پسابرجام و بورس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3471
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پسابرجام و بورس

پست توسط Solver » دو شنبه 13 اردیبهشت 1395, 11:08 am

  از مسائل سیاسی که قرار شده در این انجمن بهش پرداخته نشود در خصوص پسابرجام و اثراتش در مورد بورس در اینجا به بررسی موضوع بپردازیم.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد اکثر روندها در بازار بورس با وجود تمام ابزارهای کنترلی باز هم متاثر از هیجانات عمومی سهامداران بوده و بی تردید خوشبین یا بدبین بودن آنها به اوضاع اقتصادی کشور درست یا غلط اثرات خودش را در بازار بورس خواهد گذاشت. این واقعیت که عموم مردم به پسابرجام خوشبین بوده اند انکار ناپذیر است. بنابراین انتظار میرفت که شاهد افزایش فشار در سمت خرید سهام و سرمایه گذاری های گسترده ای در بازار بورس کشور باشیم و حتی شاید در برخی از نمادهایی که انتظار رفع تحریم آنها بالا بود شاهد صف خرید های طولانی هم باشیم.

هر چند صف خرید شکل نگرفت اما تغییر روند بازار که البته بخشی از آن هم به دلیل شرایط انتخاباتی کشور بود اتفاقی است که در سایه پسابرجام محقق شده است و شاخص پس از مدت ها در یک روند صعودی پایدار هر چند با شیب بسیار پایین قرار گرفته است. با این وجود هنوز سود متوسط سرمایه گذاری در بورس به مراتب کمتر از بازار مسکنی است که همه جا از راکد بودنش حرف است. این که چرا با وجود پر سودتر بودن بازار مسکن به نسبت بسیاری از دیگر بازارها در رسانه ها شاهد این هستیم که گفته می شود این بازار بی رونق است خود جای سوال دارد. ضمن این که تنها شرکت های ساختمانی بوده اند که در کنار صنایع نفتی در 3 سال اخیر با وجود افت شدید بازار بورس ارزش سرمایه گذاران خود را حفظ نموده و معمولا مثبت بوده اند.

عقد قرارداد های نفتی و همینطور ورود شرکت های خارجی به این حوزه اما بر خلاف انتظار اصلا اثرات خوبی در شاخص و نماد های صنایع نفتی و پتروشیمی کشور نداشته است. هر چند مسائلی از قبلی مشکلات پیش آمده در تامین خوراک برای مقطعی و همینطور بحث های فراوان بر سر 2 نرخی شدن خوراک پتروشیمی ها موجب بی اعتمادی سهامداران در این بخش ها شد، اما باز انتظار می رفت که شاهد استقبال بیشتری از این سهام ها باشیم.

از طرف دیگر بسیاری از افراد که با دیدگاه های سیاسی متفاوتی از دولت حاضر و با نارضایتی از تاکتیک های اقتصادی مورد نظر برای اداره کشور با خروج از بازار بورس به نوعی میدان را خالی کرده بودند، اکنون با نزدیک شدن به پایان عمر این دولت (منظور دوره 4 ساله است) رفته رفته قصد بازگشت به بازار را کرده اند و به نوعی در فکر ان هستند که در این سال آخر با جمع آوری سبد سهامی با قیمت پایین در صورت چرخش اوضاع سیاسی در دولت و رونق مجدد بازار بورس از جهش بازار جا نمانده و سودی از این جریانات ببرند. که این دیدگاه کاملا درستی است، هر چند به شرط ان که واقعا در انتخابات بعدی ریاست جمهوری فرد برآمده از نظر تاکیتک های اقتصادی دنباله رو دولت فعلی (بلکه هم خود دولت فعلی) نباشد. با این وجود باز هم ریسک این اقدام چندان بالا نیست چون در صورت دنبال روی دولت بعدی از سیاست های اقتصادی این دولت هم وضع بازار بورس از این بدتر نخواهد شد و با یک ضرر کوچک میتوانند مجدد از بازار خارج شوند. اما در صورتی که سیاست های اقتصادی دولت بعدی بر اساس تولید و شرکت های داخلی باشد مطمئناً دیگر به این سادگی کسی فرصت خرید سهام را نخواهد یافت.

بنابراین در وضعیت حاضر، عده ای با نگاه خوشبینانه به پسابرجام و عده ای دیگر با قائل شدن شانس تغییر سیاست های اقتصادی کشور در دولت آینده در حال تزریق سرمایه های بیشتری به بازار بورس کشور هستند و شتاب این جریان خصوصا از اواخر اردیبهشت ماه (چند روز دیگر) بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. (نظر به اتفاقات و تحولات بازار بورس و ورود حق تقدم های وسوسه کننده بازار).

پیشنهاد من به افراد با تجربه تر این است که فرصت خوبی برای ورود مجدد به بازار بورس می باشد و به صورت پلکانی به گردآوری سبد سهام خود بپردازند. البته فرصت کافی وجود دارد و شاید اوج خرید را باید برای خرداد ماه ذخیره کرد. سعی شود سهام های بلند مدت 6 ماهه و یا حتی 1 ساله را مد نظر داشت که به این ترتیب خرید در قیمت های امروز بی تردید ارزشمند می باشد.

با توجه به این موضوع فکر می کنم مجدد انجمن بورس سنترال هم فعال شده و سیگنال های روزانه و تحلیل نماد های مختلف را داشته باشیم. البته من که به قدر وقتی که دارم اما فکر کنم دوستان دیگر هم کمک کنند و انجمن مجدد فعال شود. 
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3471
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

Re: پسابرجام و بورس

پست توسط Solver » سه شنبه 21 اردیبهشت 1395, 12:38 am

  رفتیم سراغ پسابرجام، حالا در مجلس خود برجام زیر سوال رفته و نشسته اند بحث که لغوش کنند یا خیر، ما کار به این مسائل نداریم و فعلا عنوان تاپیک را عوض نمی کنیم. برویم سر وقت بازار.

گروه بانکی موج صعودی خوبی را شروع کرده در این هفته و برخی سهام ها امروز به صف خرید هم رسیدند. همینطور گروه معدنی هم به نظر میاد امروز و فردا در اکثر سهام ها به صف خرید برسند.

با این وجود نمادهایی مانند دی همچنان در محدوده حمایتی 1500 قرار دارند و شدیدا فشار فروشنده به خریدار غلبه کرده است و مانع رشد این سهام شده است. این موضوع در مورد سهام بانک ملت نیز صدق می کند. البته با یک بررسی فاندامنتال مشخص می شود که ریشه این فشار عرضه سهام جایزه به سهامدارن این دو سهم بوده است که بسیاری از سهامداران خصوصا با توجه به جذابیت گروه خودرویی فورا نسبت به فروش و خروج از سهم اقدام کرده اند و مانع شکل گیری واگرایی مثبت در این نمادها شده اند. البته برخی از تحلیل ها گواه بر آن است که هنوز شانس واگرایی مثبت وجود دارد و فقط روند صعودی به تاخیر افتاده ست و پس از کف سازی در منطقه حمایتی شاهد شکل گیری روند صعودی برای این سهام ها نیز در میان مدت باشیم.

نکته قابل توجه دیگر در خصوص گروه بانکی اخبار حاکی از کاهش نرخ سود بانکی است، با این وجود پتاسنیل بالای این سهم ها برای میان مدت این خبر را به حاشیه رانده است اما به هر حال این مسئله انکار ناپذیر است و نباید برای سرمایه گذاری بلند مدت روی این سهم ها حساب باز کرد.

در نقطه مقابل معدنی ها قرار دارند که شاید بهترین گزینه برای سرمایه گذاری بلند مدت به شمار بروند (هر چند که الان کوتاه مدت هم مطلوب هستند) چرا که با توجه به P/E و همچنین سود انباشته نماد های این گروه تقریبا بهای تمام شده بیشتر سهم ها نزدیک به 100 تومان در خواهد آمد که در برخی موارد تا ثلث nav سهام می باشد و این یعنی یک خرید با سود تضمین شده. هر چند در بورس کلمه تضمین شده باز هم خالی از بار ریسک نیست اما در قیاس با دیگر گزینه ها کمترین ریسک را مشمول می شود.

نفتی ها حرکت هایی را شروع کرده اند اما تا شفاف نشدن وضعیت واقعی مجلس جدید چندان حرکت های پایداری را در مورد اونها نمیتوان انتظار داشت. از نظر تکنیکال سهم هایی مثل ونفت روند صعودی خودشان را آغاز کرده اند اما از حمایت کافی برخوردار نشده اند و بیشتر با فشار حقوقی روزهای مثبتی را پشت سر می گذارند.

در مورد گروه خودرویی که بحث های فراوان مطرح است پس از یک دوره پر سود و خروج عمده سهامداران، شاید از نظر تکنیکال انتظار روند صعودی مجدد منطقی نباشد اما از نظر فاندامنتال با توجه به نزدیک بودن عملی شدن قراردادهای پسابرجامی با کمپانی های اروپایی انتظار میرود به محض شروع عملی این همکاری ها شاهد استقبال مجدد از این سهم ها باشیم. البته باید دید واقعا در عمل چطور پیش برود این توافقات. 

 تصویر 
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Administrator
Administrator
نمایه کاربر
پست: 15840
تاریخ عضویت: جمعه 7 بهمن 1384, 7:51 pm
سپاس‌های ارسالی: 72438 بار
سپاس‌های دریافتی: 31513 بار
تماس:

Re: پسابرجام و بورس

پست توسط Mahdi1944 » شنبه 9 تیر 1397, 11:28 am

کم کم باید بگیم پسا پسا برجام و ...
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | مجله الکترونيکي سنترال کلابز

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

ارسال پست

بازگشت به “بورس”