عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 467 بار
سپاس‌های دریافتی: 9159 بار

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990

پست توسط abdolmahdi » دو شنبه 4 تیر 1397, 12:40 pm

abdolmahdi نوشته شده:
kayvan6079 نوشته شده: با سلام و احترام

در خصوص نبردهای هوایی اخیر متاسفانه اغلب ابهاماتی این چنین وجود دارد که گاها با کاوش در پیرامون موضوع بر این ابهامات افزوده می شود؛ برای روشن تر شدن موضوع مطالب زیر تیتر وار ارائه می گردند:

1- سروان نافع نجیم الجبوری فارغ التحصیل از مدرسه نیروی هوایی یونان در سال 1986 بوده و قریب 1000 ساعت پرواز طی جنگ با کشورمان را در کارنامه خود داشته است.

2- ایشان در شب واقعه جمعی گردان 79 شکاری عراق بوده و با جنگنده Mirage F-1EQ به شماره 4021 پرواز می نموده است.

3- بنابر اطلاعات نیروی هوایی عراق نه تنها ایشان در آن شب سرنگون نشده اند بلکه موفق شده اند یک فروند جنگنده-اخلالگر EF-111A امریکایی را نیز سرنگون نموده و سالم به پایگاه خود مراجعت نمایند.
توضیح: نیروی هوایی امریکا در لیست تلفات توفان صحرا یک فروند EF-111A به شماره سریال 0023-66 دارد که بنابر اطلاعات منتشر شده در مرز عربستان-عراق و در فوریه 1991 سرنگون شده است. (؟!)

4- ایشان حدود 12 سال بعد (مارس 2003) در جریان تلاشی نافرجام برای برخاستن از باند بمباران شده پایگاه با جنگنده میراژ خود جان می بازند.

هر چند اطلاعات فوق صد در صد قابل تایید نیست، ولی با توجه به مستندات "موجود و در دسترس" می توان فعلا به آنها "اعتنا" نمود.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

دفتر پروازی سروان نافع نجیم الجبوری، مربوط به ژانویه 1991

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

جنگنده Mirage F-1EQ به شماره 4021

البته هدف تایید یا رد موضوعی خاص نیست، ولی از آنجایی که "تاریخ را فاتحان می نویسند" لازم است -گاها- قدری از زاویه ای مخالف زاویه دید فاتحان به موضوع نگریست.

مواردی مشابه از جنگ خودمان و نبردهای اعراب و اسراییل (ماجرای باز 672) را نیز می توان برشمرد.

موفق باشید

سلام علیکم

گزارش کامل مربوط به آخرین پرواز خلبان نافع نجم عبدا... الجبوری در سال 2003 آماده شده که انشاا... فردا به حضور شما و دوستان تقدیم خواهد شد. موفق باشید تصویر

سلام علیکم
لطفا به گزارش ذیل توجه فرمائید .   Jan: Graeter. The second Mirage kill was mistakenly cited as an AIM-7 kill in an earlier version of this table; however, Graeter actually only shot once. The second Mirage impacted the ground during the night engagement. "As best we can tell," Graeter later wrote, "the No. 2 guy went into a hard right turn to the west to get away from us, got spatial disorientation, and flew into the ground." Brown gives Graeter's callsign as CITGO 51, which conflicts with GWAPS and Davies.

Jan: Denton/Brandon. This is not an official kill credit. Some sources believe that this is the same Mirage as Graeter's second kill

دیگر آن را ترجمه نکردم .

لینک خبر
Coalition Air-to-Air Victories in Desert Storm
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » یک شنبه 31 تیر 1397, 1:28 pm

سلام علیکم و رحمه ا...

سروان خلبان شهید فائق علي عسكر العامري
تاریخ شهادت : 28/01/1991
نوع هواپیما : سوخوی 25
یگان خدمت : دسته ای از گردان 119 مستقر در پایگاه هوائی الوحده

علت شهادت : در جریان جنگ سال 1991 دسته های مختلفی از هواپیماها بر حسب شرایط و مقتضیات نظامی در پایگاه های مختلف توزیع شده بودند . یکی از این دسته ها مربوط به جنگنده های SU-25 جمعی گردان 119 مستقر در پایگاه هوائی الوحدة (الشعيبة) بود . از فرماندهی عملیات دستور آمد که طبق توافق صورت گرفته با ایران جنگنده های SU-25 گردان 119 به پایگاه هوائی البکر و از آنجا به پایگاه های هوائی ایران منتقل شوند . در روز 28/01/1991 به یک دسته چهار فروندی از جنگنده های SU-25 از پایگاه هوائی الشعیبه ماموریت داده شد تا با پرواز در ارتفاع پائین به سمت پایگاه هوائی البکر پرواز نمایند . سروان خلبان شهید فاِئق علی عسگر هم یکی از اعضای این دسته بود. با رسیدن دسته بر فراز منطقه دلي عباس در استان دیالی ، اعضای دسته متوجه قفل راداری یک فروند جنگنده F-16  بر روی خود شدند . فرمانده دسته توانست قفل را بشکند اما رادار دشمن همچنان بر روی هواپیمای سروان فاِئق علی عسگر قفل کرده بود و جنگنده دشمن یک تیر موشک به سمت هواپیمای او شلیک نمود که موشک به هواپیمای سروان فاِئق علی عسگر اصابت و آن را ساقط کرد و خلبان نتوانست از هواپیما خارج شود . هواپیما به زمین خورد و خلبان در دم کشته شد . (*) انا لله وانا اليه راجعون

محل شهادت : استان دیالی – منطقه دلی عباس

شهید سروان خلبان فائق علي عسكر العامري فارغ التحصیل دوره 41 دانشگاه نیروی هوائی عراق بود.

(*) در آمار اعلام شده هواپیماهای ساقط شده عراقی توسط جنگنده های آمریکائی سرنگونی این نوع جنگنده در روز 28/01/1991 قید نشده است . این احتمال وجود دارد که هواپیمای عراقی در ارتفاع بسیار پائین و در اثر اشتباه خلبان با زمین برخورد نموده و ساقط شده باشد .

Moderator
Moderator
نمایه کاربر

Re: عملیات نیروی هوائی عراق در جریان اشغال کویت در سال 1990 - 91

پست توسط abdolmahdi » دو شنبه 29 مرداد 1397, 6:04 pm

سلام علیکم و رحمه ا... 

روز دوم آگوست 1990 – روز النداء
سرتیپ خلبان دکتر علوان العبوسي

با سلام و احترام
از جمله خاطراتی که می خواهم برایتان بیان نمایم مربوط به روز 2 اب 1990 ( دوم آگوست 1990 ) یعنی روز اشغال کویت ( توسط عراق ) است . این روز نه فقط برای عراقی ها بلکه برای تمام دنیا روزی شوم بود که تمام اصول و مفاهیم در فن جنگ را تغییر داد و بعد چهارم نیروهای مسلح و استفاده از آن را نیز به نمایش گذاشت . البته لازم است تا برخی امور شخصی پیش آمده را نیز برایتان بازگو نمایم .
در آن زمان من با درجه سرتیپ دومی در دانشکده ملی دانشگاه البکر مشغول به خدمت بودم . روز دوم اگوست سال 1990 مصادف با روز پنجشنبه بود و در این روز گروه اساتید و دانشجویان مشغول تکمیل نواقص درسی خود بودند و این روز طبق برنامه دانشکده دفاع ملی برای دانشجویان روز خاصی تلقی می گردید . در آن روز من برای دریافت تیرآهن از ( مجمع الدباش ) مرخصی گرفته بودم . پسرم احمد در آینده نزدیک در حال ازدواج بود و من برای ساخت یک طبقه اضافی بر روی ساختمان منزلم واقع در منطقه الکاظمیه / محله الزهراء نیازمند خرید آهن آلات بودم .  
در مسیر رفتن به مجمع الدباش بودم که از رادیو البيان شنیدم نیروهای گارد ریاست جمهوری و گارد ویژه تحت عنوان یوم النداء وارد خاک کویت شده اند . در گزارش البیان گفته شده بود که مخالفین دولت کویت از عراق درخواست کرده بودند تا از انقلاب آنها بر ضد نظام حاکم در آنجا حمایت کند و رهبری عراق هم این درخواست را اجابت کرده بود.

به مجمع الدباش که رسیدم درست یک ساعت قبل از آن دستور رسیده بود که تحویل آهن و سایر فرآورده های مشابه به مردم متوقف شود و من یقین کردم که این امر به خاطر شرایط بوجودآمده ( اشغال کویت ) است . من هم دریافت آهن را به تاخیر انداختم و با خود گفتم بعدا آهن مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه خواهم کرد.
مرخصی را قطع کردم و فورا به دفتر رئیس ستاد ارتش مراجعه کردم تا به صورت دقیق از ماجرا مطلع شوم . در آنجا سرلشگر ستاد کنعان منصور مدیر برنامه ریزی در وزارت دفاع را ملاقات کردم در حالیکه او نیز مانند من بی اطلاع بود و نمی دانست چه اتفاقی افتاده است . از او پرسیدم چطور وارد کویت شدید در حالیکه ما در نیروی هوائی و نیروهای مسلح متوجه نشدیم ؟؟ او با قاطعیت پاسخ داد که حتی وزیر دفاع سپهبد عبدالجبار شنشل و سپهبد نزار الخزرجی رئیس ستاد ارتش هم از این موضوع اطلاعی نداشتند و هر کدام از دیگری می پرسید موضوع چیست و آنها هم بی اطلاع بودند و خبر اشغال کویت را از رادیو شنیده بودند . سپس برایم گفت تنها کسی که از این موضوع اطلاع داشت صدام حسین رئیس جمهور و سپهبد علی حسن المجید و قصی صدام حسین و سپهبد ایاد فتیح الراوی رئیس ستاد گارد ریاست جمهوری ((که ارتباطی به وزارت دفاع نداشت )) و نیز سپهبد حسین رشید معاون عملیات رئیس ستاد ارتش بودند.

نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق در حال عبور از مرز کویت . پشت نفربر سمت راست یک دستگاه کامیون IFA ساخت آلمان شرقی و در سمت چپ یک دستگاه تانک بر FAUN ساخت آلمان غربی را مشاهده می فرمائید .

به دانشگاه دفاع ملی بازگشتم و در آنجا تعدادی از دانشجویان و اعضای هیئت علمی را مشاهده کردم که آنها هم مرخصی خود را قطع کرده و با توجه به اعلام حالت فوق العاده و اعلام آماده باش درجه ((ج)) در کلیه ادارات و سازمان های زیر مجموعه وزارت دفاع ، دور رادیو جمع شده و در حال پیگیری ماجرا از طریق شبکه های داخلی و خارجی بودند .

در روز سوم آگوست سال 1990 به فرماندهی نیروی هوائی مراجعه و با سرتیپ خلبان مزاحم صعب حسن فرمانده این نیرو ملاقات نمودم و دریافتم نیروی هوائی در روز دوم آگوست و اشغال کویت مشارکت فعالی در عملیات داشته اما فقط 24 ساعت قبل از انجام عملیات در جریان آن قرار گرفته بود. قبل از انجام عملیات به فاصله یک یا دو ساعت به هوانیروز ارتش هم اطلاع داده شد تا عملیات شناسائی و تصویربرداری را بر فراز کاخ های امیر و مناطق حیاتی و سیاسی کویت را انجام دهد که سبب وارد آمدن خسارات و تلفات سنگین به هوانیروز گردید و صدها نفر از نیروهای مخصوص که هلی برد شده بودند به هراه خلبانان شهید و دهها هواگرد هم ساقط شدند . با این وجود این نیرو پس از آنکه دو پایگاه هوائی و نیز فرودگاه بین المللی کویت و قبل از آنها یگان های موشکی زمین به هوای هاوک منهدم شدند توانست با دقت بالا به کلیه اهداف خود دست یابد . (1) فرمانده نیروی هوائی از من خواست تا در آن شرایط برای عملیات به ستاد فرماندهی بازگردم مخصوصا با توجه به اینکه در آن زمان امور آموزش در دانشکده متوقف شده بود. البته در اینجا فرماندهی نیروی هوائی قول مساعدی هم به من داد اما به آن عمل نکرد .

ماموریت نیروی هوائی در عملیات یوم النداء
دستور آقای رئیس جمهور به فرمانده نیروی هوائی ( در جریان عملیات ) چنین بود :
**وظیفه نیروی هوائی و پدافند هوائی ، کسب برتری هوائی و حمایت از نیروهای گارد ریاست جمهوری در جریان انجام عملیات النداء می باشد.**

فرماندهی نیروی هوائی هم با سرعت اقدام به تهیه نقشه انجام ماموریت و دستورالعمل های مرتبط نمود که بدین شرح می باشد :
  • کسب برتری هوائی بر فراز منطقه عملیات به نحوی که تاثیر بالائی بر روی آمادگی های نیروی هوائی برای انجام هر گونه عملیات احتمالی بر علیه دشمن صهیونیستی نداشته باشد و اولویت عملیات با از کار انداختن دو پایگاه هوائی علي السالم وأحمد الجابر که با دارا بودن 80 جنگنده بخش اعظم توان هوائی کویت را تشکیل میدادند و فرودگاه بین المللی کویت بود.
  • انهدام یا از کار انداختن نقاط حیاتی دشمن شامل سایت های موشکی زمین به هوای هاوک با استفاده از موشک های ضد رادار با اولویت نخست و در مرحله بعد انهدام مقرها و نقاط اتصال شبکه های مخابراتی با سیم و بی سیم و عدم تعرض به اهدافی که ارتباط مستقیمی با عملیات ندارند مثل تاسیسات نفتی و صنعتی .
  • پشتیبانی نزدیک هوائی و پدافندی از نیروهای گارد ریاست جمهوری در مقابل عملیات نیروی هوائی کویت .
  • تخلیه و انتقال جنگنده هایMirage F-1  کویتی به قطر بوسیله خلبانان عراقی پس از تصرف پایگاه های هوائی کویت .
  • تامین پشتیبانی هوائی مناسب از سوی بمب افکن ها در صورتی که هواپیماهای نزدیک درخواست کمک نمایند و نیز تامین عملیات برای سرکوب یگان های دریائی در صورت لزوم و نیز اناجام عملیات تصویر برداری عمودی و مایل توسط هواپیماهای Mig-25 و Mirage F-1  و نیز هواپیماهای شناسائی الکترونیکی الفاو -727 و Mirage F-1  در صورت لزوم . 
  • برنامه ریزی برای انجام نخستین حمله هوائی بر فراز هدف در ساعت 0625 به وقت بغداد
  • تعداد کل هواپیماهای شرکت کننده در عملیات نداء شامل 107 جنگنده بمب افکن و هواپیمای شناسائی و الکترونیک و 35 فروند هواپیمای دفاع هوائی .... در مجموع 142 فروند بوده است .
  • رعایت کلیه جوانب امنیتی و استفاده از حداقل افسران ممکن درگیر در برنامه ریزی و اطلاع از عملیات 

یک فروند Mirage F-1 متعلق به نیروی هوائی کویت که به عربستان سعودی پناهنده شده است . تعدادی از این جنگنده به تصرف ارتش عراق درآمد .

قبل از آنکه با فرمانده نیروی هوائی ملاقات کنم به دیدار سپهبد نزار الخزرجی رئیس ستاد ارتش در دفترش رفتم . او فرمانده ای حرفه ای و طراز اول بود که دانش آموخته مکتب مرحوم عدنان خیرالله رحمت الله علیه بود . او مردی راستگو بود که دائما سخن حق می گفت و از سرزنش هیچ منتقدی هم نمی هراسید و به من بسیار احترام می گذاشت. او را در دفترش دیدم در حالیکه تقریبا هیچ کاری انجام نمی داد ولی در همان زمان نیروهای مسلح در کویت مشغول عملیات بودند . من که می خواستم حقیقت را بدانم از او پرسیدم :
  • قربان آیا در عملیات نداء اصل غافلگیری همانگونه که ادعا شده با موفقیت انجام شد ؟
  • او گفت : برادر اصلا این اصل بکار گرفته نشد !! و سپس حرفش را برگرداند و گفت : آیا می دانستی که من و وزیر دفاع سپهبد عبدالجبار شنشل اصلا از این موضوع اطلاع نداشتیم و موقعی که برای یک دیدار عادی در دوم آگوست به دفتر وزارت رفته بودم به ناگاه خبر ورود نیروهای گارد ریاست جمهوری و گارد مخصوص و اشغال کویت را به ما اطلاع دادند ؟
  • به او گفتم : یعنی ارتشی که شما فرمانده آن هستید را اصلا بازی ندادند ؟
  • گفت بله اصلا بازی مان ندادند .. حتی فکرش را هم می کردی ؟
  • گفتم هرگز ، حداقل به شما باید اطلاع می دادند .
  • او گفت : و آیا می دانستی که سپهبد حسین رشید معاون عملیات ( زیردست من ) از تمام جزئیات عملیات آگاه بود اما او هم چیزی به من نگفت ؟
من حقیقتا از این امر شگفت زده شدم . تا آنجا که ما می دانستیم یکی از اصول اصلی جنگ داشتن یک هدف و یکپارچگی و همکاری و هماهنگی بین واحدها برای رسیدن به آن هدف واحد می باشد و این را هم می دانستیم که اگر چیزی بالاتر از ارتش وجود داشت در آنصورت راه های همکاری بین آنها باید به گونه ای تنظیم شود که هرگونه خطای احتمالی نیز پیش بینی شده باشد.

درود می فرستم به روح سپهبد عدنان خیرالله وزیر دفاع که اگر او در آن زمان زنده بود هرگز این اتفاقات نمی افتاد چرا که او برای تصمیمات مهم و سرنوشت ساز صدام حسین مانند سوپاپ اطمینان بود . نزار الخزرجی گفت که با شهادت عدنان خیرالله صفحه جدیدی از تاریخ عراق معاصر گشوده شد . صدام حسین در تصمیم خود به حمله به کویت با افراد بزرگی که در طول جنگ قادسیه و نبرد با ایران شایستگی خود را به خوبی نشان داده بوند مشورت نکرد و نیز واقعیات و درس های زیادی را که پس از این جنگ طولانی و همچنین درس هایی را که ارتش عراق در طول زمان و از جنگ های مختلف کسب کرده بود و سراسر آنها عبرت و تجربه بود همه و همه را نادیده گرفت و نتیجه اش آن شد که در دوم اگوست سال 1990 همه چیز را بر هم زد و تاسیسات شبکه های نظامی را که اجداد ما در گذشته ایجاد کرده و فرزندانشان نیز در طول این مدت نگهداری کرده بودند همه را بر باد داد .

صدام حسین و در مقابل او علی حسن المجید معروف به علی شیمیائی در داخل کویت پس از اشغال . دقیقا پشت صدام حسین کسی که بخشی از چهره اش پیداست حمید محمود منشی مخصوص صدام است . حسین کامل (داماد صدام حسین ) هم دقیقا در پشت علی حسن المجید ایستاده است . 

عراق طعم چیزی را چشید که آمریکا و سایر کشورها برایش وضع کردند و همانگونه که کاملا مشخص بود این نتیجه بی تدبیری فرماندهی سیاسی عراق بود. پس از آن فتیله جنگ ضد عراق را بالا نگهداشتند که ضرر آن را مردم عراق دیدند و مردم را مجبور کردند تا 13 سال تحریم همه جانبه را تحمل کنند تا آنجا که بدلیل افزایش روزانه قیمت ها یک عراقی قوت روزانه اش را نمی یافت و دریافت حقوق و کسب درآمد تقریبا محال شده بود تا اینکه عراق در سال 1995 با قطعنامه 986 سازمان ملل با موضوع نفت در برابر غذا موافقت نمود که این قطعنامه در آوریل 1996 باجراء درآمد و هر ششماه معادل یک میلیارد و ششصد میلیون دلار نفت عراق با نظارت شورای امنیت به فروش می رسید و درآمد آن برای اهداف انسانی به عراق تخصیص می یافت و من معتقد بودم این مبلغ برای تامین مایحتاج ضروری کشور کافی است  . اگر این مقایسه را انجام دادیم برای آن است که بدانیم پس از آنکه آمریکا و ایران عراق را اشغال کردند بودجه و درآمد نفتی عراق به 150 میلیارد دلار افزایش یافت نه تنها هیچ نتیجه ای نداشته و در خدمت مردم عراق قرار نگرفت بلکه اموال مردم به تاراج رفت و فساد مالی و اداری موجود در کلیه مفاصل دولت عراق را افشاء نمود .

این نظر بی طرفانه ای بود از آنچه که در این روز شوم رخ داد و هنوز هم بهای آن را با خون مردم و فرزندانمان می پردازیم . خدا رحمت کند شهدای روز 2 اب ( آگوست ) 2017 و تمام شهدای عراق را . با تقدیر و تشکر از همه

1. خوشبختانه در این تایپیک قبلا به صورت مفصل در مورد درگیری های نیروی هوائی و هوانیروز عراق در جریان اشغال کویت و نیز تلفات انسانی و خسارات مادی وارده به آنها بحث شده است که می توانید در پست های بالا آنها را مطالعه بفرمائید .  
تصویری نادر از یکی از جلسات فرماندهی کل ارتش عراق که در آن صدام حسین فرمانده کل نیروی های مسلح و سرتیپ خلبان مزاحم صعب الحسن فرمانده پدافند و نیروی هوائی ارتش عراق ( ردیف بالا نفر دوم از راست ) و تعدادی از فرماندهان نیروی هوائی در جریان نبرد ام المعارک در سال 1991 دیده می شوند ... ( توضیح ... در ردیف بالا نفر اول از راست حمید محمود منشی مخصوص و امین سر صدام حسین دیده می شود .)

جلسه ای با حضور صدام حسین و در سمت چپ او 
سپهبد نزار الخزرجی رئیس ستاد ارتش عراق دیده می شود. 
یک دستگاه تانک بر FAUN ساخت آلمان غربی که در هنگام عقب نشینی و خروج از مرز کویت هدف حمله هوائی نیروهای ائتلاف قرار گرفته است . این تانک بر با خود یک لانچر موشکی زمین به هوای SAM-6 را حمل می کند. 
سپهبد ایاد فتیح الراوی فرمانده وقت گارد ریاست جمهوری عراق در زمان حمله و اشغال کویت . او بتازگی در زندان درگذشت . 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”