعت 0230 صبح به وقت محلی ، به خلبانان دستور اسکرامبل داده شد . مطلک و دلیمی با دقت چرخی دور هواپیمایشان زدند و توجه خاصی به موشک هوا به هوای میان برد Matra Super 530D  داشتند . از هر تیر موشک یک فروند درزیر هر کدام از بالهای میراژها نصب شده بود و یک تیر موشک برد کوتاه Matra R.550 Magic هم در نوک بالهای هر میراژ نصب شده بود. آنها از نردبان ها بالا رفتند و خود را به درون کابین رساندند و طبق دستورالعمل ها منتظر ماندند .
 
سه ربع ساعت بعد ، فرمان پرواز رسید و مطلک و دلیمی به خدمه زمینی دستور دادند تا هواپیماها را روشن کنند.... اما هیچ اتفاقی نیافتاد .... برغم تلاش های چند باره ، دو موتور جداگانه بر روی دو میراژ مختلف روشن نشدند . سروان الدلیمی پس از بیرون پریدن از هواپیمایش از خدمه زمینی در مورد دلایل احتمالی روشن نشدن هر دو موتور و احتمال جایگزینی هواپیما سئوال نمود. او پس از اینکه فهمید هواپیمایش عملیاتی نیست بعنوان فرمانده دسته (؟) از مطلک درخواست کرد تا یک هواپیمای جایگزین پیدا کرده و خودش به تنهایی اسکرامبل کند.
   سرهنگ عراقی به درون آشیانه دیگردوید و یک جنگنده Mirage F.1BQ که یک گونه دو سرنشینه آموزشی با قابلیت رزمی و مجهز به دو تیر موشک برد کوتاه Matra R.550 Magic بود را پیدا کرد و در عرض چند ثانیه به درون آن پرید و این بار با یک استارت موفق ، پاداش خود را گرفت . پس از برخاست ، مطلک کلید اصلی تسلیحات را روشن کرد و از کنترلر شکاری خواست تا سمت یک هدف را به او بدهد . به او دستور داده شد تا به سمت 285 درجه گردش کند . همان کنترلر به او هشدار داد که احتمالا با بیش از یک جنگنده دشمن درگیر خواهد شد .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
یک فروند جنگنده F-15C جناح یکم تاکتیکی شکاری در حال سوختگیری از یک فروند تانکر KC-135R در جریان عملیات طوفان صحرا .
 
در همان لحظه ، رادار هشدار دهنده میراژ سرهنگ مطلک به او اخطار داد که بوسیله رادار یک هواگرد دشمن از پشت سر شناسائی شده است .... تقریبا از سمت ساعت 9 . سرهنگ مطلک با نگاه به چپ یک دود قرمز و سفید کوچک را در آسمان دید . این اولین باری نبود که او مشاهده می کرد که یک تیر موشک هوا به هوای ساخت آمریکا به سمتش شلیک شده است. او خطر را درک کرد و به سرعت میراژ خود را به درون یک گردش تنگ به پهلو کشید . یک لحظه بعد یک شبح سفید روح مانند جلوی آسمانه کابینش درخشید . خلبان عراقی توانست از نخستین رویارویی خود با جنگنده F-15 سروان Tate جان سالم به در ببرد . با خروج از گردش مطلک تلاش کرد تا با رادار زمینی ارتباط برقرار کند اما موفق نشد . اما کنترلرهای زمینی را صدا زد و از آنها خواست تا به او مسیر جدیدی بدهند . در این زمان به او دستور داده شد تا به سمت 310 درجه گردش کند . سرانجام رادار هواپیمایش تعدادی از هواپیماهای دشمن را در حدود 40 کیلومتری مقابل خود پیدا کرد . این فاصله برای درگیری با اهداف خیلی دور بود ، اما خلبان عراقی تصمیم به حمله گرفت . (2)
تقریبا بلافاصله پس از آن ، سامانه هشدار دهنده خطر از پشت سر هواپیمای مطلک به او اخطارقفل راداری بر روی هواپیمایش را داد ... این بار خطر از ساعت 7 او بود. او مجددا سرش را چرخاند تا به بیرون نگاهی بیاندازد اما دیگر خیلی دیر شده بود. یک انفجار بزرگ در بالای دم هواپیمایش رخ داد و هواپیما به سرعت متلاشی شد . پس از آنکه مطلک دریافت هواپیما به فرامین جواب نمی دهد دیگر چاره ای به جز خروج از هواپیما برایش باقی نمانده بود. او با چتر خود در یک روستا در چند مایلی نزدیک پایگاه هوائی ابوعبیده فرود آمد و بقیه شب را در آنجا به استراحت پرداخت و با طلوع آ فتاب به یگان خود پیوست .
 
 
بیان درگیری با جنگنده های آمریکائی را از زبان نیروی هوائی عراق
 
سرهنگ خلبان صباح مطلک نایف الجنابی
شرح یکی از ماموریت های انجام شده توسط این شهید در جریان ام المعارک در سال 1991
 
شهید قهرمان قبل از طلوع خورشید روز  17/1/1991 دستور پرواز فوری و رهگیری جنگنده های ائتلاف را از پایگاه هوائی ابی عبیده ( الکوت ) را دریافت کرد . اما بلافاصله پس از برخاست هواپیمایش از سوی جنگنده های ائتلاف هدف قرار گرفت و سرهنگ صباح مجبور خروج اضطراری از هواپیما گردید . او پس از خروج با چتر و فرود بر روی زمین دچار آسیب دیدگی شد و بناچار مدتی را در بیمارستان گذراند . اما پس از گذشت دور روز در حالی که برخی نقاط بدن مثل سینه ، دستها و پاهایش هنوز کبود و مجروح بود به پایگاه بازگشت . 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
سرنوشت خلبان صباح مطلک نایف الجنابی
تاریخ شهادت : 12/05/2006
نوع جنگنده : Mirage F-1
یگان خدمت : فرمانده گردان شکاری
 
علت شهادت : سرتیپ دوم خلبان صباح مطلک ساکن منطقه الغزالیه در شهر بغداد بود . پس از سقوط صدام شرایط بسیار دشوار بود و حقوقی هم به نظامیان پرداخت نمی شد. از این رو بناچار خلبان مرحوم صباح مطلک یکدستگاه موتور برق خریداری نمود و با آن برق تولید شده را به اهالی منطقه می فروخت و از درآمد آن استفاده می نمود. مرحوم صباح مطلک آدم سرشناسی بود و مردم او را از دهه 1980 میلادی می شناختند به همین دلیل موتور برق او نقطه راهنمائی بود برای کسانی که دنبال آدرسی می گشتند مثلا می گفتند فلان سمت نزدیک موتور برق خلبان (!) . به همین دلیل و بنا به اخلاق نیکویش در میان مردم بسیار مشهور شده بود. اما او نمی دانست که عده ای چه نقشه ای برایش کشیده اند و منتظر بدست آوردن فرصتی برای نابودی او هستند . اگرچه در منطقه سکونتش بلکه در تمام کشور تعداد زیادی از افسران و شخصیت های مهم را به قتل رسانده بودند اما آن مرحوم هم از چیزی نمی ترسید و در همه حال بر خدا توکل داشت و با مردم در نهایت نرمی و مهربانی برخورد می نمود.
در سال 2006 و در حالیکه آن مرحوم درون اطاقی که موتور برق در آن قرار داشت نشسته بود متوجه خودروئی شد که در نزدیکی محل توقف نمود و دو نفر از آن پیاده شدند که چهره ناشناسی داشتند و مستقیما به طرف جائی که نشسته بود می آمدند و در همان حال برویش هفت تیر کشیدند . مرحوم مطلک سریعا واکنش نشان داد و بلافاصله درب اطاق موتورخانه را بست اما در همین حال آن دو نفر به سویش آتش گشودند و سریعا به سمت منطقه الشعله گریختند . خیلی سریع مردم به کمک او آمدند در حالیکه مرحوم صباح مورد اصابت 3 گلوله قرار گرفته بود.   
 
پسر برادرش به نام خلدون حسن مطلك خیلی زود او را به داخل خودروئی انداخت و به سمت بیمارستان الشعله که نزدیکترین مرکز درمانی به منطقه الغزالیه بود رساند. اما نمی دانست آنجا مقر شبه نظامیان جیش المهدی ( وابسه به مقتدی صدر ) و ...  ایران است . هنگامیکه آن مرحوم ( در حالیکه هنوز زنده بود ) و پسر برادرش به بیمارستان رسیدند تعدادی از مزدوران ایرانی که از قبل از این عملیات اطلاع داشتند اقدام به ربودن پسر برادر خلبان مرحوم صباح مطلک نمودند و تا امروز از او خبری بدست نیامده است .
 
خدا تو را بیامرزد ای عقاب عراق ... برای مردمت خالصانه خدمت می کردی .... از خدا می خواهیم تو را در رحمت واسعه خودش قرار دهد ...
 
محل شهادت : بغداد – الغزالیه
 
 
 
 
 
توضیحات :
 1. ایشان همان صباح مطلک نایف الجنابی خودمان است که قبلا ماجرای کامل حمله ناموفق ایشان به پالایشگاه اصفهان را برایتان بازگو کردیم و گفتیم که هواپیمای ایشان قبل از ورود به محدوده پالایشگاه هدف آتش پدافند هوائی منطقه قرار گرفت و از ناحیه دماغه بشدت آسیب دید و او بناچار با همان هواپیمای آسیب دیده به عراق بازگشت . در تصویر ذیل شما جناب صباح مطلک را در کنار جنگنده Mirage F-1 EQ4 آسیب دیده اش پس از حمله ناموفق به پالایشگاه اصفهان مشاهده می فرمائید.
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

2- بنا به اظهارات سروان Tate ، خلبان صباح موفق شده بود که به صورت خطرناکی خود را به پشت سر چند جنگنده آمریکائی برساند ( شماره 3 و 4 ) و اگر Tate کمی دیرمی جنبید به احتمال زیاد سرهنگ صباح کار دستشان می داد . به همین دلیل سروان Tateبدون فوت وقت جنگنده میراژ را از راه دور مورد اصابت قرار داد . 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 31
تاریخ عضویت: شنبه 23 بهمن 1395, 1:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 106 بار
سپاس‌های دریافتی: 88 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط h.irani » شنبه 24 آذر 1397, 4:06 pm

با سلام
با تشكر از ترجمه اين مقاله ، به نظرم دوستان! عراقي بدتر از ما يك دشمن فرضي به نام ايران دارند كه هر مشكلي برايشان پيش آمد به ما نسبت مي دهند. مثل اينكه ما تصادف رانندگي قهرماناني نظير شادروانان جليل زندي و محمود اسكندري را به دشمنان بعثي نسبت دهيم. (البته در مورد شادروان داريوش خاك نگار داستانهايي نقل شده است)
جالب است خود نويسنده هم به اداره بيمارستان توسط نفرات ايراني اشاره كرده است اما تنها به جنبه منفي آن يعني كشتن مجروحان پرداخته ! خدا مي داند علت اصلي ترور اين بنده خدا چه بوده است. البته با توجه به محبوبيت! بعثي ها در عراق بروز چنين اتفاقاتي دور از ذهن نيست.
با تشكر
مرگ بر روی پاها بهتر از زندگی بر روی زانوان است

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » شنبه 24 آذر 1397, 4:49 pm

h.irani نوشته شده:
شنبه 24 آذر 1397, 4:06 pm
با سلام
با تشكر از ترجمه اين مقاله ، به نظرم دوستان! عراقي بدتر از ما يك دشمن فرضي به نام ايران دارند كه هر مشكلي برايشان پيش آمد به ما نسبت مي دهند. مثل اينكه ما تصادف رانندگي قهرماناني نظير شادروانان جليل زندي و محمود اسكندري را به دشمنان بعثي نسبت دهيم. (البته در مورد شادروان داريوش خاك نگار داستانهايي نقل شده است)
جالب است خود نويسنده هم به اداره بيمارستان توسط نفرات ايراني اشاره كرده است اما تنها به جنبه منفي آن يعني كشتن مجروحان پرداخته ! خدا مي داند علت اصلي ترور اين بنده خدا چه بوده است. البته با توجه به محبوبيت! بعثي ها در عراق بروز چنين اتفاقاتي دور از ذهن نيست.
با تشكر

سلام علیکم و رحمه ا... 
البته جیش المهدی وابسته به مقتدی صدر بعد از سقوط صدام به جان بعثی ها افتاد و حسابی از خجالتشان درآمد . علتش هم واضح است . بعثی ها در دوران صدام حسین تا توانستند از خانواده بزرگ صدر منجمله پدر همین مقتدی صدر و همچنین خانواده حکیم آدم کشتند و اکنون وقت حساب پس دادن بود . اما واقعا نمی توانم قبول کنم که کشتار خلبانان عراقی هم کار ایشان بوده باشد. شیوه های بکار رفته در کشتار خلبانان سابق بیشتر تروریستی است تا انتقام گیری آنهم در شرایطی که دیگر قدرت بدست حکومت جدید عراق افتاده است و نیازی به ربودن یا ترور کردن افراد وجود ندارد.  :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”