محافظین ابوموسی پروژه به روز رسانی سوخو 25 ترجمه رضا غلام نژاد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نیروی هوایی و سازندگی به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1847
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5709 بار

محافظین ابوموسی پروژه به روز رسانی سوخو 25 ترجمه رضا غلام نژاد

پست توسط iron_man63 » شنبه 5 آبان 1397, 3:33 pm

محافظین ابوموسی
ناوگان کوچک ده فروندی SU-25 ایران که ستون فقرات نیروهای تهاجم هوایی آن می باشد، نقش مهمی را در جنگ بر ضد تروریست ها در شمال شرق و شورشیان PKK در شمال غرب ایفا نموده است.
نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGCASF)، یکی از یگانهای جمهوری اسلامی ایران است که اطلاعات کمی درباره آن در دست می باشد. با استعداد تنها 49 هواپیمای بال ثابت و 56 بالگرد که از مناطق هوایی تهران، کرج، شیراز و ایستگاه هوایی در نزدیکی ارومیه استفاده می کنند، توانمندی های چندان قابل ملاحظه ای نمی باشد. البته نیرویی رزم آزموده است که در خلال نبرد بر ضد شورشیان گروههای داخلی و خارجی توانمند شده است.
طرح تاسیس اسکادران جنگنده ها، برای نخستین بار در زمان فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال 1985 طرح ریزی شد و ده نفر از خلبانان این نیرو برای طی دوره آموزشی به مدرسه خلبانان جنگنده کره شمالی اعزام گردیدند تا خلبان هواپیماهای F-6 "شیانگ" شوند. شش فروند F-6 دست دوم از کره شمالی خریداری شد، که دو فروند از آنها به ایران منتقل و در پایگاه هوایی بدر اصفهان مونتاژ گردیدند. مابقی هواپیماها بعدا لغو شدند و دو فروند F-6 تحویل گرفته شده، پس از دستیابی نیروی هوایی سپاه به جنگنده های قدرتمندتر به کره شمالی مجددا فروخته شدند.
 
تصویردر سال 1989، تنها چند ماه پیش از اتحاد آلمان، نیروی هوایی سپاه 12 فروند هواپیمای مازاد MIG-21PFM و چهار فروند MIG-21U-600 دو سرنشین را از نیروی هوایی آلمان شرقی دریافت نمود. دو فروند مدل U تحویل داده شد، اما مابقی آنها در کارخانه تعمیراتی "درسدن" نگهداری شدند و هیچ وقت تحویل داده نشدند.
در سال 1989 تلاش سوم جهت خریداری جنگنده صورت گرفت، این بار توسط وزارت دفاع ایران . دو قرارداد نهایی شدند، نخست با شرکت "چنگدو" ی چین جهت خریداری 14 فروند F-7N و چهار فروند FT-7B دو سرنشین و دیگری شرکت میکویان برای 11 فروند MIG-29A.
پیش از آن F-7 ها و MIG-29 های بیشتری برای نیروی هوایی ایران سفارش داده شده بود که برنامه زمان بندی تحویل آنها سال 1991 تا 1992 در نظر گرفته شده بود. به عنوان بخشی از سفارش MIG-29، دوازده خلبان جنگنده که دوره آموزشی را در کره شمالی طی کرده بودند به اتحاد جماهیر شوروی اعزام شدند که تنها سه نفر از آنها موفق به اتمام دوره آموزشی MIG-29 شدند. تحویل MIG-29 در سال 1991 آغاز شد، پس از برنامه تحویل F-7، اما تنها چهار فروند تحویل داده شد. باقی آنها در سال 1992 پس از تحت فشار قرار گرفتن روسیه توسط آمریکا ضبط شدند.
سومین تلاش نیز ناکام ماند و اسکادران یازدهم تاکتیکی (TFS) مهرآباد هر چهار فروند MIG-29 و سه خلبان را جذب کرد. تحویل F-7 ها و FT-7 ها نیز به نیروی هوافضای سپاه لغو شد و در عوض به نیروی هوایی ارتش تحویل گردیدند.


 
تصویر


هدیه صدام
در ژانویه سال 1991، عملیات طوفان صحرا توسط نیروهای ائتلاف که زیر ساختهای نیروی هوایی عراق (IrAF) را هدف گرفته بودند، آغاز شد. حدود 70 درصد تاسیسات نیروی هوایی عراق در مرحله نخست عملیات منهدم شد که پایگاه هوایی "تموز" را نیز شامل می شد و SU-25 های متعددی را در خود جای داده بود. در آن زمان نیروی هوایی عراق 58 فروند SU-25K و چهار فروند SU-25UBK دو سرنشین در سه اسکادران 114، 115، 116 در اختیار داشت که تقریبا یک سوم آنها در خلال حمله به کویت به پایگاه هوایی شرقی منتقل شده بودند.
پس از تهاجم هوایی نیروهای ائتلاف، از 23 تا 28 ژانویه تحت فرمان مستقیم رهبر عراق صدام حسین، 114 فروند هواپیمای نیروی هوایی و خطوط هوایی عراق به ایران نقل مکان کردند. در 26 ژانویه، 8 فروند SU-25K جهت پرواز به ایران آماده گردیدند. هفت فروند عراق را ترک نموده و در پایگاه هوایی سوم نوژه در مجاورت همدان، به همراه تعدادی SU-22، میراژ F-1 ، SU-24، و MIG-29 فرود آمدند.
در جولای 1993، پس از دریافت مجوز از سوی دولت، فرماندهی نیروی هوایی ارتش به واحدهای فنی اجازه داد تا با تعدادی از هواپیماهای عراقی کار نموده و پس از بازیابی به نیروی هوایی معرفی نمایند. اما تنها 7 فروند SU-25K موجود بود که نگهداری آنها مقرون به صرفه نبود.
در سال 1995، نخستین تلاش جهت تحویل 7 فروند SU-25 به سپاه پاسداران صورت گرفت. پس از آن به مدت 5 سال هیچ SU-25 پرواز ننمود و گروهی از متخصصین فنی گرجستان به پایگاه هوایی نوژه اعزام شدند تا آنها را برای نیروی هوافضای سپاه بازیابی نمایند. خلبانان متعددی نیز برای آموزش به روسیه سفید اعزام گردیدند.
پس از بازیابی به سرعت دو فروند SU-25 به پایگاه 14 امام رضا (بعدها به نام حبیبی) مشهد اعزام شدند و در رزمایش سال 1997 با عنوان عاشورای 3 در پاسخ به تهدید طالبان در افغانستان حاضر شدند.
وزارت دفاع ایران در سال 1995 مذاکراتی را با گرجستان انجام داد تا شانزده فروند SU-25 (و به ادعای بعضی از منابع 24 فروند) شامل مدل UB را خریداری نماید. اگرچه آمریکا مجددا فشار وارد نمود و نهایتا قراردادی منعقد نگردید.
در سال 2000، دو شرکت روسی، آویا-اکسپورت و توپولوف، مرکز تعمیرات، نگهداری و اورهال (MRO) را برای نیروی هوافضای سپاه تاسیس کردند که با عنوان خدمات هوایی پارس شناخته می شود. میان سالهای 2000 و 2003 هر هفت فروند SU-25 توسط این مرکز اورهال گردیده و به صورت سه رنگ استتاری رنگ آمیزی شدند.
در هر حال بدون در اختیار داشتن SU-25 دو سرنشین، خلبانان نیروی هوافضای سپاه هر سه ماه یکبار تنها 3 ساعت با هواپیماهای روسیه سفید پرواز می کردند.


 
تصویرنبرد برای شیراز
هفت فروند SU-25K برای تشکیل نخستین اسکادران جنگنده نیروی هوایی سپاه کافی نبود و استقرار آنها در مهرآباد که شلوغ ترین فرودگاه ایران با حجم بالای پروازهای نظامی و غیر نظامی می باشد، فرصت اندکی به خلبانان آنها برای پرواز می داد.
پس از این که مجوز لازم توسط رهبر ایران حضرت آیت الله خامنه ای صادر شد، نیروی هوایی سپاه نهایتا نخستین اسکادران خود را تاسیس نمود، البته نه در تهران، بلکه در شیراز، خانه دومین پایگاه بزرگ جنگنده های تاکتیکی نیروی هوایی. اما نیروی هوایی ارتش درخواست سپاه پاسداران مبنی بر احداث پایگاهی جدید در پایگاه هفتم را نپذیرفت.
نهایتا در 23 فوریه سال 2000، سپاه پاسداران منطقه ای در بخش جنوبی پایگاه هفتم را اشغال نمود. فرماندهی پایگاه دستور مقاومت به پرسنل خود صادر کرد و یکی از آنها کشته و 11 نفر دیگر برابر عملیات نیروهای سپاه زخمی شدند.
دو سال بعد نخستین آشیانه های پایگاه جدید تکمیل شده و هر هفت فروند SU-25K به همراه سه فروند هواپیمای ترابری "هربین" Y-12II استقرار یافتند. در سال 2003، وزیر دفاع دستور خریداری سه فروند SU-25UBK و سه فروند SU-25TM را جهت افزایش توانمندی های اسکادران صادر کرد. در مدت 10 ماه، شرکت تولیدی ULAN-UDE روسیه سه فروند SU-25UBK را برای سپاه آماده ساخت. پیش از عقد قرارداد با شرکت ULAN-UDE در سال 2003، سپاه دچار نقصان تجهیزات زمینی و ابزار آلات آزمایشی بود و شرکت هوایی پارس یا آنها را ساخته و یا خریداری می نمود. به علاوه، سازمان صنایع دفاع ایران بین سالهای 2000 تا 2002 به تولید مهندسی معکوس بمب چند منظوره 250 کیلوگرمی FAB-250 مشغول و 100 عدد از آنها را تولید نمود. صنایع "فراسخت" شرکت هواپیما سازی ایران (IAMI) نیز با مهندسی معکوس تانکرهای سوخت PTB-800 را برای SU-25 های سپاه تولید کرد.
پیش از آن، از سال 1997 مهمات مورد نیاز مانند پرتابگرهای راکت B-8M1، غلاف توپ 23 میلیمتری و بمبهای FAB-250 از زرادخانه نیروی هوایی دریافت می شد اما جوابگوی نیازها نبود.
با تحویل سه فروند SU-25UBK از شرکت ULAN-UDE در سال 2004، نیروی هوافضای سپاه تجهیزات مورد نیاز شامل 6 تانکر رها شونده PTB-1150 و 40 موشک هوا به هوای هدایت مادون قرمز R-60MK (AA-8 آفید) را دریافت نمود. هر 10 فروند SU-25 سپس در رزمایش سال 2004 نیروی هوایی سپاه در پایگاه هوایی نصر به همراه فالکن 20E، دو فروند آنتونف AN-74TK، دو فروند امبرائر EMB-312 توکانو، دو فروند MI-171 و دو فروند AH-1J شرکت نمودند.
بین مارس 2005 و آوریل 2006، تمام SU-25 ها به رادیوهای U/VHF ایمن و سامانه های ILS/SHORAN در مرکز هوایی پارس مجهز شدند.
در آوریل سال 2006، سپاه پاسداران رزمایش دریایی در منطقه خلیج فارس با عنوان پیامبر اعظم 2 برگزار نمود. نیروی هوافضای سپاه در این رزمایش با دو فروند بالگرد AH-1J (تیزتک) (بهینه شده توسط IAMI)، پنج فروند MI-171، دو فروند Y-12، یک فروند IL-76TD و دو فروند SU-25UBK مشارکت نمود. برای نخستین بار دو فروند SU-25UBK با پرتابگرهای B-8M1 به اهداف دریایی شامل دو کشتی غرق شده حمله کردند.
در ماه نوامبر مرکز فرماندهی سپاه رزمایش پیامبر اعظم 3 را که تعداد زیادی موشک بالستیک از قم به سوی بندر عباس به منظور شبیه سازی حمله موشکی از سوی کشورهای همسایه را انجام دادند. سه فروند SU-25 مشارکت داشته و به اهداف زمینی مستقر در محدوده تمرینی سپاه در کاشان حمله نمودند.
SU-25 های سپاه در سال 2007 در دو رزمایش شرکت نمودند و خلبانان آنها بیش از 50 پرواز عبوری و بیش از 720 ساعت پروازی شامل بیش از 500 ساعت ناوبری، تمرین شلیک و گشت دریایی را بر فراز شیراز و خلیج فارس انجام دادند.
دو فروند SU-25K طی سانحه ای از دست رفتند ؛ نخستین آنها در سال 2004 در نزدیکی کاشان و دومی در سال 2005 در شیراز، پس از یک فرود سخت توسط خلبان منجر به ترکیدگی لاستیک ارابه فرود شد. هواپیما از باند خارج شد و سپس تیمی از پایگاه به سرعت برای نجات خلبان اعزام شدند.
در سال 2006، نیروی هوایی سپاه تنها 8 فروند SU-25 در اختیار داشت و مابقی SU-25TM های سفارش داده شده بر اثر فشار آمریکاکنسل شد

تصویر

در سال 2008، گروه تروریستی جندالله که تحت حمایت عربستان بودند، چندین حمله برضد غیر نظامیان در زاهدان، زابل و محور بم- کرمان انجام دادند. حداقل 40 غیرنظامی در استان سیستان و بلوچستان و 34 نیروی امنیتی ایرانی در کمین این گروه کشته شدند.
عبدالمالک ریگی سرکرده گروه، ارتباط تنگاتنگی با طالبان داشت. پسر عموی وی رهبری یکی از کارتل های بزرگ مواد را در منطقه بر عهده داشت و به قتل عام و ربودن توریستهای خارجی مشهور بود.
پس از حملات جندالله و عملیاتهای انتحاری این گروه در سیستان و بلوچستان، نیروهای ایران برای برقراری امنیت به منطقه اعزام شدند. در اواسط سال 2008، دو فروند توکانو و دو فروند SU-25UBK به همراه دو فروند AH-1J و دو فروند MI-171 که همگی به پرتابگر راکت مجهز بودند، مخفیگاه های جندالله را در کوهستانهای مرز ایران و پاکستان بمباران نمودند.
SU-25UBK ها در کاری مشترک با مرکز پشتیبانی هوایی مستقیم سپاه در منطقه به پرتاب راکت به مواضع جندالله پرداختند. در این بازه، این هواپیماها در کنار بالگردهای AH-1J هوانیروز ارتش بر ضد کاروانهای به شدت مسلح کارتلهای مواد مخدر به اجرای ماموریت پرداختند.
در این زمان نیروی هوایی سپاه پایگاه هوایی جدیدی را در ارومیه بنا کرد تا امنیت را در مرزهای شمال غرب ایران برقرار سازد. در ابتدا این پایگاه مامن دو فروند AH-1J، دو فروند MI-171 و بالگرد بل 214A از پایگاه هوایی فتح به همراه دو فروند توکانو از پایگاه سیدالشهدا بود.
SU-25 نیز به ارومیه اعزام شد تا به تروریستهای گروه PKK که در کوهستانهای شمال غرب ساکن بودند، حمله نمایند. آنها در کنار F-16C نیروی هوایی ترکیه در ژوئن سال 2008 به اجرای ماموریت پرداختند. در اکتبر سال 2009، نیروی هوایی سپاه به نام نیروی هوافضای سپاه (IRG CASF) تغییر یافت.
آخرین ويرايش توسط 1 on iron_man63, ويرايش شده در 0.
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

Captain II
Captain II
پست: 1847
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5709 بار

Re: محافظین ابوموسی پروژه به روز رسانی سوخو 25 ترجمه رضا غلام نژاد

پست توسط iron_man63 » شنبه 5 آبان 1397, 3:54 pm

Air force monthly.
صفحه ۷۵


نویسنده : بابک تقوایی

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

ارسال پست

بازگشت به “نیروی هوایی و سازندگی”