در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
25

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 22:44

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

چطور بفهميم كه ram نيم سوز شده

توسط ghorbanip » سه شنبه 4 دی 1386 22:56

خواهش مي كنم كه يكي منو كمك كنه چون يه سوال دارم كه تو ذهنم گير كرده و نتونستم جواب درستي برايش پيدا كنم
سواله من اينه كه چطور مي شه فهميد كه ram  نيم سوز شده  ايا سخت افزار خاصي هم براي تست ram  وجود دارد

reza7070 از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain II

Captain II

no avatar
512

تاريخ عضويت

يکشنبه 15 مهر 1386 19:17

يه جايي خيلي دور شايد هم خيلي نزديک

آرشيو سپاس: 435 مرتبه در 158 پست

توسط ta.abad » سه شنبه 4 دی 1386 23:07

اگه تو زمان کار کردن با ويندوز خطاي صفحه آبي رو ديدي احتمالش زياده که از رم باشه براي مطمئن شدن هم يه ويندوز ميتوني نصب کني اگه ديگه اين ارور نيمد که رم سالم  اگه بازم صفحه آبي اومد احتمال 98 درصد رم خرابه

Captain II

Captain II

نماد کاربر
530

تاريخ عضويت

يکشنبه 24 تیر 1386 03:06

اصفهان

آرشيو سپاس: 151 مرتبه در 67 پست

توسط Danial_4139 » چهارشنبه 5 دی 1386 01:02

در مورد رم چيزي به نام نيم سوز شدن نداريم !!!
تنها مشکلي که براي رم پيش مياد سوختن کامله که ديگه کامپيوتر بالا نمياد و مشکل بعدي خراب شدن گيت هاي رم هست که با اين حال کامپيوتر بالا مياد و در خيلي از موارد هموون جور که دستمون گفتن يک صفحه آبي مياد .

البته اين مشکل دقيقآ مربوط به رم نيست و در کل کامپيوتر هر مشکل سخت افزاري داشته باشه اين صفحه آبي مياد که بيشتر مربوط به رم هست .

شما اول رم رو از سوکتش خارج کن و بعد از تميز کردن اتصالات اون رو در سوکت ديگه اي قرار بده و براي مطمعن شدن يه بازي سه بعدي رو اجرا کن و سعي کن چند دقيقه حسابي از رم کار بکشي اگر سيستم به کارش ادامه داد بدون مشکلي نداره .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Danial_4139 تشکر کرده اند:
Solver, Mehrab373, sinaset, samsun, Ali$amir

Major II

Major II

no avatar
215

تشکر کرده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 دی 1390 02:41

آرشيو سپاس: 422 مرتبه در 122 پست

Re: چطور بفهميم كه ram نيم سوز شده

توسط edibk » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392 01:19

دوستان يه سوال دليل خراب شدن رم چيه؟ احتمال داره كه از پاور باشه؟ سيستم من امروز يكدفعه پيغام صفحه ابي رو داد و بعد ريست شد و هنگامي كه خواست كه ويندوز بالا بياد دوباره همون پيغام رو داد و ريست شد و ديگه به هيچ عنوان ويندوز بالا نيومد تا اينكه شنيدم كه اين مشكل از رم سيستمه با توجه به اينكه رم رو تقريبا هشت ماهيه كه خريدم فكر نميكنم كه مشكل از اون بوده باشه دوستان نظر شما چيه؟

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392 02:20

Ram ها خصوصا از نسل DDR به بعد به ندرت ممکن است خراب شوند، مثلا بنده تو کل این مدت کاریم تا به حال شاهد خرابی رم نبودم تا به حال - در صورتی که در مورد SDR با حدود 10 مورد برخورد داشتم.

از طرف دیگر الان مدت هاست اگر دقت کرده باشید، ضمانت رم ها توسط کمپانی های سازنده لایف تایم است، و این هم تقریبا همسو با تجربه بنده است که نسل جدید رم ها کلا به ندرت (در حد 0) ممکن است خراب شوند.

سوکت محل نصب چیپ است مانند CPU .  محل قرار گرفتن کارت ها ، مثل کارت گرافیک، یا کارتی که ماژول حافظه روش هست (RAM) را به فارسی شکاف - Slat می نامند.

در مواردی که مشکل از SLAT باشد یا مثلا رم به درستی جا نرفته باشد، سیستم اصلا بوت نخواهد شد و شما صدای بیپ با فاصله کم را خواهید شنید (اگر بازر مادربرد وصل باشد). در برخی مدل های جدید، سیستم مانیتورینگ نیز نمایش میدهد (مثل اکسترم ایسوز).

در این مواقع با یک اسپری خشک، یا مسواک (البته مادربرد از برق جدا باشد) به نظافت اسلت مربوطه پرداخته شده و ماژول رم نیز قسمت اتصالاتش یک سمباده نرم زده می شود، اگر با این کار مشکل حل نشد، ماژول رم را در اسلت دیگری می توان گذاشت، ممکن است پین های اون اسلت خراب (معمولا فنریتشان را از دست می دهند) باشد. اما اگر با جا به جایی رم مشکل حل نشد، احتمال این وجود دارد که رم خراب باشد، که اینجا باید یک رم دیگر تهیه کرده و اسلت ها را با اون تست کرد. اما اگر با این کار هم مادربرد روشن نشد، دیگر باید برود زیر تیغ جراحی که احتمالاً مشکل اساسا از قبل از اسلت ها و در مدارات مادربرد است.

بنابراین همانطور که مشاهده میکنید، عیب یابی رم چندان دشوار نیست. من نمی خوام بگم رم مثل CPU ها مطلقا یا سالم هستند یا خراب، اما در اکثر مواقع نمایش صفحه آبی ارتباطی با خرابی رم ندارد، ممکن است دلیلش ناسازگاری رم باشد و همون رم روی یک مادربرد دیگر به خوبی کار کند. البته این مورد نیز بسیار نادر است.

صفحه آبی یک کد خطا میدهد که اگر اون را در اینترنت جستجو کنید، بهتر متوجه خواهید شد علت اون خطا چیست.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944, un4given.1991, Azadi.Isatis, Ali$amir, Mehrab373, SHAHABESAGEB, edibk, CAPTAIN PILOT, sinaset

Major II

Major II

no avatar
215

تاريخ عضويت

توسط edibk » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392 12:55

بسيار ممنون از راهنماييتون پيغام خطايي كه ميده اينه
Stop:0*00000050 (0*8AE75345,0*00000000,0*8AE75345,0*00000002)
خيلي گشتم ولي چيزي دستگيرم نشد

Major II

Major II

نماد کاربر
266

تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 آذر 1388 20:06

آرشيو سپاس: 993 مرتبه در 241 پست

توسط pckho0r » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392 15:11

یه لایو دیسک اوبونتو پیدا کن سیستمو باهاش بوت کن اولین منویی که ظاهر میشه یکی از گزینه هاش تست رم هست ، حدودآ 20 نوع تست مختلف رو از رم ها میگیره و هرمشکلی که پیدا کنه برات لیست می کنه. فقط اینو بگم که ممکنه چندین ساعت زمان ببره!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pckho0r تشکر کرده اند:
un4given.1991, edibk, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392 15:34

سلام دوست من
دوستان توضیحات خوبی دادن . فقط یک نکته به اون اضافه می کنم

اگر شما چند عدد رم دارید ، به صورت جداگانه ، بر روی سیستم قرار بدهید و انها رو تست کنید ، تا ببینید اشکال از کدوم یکی از انهاست ...( برای تست می تونید از نرم افزار  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد که یک نرم افزار تست پایداری رم ، سی پی یو است ، استفاده کنید . )

نتایج رو اعلام کنید تا دوستان راهنمایی کنند

باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

reza7070 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
un4given.1991, edibk, Solver

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
55

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 بهمن 1387 22:03

Ahvaz

آرشيو سپاس: 345 مرتبه در 49 پست

توسط un4given.1991 » پنج شنبه 5 اردیبهشت 1392 16:49

edibk نوشته است:دوستان يه سوال دليل خراب شدن رم چيه؟ احتمال داره كه از پاور باشه؟ سيستم من امروز يكدفعه پيغام صفحه ابي رو داد و بعد ريست شد و هنگامي كه خواست كه ويندوز بالا بياد دوباره همون پيغام رو داد و ريست شد و ديگه به هيچ عنوان ويندوز بالا نيومد تا اينكه شنيدم كه اين مشكل از رم سيستمه با توجه به اينكه رم رو تقريبا هشت ماهيه كه خريدم فكر نميكنم كه مشكل از اون بوده باشه دوستان نظر شما چيه؟

سلام دوستان

بله...! صحفه ابی می تونه از رم باشه .

همه به من می گفتن رم خرابی نداره یک سری کارا بود بهم گفتن انجام دادم  و نتیجه نگرفتم اخر سر رم سیستم خودمو با سیستم
دادشم   عوض کردم نتیجه داد .
کارایی که انجام دادم ( به ترتبیب ) :
1- عوض کردن ویندوز
2- فرمت هارد دیسک
3- سرچ بد سکتور
4-  عوض کردن هارد
5- اپدیت کردن بایوس -چیپ ست - کارت گرافیک
6- عوض کردن پاور
7- اسفاده از  کارت گرافیک انبرد و غیر فعال کردن کارت گرافیک اصلی سیستم
8- زنمو طلاق دادم !!! ( شوخی بود    )

و سرانجام بعد این همه بد بختی از رم بود (ِِDDR2 2GIG -800)

یک سری نرم افزار هستن که از فایل Dump  بلو اسکرین  گزارش تهیه می کنند .مثل :

General Report 2.1 by ebicross

ESET SysInspector - System Analyzer Tool

BlueScreenView.exe
فایل گزارش این برنامه ها + System Information واسه صحفه ی زیر ارسال کنی اونا بهت می گن مشکل از چیه ...

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب un4given.1991 تشکر کرده اند:
edibk, Solver, Ali$amir, sinaset, Mahdi1944

Major II

Major II

no avatar
215

تاريخ عضويت

توسط edibk » شنبه 7 اردیبهشت 1392 12:58

sinaset نوشته است:سلام دوست من

اگر شما چند عدد رم دارید ، به صورت جداگانه ، بر روی سیستم قرار بدهید و انها رو تست کنید ، تا ببینید اشکال از کدوم یکی از انهاست ...( برای تست می تونید از نرم افزار  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد که یک نرم افزار تست پایداری رم ، سی پی یو است ، استفاده کنید . )

باتشکر

بسیار ممنون دوست عزیز ولی میشه یه راهنمایی در مورد این نرم افزار بکنید

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب edibk تشکر کرده اند:
sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » شنبه 7 اردیبهشت 1392 14:39

edibk نوشته است:
sinaset نوشته است:سلام دوست من

باتشکر

بسیار ممنون دوست عزیز ولی میشه یه راهنمایی در مورد این نرم افزار بکنید

سلام دوست من
بر روی چشم .

این نرم افزایر که در بالا بیان کردم ، یک نرم افزاریست که بیشتر کسانی که با اورکلاک سرکار دارن ، از ان استفاده می کنند .

که البته برای تست پایداری و هماهنگی سیستم هم می توان از ان استفاده کرد.

نحویه عملکرد ان بدین شکل است که ، طی مدت زمان مد نظر شما ، از 100 درصد سی پی یو یا رم استفاده می کند (یعنی با حداکثر توان) در نتیجه اگر سیستم پایدار باشد ، هیچ گونه اخطاری از طرف نرم افزار به شما داده نخواهد شد ،ولی اگر اشکالی در کار باشد ( مثل افت ولتاژ ، حرارت بیش از اندازه ،درست نبودن تنظیمات اورکلاک و در یک کلام عدم پایداری و اشکال ) اخطار قرمز رنگی از طرف نرم افزار بر روی صفحه ظاهر می شود ، و در صورته که مشکل خیلی حاد باشد ، کامپیوتر ریستارت می شود .

معمولا بیشتر اشکالات در تست ،10 دقیقه اول خودشون رو به نمایش می زارن ، ولی برای اطمینان بیشتر 1 ساعت تست بهتر خواهد بود .

باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Solver, edibk, un4given.1991, Mahdi1944