سوال در مورد ترانس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22035 بار

Re: سوال در مورد ترانس

پست توسط sinaset » پنج شنبه 13 دی 1397, 9:01 am

سلام بر شما

بنظرم بهتر یک مولتی متر کنار خودتان بی اورید.

اگر 4 تا ورودی و چندین سیم خروجی دارد، بنظر میرسد ترانس شما 110 و 220 ولت باشد و خروجی ها هم،احتمالا هر کدام،یک ولتاژ هستن!(مثلا 24 یا 12 یا 6 و ..)

اگر مولتی متر شما،قابلیت سنج سلف را دارد! همان 4 پایه ورودی را سنج کنید، از این 4 پایه دو پایه باهم هستن! اگر میزان سلف داشت و مولتی متر نشان داد،یعنی سالم هستن. 

اگر قابلیت سنج سلف ندارد، با تست بازر هم می توان متوجه شد، اگر دو اتصال باهم دیگر ارتباط داشتن،یعنی سالم می باشد.

جهت اطمینان از کار بهتر است قبل از روشن کردن،ترانس،یک فیوز چند میلی امپری سر راه سیم برق ورودی به ترانس بگذارد،که اگر اتصال کوتاه یا .. داشت! فوری جریان قطع شود..

باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1538 بار
سپاس‌های دریافتی: 745 بار

پست توسط ho3ein2000 » پنج شنبه 13 دی 1397, 6:51 pm

ararat1976 نوشته شده:
پنج شنبه 13 دی 1397, 3:11 am
درود به خانواده بزرگ سنترال کلوپ و کاربران فهیم و گرامی ؛ بنده سوالی داشتم در مورد ترانس آمپی فایر ....
یه آمپی فایر قدیمی دارم که از یکی از ترانس های اون استفاده کردم ترانس باقی مانده تعداد چهار رشته سیم ورودی داره با بیشتر از ده دوازده رشته سیم خروجی مشکل من اینه که گویا این ترانس مذکور با برق ۲۲۰ ولتی دچار مشکل میشه آیا امکان داره که ترانسی که قبلا درآوردم این ترانس باقیمانده را تغذیه کند یا اینکه بدون واهمه اون رو به برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری متصل کنم و از اون استفاده کنم چون میخوام برای ساخت یک منبع متغیر از اون استفاده کنم آمپی فایر از آمپی فایر های نسبتا قدیمی ناسیونال مربوط به چهل سال ۳۰ ، ۴۰ سال پیش هستش که توی مدارس و مساجد استفاده میکردن.....لطفا چنانچه براتون مقدور و امکان داره جواب رو به nosrati.saman@yahoo.com ایمیل بفرمایید چون گویا جیمیل بنده مشکل داره اگه مرحمت بفرمایید و جوابم رو بدید بی نهایت بنده رو کمک کرده اید
سرافراز و سلامت باشید
با سلام
منظور از دچار مشکل شدن در 220 ولت رو بیشتر توضیح بدید
لطفا در صورت امکان عکس قرار بدید

دنیا یعنی یک خواب در زندان تا رسیدن به محاکمه بعد اجرای حکم

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » پنج شنبه 4 بهمن 1397, 2:05 pm

ararat1976, البته این کار در مواردی که قیمت ترانس ارزش آن را داشته باشد توصیه می شود فقط:

شما نمره سیم های ترانس را با وسیله ای مشخص کنید، بعد با کمک جداول تخصصی سازندگان سیم برای اون نمره ضریب مقاومت یا امپدانس آن را به دست آورید. با کمک یک مدار تست یا سنجش مقاومت و هر ترکیب محاسباتی، مشخص کنید که بر اساس امپدانس و مقاومت احتمالا تعداد دور سیم پیچ ها و هر سر به چه صورت است (خصوصا اولیه).

اما این فرایند زمان گیر و پیجیده ای است مگر اینکه شما مشخصات دقیق ترانس را داشته باشید که بفهمید با اتصالش به 220 مشکل ایجاد می شود یا خیر ! البته باز مداراتی هم هست که با قرار دادنش سر راه ترانس میتونید ولتاژ کنترل شده به ورودی بدید و با کنترل جریان متوجه بشید و از سوختن ترانس پیشگیری کنید اگر تا 220 جریان برای نمره سیم و دور آن مشکلی ایجاد نکند خوب دیگه بعدش با خیال راحت ترانس را میتونید به برق مستقیم وصل کنید.پ

من توصیه می کنم اگر خیلی الکترونیک کار نیستید و خود ترانس هم چیز خاصی نیست زحمت خود را با خرید یک ترانس جدید کم کنید.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member

پست توسط vahid365 » جمعه 17 خرداد 1398, 3:52 pm

با عرض سلام وتضکر از سایت خوب تون
یک سوال داشتم من یک ترانس 12ولت خریدم برای فن های یخچال وقتی با اهم متر تستش کردم خروجیش 20ولت هستش بعد آمپر موتورهای یخچال تقریبا نیم آمپر هستش ولی ترانس ده آمپر هستش اگر ازاین ترانس استفاده کنم مشکلی برای موتور فن های یخچال پیش میاد یاخیر لطفا راهنمایی کنید
باتشکر ازشما

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » یک شنبه 26 خرداد 1398, 10:46 pm

vahid365 نوشته شده:
جمعه 17 خرداد 1398, 3:52 pm
ادبا عرض سلام وتضکر از سایت خوب تون
یک سوال داشتم من یک ترانس 12ولت خریدم برای فن های یخچال وقتی با اهم متر تستش کردم خروجیش 20ولت هستش بعد آمپر موتورهای یخچال تقریبا نیم آمپر هستش ولی ترانس ده آمپر هستش اگر ازاین ترانس استفاده کنم مشکلی برای موتور فن های یخچال پیش میاد یاخیر لطفا راهنمایی کنید
باتشکر ازشما

سلام
خیر مشکلی پیش نمیاد

New Member

پست توسط Nosear.m » جمعه 7 تیر 1398, 5:21 pm

سلام من یه آمپلی فایر سونی ta-v30 دارم (دو کانال و هر کانال 100 وات و 6-16 اهم ) که باند 100 وات بهش وصل میکنم سریع داغ میکنه
من آمپلی باز کردم دیدم سیم وسط ترانس (سفید قرمز زرد) از سمت اتصال به فیوز و سیم برق ورودی قطع هست
به نظرتون مشکل داغ کردن سریع ترانس از چی میتونه باشه؟
ممنون از سایت و دوستان 🙏🌼

New Member

پست توسط Nosear.m » جمعه 7 تیر 1398, 5:30 pm

سلام
من یه آمپلی سونی دوکانال (هر کانال 100وات و 6-16اهم)ta-v30 دارم که وقتی باندای کنوود a85 (فقط سیم های پایینی که ساب و تیوتر اتصال میدن) وصل میکنم ترانس سریع داغ میکنه
من آمپلی باز کردم دیدم سیم وسط که قرمز رنگ هست (سفید قرمز زرد) از طرف فیوز و ورودی سیم برق قطع هست
میتونید راهنمایم کنید🙏🌺🌼🌻

Captain II
Captain II
نمایه کاربر

پست توسط ho3ein2000 » شنبه 8 تیر 1398, 7:33 pm

Nosear.m نوشته شده:
جمعه 7 تیر 1398, 5:30 pm
سلام
من یه آمپلی سونی دوکانال (هر کانال 100وات و 6-16اهم)ta-v30 دارم که وقتی باندای کنوود a85 (فقط سیم های پایینی که ساب و تیوتر اتصال میدن) وصل میکنم ترانس سریع داغ میکنه
من آمپلی باز کردم دیدم سیم وسط که قرمز رنگ هست (سفید قرمز زرد) از طرف فیوز و ورودی سیم برق قطع هست
میتونید راهنمایم کنید🙏🌺🌼🌻
با سلام
سیم وسط از سمت 220 ولت مربوط به کشور هایی مثل ژاپن هست که 110ولت هست شبکه
برای توضیحات بیشتر در صورت امکان عکس بذارید

ارسال پست

بازگشت به “برق و الکترونیک عمومی”