نام اين هواپيما چيست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با تاریخچه نیروی هوایی در ایران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3062 بار
سپاس‌های دریافتی: 5521 بار

نام اين هواپيما چيست؟

پست توسط shafagh » شنبه 14 اردیبهشت 1398, 3:01 am

.
نام اين هواپيماي قديمي، مشخصات ان، كشور سازنده و تاريخ ورود و بركناري ان در ايران چيست؟ 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4314 بار
سپاس‌های دریافتی: 6071 بار

Re: نام اين هواپيما چيست؟

پست توسط bamn » شنبه 14 اردیبهشت 1398, 11:49 am

با سلام .

بنده که نتوانستم پاسخ سئوالتان را پیدا کنم اما باید تولید اواسط دهه سی قرن بیستم باشد چون هواپیماهای هم رده ساخته شده در آن دوره (حدود 1934 تا 1937) بیشترین مشابهت را با این مدل دارند . فکر می کنم برای گرفتن پاسخ باید به خود موزه نیروی هوایی مراجعه نمایید .

کانال های بنده :

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » دو شنبه 16 اردیبهشت 1398, 4:10 am

در دوران كودكي قبل ار انقلاب اسلامي اين هواپيما را با همين رنگ در اسمان شيراز زياد مي ديدم و البته يك جت قديمي هم بود كه گاهي مي امد روي شهر نمايش مي داد و عمود پرواز تا عمق اسمان بالا مي رفت يا حين نمايش در ارتفاع بسيار پايين روي شهر گذر ميكرد از ان جت هايي بود كه دوتا مخزن در نوك دو بالش بود و هواكش موتورش در نوك هواپيما بود و رنگ نقره اي و قرمز داشت. 

يك روز شنيدم يك هواپيما (همان هواپيما در عكس) در منطقه قصرالدشت شيراز كه منطقه وسيعي پر از باغ و درخت هاي رز انگور زرين است سقوط كرده است. با بابام كه خدا ايشان را رحمت كند مثل بقيه مردم رفتيم انجا. يادم مي ايد هواپيما اول خورده بود به يك سرو بلند، سر ان را كنده بود و بعد افتاده بود تو يك باغ انگوري غير از مردم انجا فقط يك سرباز بود كه از هواپيما محافظت مي كرد. من جلو رفتم و يك تكه از شيشه ابي رنگ ان را كه كنده شده بود افتاده بود يك كناري برداشتم چون بچه بودم سرباز ممانعتي نكرد و تا مدت ها ان را داشتم. بنظرم ان شيشه از جنس پلاستيك ضخيم پلي اكريليك بود.

نكته جالب انكه بعد از ان سال ها دو سه سال قبل كه با اتومبيل به انجا رفتم يكي از اهالي ان محل را ديدم. حالا ديگر انجا همه اش باغ نيست و خيلي خانه هاي لوكس و عالي بجاي ان باغ ها ساخته اند فكر كنم زمين انجا كه جاي ييلاقي و بالا شهر محسوب مي شود هر متر 30 الي 40 ميليون باشد ولي اساسا خبر ندارم. بهر حال قضيه هواپيما را براي ايشان گفتم. وي در همان حال با دستش به يك درخت سرو اشاره كرد و گفت همينجا بوده. وقتي به سرو نگاه كردم ديدم بله همان درخت سرو است و هنوز ان را قطع نكرده اند. ان سرو هنوز سر نداشت و نتوانسته بود بعد از اين همه سال ان را بازسازي كند و گمان ندارم هيچ وقت ديگر هم بتواند. از اين گذشته اميدوارم اداره شهرداري اجازه ندهد افراد خيلي پولدار باغ هاي زيبا و خنك اين منطقه را كه اكثرا ميوه هاي مرغوب دارند و در ايران معروف است براي ساختن منازل اعلا و گرانقيمت بيشتر از اين ريشه كن كنند.

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 3224 بار
سپاس‌های دریافتی: 190 بار

پست توسط alirezak2 » دو شنبه 16 اردیبهشت 1398, 12:23 pm

ال- 20  دی هاویلند/ یا یو -6  ساخت کانادا است. نقش ارتباطی و حمل ونقل سبک بین یگانهای نیروی هوایی
زمان ورود دهه 40 خورشیدی و در اوایل دهه 70 خورشیدی باز نشسته شد

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » دو شنبه 16 اردیبهشت 1398, 1:48 pm

با عرض تشكر كاملا درست است. البته در سرچ Canadian -U6 تصويري ظاهر نشد اما گويا نام ان همان L 20 است.

تصویر

ممنون :razz:

اما بنظر من نبايست اين هواپيماي تداركاتي را بر كنار ميكردند بلكه با تعمير و سرويس دهي هاي مناسب مي شد از ان در خدمات عمومي استفاده نمود البته معلوم نيست چه تعداد از انها در ايران وجود داشتند ولي بهرحال با وجود موتور ساده اي كه داشتند با هر تعدادي مي شد انها را هنوز به خدمت هاي عمومي گرفت. در ان زمان اين هواپيما گاهي روي شهر اعلاميه هاي تبليغاتي پخش ميكرد.

ارسال پست

بازگشت به “تاریخچه نیروی هوایی در ایران”