طرز تهيه بعضي از غذاها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 42 بار
سپاس‌های دریافتی: 182 بار

طرز تهيه بعضي از غذاها

پست توسط Mohammad.Javad » دو شنبه 3 تیر 1398, 8:08 pm

متشکرم سرآشپز
 یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است :-(

Major II
Major II
محل اقامت: ایران
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 36 بار

مزه دار کردن ماهی

پست توسط Roshanaii » یک شنبه 24 شهریور 1398, 9:10 pm

مزه دار کردن ماهی جهت سرخ کردن

اول ماهی خوب میشویم و فلس های روش جدا میکنیم و اونو به قطعات مناسب سرخ کردن برش میدیم

از ادویه های زردچوبه ، پودرسیر، نمک،فلفل سیاه . درظرفی با هم مخلوط میکنیم و روی ماهی می‌ریزیم و با چاقو خوب به خوردش میدیم ک ادویه گوله شده نباشه

در ظرفی یک عدد تخم مرغ میشکونیم با قاشق هم میزنیم ک زرده و سفیده کمی به خورد هم برن و تقریبا یکدست بشه . و در ظرف دیگر ارد سوخاری می‌ریزیم .

ماهی های ک به ادویه آغشته کردیم رو اول درتخم مرغ و بعد در ارد سوخاری میغلتونیم و بعد درون ماهیتابه سرخ میکنیم .

نوش جان😋
:) @ashpazimasume :razz:
شعار ما :grin:
هرچی غذا خوشمزه تر شکم گنده تر !! ::sh

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3131 بار
سپاس‌های دریافتی: 5550 بار

Re: طرز تهيه بعضي از غذاها

پست توسط shafagh » دو شنبه 25 شهریور 1398, 9:56 pm

با تشكر از شما

ولي من شنيده ام (در سنت غذايي شيرازي) تخم مرغ و ماهي از غذاهاي ناسازگار بهم هستند و نبايد از انها همزمان استفاده شود. در ضمن سير اسانس و رايحه اي قوي دارد (اگرچه در قليه ماهي استفاده مي شود) و طعم واقعي ماهي سرخ كرده را تحت الشعاع قرار ميدهد. من براي سرخ كردن ماهي فقط از ارد و زردچوبه و نمك و فلفل استفاده مي كنم تا طعم لذيذ ماهي تحت تاثير ادويه هايي با رايحه تند قرار نگيرد.

گذشته از اين موضوع مي بينم كه اخيرا مد شده غذاپزي ها در استامبولي پلو و ساير پلو هاي مشابه و يا حتي مرغ و جوجه از دارچين استفاده مي كنند و حتي در بعض كارخانه هاي همبر-سويا سازي هم باب شده است. تا انجا كه به يكي از كارخانه ها نامه نوشتم كه گوشت (هرچند كه بيشترش سوياست) بايد طعم خودش را داشته باشد و زدن دارچين (احتمالا مخلوطي از ادويه ها كه دارچين هم جزء ان است) به ان اصولي نيست. بنظر من دارچين بيشتر در شيريني پزي كاربرد دارد و البته انهم نه در همه نوع شيريني زيرا اين ماده بو و طعمي بسيار غالب دارد و طعم لطيف شيريني ها را از بين مي برد. خلاصه انكه غذاپزي هايي كه دارچين به غذا مي زنند من ديگر هرگز از انها خريد نمي كنم (اگرچه من بندرت غذاي بيرون مي خورم) چون بمحضي كه بو و طعم دارچين را در غذا حس كنم نمي توانم بخورم يا اگر خيلي گرسنه باشم مجبور مي شوم بخورم. بهرحال بنظر من دارچين بيشتر گرايش به داروهاي گياهي دارد تا يك چاشني عمومي

Major II
Major II

پست توسط Roshanaii » چهار شنبه 10 مهر 1398, 6:11 pm

shafagh نوشته شده:
دو شنبه 25 شهریور 1398, 9:56 pm
با تشكر از شما

ولي من شنيده ام (در سنت غذايي شيرازي) تخم مرغ و ماهي از غذاهاي ناسازگار بهم هستند و نبايد از انها همزمان استفاده شود. در ضمن سير اسانس و رايحه اي قوي دارد (اگرچه در قليه ماهي استفاده مي شود) و طعم واقعي ماهي سرخ كرده را تحت الشعاع قرار ميدهد. من براي سرخ كردن ماهي فقط از ارد و زردچوبه و نمك و فلفل استفاده مي كنم تا طعم لذيذ ماهي تحت تاثير ادويه هايي با رايحه تند قرار نگيرد.

گذشته از اين موضوع مي بينم كه اخيرا مد شده غذاپزي ها در استامبولي پلو و ساير پلو هاي مشابه و يا حتي مرغ و جوجه از دارچين استفاده مي كنند و حتي در بعض كارخانه هاي همبر-سويا سازي هم باب شده است. تا انجا كه به يكي از كارخانه ها نامه نوشتم كه گوشت (هرچند كه بيشترش سوياست) بايد طعم خودش را داشته باشد و زدن دارچين (احتمالا مخلوطي از ادويه ها كه دارچين هم جزء ان است) به ان اصولي نيست. بنظر من دارچين بيشتر در شيريني پزي كاربرد دارد و البته انهم نه در همه نوع شيريني زيرا اين ماده بو و طعمي بسيار غالب دارد و طعم لطيف شيريني ها را از بين مي برد. خلاصه انكه غذاپزي هايي كه دارچين به غذا مي زنند من ديگر هرگز از انها خريد نمي كنم (اگرچه من بندرت غذاي بيرون مي خورم) چون بمحضي كه بو و طعم دارچين را در غذا حس كنم نمي توانم بخورم يا اگر خيلي گرسنه باشم مجبور مي شوم بخورم. بهرحال بنظر من دارچين بيشتر گرايش به داروهاي گياهي دارد تا يك چاشني عمومي

دوست عزیز هرکسی با یک سلیقه خاص خودش مواد و ادویه ها رو مخلوط میکنه و یک غذا با طعم جدید میسازه ک بعضی دوست دارند و بعضی فک میکنند دوست ندارند چون امتحان نکردند اون مزه جدید و بنا به نظر خودشون ک این مدلی خوب نمیشه چون قبلا خوردم و نشده و از این حرفا !! بعدشم این دستور برای "سرخ کردن ماهی "هستش ولاغیر.. فقط برای سرخ کردن تخم مرغ لازمه و پشت بندش آرد سوخاری 

ولی بشخصه دارچین رو دوست دارم و دربعضی از غذاها استفاده میکنم مثل لوبیا پلو . مرغ . ک طعم بسیار خوبی درکنار ادویه های دیگر میدهد . 

ولی بله اگر هرچبزی به اندازه استفاده نشه و بیش از حد دارچین رو در غذا بریزی بله غالب میشه و غذا فقط مزه دارچین میده . ممکن کسی دوست نداشته باشه . 

چون شما دارچین رو دوست ندارید نمیشه گفت نزنید جیزه . نزن جیزه دارچین استفاده نکن . 
یکیم می‌شناسم پیاز تو غذا دوست نداره . وقتی پیاز سرخ کرده تو غذا میبینه می ره نون پنیر میخوره . 

و سلام 

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » پنج شنبه 11 مهر 1398, 8:26 pm

منظورم انواع گوشت بود كه بعد از پخت طعم واقعي انها محسوس باشد ولي ادويه اي مثل دارچين (از نظر من بيشتر گياه دارويي است) ان طعم هاي عالي طبيعي را تقليل مي دهد و بر عكس زردچوبه و نمك و فلفل به اندازه مطلوب طعم گوشت را تقويت مي كند. شما مقدار زيادي گوشت بره را (نه گوسفند) با زردچوبه و و نمك و فلفل و همراه با مقداري سيب زميني و گوجه بدون اين ادويه ها مثل دارچين و كاري و امثال ان كه جديدا مد شده بپزيد ببينيد چه معركه ايست ادم سير هم كه باشد از احساس بوي ان گرسنه مي شود. حالا نمي دانم ذائقه بعض ديگر چطور است كه دارچين را در غذا مي پسندند ولي من به سنت قديمي ها كه طعم هر گوشتي را در غذا در اولويت اول قرار ميدادند تمايل دارم نه فقط به خاطر احترام به سنت هاي قديم بلكه بدليل گوشتي بودن غذاها. البته ذائقه ديگران هم محترم است و اگر دارچين دوست دارند لابد شخصا استفاده مي كنند اما قضيه اين است كه بعض غذافروشي هاي جديد ان را تعميم داده اند يكي انكه اخيرا رسپت هاي غذايي غرب و كشورهاي شرقي زياد به ايران وارد شده است و نكته مهم ديگر انكه ادويه اي مثل دارچين يا سير بوي ماندگي غذا را مي پوشاند. يعني اگر گوشت يا غذا مانده باشد با وجود دارچين تشخيص ان ميسر نيست.

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1539 بار
سپاس‌های دریافتی: 746 بار

پست توسط ho3ein2000 » جمعه 12 مهر 1398, 2:53 pm

سلام
گوشت های امروزی اصلا مزه ندارند مخصوصا در شهر های بزرگ
من کنار گوشت تنها چیزی که اضافه میکنم نمک هست والسلام
در ضمن گوشتی که فریز میشه نه طعم داره نه انچنان ویتامین
اقا منم دل پری از دارچین دارم مادرم به همه چی میزد یه زمان
بعد یک ماه اعتصاب غذا گذاشت کنار
دنیا یعنی یک خواب در زندان تا رسیدن به محاکمه بعد اجرای حکم

New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار
تماس:

پست توسط tandisnik » جمعه 12 مهر 1398, 7:38 pm

ممنون از دستور پخت  :)
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major II
Major II

پست توسط Roshanaii » جمعه 12 مهر 1398, 11:05 pm

shafagh نوشته شده:
پنج شنبه 11 مهر 1398, 8:26 pm
منظورم انواع گوشت بود كه بعد از پخت طعم واقعي انها محسوس باشد ولي ادويه اي مثل دارچين (از نظر من بيشتر گياه دارويي است) ان طعم هاي عالي طبيعي را تقليل مي دهد و بر عكس زردچوبه و نمك و فلفل به اندازه مطلوب طعم گوشت را تقويت مي كند. شما مقدار زيادي گوشت بره را (نه گوسفند) با زردچوبه و و نمك و فلفل و همراه با مقداري سيب زميني و گوجه بدون اين ادويه ها مثل دارچين و كاري و امثال ان كه جديدا مد شده بپزيد ببينيد چه معركه ايست ادم سير هم كه باشد از احساس بوي ان گرسنه مي شود. حالا نمي دانم ذائقه بعض ديگر چطور است كه دارچين را در غذا مي پسندند ولي من به سنت قديمي ها كه طعم هر گوشتي را در غذا در اولويت اول قرار ميدادند تمايل دارم نه فقط به خاطر احترام به سنت هاي قديم بلكه بدليل گوشتي بودن غذاها. البته ذائقه ديگران هم محترم است و اگر دارچين دوست دارند لابد شخصا استفاده مي كنند اما قضيه اين است كه بعض غذافروشي هاي جديد ان را تعميم داده اند يكي انكه اخيرا رسپت هاي غذايي غرب و كشورهاي شرقي زياد به ايران وارد شده است و نكته مهم ديگر انكه ادويه اي مثل دارچين يا سير بوي ماندگي غذا را مي پوشاند. يعني اگر گوشت يا غذا مانده باشد با وجود دارچين تشخيص ان ميسر نيست.
یک غذای مانده اسمش مانده هست یعنی بو گرفته هست و دارچین سیر و یا هر ادویه دیگر جلو دار این بو ماندگی نیست و نخواهد بود. به قول مهران مدیری دیدم ک میگم 😉 

اگه سخته تشخیص بو غذای مونده . اونو یه دور گرمش کن ببین چه افتضاحی به بار میاد ینی بو گربه مرده میده با وجود ادویه دارچین 😣

بعد اگه گوشت بره خریدم و دمه دستم بود حتما این دستور پخت امتحان میکنم . 

دیدم دارچین تو شعله زرد حلیم  میریزن و  تزیین  میکنن باهاش.  ک من هیچ کدوم دوسندارم و به ندرت میشه که با اسرار جون من خوردم عالی بود و اینا یه قاشق بچشم !! و به ارامی صحنه ترک کنم .

اره ادویه خارجی زیاد اومده و میخرن و استفاده میکنن. منم تو دام افتادم داداشم از رفیقش ک آشپز هست یاد گرفت و به منم یاد داد از کدوم ادویه خارجی استفاده کنم غذا طعم و عطر بهتری بده و با لذت خورده بشه!

بعد یه چیزیم هست ک تا یادم نرفته بگم 
بعضی غذا ها و مواد خوراکی ک میریزن تو غذا یا سرخ میکنیم جدا کنار غذا سرد یا گرم هستن . 
ما هم د وسداریم بخوریمشون با وجود سرد بودن چون بجز سردی خوبیایی هم دارن و مفید هستن و "باید با یه ادویه گرم مخلوط بشن ک سرد بودن اون خنثی بشه" و درون ما ناراحتی دراثر خوردن اون غذا بوجود نیاد مثل کدو ک یک  ماده غذایی سرد هست و باید یا با زیره یا روغن کنجد یا با چیز گرم دیگه سرخ کرد یا تو سالاد ریخت ک بشه خوردش. 
این دارچین ک مزاج گرمی داره برای اینجور موارد استفاده میشه  و  برای جلو گیری از حال خرابی با غذای سرد میخورن و واسه این بعضی تو همه غذا ها دارچین استفاده میکنن . 
اگرم دوست نداری از دارچین یا چیز گرم دیگه تو غذا بریزی بعد غذا  برو عرق نعنا بخور ک اونم گرمی هست. و به عنوان دارو ازش بهره ببر ! 

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 13 مهر 1398, 2:44 pm

البته تنها غذايي كه براي مصرف دارچين ايده ال است همان حليم است چون طعم خاص گندم و گوشت پخته و در نتيجه اشتهاي خوردن را افزايش ميدهد و اين تنها غذايي است كه من حتما با دارچين مي خورم ولي بايد عرض شود  بر عكس بعض شهرهاي ديگر (انطور كه شنيده ام) كه حليم را با اضافه كردن نمك مي خورند در شيراز با شكر و روغن مصرف ميشود و بهمين دليل چون دارچين بيشتر براي بعض شيريني ها انتخاب ميشود در حليم و روغن و شكر هم طعم خوبي دارد ولي من ان را در حلوا زرد و شله زرد دوست ندارم و كمي هم رايحه ي زعفران در اين دو دسر را كم مي كند. بهر حال معتقدم دارچين بطور محدود براي خوردني هاي شيرين مناسب است و نه انواع پلو ها و خورشت ها و كباب ها يا مثلا توليدات گوشتي كارخانه ها كه بعضا استفاده مي كنند. 

زيره و هل هم (گذشته از طبع خاص انها) همينطور مثل دارچين رايحه غالبي دارد و تنها براي غذاهاي خاص و محدودي مناسب است و در غذاهاي گوشتي بطور كل طعم طبيعي گوشت را كه محرك اشتهاست از بين مي برد. بعد از مدتها رفتم يك غذاپزي لاري يك سيخ جوجه بخورم ديدم ماست زده اند و دانه هاي ريزي مثل سياهدانه هم دارد. بنظرم خوب امد و گفتم بپزند اما وقتي غذا را اوردند و شروع كردم بخوردن ديدم طعم و رايحه ي تند زيره دارد (زيره هم از جهتي جنبه دارويي دارد) طوريكه با رايحه ي تند زيره طعم واقعي گوشت جوجه كباب ماستي را نداشت (البته اين غذايي كه به اسم جوجه كباب ميفروشند جوجه نيست بلكه مرغ است). بهرحال اينطور ادويه جات مثل دارچين و زيره از قديم الايام در غذاهاي خاص و محدودي و گاهي بعنوان دارو استفاده مي شده است و در غذاهاي متدوال كه بيس اصلي انها گوشت و يا برنج است چندان مناسب نيست و معمولا اكثريت افراد انها را در چنين غذاهايي نمي پسندند.

اما در اين باره براي افرادي كه دارچين يا زيره در انواع غذاها را دوست دارند راه حلي وجود دارد و ان استفاده   جداگانه در ظروفي مثل نمك دان است كه بنا بر سليقه اي كه دارند هنگام سرو غذا به ان اضافه كنند و اين روش مخصوصا در غذاپزي ها بجاي مخلوط كردن هنگام پخت بسيار بهتر است. يعني در سر ميز رستوران ها يك نمك پاش حاوي دارچين هم قرار دهند. 

Major II
Major II

پست توسط Roshanaii » شنبه 13 مهر 1398, 9:19 pm

تو جوجه کباب زیره چی میگه اخه!؟ من بودم بشقاب درسته تو مشمبای آشغال میزاشتم 😐
  اره دارچین و زیره فقط تو بعضی غذاها میشه استفاده کرد ولی نه با کباب کوبیده و جوجه کباب  نمیشه خوردش اصلا. 
 بجز حلیم دیگه کدوم شیرینی  هست ک دارچین داره ؟!! 

Major II
Major II

میرزا قاسمی

پست توسط Roshanaii » یک شنبه 14 مهر 1398, 1:47 pm

مواد لازم میرزاقاسمی

- بادمجان = 8 عدد متوسط
- گوجه فرنگی تازه = 3 عدد
- سیر = یک بوته متوسط
- تخم مرغ = 5 عدد
- روغن و فلفل سیاه  = به مقدار لازم
رب گوجه= 1 قاشق غذاخوری
نمک= 2قاشق چایخوری

طرزتهیه
بادمجان ها رو منقل کباب میکنیم بعد پوست میکنیم و داخل غذا ساز می‌ریزیم ک خوب پوره بشه .
بعد داخل ماهیتابه می‌ریزیم و با روغن کمی تفت میدهیم بعد گوجه های خرد شده اضافه میکنیم با نمک و سیر در ماهیتابه رو میزاریم تا بپزد بعد چند دیقه هم میزنیم و اگه آب گوجه ها گرفته شده بود ک فلفل سیاه می‌ریزیم به همراه رب کمی تفت میدهیم و بعدم تخم مرغ ها رو به مواد اضافه میکنیم و هم میزنیم . تا بپزد.
نوش جان :GHAH:

Major II
Major II

مرغ پرپیاز لذیذ

پست توسط Roshanaii » سه شنبه 16 مهر 1398, 11:14 pm

مرغ پرپیاز

مرغ 500گرم
پیاز درسته کوچک1عدد
پیاز خرد شده 3تا متوسط

نمک. پاپریکا.سیر. فلفل قرمز. فلفل سیاه. زنجبیل. زردچوبه. به مقدار لازم

رب گوجه 3قاشق
روغن به مقدار لازم
آبلیمو 1.4 فنجان

طرزتهیه

مرغ رو شسته و به همراه یک پیاز درسته و نمک میزاریم روی گاز با آب بپزد .

در ظرفی3 پیاز خرد شده خوب سرخ میکنیم سفیدی پیاز کمی محو شود . بعد ادویه ها و رب گوجه رو می‌ریزیم و با هم تفت میدهیم تا خامی اون گرفته بشه .

پیاز سرخ شده به مرغ درحال پخت اضافه میکنیم .
بعد از اینکه مرغ کامل پخت آبلیمو رو می‌ریزیم و بعد چهار دقیقه زیرش خاموش میکنیم.
نوش جان

ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”