در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

سوختن مولد (Power)

توسط Solver » چهارشنبه 5 خرداد 1389 08:14

سیستمی دچار مشکل شده بود و روشن نمیشد، ظاهرا منبع تغذیه اش را عوض کردند که دیدن باز هم کار نکرده، بررسی کردم منبع تغذیه جدید فیوزش سوخته بود. سیستم را بررسی کلی کردم و متوجه اشکال در فن گرافیک شدم اون هم به شکل عجیب که فن از جا در آمده بود که در نوع خودش تازگی داشت برام.

باقی موارد هم بررسی کردم و بعد از اینکه مطمئن شدم سیستم به ظاهر سالم هست فیوز جدید گذاشتم و منبع تغذیه را وصل کردم اما مجدداً به محض راه اندازی سیستم، فیوز منبع تغذیه سوخت!

بنابراین پیداست که مشکل از اون فن و اینها نبوده. چون این مرحله دوم اصلاً گرافیک رو از مادربرد جدا کرده بود. دوستان احتمالاتی که میدن را بیان کننید.

من خودم احتمال میدم مرحله اول قبل از سوختن فیوز پاور خودش هم دچار اشکال شده باشه و مرحله دوم هم به خاطر همین بوده که باز فیوز پریده. اما از طرفی نمیشه زیاد مطمئن بود و ممکنه از اول هم به خاطر اشکال در قطعات دیگه جریان زیاد کشیده میشده و هنوز برقرار باشه!

به کدوم قطعات شانس بیشتری برای کشیدن جریان بالا میدهید، چون اینکه بخوام قطعه قطعه تست کنم هم کمی تجهیزات میخواد که متاسفانه در اختیار ندارم هم وقت گیر.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SHAHRAM, hamed_713, sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: سوختن مولد (Power)

توسط SAMAN » چهارشنبه 5 خرداد 1389 09:22

سلام

پاور  را  کاملا"جدا گانه و بدون اینکه به بقیه سیستم برق بدهد تست کنید, برای اینکه ببینید آیا بدون بار, باز هم فیوز می سوزد یا نه! اگر بدون بار فیوز نسوخت مشخص هست که یک قسمت از کامپیوتر دچار مشکل جدی شده است. اما اگر بدون بار هم باز فیوز سوزاند مشخص هست که ایراد از خود پاور هست.

اگر ایراد در پاور باشد,یکی از ترانزیستور ها یا دیود ها ( دو دیود کوپل شده) به احتمال زیاد اتصال کوتاه شده اند.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Mahdi1944, Solver, SHAHRAM, hamed_713, sokuteasemuni

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 5 خرداد 1389 12:27

با توجه به کنده شدن فن احتمال داره جی پی یو سوخته باشه . و با فشاری که به مدارهای تغذیه مادربرد وارد کرده اونها رو هم به باد فنا داده !
در ضمن کلمه مولد برای پاور صحیح نیست ! بهتره از لغت مبدل استفاده کنید !!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Solver, SHAHRAM, Mahdi1944, sokuteasemuni

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » چهارشنبه 5 خرداد 1389 14:27

Mohammad 1985,  

لغت درستش : منبع تغذیه (برگردان همون power) هست.
چون power چند کاربرده هست ما به اشتباه واژه مولد را که نوعی برگردان اون به فارسی است را استفاده میکردیم زمانی که فهمیدیم در رایانه کاربرد ندارد.

نه داداش وضع اینقدرها هم خراب نبود دیگه! فعلاً که سیستم راه افتاد به خیر و سلامت. سوکت cpu مشکل داشت. اون پاور قبلی هم خودش اشکال داشت و فیوز میکرد انگار ترانس هاش اتصال کوتاه شده باشند یا همچین مایه ها ...  ::sa

اما من قبلاً از همون 445 ها و چه 775 ها چندین مورد اشکال در سوکت دیدم، اما نخستین بار هست که شاهد آسیب زدن به پاور به موجب این موضوع هستم، دوستان مورد مشابه ندیدن؟ آخه برام قابل قبول نیست هر چند خودم عملا شاهد بودم ...
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

sokuteasemuni, SHAHRAM

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » شنبه 15 خرداد 1389 19:38

سلام به دوستان گرامی
من اخرش متوجه نشدم  ایراد از کجا بود؟ خود پاور با سوکت سی پی یو...
اگر سوکت سی پی یو بوده،دقیقا میشه بفرمایید چه مشکلی داشت؟(کنجکاو شدم!)

در کل من معمولا وقتی همچین پاور های رو به رو میشم قطعه به قطعه تستش میکنم...و تا به امروز که چند مورد در دانشگاه برام اتفاق افتاده هر کدوم دلیل خاص خودش رو داشته..
له شدن 2 سیم از پاور و اتصال به کیس...مشکل داخبی سی دی رام که با زدن دکمه eject  پاور به مشکل بر می خورد و....
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Mahdi1944, Solver

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 16 خرداد 1389 00:57

خوب اگه مشکل از سوکت بوده یا مدار تغذیه سی پی یو که مثلا اتصال کوتاه کرده از اونجایی که خود سی پی یو هم جز پر مصرف ترینهاست با مصرف مضاعفی که پیدا شده بار زیادی رو روی شاخه 12 ولت تحمیل کرده و زده پدر پاور رو در آورده ! ( البته پاورهای استاندارد در چنین شرایطی حتما به طور اتوماتیک خاموش میشن )
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Solver, SHAHRAM

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » يکشنبه 16 خرداد 1389 02:05

پاور که استاندارد بوده گرین اون هم 380 . به هر حال به علت روشن بودن مداوم سیستم و حساسیت کار.

خوب من رشته ام کامپیوتر نبوده و برق هم کاردانی دارم، دقیق نمیدونم بیشتر تجربی متوجه میشم. به همین دلیل نمیتونم توضیح خیلی دقیق بدم.

البته من اشکال پاور را از cd-rom و هارد و حتی یک مورد کارت dvr (تو درگاه PCI نصب بود) دیدم اما از CPU تا حالا تجربه نکرده بودم.

از اونجا که پیش از رساندن کیس به دست من بنده خدایی بررسیش کرده، و از اونجا که زمان بررسی سیستم فهمیدم طرف اصلا متوجه خرابی فن گرافیک نشده! ممکنه اون اشتباه Cpu را جدا کرده و زمان نصبش دقت لازم را نداشته و پایه های سوکت نامیزان شده باشند ... و بعدش هم ما با تعویض پاور شاهد سوختن پاور بوده.

در حالی که مشکل اولیه سیستم احتمالاً همان داغ کردن گرافیک بوده (با توجه به ضبط تصویر و کار گرافیکی). حالا اینکه کدوم پایه ها نامنظم بودند بیشتر سمت همان شاسی قفل سوکت بود که له شده و به هم چسبیده بودند ...  :?

Mahdi1944, Mohammad 1985, SHAHRAM