کولیماتور

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات انفرادي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 10 بار

کولیماتور

پست توسط soheil_jeep » سه شنبه 11 تیر 1398, 11:52 pm

سلام و عرض ادب

در حال ساخت یک دستگاه   collimator کولیماتور ( تنظیم هم خطی عدسی ها و موازی کردن محورهای اپتیکال ) هستم و فعلا نمونه های ساخته شده چندان راضی کننده نبوده است . اگر در بین دوستان کسی تجربه ساخت این وسیله را دارد یا مثل من علاقمند به این موضوع است و تمایل به همفکری دارد . امیدوارم بشود این پروژه را پیش برد . توضیح این که منظورم از کولیماتور سیستم مورد استفاده در تنظیم دوربین های دوچشمی است . در مورد تلسکوپ می شود از چراغ های لیزر پوینتر برای تنظیم مرکزی و..استفاده کرد ولی برای دوربین دوچشمی فایده ندارد . دستگاه کولیماتور دوچشمی در فایل های یوزر منواال اردونانس نیروی دریایی آمریکا به صورت تقریبا کامل توضیح داده شده و به ظاهر چیز پیچیده ای نیست . منتهی ساخت آن نیاز به دقت بسیار بسیار زیادی دارد مثل موازی کردن صفحات و زوایای دقیق و... در نهایت اضافه می کنم که این صرفا یک پروژه آماتوری و دلیل آن صرفا علاقمندی است و هدر دادن عمر و پول و... که اتفاقا در این قضیه خیلی موفق بوده ام !!! :?

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1552 بار
سپاس‌های دریافتی: 752 بار

Re: کولیماتور

پست توسط ho3ein2000 » پنج شنبه 13 تیر 1398, 12:00 am

soheil_jeep نوشته شده:
سه شنبه 11 تیر 1398, 11:52 pm
سلام و عرض ادب

در حال ساخت یک دستگاه   collimator کولیماتور ( تنظیم هم خطی عدسی ها و موازی کردن محورهای اپتیکال ) هستم و فعلا نمونه های ساخته شده چندان راضی کننده نبوده است . اگر در بین دوستان کسی تجربه ساخت این وسیله را دارد یا مثل من علاقمند به این موضوع است و تمایل به همفکری دارد . امیدوارم بشود این پروژه را پیش برد . توضیح این که منظورم از کولیماتور سیستم مورد استفاده در تنظیم دوربین های دوچشمی است . در مورد تلسکوپ می شود از چراغ های لیزر پوینتر برای تنظیم مرکزی و..استفاده کرد ولی برای دوربین دوچشمی فایده ندارد . دستگاه کولیماتور دوچشمی در فایل های یوزر منواال اردونانس نیروی دریایی آمریکا به صورت تقریبا کامل توضیح داده شده و به ظاهر چیز پیچیده ای نیست . منتهی ساخت آن نیاز به دقت بسیار بسیار زیادی دارد مثل موازی کردن صفحات و زوایای دقیق و... در نهایت اضافه می کنم که این صرفا یک پروژه آماتوری و دلیل آن صرفا علاقمندی است و هدر دادن عمر و پول و... که اتفاقا در این قضیه خیلی موفق بوده ام !!! :?
با سلام
بنده چندصباحی با لنز های مختلف جهت مصارف روشنایی خودرو کار کرده ام
منتها این مدل که شما گفتید تازگی داشت برام میشه بیشتر توضیح بدید

دنیا یعنی یک خواب در زندان تا رسیدن به محاکمه بعد اجرای حکم

New Member
محل اقامت: تهران
سپاس‌های دریافتی: 10 بار

Re: کولیماتور

پست توسط soheil_jeep » پنج شنبه 13 تیر 1398, 3:37 am

دوست عزیز اگر یک تلسکوپ ساده را به عنوان مثال در نظر بگیرید قرار است نور از بین دوعدسی بگذرد و هر کدام از این عدسی ها یک وظیفه بر عهده دارند . منتهی بهترین حالت موقعی است که این دو عدسی دقیقا و دقیقا موازی باشند و اگر هرکدام از آنها کوچکترین انحرافی داشته باشد در عملکرد آن مشکل به وجود می آید . این یک تیپ از موازی سازی است و دوربین دپچشمی که از دوتلسکوپ کنار هم تشکیل شده هم علاوه بر موازی بودن لنزهای درون تلسکوپ باید این دو لوله تلسکوپ هم دقیقا موازی باشند وگرنه تصویر دوتا می شود . که این هم یک تیپ دیگر موازی سازی است . نوع دیگری هم هست که در دوربین های تفنگ کاربرد دارد و اگر دوربین با لوله اسلحه موازی نباشد طبیعی است که گلوله به جایی غیر از آن چه در دوربین دیده می شود برخورد می کند . خلاصه کولیماتور دستگاهی برای سنجش موازی بودن یا نبودن این عدسی ها و منشورها و بقیه تشکیلات است .

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات انفرادي”