من ايده و طرح جالبي بعنوان مكمل جعبه سياه در هواپيماها دارم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3092 بار
سپاس‌های دریافتی: 5537 بار

من ايده و طرح جالبي بعنوان مكمل جعبه سياه در هواپيماها دارم

پست توسط shafagh » چهار شنبه 3 بهمن 1397, 8:14 pm

قبل از هر سخني اينجانب براي كليه هواپيما ها ي جهان و بويژه هواپيماهاي ايران ارزوي سلامتي و بهروزي و پروازي كاملا ايمن و  بي خطر را دارم و  با وجوديكه بروز اكثر نقائص پروازي فاقد خطر جدي است اما از انجا كه در مسائل صنعتي بايست بر اساس احتمالات پيش بيني هايي كرد اينجانب به فكر مطرح كردن اين ايده افتادم.

بنده از متفكرين و مبتكرين هستم يعني ابتدا در مورد نياز به يك وسيله صنعتي فكر مي كنم، بعد شروع ميكنم به ايده پردازي در مورد ان شيء صنعتي و اخرالامر با وجود تسلطي كه به نرم افزارهاي مهندسي دارم و همچنين اطلاعات و تجربيات فني و تكنيكي كه دارم سعي ميكنم يك دستگاه نهايي و بي نقص را پايه گذاري كنم. خوب اين مختصري از روش تفكر و طراحي من است و البته با اتكاء به نفس بالايي كه دارم  حتي به فكر طراحي پيچيده ترين ابزار و ادوات صنعتي مثل هواپيما و انجين ان و  انجين اتومبيل و غيره هم مي افتم و بخود اطمينان دارم كه مي توانم!  همين حس توانايي و اتكاء به نفس و البته استعداد تخيل ذاتي صنعتي كمك زيادي در پيشرفت طراحي و اختراع من داشته است. خوب از اين توضيحات مختصر كه بگذريم برويم سراغ اصل مطلب و موضوع اصلي اين تاپيك:

من مدتها فكر ميكردم اي كاش موقع سقوط يك هواپيما فيلم كامل و شاملي از ان وجود داشت تا بتوان با اناليز ان سند عيني به علت و نحوه سقوط هواپيما علاوه بر اطلاعات جعبه سياه پي برد.  به اين فكر افتادم كه يك چند دوربين فيلم برداري ديجيتال با سيستم ذخيره HDD بر سكان عمودي هواپيما در محافظ هاي شفاف جدا شونده و در زواياي مختلف نصب شود كه بتواند بال ها و موتورها و ساير اجزاء بيروني هواپيما را لحظه به لحظه فيلم برداري كرده و مثلا بعد از هر ساعت (جهت حفظ ذخيره مموري ) ريست شود كه البته در صورت استفاده از ذخيره هارد ديسك محدوديت زماني نيز بر طرف ميشود.

خوب اين دوربين ها چه مزيتي دارند؟

انها بروز يك علت مثل حريق در موتور، بالك هاي ترمز هوايي، بهم خوردن بالانس، چرخش و نوسان هواپيما و بطور خلاصه وضعيت لحظه به لحظه بروز يك سانحه و نحوه سقوط و حتي منطقه سقوط را ثبت و ضبط مي كنند.

بعد از بروز يك سانحه و سقوط سرنوشت اين دوربين ها چه مي شود؟

اين دوربين ها مجهز به حسگرهاي ضربه اي و حرارتي هستند. وقتي دوربين تا اخرين لحظه بروز يك حادثه را ثبت كرد بر اثر ضربه هاي وارده به هواپيما و احتمالا متلاشي شدن بعض قسمت هاي ان اماده جدا و پرتاب به بالا مي شوند كه مرحله 1 است. اگر در مرحله 2 حرارتي به حسگرهاي نوع دوم دوربين ها نرسد انها همچنان به فيلم برداري بعد  از حادثه ادامه ميدهند اما اگر حرارت به حسگرهاي ان منتقل شوند بر طبق يك زاويه مشخص و توسط يك خرج پرتاب به سمتي دورتر از هواپيما پرتاب مي شوند كه چون مجهز به چتر هستند در اطراف منطقه حادثه به ارامي فرود امده و بعدا همانند جعبه سياه مي توانند پيدا شده و مورد مطالعه كارشناسي قرار گيرند.

چرا سكان عمودي براي اين دوربين ها انتخاب ميشود؟

چون معمولا سكان ها تنها قطعه اي يك هواپيما هستند كه بعد از هر سانحه سالم باقي مي مانند و نه تنها امن ترين محل براي نصب دوربين ها محسوب مي شوند بلكه دوربين ها از ان بلندي بركليه اجزاء هواپيما نظارت داشته و حتي بعد از سقوط يك هواپيما چنانچه حرارتي به انها نرسد مي توانند همچنان به فيلمبرداري ادامه دهند.

دوستان گرامي اگر سوال يا نظرياتي در باره اين پروژه دارند مي توانند عنوان فرمايند.

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4342 بار
سپاس‌های دریافتی: 6168 بار

Re: من ايده و طرح جالبي بعنوان مكمل جعبه سياه در هواپيماها دارم

پست توسط bamn » چهار شنبه 3 بهمن 1397, 9:19 pm

با سلام .

به نظر بنده ایده خیلی خوبی است . فقط فکر می کنم این ایده باید از کارخانه سازنده هواپیما اجرا شود ، زیرا اضافه کردن قطعه به بدنه یک هواپیمای کامل ریسک و دردسر زیادی دارد . در ضمن فکر نمی کنم احتیاجی به چند دوربین باشد چون همین الان تکنولوژی دوربین های 360 درجه وجود دارد .

کانال های بنده :

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1503 بار
سپاس‌های دریافتی: 732 بار

پست توسط ho3ein2000 » چهار شنبه 3 بهمن 1397, 11:10 pm

با سلام به نظر بنده هم طرح خلاقانه و شجاعانه و جسورانه ای هست
بنده خودم اهل درد هستم و درک میکنم که هر طرح تازه و نویی اوایل با مخالفت هایی زیاد روبرو میشود
ولی شفق عزیزم بنظر میرسه که ما باید بیشتر تمرکز کنیم رو سیستم هایی که جلوگیری میکنند از حادثه
در حال حاظر امن ترین وسیله برای رفت و آمد هواپیماست
دنیا یعنی یک خواب در زندان تا رسیدن به محاکمه بعد اجرای حکم

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » چهار شنبه 3 بهمن 1397, 11:40 pm

bamn نوشته شده:
چهار شنبه 3 بهمن 1397, 9:19 pm
با سلام .

به نظر بنده ایده خیلی خوبی است . فقط فکر می کنم این ایده باید از کارخانه سازنده هواپیما اجرا شود ، زیرا اضافه کردن قطعه به بدنه یک هواپیمای کامل ریسک و دردسر زیادی دارد . در ضمن فکر نمی کنم احتیاجی به چند دوربین باشد چون همین الان تکنولوژی دوربین های 360 درجه وجود دارد . 
با عرض سلام

اگر واقعا دوربين هاي 360  يا حتي 180 درجه اعوجاج ايجاد نكنند و كيفيت تصوير يك دوربين تخت را داشته باشند البته ارجح هستند :razz:
البته ميتوان با رعايت قوانين ايرو ديناميكي خارج از كارخانه سازنده نيز چنين دوربين هاي ريز ي را با ملحقات سنسور ها و  مكانيزم پرتاب در جايي بالاي سكان نصب كرد اما بله بواقع كار اصولي تر انست كه كمپاني هاي سازنده بفكر نصب چنين سيستم  ضبط بصري باشند. اين مسئله مي تواند علل سوانح را سريعتر حل و فصل كند. البته همانطور كه عرض شد جعبه سياه هواپيماها كه حاوي كليه اطلاعات سيستم هاي كنترل پرواز و حتي مكالمات و اصوات محيط است جاي خود دارد اما اين سيستم بصري نيز مي تواند مكمل ان باشد.

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » پنج شنبه 4 بهمن 1397, 12:24 am

ho3ein2000 نوشته شده:
چهار شنبه 3 بهمن 1397, 11:10 pm
با سلام به نظر بنده هم طرح خلاقانه و شجاعانه و جسورانه ای هست
بنده خودم اهل درد هستم و درک میکنم که هر طرح تازه و نویی اوایل با مخالفت هایی زیاد روبرو میشود
ولی شفق عزیزم بنظر میرسه که ما باید بیشتر تمرکز کنیم رو سیستم هایی که جلوگیری میکنند از حادثه
در حال حاظر امن ترین وسیله برای رفت و آمد هواپیماست
با عرض سلام

فرمايش شما كاملا صحيح است و  طراحي سيستم هاي ايمني پرواز حرف اول است اما در صنعت هر نوع سيستمي كه در روشن شدن علل يك نقص نقاط مبهم ان علل را روشن كند نيز جاي خود دارد. امروزه متاسفانه تلفات حوادث جاده اي بسيار بيشتر از  حوادث هوايي است و اگر امارها را مقايسه كنيم مي بينيم كه سفر هاي هوايي بسيار ايمن تر از سفر طولاني با اتومبيل در جاده است زيرا حداقل در هوا چيزي نيست كه هواپيما با ان تصادف كند و  انطور حوادث بندرت اتفاق مي افتد و تازه بسياري از نقص فني ها نيز منجر به سقوط نمي شود و غالبا خلبانان هواپيما را سالم بزمين بر ميگردانند. مثلا اگر حتي يك موتور هواپيما نيز از كار بيفتد خلبان مي تواند تا مقصد با همان يك موتور به پرواز ادامه دهد اگرچه در مسيرهاي طولاني كمي انحراف مسير پيش مي ايد.

بهر حال با وجودي كه من با تمام وجود براي سلامتي همه هواپيماها  دعا مي كنم  اما اين سيستمي كه معرفي كردم چيزي مثل همان جعبه سياه است كه خواه نا خواه در همه هواپيما ها وجود دارد.

البته من طرحي هم براي ايمني فرود اضطراري در دريا دارم كه البته بايد ديد ايا از نظر مهندسي امكانپذير است يا خير. لطفا ابتدا به اين ويدئو توجه فرماييد تا بعد به توضيح ايده بپردازم

ايده من ان است كه وسيله اي باشد كه هنگام فرود اضطراري هواپيما بر روي اب بسرعت شتاب هواپيما را كم كند. معمولا همانطور كه در عكس ديده مي شود خلبانان اموزش ديده اند كه در اينگونه مواقع براي كم كردن سرعت از فرو بردن لبه بال در اب استفاده كنند كه البته تاثير مورد انتظاري ندارد.

اينجانب سيستمي را را در ذهنم طراحي كرده ام  كه نام ان  " ترمز آبي" است!  البته نصب چنين سيستمي نياز به تقويت قسمت پشتي بدنه هواپيما در كارخانه دارد و همچنين بار اندكي را نيز به هواپيما تحميل مي كند. متاسفانه سوكت SATA  هاي كامپيوتر من غير از هارد ديسك از كار افتاده اند و من قادر نيستم از سي دي رام استفاده كرده اتوكد يا كتيا را نصب كنم تا اين ترمز ابي را روي هواپيما نشان دهم اما با همين توضيحات اميد است كه قابل درك باشد.

اين ترمز ابي شبيه بازوي يك بيل مكانيكي است! (البته نه اينكه به سنگيني ان باشد) و در حالت عادي جزء بدنه عقبي هواپيما محسوب شده و روي بدنه قفل شده است طوريكه اصلا قابل تشخيص نيست كه در ان قسمت بازويي هيدروليكي قرار دارد (در حال عادي مثلا مثل چرخ هاي هواپيما است كه جمع شده باشند). در هنگام فرود اضطراري در اب اين بازو كه با نيروي هيروليك كار مي كند توسط خلبان تا ارتفاع مخصوص ان به سمت پايين رانده مي شود و در حاليكه هواپيما هنوز استال نشده خلبان در ارتفاع چند متري اب پرواز كرده كمي دماغه را بالا نگه داشته و بازوي مربوطه در اب فرو مي رود و  در برابر مقاومت اب بسرعت شتاب هواپيما را كم مي كند طوريكه وقتي هواپيما و مخصوصا موتورها و بال هاي ان با اب تماس مي گيرد سرعت بسيار كم شده است و هواپيما به ارامي و بدون خسارت روي اب مي نشيند. البته گمان نفرماييد بازويي كه مي گويم يك وسيله بزرگ و نا موزون است بلكه مثلا يك دو متر از طول خروج چرخ ها بيشتر است اما مهم مهارت خلبان در حفظ ارتفاع و موقعيت صحيح هواپيما و استفاده اصولي از اين نوع ترمز مي باشد. البته كفه چنين ترمزي و همچنين مقدار مقاومت بازو چيزهايي است كه بايست بعدا در طراحي مهندسي و ازمايشات عملي تعيين شود ولي هم بدنه هواپيما و هم اجزاء ان بايد طوري مقاوم باشند كه بتوانند بر كم كردن سرعت هواپيما نسبت به وزن ان غالب ايند.

Major I
Major I
نمایه کاربر
محل اقامت: ماهشهر-شیراز
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 366 بار

پست توسط جعفر طاهري » جمعه 5 بهمن 1397, 8:29 pm

سلام
از جمله کارهای خلبان برای سقوط در آب بر عکس گفته شما سعی بر نخوردن نوک بال به آب است .
ضمناً با وجودیکه ارابه های فرود و متعلقات آن و بخش اسکلت بندی متصل به ارابه فرود بسیار مستحکم است اما سرعت حرکت هواپیما هنگام شیرجه و فرود در آب بحدی است که در صورت باز بودن ارابه فرود علاوه بر کنده شدن ارابه ها اجزاء متصل به آن که بخش مستحکم اسکلت میباشند نیز شکسته شده و باعث دو نیم شدن هواپیما میشود . قطعه مورد نظر شما میبایست چیزی شبیه ترمز هوائی جنگنده جت سوخو 27 باشد و با ظاهراً سطح شیب و قوس دار آن اجازه سر خوردن آب را بدهد و نبایستی بر عکس دهانه آن باعث جمع کردن آب باشد . بهر حال با توجه به توضیح استحکام ارابه فرود این ترمز هوائی با وجود استحکام خیلی زود شکسته خواهد شد . خلبانها با استفاده از بدنه انتهای هواپیما و ابتدا نشاندن آن قسمت در آب در واقع عمل ترمز گیری و یا بعبارتی کاهش سرعت را انجام میدهند . اما چرا با وجود این روشها و ساخت بدنه هواپیما برای اتفاقات سقوط در آب بندرت هواپیما سالم میماند علت مواج بودن و شرایط بد دریایی است و حتی شرایط بد برای هواپیماهای آب نشین نیز ممکن است باعث شکستن بدنه آنها شود. برای درک موضوع کافی است در یک روز که دریا متلاطم است با قایقی که 30 کیلومتر در ساعت سرعت دارد حرکت کنید و شلاق و ضربه آب را بر بدنه قایق حس کنید . در صورتیکه هواپیمای مسافر بری با بیش از 180 کیلومتر سرعت برای نشستن در آب آماده میشود  

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4342 بار
سپاس‌های دریافتی: 6168 بار

پست توسط bamn » شنبه 6 بهمن 1397, 11:15 am

جعفر طاهري نوشته شده:
جمعه 5 بهمن 1397, 8:29 pm
سلام
از جمله کارهای خلبان برای سقوط در آب بر عکس گفته شما سعی بر نخوردن نوک بال به آب است .
ضمناً با وجودیکه ارابه های فرود و متعلقات آن و بخش اسکلت بندی متصل به ارابه فرود بسیار مستحکم است اما سرعت حرکت هواپیما هنگام شیرجه و فرود در آب بحدی است که در صورت باز بودن ارابه فرود علاوه بر کنده شدن ارابه ها اجزاء متصل به آن که بخش مستحکم اسکلت میباشند نیز شکسته شده و باعث دو نیم شدن هواپیما میشود . قطعه مورد نظر شما میبایست چیزی شبیه ترمز هوائی جنگنده جت سوخو 27 باشد و با ظاهراً سطح شیب و قوس دار آن اجازه سر خوردن آب را بدهد و نبایستی بر عکس دهانه آن باعث جمع کردن آب باشد . بهر حال با توجه به توضیح استحکام ارابه فرود این ترمز هوائی با وجود استحکام خیلی زود شکسته خواهد شد . خلبانها با استفاده از بدنه انتهای هواپیما و ابتدا نشاندن آن قسمت در آب در واقع عمل ترمز گیری و یا بعبارتی کاهش سرعت را انجام میدهند . اما چرا با وجود این روشها و ساخت بدنه هواپیما برای اتفاقات سقوط در آب بندرت هواپیما سالم میماند علت مواج بودن و شرایط بد دریایی است و حتی شرایط بد برای هواپیماهای آب نشین نیز ممکن است باعث شکستن بدنه آنها شود. برای درک موضوع کافی است در یک روز که دریا متلاطم است با قایقی که 30 کیلومتر در ساعت سرعت دارد حرکت کنید و شلاق و ضربه آب را بر بدنه قایق حس کنید . در صورتیکه هواپیمای مسافر بری با بیش از 180 کیلومتر سرعت برای نشستن در آب آماده میشود  
بله . در این مورد بنده هم با نظر این دوستمان موافق هستم . در آن تکه ویدئویی که شما گذاشته اید احتمالاً خلبان کنترل یک بال را از دست داده و هواپیما خود به خود به سمت چپ منحرف شده است . بنده شما را ارجاع می دهم به تماشای فیلم سینمایی سالی (Sully) محصول 2016 آمریکا به کارگردانی کلینت ایستوود و بازی تام هنکس ، که ماجرای فرود اضطراری موفقیت آمیز یک هواپیمای مسافربری خطوط داخلی آمریکا در رودخانه هودسون نیویورک را (که در واقعیت 15 ژانویه 2009 اتفاق افتاد و هیچ تلفات جانی نداشت) هم به شکلی هنرمندانه و هم با جزئیات فنی کامل به تصویر در می آورد!

کانال های بنده :

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 6 بهمن 1397, 11:00 pm

فرو رفتن تنظيم شده بال در اب در كاهش سرعت هواپيماي در حال فرود در اب نقش مثبتي دارد كه البته توام با چرخش هواپيما خواهد بود. بدترين وسيله در هواپيما هنگام فرود اضطراري در دريا  موتورهاي ان است (بدليل سطح مقطع زياد) كه شديدترين و مخرب ترين ضربه را از طريق بال ها به هواپيما وارد مي كند. 

طرحي كه من ارائه دادم خيلي خوب است. ارابه هاي فرود در نوك و وسط هواپيما قرار دارند كه البته با برخورد با اب با حداقل سرعت 200 الي 300 كيلومتر ضربه شديدي را بر قسمت مياني هواپيما كه اتفاقا از ضعيف ترين قسمت هاست وارد كرده و ان را متلاشي مي كند كه در اين صورت بعد از نصف شدن هواپيما ورود شديد و مخرب اب با سرعت بالاي 100 كيلومتر كليه مسافران و صندلي هاي عقب را در هم خواهد كوبيد و حتي غرق اني را پديد مي اورد.

طرح من با انچه دوست گرامي در مورد سر خوردن هواپيما روي اب تفاوت چنداني ندارد يا اين فرق كه در سرعت بالا حفظ سر خوردن هواپيما روي اب براي خلبان انهم با وجود تماس موتورهاي عريض با اب بسيار مشكل خواهد بود.

انچه من گفتم بازوي هيدروليكي كه در منتها اليه دم هواپيماست (البه كفه اين بازو عريض نيست) فشار معكوس و ملايمي را در قسمت عقب هواپيما ايجاد مي كند كه نه تنها قبل از تماس بدنه هواپيما با اب بسرعت شتاب هواپيما را كم مي كند بلكه در حفظ بالا ماندن دماغه و لاجرم موتور و بال ها تا فرو نشستن ملايم هواپيما در اب كمك بزرگي خواهد كرد زيرا نيرويي كه اب بر كفه بازو وارد مي كند بر خلاف تمايل دماغه در سير رو به پايين است. شايد بتوان گفت كه اين سيستم همانند چتر كاهش سرعت است اما بسيار قويتر و سريعتر از ان عمل مي كند. و همچنين همانطور كه قبلا عرض شد كفه فرو رونده بازو در اب و محل تقويت شده اتصال بازو ها بايد طبق اصول مهندسي محاسبه پيش بيني و نصب شود. بر اساس محاسبات ذهني خودم اين نوع ترمز ميتواند تا هفتاد درصد سرعت هواپيما را قبل از تماس ان با اب كم كند كه در كم كردن خسارت به هواپيما نكته بسيار مهمي است.

در تصوير نشانداده شده كاملا مشخص است كه خلبان براي كم كردن سرعت هواپيما از لبه بال استفاده كرده است و اين قضيه كج شدن اتفاقي هواپيما يا نقص موجود نبوده است. حال اگر همين هواپيما به سيستم ترمز ابي مجهز بود مشاهده مي شد كه چطور هواپيما سرعتش به تندي كم شده و با دماغه بالا ارام بر اب فرود مي امد.

Major I
Major I
نمایه کاربر
محل اقامت: ماهشهر-شیراز
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 366 بار

پست توسط جعفر طاهري » پنج شنبه 11 بهمن 1397, 1:48 am

سلام
موتورهای هواپیماها از خط آب نشین بالاتر هستند و با آب برخورد نمیکنند. ضمناً بمحض برخورد ترمز آبی طراحی شما بعلت طویل نبودن آن بلافاصله همانند آلاکلنگ نقطه ثقل هواپیما تغییر کرده و دماغه هواپیما با شدت وارد آب میشود و کنترل خلبان برای نشست سطحی ناممکن شده و هواپیما متلاشی میشود .   

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » پنج شنبه 11 بهمن 1397, 4:11 am

با سلام

بينيد اين يكي از فرودهاي اضطراري من روي درياست كه سعي كرده ام با قدرت مناسب موتور و كم كردن حدالامكان سرعت و همچنين با فرو بردن كنترل شده لبه بال در اب سرعت اوليه را كم كنم. البته در عكس ها دريا كاملا ارام ومسطح است و كار فرود راحت تر مي باشد

تصویر

در اينجا با كم شدن تقريبي سرعت اولين چيزي كه با اب تماس ميگيرد موتور سمت چپ است كه از كار مي افتد. البته در اين فاصله هواپيما مقداري هم گردش اجباري به سمت چپ دارد

تصویر

در مرحله اخر سرعت بحدي كم ميشود كه بال سمت راست به سمت پايين متمايل شده و اولين چيزي كه با اب برخورد مي كند موتور سمت راست است كه ان هم از كار مي افتد. و مقاومت هر دو موتور و همچنين دماغه مثل يك ترمز شديد عمل مي كند كه اگر سرعت زياد باشد البته اشكالاتي براي هردو بال و در مرحله اول بال سمت چپ بوجود مي ايد كه بيشتر ناشي از مقاومت موتورهاست

تصویر

البته نظريه شما در مورد عدم تماس موتورها با اب در مورد هواپيماهاي جتي كه موتورهايشان روي دم انهاست صحيح است مثل 347 ها. همچنين در مورد ترمز ابي اختراعي در پست قبلي توضيح دادم كه چون كشش از پشت هواپيماست نه تنها تعادل هواپيما حفظ شده دماغه كمي به سمت بالا كشيده شده و سرعت در فاصله اي كوتاه كم مي شود بلكه عرض شد كه چنين ترمز ابي مثل چترهاي كاهنده سرعت مثلا در سي 130 ها عمل مي كند اما با راندمان بيشتر

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”