شهید ابو عطا و رضا خورشیدی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با شهدا و جانباختگان نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8400 بار

شهید ابو عطا و رضا خورشیدی

پست توسط javadfakoori » جمعه 15 آبان 1388, 3:51 pm

سلام! میخاستم هرکس از این دو بزرگوار مطلب و یا عکس داره بذاره چون نیاز دارم, شهید ابوعطا هم محل ما و دوست پدرم بوده ولی چون زمان شهادت ایشون من سن کمی داشتم چیز درست یادم نیست فقط میدونم سال 83 شهید شدند در هشتم شکاری!
یا علی!
تشکر! تصویر
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیست

آسمان اصفهان

New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

Re: شهید ابو عطا و رضا خورشیدی

پست توسط 1379 » دو شنبه 21 دی 1388, 10:33 am

من فرزند شهید ابوعطا هستم خوشحال می شوم با شما آشنا شوم این هم آدرس ایمیل من
mo.shahed@yahoo.com

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2612 بار
سپاس‌های دریافتی: 5558 بار
تماس:

پست توسط moh-597 » پنج شنبه 1 بهمن 1388, 8:27 am

شهید علی ابوعطا 
 شهید ابوعطا خلبانی بودند که به انتخاب شهید بابایی به هواپیمای اف 14 منتقل شدند ایشان در چند سال او جنگ که با هواپیمای اف 5 پرواز می کردند زحمات زیادی کشیدند و با انتقال به هواپیمای اف 14 در اواخر جنگ نیز پرواز های خود را با هواپیمای اف 14 انجام دادند 
 در سال 1383 درست یک ماه قبل از بازنشستگی در یک پرواز آموزشی ایشان به همراه شاگرد در حال پرواز بودند که هواپیما از کنترل شاگرد خارج شد و در ابتدای باند اصفهان به زمین برخورد کرد و هر دو به شهادت رسیدند     ------------------------------------------------------------      شهید رضا خورشیدی 
 شهید خورشیدی یک انسان بسیار خاص بود. فکر می کنم اکثر خلبانان اف 14 دوست داشتند با ایشان پرواز کنند. دو طول پرواز همیشه در حال لطیفه تعریف کردن بود. به طور کل می توانم بگویم به همین دلیل همه از هم کلام شدن با او لذت می بردم. من واقعاً ایشان را دوست داشتم. یادم می آید در پرواز های طولانی مدتی که با او داشتم ایشان همیشه ساکشان پر از تنقلات بود. یک فلاکس کوچکی داشت و داخل آن همیشه چای یا قهوه می ریخت . چند ساعت که ازپرواز می گذشت آرام می پرسید: چای می خوری؟ 
 در مدت خوردن چای آن قدر شوخی می کرد که همیشه مواظب بودم از شدت خنده چای روی خودم نریزم. تمام بچه ها این پسر مشهدی را دوست داشتند 
 متاسفانه ایشان در راه بازگشت از یک پرواز که به اتفاق سروان اقبالی بودند هواپیمایشان دچار مشکل شد.و در حدود 10 مایلی پایگاه با زمین برخورد کردند و هر دو به شهادت رسیدند 
 همسر شهید خورشیدی از پرستاران بیمارستان پایگاه بودند . هر زمانی که یکی از خلبانان به شهادت می رسیدند خیلی کمک می کرد و مرهمی روی دل بازماندگان بود. زمانی که شهید خورشیدی دچار سانحه شد زنگ اعلام وضعیت اضطراری در پایگاه به صدا در آمد . با به صدا در آمدن این زنگ کلیه پرسنل بیمارستان به حالت آماده باش در آمدند. چند دقیقه بیشتر نگذشته بود که تلفن اتاقم زنگ خورد . گوشی را برداشتم و خانم خورشیدی پشت خط بودند. گفتند: جناب جاوید نیا چه اتفاقی افتاده؟ رضا در این ساعت پرواز داشته . 
 گفتم: مطلب خاصی نیست . شما به منزل بروید  
 گفت: رضا شهید شده ؟ 
 گفتم: نه شهید شده یعنی چی ؟ شما به منزل برو من بعداً با شما صحبت می کنم. 
 چون رئیس عملیات پایگاه بودم به محل حادثه رفتم . روز خیلی سختی بود . خاطرات خوشی را با شهید خورشیدی داشتم وشهادت ایشان ضربه سختی برایم بود  
 یادم می آید که یک فروند هواپیمای بویینگ 747 را هماهنگ کردیم تا پیکر ایشان را به زادگاهش مشهد مقدس انتقال دهیم. اکثر بچه های پایگاه برای تشیع پیکر این شهید بزرگوار به مشهد آمدند. خاطره ایشان فراموش نا شدنی ست و یادش همیشه در قلب من زنده است .      [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]        برگرفته از کتاب : شکارچی میراژ (دل کندن از زمین )   نوشته : محمد .... 
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

صفحه اینستاگرام
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 55 بار
سپاس‌های دریافتی: 86 بار

پست توسط arash ghasemian » یک شنبه 2 اسفند 1388, 12:05 pm

سلام
خواستم به اطلاع دوستان برسانم...مرحوم مهدي وثوق محمدي پدر شهيد سرهنگ خلبان هوشنگ وثوق محمدي به ديار باقي شتافت
من موضوعي را در اين رابطه درست كردم تا عكسي از آن شهيد بزارم كه فعلا در دست بررسي مديران سايت هست...

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: شاهین شهر
سپاس‌های ارسالی: 64 بار
سپاس‌های دریافتی: 207 بار

پست توسط aahuraa » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 12:15 am

امیر سرتیپ خلبان شادروان جلیل زندی رییس تیم بررسی سانحه بودند، گویا هواپیمای شهید خورشیدی مشکل angle of attack داشته
[HIGHLIGHT=#e5b9b7]بلند آسمان جایگاه من است ! 

Novice Poster
Novice Poster
محل اقامت: NSH/ OINN
سپاس‌های ارسالی: 63 بار
سپاس‌های دریافتی: 90 بار

پست توسط Mersad-S » پنج شنبه 13 بهمن 1390, 10:36 am

moh-597 نوشته شده:       برگرفته از کتاب : شکارچی میراژ (دل کندن از زمین )   نوشته : محمد .... 

سلام جناب معما
کتاب جدید رو دردست چاپ دارید؟
حتما دراین مورد اطلاع رسانی بفرمایید.

New Member
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط MIRZAKAZEM92 » یک شنبه 29 اردیبهشت 1392, 5:10 pm

با سلام میخواستم ببینم شهید خورشیدی الان درجه اش چیه
و زادگاهش کجا بوده ؟

New Member
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

پست توسط مهدی خورشیدی » چهار شنبه 18 تیر 1393, 10:58 pm

سلام من برادر زاده شهید رضا خورشیدی هستم ایشان در شهرستان فردوس در سال ۱۳۲۵چشم به دنیا گشود و اکنون در حرم مطهر حضرت رضا(ع) در مشهد مقدس در خاک آرمیده است روحش شاد و یادش گرامی

New Member
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

پست توسط خاني زاده » یک شنبه 20 آبان 1397, 1:32 pm

با سلام علي خاني زاده هستم نگارنده كتاب در دست نگارش شهيد خورشيدي . جناب ابوعطا زندگي نامه كوتاهي از شهيد امير خلبان ابو عطا پدر بزرگوار شما نيز در اين كتاب يادي شده است. در خدمت خواهم بود. آدرس من . مشهد- شركت مخابرات    خراسان رضوي. اداره حقوقي - تلفن همراه.  و تلفن ثابت نيز **- **

شهید ابوعطا خلبانی بودند که به انتخاب شهید بابایی به هواپیمای اف 14 منتقل شدند ایشان در چند سال او جنگ که با هواپیمای اف 5 پرواز می کردند زحمات زیادی کشیدند و با انتقال به هواپیمای اف 14 در اواخر جنگ نیز پرواز های خود را با هواپیمای اف 14 انجام دادند. در سال 1383 درست یک ماه قبل از بازنشستگی در یک پرواز آموزشی ایشان به همراه شاگرد در حال پرواز بودند که هواپیما از کنترل شاگرد خارج شد و در ابتدای باند اصفهان به زمین برخورد کرد و هر دو به شهادت رسیدند.
امیر سرتیپ دوم خلبان شهید علی ابو عطا
خلبان شهید علی ابوعطا در سال 1335 در شهر اصفهان به دنیا آمد، پس از اخذ مدرک دیپلم و در سال 1353 به دلیل علاقه ای که به خلبانی داشت، وارد دانشگاه افسری شد و در تاريخ 26/11/1353 رسما به نيروي هوايي ارتش شاهنشاهي ايران پيوست. وي دوره مقدماتی پروازی را در يادگان قلعه مرغي تهران انجام و پس از اتمام دوره هاي مقدماتي  و برای تکمیل دوره خلباني جت هاي جنگنده به کشور آمریکا رفته و پس از کسب نشان خلبانی در تاريخ 04/08/1356 به ایران بازگشت.

شهید ابوعطا در سال های ابتدایی دفاع مقدس با هواپیمای اف 5 پرواز می کرد، وی به انتخاب شهید بابایی به هواپیمای اف 14 منتقل شد و اواخر جنگ پرواز های خود را با این هواپیما انجام داد.
وی در زمان جنگ تحمیلی با پروازهای عملیاتی ضرباتی سنگین و جبران ناپذیری را به دشمن بعثی وارد کرده و پس از دفاع مقدس نیز به عنوان استاد خلبان به انتقال تجربیات خود به دیگر خلبانان پرداخت و در خرداد سال 1383در یک سانحه هوایی به شهادت رسید.

به پاس خدمات شایان وی مرکز آموزش خلبانی پایگاه شهید بابایی اصفهان به نام این شهید والامقام نام گذاری شده است.
گفتار چهارم: شهيد سرلشكر خلبان علي ابوعطا و [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
علی ابوعطا در سال 1335 در شهر اصفهان به دنیا آمد، پس از اخذ مدرک دیپلم و در سال 1353 به دلیل علاقه ای که به خلبانی داشت، وارد دانشگاه افسری شد و در تاريخ 26/11/1353 رسما به نيروي هوايي ارتش شاهنشاهي ايران پيوست. وي دوره مقدماتی پروازی را در يادگان قلعه مرغي تهران انجام و پس از اتمام دوره هاي مقدماتي  و برای تکمیل دوره خلباني جت هاي جنگنده به کشور آمریکا رفته و پس از کسب نشان خلبانی در تاريخ 04/08/1356 به ايران بازگشت . شهید ابوعطا در سال های ابتدایی دفاع مقدس با هواپیمای اف 5 پرواز می کرد، وی به انتخاب شهید بابایی به هواپیمای اف 14 منتقل شد و اواخر جنگ پرواز های خود را با این هواپیما انجام داد. وی در زمان جنگ تحمیلی با پروازهای عملیاتی ضرباتی سنگین و جبران ناپذیری را به دشمن بعثی وارد کرده و پس از دفاع مقدس نیز به عنوان استاد خلبان به انتقال تجربیات خود به دیگر خلبانان پرداخت. وي بدليل لياقت و شايستگي به فرماندهي تيپ شكاري پايگاه هشتم شهيد بابايي اصفهان برگزيده شد. سرانجام پس از نزديك به سي سال خدمت صادقانه اي كه براي حفظ و حراست از ايران اسلامي و چند ماه قبل از بازنشستگي در 31 خرداد سال 1383 شهيد ابوعطا در یک پرواز آموزشی به همراه شاگرد خود سروان داريوش ياوري در حال پرواز بودند که هواپیما از کنترل خارج شد و در ابتدای باند اصفهان به زمین برخورد کرد و هر دو به شهادت رسیدند.  هواپيما قبل از فرود و رسيدن به باند در هنگام بنک زدن دچار انحراف جزئی دماغه به سمت زمین میشه و شهید یاوری فشار بیش از حدی به استیک وارد میکنند که فریادهای استاد ابوعطا هم به جایی نمیرسه و جنگنده به زمین اصابت میکنه.علیرغم ایجکت، هر دو خلبان سوختند به شهادت رسیدند. به پاس خدمات شایان وی مرکز آموزش خلبانی پایگاه شهید بابایی اصفهان به نام این شهید والامقام نام گذاری شده است. مزار شهید ابوعطا در شهر اصفهان-گلستان شهدا-نزدیک مزار اقا رحیم اربابه و با مزار برادر شهیدش محمود ابوعطا فاصله کمی داره.
شهيد سرگرد خلبان داریوش یاوری
داريوش ياوري فرزند محمد مسلم در تاریخ  04/01/1352 در تهران پا به عرصه این دنیای خاکی نهاد.  تحصيلات ابتدايي و مقدماتي خود را در همين شهر بپايان رسانده و در سال 1370در امتحان ورودي دانشكده خلباني نيروي هوايي شركت كرده و پس از قبولي در معاينات سخت پزشكي و ساير مراحل پذيرش در تاريخ 01/مهرماه 1370 به عنوان دانشجوي خلباني رسما به نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پيوست. وي دوره هاي نظامي و كلاس هاي زميني را در دانشكده هوايي شهيد ستاري و دوره هاي پروازي خود را در دانشكده پرواز شهيد بابايي با هواپيماهاي پي سي 700- وتي 33- تي 33 تجربه كرده و سرانجام با موفقيت گواهينامه خلباني خود را در رسته هواپيماهاي جنگنده دريافت و به عنوان خلبان اف 5 به جمع دلير مردان نيروي هوايي پيوست. وي در سال هاي بعد دوره خلباني خود را به عنوان كابين عقب هواپيماي اف 14 و در رسته ناوبري و رادار و جنگ الكترونيك نيز با موفقيت به اتمام رساند. در سال 1383 سروان خلبان دارويوش ياوري براي دوره كابين جلوي اين هواپيما برگزيده شد و در تاريخ 31/03/1383 به همراه استادش سرتيپ خلبان علي ابوعطا در يك پرواز آموزشي و در سي و يكمين بهار عمرش و با سقوط جنگنده براي هميشه در آسمان ماند و به درجه رفيع شهادت نائل آمد. وي انساني آرام و با وقار کم حرف و بی آزار .صدایی به نرمی محبت و صفای درونیش لبخندی به صمیمیت دلواپسی هایش داشت. دوستي وفادار و بی ریا و حقیقتا گلی بود که در راه پايداري وطن جاودانه شد.

آخرین ويرايش توسط 1 on sinaset, ويرايش شده در 0.
دلیل: شماره تلفن قرار ندهید.

ارسال پست

بازگشت به “شهدا و جانباختگان نیروی هوایی”