آموزش شطرنج

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با آموزش و يادگيري به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1616 بار
سپاس‌های دریافتی: 802 بار

آموزش شطرنج

پست توسط ho3ein2000 » جمعه 25 فروردین 1396, 12:57 pm

با سلام
بجهت یادگیری و بازی شطرنج میتوانید از سایت زیر استفاده کنید
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

Re: آموزش شطرنج

پست توسط ho3ein2000 » جمعه 22 تیر 1397, 8:52 am

سلام
دوستان عزیزی که قوانین و مقرارات پایه شطرنج رو یاد گرفتند و تمایل به پیشرفت دارند
در ادامه همراه با این تاپیک باشندو عزیزانی که هنوز سعادت یادگیری نداشتند لطف کنند
از سایر منابع که کم نیستند اقدام به یادگیری کنند و اینجا آموخته هاشون رو محک بزنند
در ادامه وباسایت بسیار مفید [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] رو خدمت شما معرفی میکنم
شطرنج متشکل از تاکتیک و استراتژی هست،بزبان ساده تاکتیک شامل راه های تند و تیز
برای رسیدن به برد هست  و استراتژی روش رسیدن به مرحله اجرای تاکتیک هست
کافیه تو این سایت اکانت ایجاد منید و بصورت روزانه از سربرگ tactic اقدام به حل مسایل
ارایه شده از سوی سایت کنید،دقت کنید که این تمرین میتونه قدرت شطرنجیتونو دگرگون کنه
در اوایل سعی کنید از قسمت seting گزینه استاندارد رو انتخاب کنید تا از نظر زمانی
محدودیت نداشته باشید
در ادامه همراه باشید 

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » شنبه 30 تیر 1397, 10:24 pm

با سلام
شاید دوستان بپرسند که از کجا بدونیم سطح بازیمون کجاست و باید به کجا برسیم
تو شطرنج سیستم امتیاز دهی دقیق و نسبتا پیچیده ای برای عملکرد هر بازیکن وجود داره
که به اختصار ریتینگ میگن و نشون دهنده قدرت شطرنجی یک بازیکن هست و همون طور که
قبلا گفتم میتونید با ثبت نام تو سایت جهانی و انجام حداقل 20 بازی با زمان 10 دقیقه حد و حدود
شطرنج تون رو بدست بیارید، با این روش دیگه نیاز نیست آموزش های خسته  کننده و پیش پا افتاده رو دنبال کنید و یک راست میرید سراغ آموزش های متناسب با سطح خودتون
من نمیدونم چند نفر این تاپیک رو دنبال میکنند ولی امیدوارم بدردشون بخوره
بریم سراغ یک مثال ملموس:تو باشگاه بدنسازی کسی که 100 کیلو باشه و اندام ورزیده داشته باشه اگه مربی واسه یک سال بهش دمبل 2.5 کییلویی تمرین بده طرف کلافه میشه تازشم هیچ سودی براش نداره ولی برای یکی که 40 کیلو لاغر مردنی هست بهترین انتخاب هست
پس دیدید که دونستن قدرت بازیتون میتونه امکانات زیادی براتون بیاره
قبل از هر چیز سخنی از بزرگان شطرنج :شطرنج یک جدال تفکری هست و کسانی که تمایلی برای تحلیل و تدبر و صرف هزاران ساعت زمان برای آمادگی قبل از بازی ،خود بازی،و تحلیل های بعد از بازی رو ندارند بهتره برن دنبال منچ و مارپله :grin:

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » شنبه 30 تیر 1397, 10:27 pm

قبلا در مورد اهمیت تمرین تاکتیک گفتم
این سطور ترجمه مطالب استاد بزرگ تیخمان هستند در مورد....

من به عنوان یک شطرنج باز آکادمیک و آموزش دیده ، همیشه مجذوب تئوریهای شروع بازی میشدم . اگر می توانستم فقط شاخه مناسبی مقابل روی لوپز تعویضی را یاد بگیرم یا اینکه فقط چند حرکت بیشتر از تئوری گرونفلد را بخاطر می سپردم، به ریتینگ 2000 یو اس سی اف  (ریتینگ فدراسیون شطرنج آمریکا) دست میافتم. دیدگاه من در این باره منحصر به فرد نبود و هرگز به سردرگمی ام دربارۀ وقتگذرانی زیاد مبتدیان شطرنج بر روی کتاب های شروع بازی پایان نخواهد داد. از نظر مربیان شطرنج که شاهد بازی های زیادی از مبتدیان هستند، این کار پول هدر دادن است. برخی مربیان بر این عقیده اند که هیچ لزومی ندارد که بازیکن غیرمتخصص(زیر سطح استادی) در مورد حرکات شروع بازی به مطالعه بپردازد. دیدگاه من از این هم افراطی تر است. خریدن و گاه گاهی خواندن کتاب های شروع بازی می تواند جالب و سرگرم کننده باشد؛ اما تا هنگامیکه به ریتینگ 2200 فیده نزدیک نشده اید، بهتر است وقت خود را صرف مطالعۀ تاکتیک ها کنید.

در حالی که کتاب های شروع بازی فقط برای چند حرکت اول یا حرکت هایی که به خاطر میسپارید کارساز هستند، در مقابل آموزشهای تاکتیک می تواند در هر مرحله از بازی مورد استفاده شما باشد . تاکتیک ها فقط برای گرفتن سوارها یا مات کردن شاه دشمن نمیباشند؛ بیشتر برتریهای پوزیسیونی بلند مدت بواسطۀ تاکتیک ها حاصل میشود. من بازی هایی را تجربه کرده ام که در همان آغاز بازی از نظر پوزیسیونی از حریفم عقب افتاده بودم. اما چون منتظر یک فرصت تاکتیکی موندم، توانستم مساوی کنم و یا حتی بازی را ببرم.

مسئلۀ جالب و ظریفی که در مورد آموزش تاکتیک ها وجود دارد این است که برای این آموزش نیازی به کتاب های شروع بازی یا مربیان گران قیمت شطرنج نیست. برای فراگیری تاکتیک های شطرنج حتی نیازی به صرف وقت نیست (وقتگیر نیست). اشتباه نکنید! ارتقای قابلیت تاکتیکی کار بسیار خسته کننده ای است. با اینحال، حتی یادگیری 30 دقیقه ایی تاکتیک ها در روز، مهارت های شما را در بازی شطرنج ارتقا میدهد. پس دفعۀ بعد که در مطب دکتر منتظر هستید یا در مترو نشسته اید، وقت خود را با حل جدول یا سودوکو هدر ندهید. بهتراست برخی مسائل شطرنج را حل کنید.

در آموزش تاکتیک ها به بسیاری از مسائل شطرنج و حل آنها پرداخته میشود . من دراینجا به توضیح منابع متعدد این مسائل خواهم پرداخت. اما نکتۀ مهمی که وجود دارد این است که آموزش تاکتیک ها بر پایه فعالیت و حل کردن مسائل شطرنج صورت می گیرد. کمیت در اینجا عامل کلیدی است. اگر شما نمی توانید در مدت یک یا دو دقیقه یک مسئله را حل کنید، به جواب و حرکت درست نگاه کنید. اما حتما چند روز دیگر دوباره نگاهی به مسئله بیندازید؛ تکرار در این مورد چاره ساز است. امتیاز حل کردن این مسائل شکل گیری و شناسایی الگو است. بعید است که تمام موقعیت هایی را که مطالعه میکنید در یک بازی مسابقه ای ببینید. اما وقتی که صد یا دویست تا مسئله مثل مات عرض آخر یا قربانی های تخلیه مسیر را حل کردید، این احتمالات را به سرعت در بازی های خود شناسایی خواهید کرد.

منابع متعددی برای معماهای شطرنجی وجود دارد که شامل منابع آنلاین(اینترنتی) یا منابع چاپی( مثل کتاب) میشود. من به شخصه استفاده از کتابهای تاکتیک را ترجیح می دهم  . خواندن این کتاب ها واقعا برای من لذت بخش است. چونکه میتوانم همه جا آنها را با خودم داشته باشم. مثلا اگر قبل از شروع کلاس مقداری وقت اضافی داشته باشم، یک مجموعه معما را باز می کنم و روی آنها کار می کنم. اگر در نظر دارید که کتاب تاکتیک خریداری کنید،به دنبال موردی باشید که ترتیب معماها به صورت موضوعی یا بر اساس افزایش دشواری معما باشد.سختی و دشواری مسئله نیز لازم است.تجربه به من نشان میدهد که اگر مسئله ها خیلی آسان یاخیلی دشوار باشند، به خودی خود دلسردی ایجاد میشود.

اینترنت نیز یکی از منابع مهم آموزش تاکتیک ها به حساب می آید. من قبلا از تمرینات تاکتیک برنامه سایت *کلوب شطرنج اینترنتی* زیاد استفاده می کردم و از این تعامل لذت میبردم. این برنامه دارای مجموعه ایی از مسائل است که دشواری این مسائل به مرور بیشتر میشود و همیشه به عنوان طرف مخالف بازی می کند. می توان به جای تجسم به آسانی حرکت کرد و آنها را در عمل اجرا نمود. با اینحال، باشگاه شطرنج اینترنتی تنها منبع آموزش تاکتیک ها نیست. با وجود اینکه هیچوقت وارد   (سرور تاکتیک های شطرنج) نشدم اما چیزهای زیادی دربارۀ آن شنیده ام. شما همچنین می توانید با مراجعه به تاکتیک تراینر همین سایت وبا حل مسائل شطرنج  ، مهارت تاکتیکی خود را ارتقا دهید  

زمانی که منبع مسائل شطرنج را در اختیار دارید، سوال این است که چه تعداد از این مسائل را حل کنید و چه مدت زمانی را صرف کنید.من متوجه شدم که وقتی زمان خیلی کمی برای بازی فعالانۀ شطرنج دارم، همان15دقیقه در روز( هر روز) باعث شد که در سطح مناسب و معقولی بمانم. بدون شک این مدت زمان، ایده آل نیست. به نظر من این مدت زمان برای یک بازیکن فعال مسابقات حداقل باید 30 دقیقه در روز باشد. بااینحال، اگر جدا به دنبال پیشرفت هستید ، روزی 1 ساعت یا حل 100 مسئله در روز ، هر کدام که کوتاه تر باشد را پیشنهاد می کنم. این روال را جزئی از برنامه خود بدانید؛ یادگیری تاکتیک ها برای شما باید به یک عادت تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که هدف شما رسیدن به درک صحیح از مسائل میباشد. بیش از حد بسیاری از بازیکنان بر مات کردن معماها یا ترکیبات وسط بازی تمرکز دارند.کتابی در مورد تاکتیک های آخر بازی خریداری کنید.

مطالعۀ تاکتیک های شطرنج نه تنها یکی از بهترین روش های ارتقاء مهارت شطرنج به حساب میآید. بلکه آسانترین روش یادگیری نیز هست. ثبات و سخت کوشی کلید موفقیت شما در این مسیر است .شاید دلیل اینکه مولفان پشت سر هم کتاب هایی در مورد شروع بازی بیرون می دهند، همین است…. چیز زیادی 

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » یک شنبه 31 تیر 1397, 11:33 pm

سلام
یکی از لذت بخش ترین کار های دنیا انجام بازی شطرنج با زمان یک دقیقه هست که میتونید از سایت یاد شده استفاده کنید و کلی دلخوشی داره منتها باید نتتون لگ نداشته باشه و ping
کمتر از 100 میلی ثانیه باشه تا بتونید بازی خوب و بدون قطعی داشته باشید
رکورد بازی یک دقیقه یا بولت یا به فارسی گلوله متعلق به دو استاد بزرگ از مجارستان و آمریکا
در سال 2016 هزار دست پشت سر هم و بی وقفه در عرض 37 ساعت در سایت چس دات کام
ثبت شده :smile:

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » شنبه 13 مرداد 1397, 12:00 am

محاسبه در شطرنج

♦️ ابتدا پوزیسیون را ارزیابی کرده و باید ببینیم آخرین حرکت حریف چه تهدید یا تهدیداتی ایجاد کرده و ضمنا ببینیم آخرین حرکت حریف اشتباه فاحش بوده یا خیر؟ به تناسب هر یک از آنها واکنش مناسب را اختیار می کنییم.

با توجه به وضعیتی که پیش رویمان قرار دارد ( تاکتیکی-استراتژیکی- دفاعی) حرکات کاندیدا را انتخاب می کنیم

در اینخصوص کتاب بسیار فاخر و ارزشمند

Best play A method for discovering the strong move 

اثر الکساندر شاشین برای مطالعه و همچنین ترجمه پیشنهاد میگردد.

اما وضعیت (تاکتیکی و ترکیبی)، وضعیتی است که در آن برخورد نیروها  و تهدیدات فوری وجود دارد اینگونه وضعیتها نیاز مند محاسبه هستند و در اینگونه وضعیتها باید مراقب دامها و حرکات بینا بینی حریف هم باشیم. بعضی آخر بازیها از جمله آخربازیهای پیاده و رخ و..، نیز نیازمند محاسبه هستند.

در وضعیتهای ( مانوری - استراتژیکی ) تصادم فوری نیروها وجود ندارد و ملاحظات عمومی و طرحهای کلی غالب هستند
.
در وضعیتهای ( دفاعی ) طرف مدافع باید از یک حس و دور اندیشی خاصی برخوردار باشد که وضعیت دفاعی را در زمان مناسب تشخیص داده، خانه هایی که برای تهاجم سواران حریف در آینده ممکنه استفاده قرار بگیره را کنترل کند، فعالترین و تهاجمی ترین سواران حریف علی الخصوص وزیر را باید تعویض کند، ساختار پیاده ای و نوع مرکز را تغییر دهد، برای ابتکار عمل بجنگد و حتی اگر لازم بود قربانی دهد

♦️ در این سه وضعیت چگونه حرکاتی را کاندیدا کنیم؟

اساتید توصیه می کنند در وضعیتهای ( تاکتیکی - ترکیبی )  ابتدا  همه حرکاتی که با ( کیش، زدن، تهدید به کیش، تهدید به زدن ) شروع میشوند را کاندیدا کنید.

در وضعیتهای استراتژیکی با توجه به اصول زیر حرکات کاندیدا را برمی گزینیم.

۱- یک مهره خاص یا تعدادی از مهره ها باید به کجا انتقال یابند ( بهبود وضعیت سوارها و مانور و باز آرایی سوارها ) ۲- بازی پیاده ای ( پیشروی پیاده ای، قربانی پوزیسیونی پیاده و...) ۳- چگونه باید فعالیت خاصی از حریف را متوقف کرد (پیش گیری کنندگی از طرح حریف ) ۴- کدام مهره را تعویض کرد و کدام را روی صفحه نگه داشت( تعویض ) ۵- اصل دو نقطه ضعف.

و در وضعیتهای دفاعی با توجه به معیارهای زیر حرکات را کاندیدا میکنیم

۱- کنترل خانه های مناسب برای تهاجم حریف، برای مشکل کردن حمله حریف ۲-  تعویض فعالترین و تهاجمی ترین سوار حریف علی الخصوص وزیر ۳- تغییر ساختار پیاده ای و نوع مرکز ۴- برای ابتکار عمل بجنگید و حتی اگر لازم بود قربانی دهید.

♦️حرکات کاندیدا را تا چند حرکت محاسبه کنیم و چه موقعی دست از محاسبه بکشیم؟

هر یک از حرکات کاندیدا را ۳ تا ۵ حرکت و گاهی هم کمی بیشتر، تا رسیدن به یک پوزیسیون آرام محاسبه کنید.

پوزیسیون آرام پوزیسیونی است که ارزیابی آن تنها بر مبنای شاخصهای پوزیسیونی اشتاینیتز و بدون نیاز به محاسبه مقدور است. ( اصطلاحا برتری پوزیسیونی واضح هستش )

مثل ضعف شدید جناح شاه، مثل برتری پوزیسیونی اسب بر فیل، پیاده های دو پشته، خانه های ضعیف و...

اگر محاسبه حرکات کاندیدا به یک وضعیت آرام ختم نشود اصطلاحا به آن وضعیت مبهم گفته میشود و از محاسبه آن صرفنظر کرده و آن حرکت کاندیدا را حذف می کنیم.

♦️ برای پیشرفت در فن محاسبه شطرنج چه کارهایی میتوان انجام داد؟

برای پیشرفت در فن محاسبه ابتدا باید از مسائل ساده تر مثلا مات در سه و چهار حرکت و تاکتیکهای کوتاه شروع کرد و بتدریج توانایی خود را افزایش می دهیم. در سطوح بالاتر میتوان مثلا از کتابهای اینفور ماتور که اساتید بازیهای خود و سایرین را تفسیر کردند استفاده کرد، برای مثال میتوانیم تفاسیر اساتید را با یک ورق کاغذ بپوشانیم و خودمان عمل محاسبه را انجام دهیم، هر چند در آغاز ممکن است اختلافات زیادی با تفاسیر اساتید داشته باشیم اما بتدریج این اختلافات کم و کمتر گشته و چه بسا بتوانیم اشکالات زیادی را هم در این تفاسیر یافته و دقیقتر عمل کنیم.

در پایان باید عرض کنم، اغلب کتبی که راجع به محاسبه در شطرنج نوشته شدند ( مثلا کتاب هنر انتخاب حرکت در شطرنج اثر سولتیس و کتابهایی از این قبیل) عمدتا فقط به معرفی پارامترها و معیارهایی برای کاندیدا کردن حرکات در وضعیتهای مختلف پوزیسونی پرداختند و باقی مسائل فن محاسبه در شطرنج، همچنان به قوت خود باقیست، واقعا برای محاسبه در شطرنج هیچ راه میان بر و فرمول جادویی وجود ندارد و اصطلاحا باید گفت: محاسبه، محاسبه است. پس چشمانمان را باز کنیم و خوب ببینیم.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » شنبه 13 مرداد 1397, 11:45 pm

طرح ریزی در شطرنج

برای طرح ریزی موفق در شطرنج ، ابتدا باید مهارت کافی در ارزیابی پوزیسیون داشته باشید، لازم هست با انواع برتریها و برتری گرفتن آشنا باشید، انواع مرکز را بشناسید، ساختار های پیاده ای حاصل از شروع بازیهای مختلف و طرحهای وسط بازی این ساختارها را بدانید، تکنیک ایجاد ضعف در وضعیت حریف و بهره برداری و حمله به این ضعفها را داشته باشید ، لازم هست توانایی و مهارت اداره وضعیتهای استراتژیک و تاکتیکی و دفاعی را  داشته باشید.

با مطالعه بازیهای کلاسیک به شیوه یاد گیری فعال،( یعنی از پیش حدس زدن حرکات و طرحها در مطالعه این بازیها  ) می توان در طرح ریزی پیشرفت کرد.

در این راستا مطالعه کتابهای زیر برای مطالعه سودمند هستند.

همانند یک استاد بزرگ بازی کنید، الکساندر کوتوف

طرح ریزی مدرن در شطرنج، نوشته گریواس ( ترجمه نشده )

آشنایی با ساختارهای پیاده ای فلورس ریوس، مترجم محمد خیر خواه

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » دو شنبه 5 شهریور 1397, 7:38 pm

◻️استراتژي

استراتژي علم تنظيم نقشه ي است براي حصول هدفهايي در مرحله‌‌‌ ي خاص از بازي. استراتژي بيشتر با هدفهاي كلي سر و كار دارد تا محاسبات خاصي كه در حصول به اين هدفها مطرح است. تفكر استراتژيك بيشتر در مواقعي لازم است كه وضعيت آرام بوده و هيچگونه مسئله فوري تاكتيكي وجود نداشته باشد. انتخاب استراتژي ادامه بازي از ويژگيهاي وضعيت ريشه ميگيرد

انواع موقعيت هاي مختلفي وجود دارند كه به تفكر استراتژيك نيازمندند

در حركات گشايشي، هميشه هدفهايي اساسي وجود دارد. اين هدف ممكن است كنترل مركز،قرار دادن سوارها در وضعيتهاي فعال حمله ي يا در پستهاي مهم دفاعي، گشودن يك ستون، يا اعمال فشار در يك قسمت از صحنه، باشد. در اين مرحله اهميت دارد كه هدفهاي استراتژيك مان را به وضوح در نظر داشته باشيم، چون از يك طرف،اين هدفها ميتوانند در هنگامي كه حريف از تئوري خارج ميشود راهنماي ما باشد، و از طرف ديگر،نقشه استراتژيكي براي آغاز وسط بازي در اختيار ما خواهد گذاشت

در هر وضعيت آرامي كه مسايل تاكتيكي درآن موجود نباشد،بري هر بازيكن مقتضي است كه بجاي بي هدف بازي كردن، بدنبال نقشه استراتژيك فعالي باشد. حركاتي كه به منظور خاص بازي ميشوند موثرتر از حركاتي هستند كه بي هدف بازي شده اند. اعمال فشار بر نقاط خاصي از وضعيت حريف، ممانعت حريف از قلعه رفتن، و حمايت كامل از مركز خود،نمونه ي از تفكر استراتژيك هستند. بعد از يك رشته از اين حركات با هدف، وضعيت حريف گاهي اوقات بعلت قوايي كه ما جمع كرده‌‌‌ ايم ممكن است سقوط كند

در بعضی وضعيتهای آرام، بازيكن بايد حركاتی بيابد كه مسايل تاكتيكی برای حريف ايجاده كرده و او را مجبور كند بضرر خود بازی نمايد، و بعدها او را وادار كند كه ضعفهايی را بپذيرد

وقتی ضعفی نقداً در وضعيت حريف موجود باشد، نقشه استراتژيكی اغلب در حول و حوش بهربرداری از اين ضعف دور ميزند

گاهی اوقات وضعيت برای تنظيم نقشه حمله ای بسيار وسيع تری اقتضا ميكند. استاد هميشه از لزوم بازی كردن با نقشه آگاه است، و می داند چه نقشه هايی برای او مناسب هستند ولی آماتور اغلب بدون نقشه بازی می كند.وخيلی از بازيهای آماتورها شامل حركاتی نسبتاً نامربوط است كه از نظر تاكتيكی ممكن است بد نباشد ولی فاقد هدف و هماهنگی هستند

ارسال پست

بازگشت به “انجمن آموزش”