در اين بخش شما ميتوانيد سوالات و اشکالات نرم افزاري خود را مطرح کنيد
Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

سوال:فرمت هارد.quick or full؟

توسط Mahdi Mahdavi » سه شنبه 12 بهمن 1389 02:37

سلام دوستان.
چند سوال داشتم.
1-هنگام فرمت کردن دو حالت Quick و معمولی یا full داریم.که حالت کوییک بسیار زود انجام میشه.میخواستم ببینم تفاوت این دو نوع فرمت چیه؟
2-هنگام فرمت با گزینه allocation unit size مواجه میشیم.این گزینه دقیقا چیه و انتخاب مقدار کمتر بهتره یا بیشتر؟
3-در نرم افزار های پارتیشن بندی مثل PARAGON Partition Manager فرمت بسیار زود انجام میشه.میخواستم ببینم این هم همون کوییک فرمته یا نرم افزار از روش خاص خودش برای فرمت استفاده میکنه؟
4- sectors per cluster چی هست؟
ممنونم.
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
Shahbaz, Present, hamid3pnn

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

Re: سوال:فرمت هارد.quick or full؟

توسط SHAHRAM » چهارشنبه 13 بهمن 1389 01:19

Mahdi Mahdavi,  سوالاتتون بسیار ریز مطرح شده و میشه هر کدوم رو چندین خط براش نوشت:
متاسفانه الان فقط فرصت دارم 1 رو توضیج بدم:
در حالت quick فقط مقدار کمی از هارد به صورت واقعی(ست شدن تک تک بیت ها به 0یا 1) تغییر پیدا میکنه و سیستم فابل دوباره باز نویسی میشه و موارد مربوط به سیستم فایلی(مثلا fat32)چک میشه.
اما در حالات  full formatعلاوه بر موارد بالا  تک تک بیت ها چک میشه و در صورت داشتم bad sector (که خودش توصیح لازم داره!) سعی میشه بر طرفش کنه..
البته اگر هاردتون از نوع ssd هست مفاهیم بالا کمی تغییر میکنه(با توجه به ماهیت ssd)
یکم خیلی خلاصه گفتم!.. :razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Mahdi Mahdavi, Shahbaz, Present, hamid3pnn

Major

Major

نماد کاربر
306

تاريخ عضويت

يکشنبه 14 تیر 1388 17:38

تهران

آرشيو سپاس: 1030 مرتبه در 251 پست

توسط Top Speed » چهارشنبه 13 بهمن 1389 02:23

ممنون از آقای شهرام عزیز اگه اجازه بدند جواب رو کامل تر کنم.
به طور واضح:
هر storage (مثل هارد یا فلش و...)از خانه هایی تشکیل شده که اطلاعات درون این خانه ها می نشینند.
با full format تمام اطلاعات موجود در این خانه ها پاک میشه اما در quick format فقط به طور اسمی اطلاعات پاک میشه و خود آن ها باقی میمونند و در این صورت در صورت ورود اطلاعات جدید به این خانه ها ابتدا فایل های قبلی پاک میشند و سپس اطلاعات جدید وارد این خونه ها میشند.
بنابراین اگه دو هارد داشته باشیم که بخوایم در هر دو اطلاعات مشابهی بریزیم هاردی که full format شده سریع تر میریزه.

و موقع بازیابی اطلاعات(Recovery) هاردی که full Format شده باشه نمیشه کاریش کرد چون اطلاعات کلا پاک شده. اما اگر اطلاعات Delete یا quick format شده باشند قابل بازیابی هستند چون اطلاعات به طور اسمی پاک شده اند و اصل آن ها در سلول های هارد پاک نشده. البته زمانی که فایل جدید بریزی و جایگزین فایل قبلی در سلول ها بشه دیگه قابل بازیابی نیست.

allocation unit size هم تعداد سلول هاست مثلا با 16k هر خانه 16 تا 16 تا جدا میشه.به نظر من اگه این مقدار رو کم کنی بهتره و سرعت بالاتر میره. اگه خانه ها رو مثلا فلش 4 گیگ(4096 مگ) باشه و 4096 تایی انتخاب کنی کلا حافظه 1 قسمت میشه و برای پیدا کردن اطلاعات از اول این یک قسمت رو میگرده تا پیدا کنه . اما هرچی کمتر انتخاب کنی این مقدار کم تر میشه و راحت تر اطلاعات رو پیدا می کنه و سریع تر میشه.

برای برنامه هم من Norton Partition Magic رو پیشنهاد میکنم و اینکه میگید زود تموم میشه فکر کنم به خاطر سرعت برنامست و quick نیست.

sectors per cluster هم فکر کنم تعداد سلول های خراب باشه مثلا ممکنه چند سلول خراب شده باشند و دیگه قابل استفاده نباشند .
Bad Sector هم فکر کنم همین موضوعه.

اگه چیز اشتباهی گفتم از بزرگان خواهش میکنم اصلاح کنند.

موفق باشید.

>>>>>::::::::::::::::::::Top Speed::::::::::::::::::::<<<<<
..................................................................
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Top Speed تشکر کرده اند:
Mahdi Mahdavi, hamid3pnn

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 13 بهمن 1389 03:57

البته حتی در صورت فرمت کامل هم در تقریبا اکثر موارد میشه فایلها رو بازیابی کرد
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Present, SHAHRAM

Captain

Captain

no avatar
2756

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

توسط Present » چهارشنبه 13 بهمن 1389 12:33

Mohammad 1985,  دقیقا همینطوره چندی پیش با یکی از دوستان که هکره داشتم صحبت می کردم و ازم همچنین سئوالی کرد آیا اطلاعاتی که پاک شده و یک بار هم باز نویسی شده رو میشه بازیابی کرد من گفتم نه ولی خودش گفت تا چند هزار بار هم که روی سکتورها بازنویسی بشه بازهم اگر آدمی بیکار باشه و ارزش براش داشته باشه می تونه اطلاعات رو بازیابی کنه برای همین هم یک برنامه های خاصی ساخته شده که همین چند هزار بار رو میتونه روی هر سکتور بازنویسی کنه که عملا سرعتشون خیلی پایینه و ممکنه خیلی وقت گیر باشه تا 1 گیگ اطلاعات رو به وسیله این برنامه ها پاک کنیم
حتی بهم گفته بود که دقیقا چند هزار بار ولی متاسفانه من یادم رفته :?
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
Mohammad 1985

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » چهارشنبه 13 بهمن 1389 14:24

مثل اینکه دوستان مفهوم low level format رو با full format اشتباه گرفتند.در حالت full format (البته این اسم رو فقط چون توی این تاپیک گفته شده من هم دارم میگم،منظورم فرمت به صورت معمولی و بدون ردن تیک quick هست) تک تک بیت ها اصلا تغییر نمیکنند(یعنی تک تک بیت ها به zero یا حالت پایه بر نمیگردند فقط از لحاظ  bad sector  چک میشن که همین موضوع سرعت این نوع فرمت رو نسبت به quick پایین تر میاره).همچنین اطلاعات متا دیتا META ها فقط به طورکامل از بین می روند.در صورتی که هاردی رو یه این شکل فرمت کنید میتونید به راحتی با نرم افزار های مثل r-studio  اطلاعات رو ریکاوری کنید.
اون حالت که شکا دوستان مد نظرتون هست فرمت به صورت low level هست که تک تک بیت ها تغییر وضعیت داده شده و به حالت پایه می روند.این مدل فرمت اصلا رو من تا به حال ندیم بشه از محیط سیستم عامل انجام داد(از محیط بوت امکان پذیره)..این فرمت بعد از ساخت هارد در شرکت سازنده 1 بار انجام میشه.
دقت کنید فرمت کردن خارد در این حالت ممکنه ساعت ها طول بکشه...که به دلیل همون موضوع بررسی و تغییر تک تک بیت هاست...در این حالت امکان بازیابی اصلا وجود نداره. :razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
saied tomcat, Mahdi Mahdavi, Mohammad 1985, Present, hamid3pnn