در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 22 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 فروردین 1390 14:52

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 2840 مرتبه در 263 پست

مین ضد هلی کوپتر ( ضد هلی بورن ) PVM

توسط babak1985 » شنبه 14 آبان 1390 20:34


PVMیک مین غیر هدایت شونده - با انفجار مستقیم و ضد هلی کوپتر است . این مین برای مقابله با تهدید هواپیما و هلی کوپتر که در ارتفاع پایین و در سرعت کمتر از 360 کیلومتر در ساعت پرواز می کنند طراحی شده است . روش حمله هم بصورت عملکرد نفوذ کننده های انفجاری تغییر شکل یافته است ( مشابه EFP ها که برای مقابله با خودرو های زرهی بکار می رود - در لحظه انفجار یک دیسک مسی یا فلزی در اثر نیروی انفجار در یک مسیر مستقیم به شکل گلوله داغ و مذابی شکل به سمت هدف شلیک می شود و در بدنه نفوذ می کند ) . برد پرتابه EFP این مین 150 متر است .
این مین برای شناسایی و قفل کردن روی هدف از سنسورهای مادون قرمز IR و سنسورهای صوتی استفاده می کند . سنسور صوتی این مین دارای حساسیت 0.6 دسیبل است و توانایی تشخیص صدای موتور هواپیما را در 600 متری و صدای هلی کوپتر را در 3.2 کیلومتری دارد . قسمت صوتی این مین توانایی تشخیص صدای موتور هواپیما از هلی کوپتر را حتی در شرایط محیط دارای صداهای اضافی نظیر خودروها - انفجارها -شلیک ها دارد .

در صورت شناسایی و تشخیص صدای هدف هوایی مناسب توسط این مین زمانی که هدف به فاصله 1 کیلومتری رسید سیستم جنگی PVM به سمت هدف می چرخد . سنسورهای مادون قرمز ( 4 تا 6 عدد ) فعال می شوند و فاصله و جهت هدف را محاسبه می کنند . در این لحظه فقط مین می تواند روی همان هدف قفل بماند و توانایی جابجایی هدف را ندارد . شبیه سازی هایی که برای سیستم صوتی و سنسورهای مادون قرمز این مین شده است PVM را از حمله به فلیر ها و پرتابه های گمراه کننده IR پرنده های دشمن مصون می سازد.


در لحظه ای که هدف وارد فاصله 150 متری مین شد سر جنگی یا پرتابه انفجاری با سرعت 2500 کیلومتر در ساعت به سمت ان شلیک می شود .

هدف پرنده برای این مین منبع تشعع های مادون قرمز و صوتی است بخصوص موتور پرنده . در صورتی که هدف وارد محدوده 150 عملکرد سرجنگی مین نشد مین انرا تا فاصله 1 کیلومتری تعقیب می کند و بعد از ان دوباره به حالت انتظار می رود .

این مدل مین ها برای کارایی بهتر و عملکرد دقیق تر بهتر است توسط یک شبکه سیمی به مرکز کنترل وصل شوند . زمان عملیاتی بودن این مین به عمر باطری ان و تعداد دفعاتی که سنسورهای مادون قرمز خاموش و روشن می شوند و همچنین دمای محیط بستگی دارد . عمر باطری برای شرایط ایده ال 3 ماه است .

این مین به یک سیستم ریموت کنترل ضد خنثی سازی مجهز است همچنین می شود انرا طوری برنامه ریزی کرد که در صورت تمام شدن باطری منفجر شود .مشخصات :

نوع : غیر هدایت شونده - انفجار مستقیم - ضد هلی کوپتر
جنس بدنه : فلزی
وزن : 12.6 کیلوگرم
وزن ماده انفجاری : 6.4 کیلوگرم
برد حمله : 150 متر
برد شناسایی هدف : 1000 متر
زمان فعال شدن حالت حمله از حالت انتظار : 1.5 ثانیه


موارد استفاده :

1 - استفاده بر روی تپه ها و بلندی های کم ارتفاع برای مقابله با هلی بورن
2 - استفاده در مناطق مستعد هلی بورن نیرو
3 - استفاده در عقبه نیروهای خودی و در زمین های مناسب برای پیاده کردن نیروی هلی بورن
4 - استفاده در فرودگاههای دشمن و مناطق فرود پرنده های دشمن ( شناسایی - بمب افکن ها - هلی کوپتر ها )
5 - استفاده برای اجرای کمین بر روی هلی کوپتر های دشمن و امن کردن دره ها و معبر های هوایی

http://www.military.ir/modules.php?name ... 820#213548
دشمن رو باید از دور دید

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب babak1985 تشکر کرده اند:
Persian Cat, كيارش, السابقون, Qaher1406, joiber, GH58, Mahdi1944, KH.I.A.2500

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان