نحوه صحيح شارز باتري هاي Rechargable

در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21360 بار

نحوه صحيح شارز باتري هاي Rechargable

پست توسط SAMAN » پنج شنبه 14 شهریور 1387, 1:30 am

 تصویر 

نحوه صحیح شارژ باتری های قابل شارژ بسیار مهم است. با توجه به قیمت نسبتا بالای این باتری ها طریقه شارژ صحیح این نوع باتری میتواند بسیار کارساز باشد. ما باتری های قابل شارژ را در تلفن های همراه / تلفن های خانگی/ MP3 PLAYER ها دوربین های عکاسی و ... داریم.
نکاتی که باید در مورد باتری های قابل شارژ مورد توجه قار بگیرند این است که ابتدا به تاریخ مصرف آنها توجه شود. بعد در مرحله بعد ی با توجه به نیاز خود آمپر ساعت باتری را مشخص و خریداری کینم.

البته همیشه هر چه آمپر ساعت باتری بیشتر شود توان بیشتری نسبت به زمان خواهد داشت.

آمپر ساعت چیست؟
همیشه روی باتری ها را که بخوانیم اعداد مختلفی نوشته شده است. مثلا نوشه 3.6 ولت 800 mAh و یا .... نیروی باتری را این آمپر ساعت تعیین میکند هیچ وقت یک باتری با آمپر ساعت پایین را جایگزین باتری با آمپر ساعت بالاتر نکنید.!

مفهوم آمپر ساعت این است که باتری مورد نظر ما دریک ساعت توانایی X آمپر را دارد اگر بار متاسب با آن 2 ساعت به آن وصل شودX/2 آمپر میدهد و به همین ترتیب.

نحوه شارز باتری ها:

معمولا تمام وسایلی که از باتری های قابل شارژ استفاده میکنند دارای وسیله ایی بنام شارزر هستند شارژر ها هم دنیایی دارند. شارژر ها به دو دسته اتوماتیک و معمولی تقسیم میشوند. شارژر های اتوماتیک نحوه کارشان به این صورت است که پس از اتمام عملکرد شارژ باتری خود به خود مدارات خود را خاموش میکنند نمونه شارژر های اتوماتیک همین شارزر های تلفن های همراه هست. اما نمونه دیگر که غیر اتوماتیک هستند رو باید طبق زمان خاص (بسته به چندمین بار شارژ) از برق خارج کرد.

 تصویر 

اگر شارژر شما غیر اتوماتیک باشد همواره باید برای شارژ اول باتریتان به اندازه 15 الی 20 ساعت مداوم در برق بماند. اگر مایل باشید که طول عمر باتریتان زیاد شود تنها راه همین است.

سوال:

پرسیده میشود که ما شارژرمان اتوماتیک بود و باتری را برای بار اول هم خوب شارژ کرد اما طول عمر باتریمان کم شده چرا؟؟

جواب:

میدانید که باتری های قابل شارژ را میتوان با توجه به جنس و کیفیت آنها تا 1000 بار هم شارژ کرد و استفاده کرد. اما عامل تخریب باتری چیست؟
دوستان همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که بعد از شارز کامل باتری هایتان تا آخرین حد (خاموشی) از آنها استفاده کنید و سپس دوباره شارز کنید. مشکلی که وجود دارد این است که اغلب مردم مثلا در تلفن های رومیزیشان بعد از مکالمه دوباره تلفن را روی شارژر میگذارند که همین اشتباه محض است و باتری را خراب میکند. شما میبایست که تلفن را کنار گذاشته و بعد از یک یا 2 روز که دیده شد تلفن باتریش در حال اتمام است آن وقت دوباره کمتر از شارز اول بعنی 7 یا 8 ساعت زیر شارز بگزارید.

این قضیه در مورد تمام باتری های قابل شارژ صدق میکند.

نویسنده: سامان
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 50
تاریخ عضویت: دو شنبه 12 آذر 1386, 2:09 pm
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط BABABARGY » شنبه 16 شهریور 1387, 10:02 am

سالام خسته نباشي مطلب کاربردي و بسيار مفيدي بود.
ولي من فکر کنم بتونيم از دو باطري با آمپرساعت مختلف در صورتي که ولتاژ خروجي برابر داشته باشند براي يک منظور مشخص استفاده کرد. چون در اين صورت فقط توان خروجي دو باطري با هم متفاوت است و فاکتور مهم براي بار مصرفي ولتاژ خروجي منبع ولتاژ مي باشد نه توان خروجي منبع ولتاژ. :D
به خاطر داشته باش تاریك ترین لحظه شب نزدیكترین لحظه به طلوع خورشید است

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 1343
تاریخ عضویت: شنبه 7 مهر 1386, 12:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 3021 بار
سپاس‌های دریافتی: 4752 بار

پست توسط Mahdi Mahdavi » شنبه 16 شهریور 1387, 11:22 am

با تشكر از آقا سامان.يه نكته رو هم من بگم.بعضي وقتا هست كه باطري تا نصفه پره و هم نميشه به شارژ بزنيم چون همون طور كه سامان عزيز گفت بايد كاملا خالي باشه.و هم نميشه باهاش كار كرد.چون عمرش كمه.در اينجور مواقع استفاده از شارژرهاي به اصطلاح refresh استفاده كرد.اين نوع شارژر 3 تا مزيت داره
1-باطري رو كامل خالي ميكنه و بعد شارژ ميكنه
2-سرعت شارژ بسيار زياده.بطوري كه يه باطري 3000mAh رو كه نصفه پره طي 3-4 ساعت اونو خالي و پر ميكنه
3-بعد از شارژ كامل شارژ رو قطع ميكنه.
قيمت اين جور شارژرها از 20000 تومان شروع ميشه تا 50-60 تومان.بهترين مارك هم با توجه به قيمت به نظر من برند سونيه.با حدود 28000 تومان
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21360 بار

پست توسط SAMAN » شنبه 16 شهریور 1387, 12:39 pm

BABABARGY نوشته شده:ولي من فکر کنم بتونيم از دو باطري با آمپرساعت مختلف در صورتي که ولتاژ خروجي برابر داشته باشند براي يک منظور مشخص استفاده کرد. چون در اين صورت فقط توان خروجي دو باطري با هم متفاوت است و فاکتور مهم براي بار مصرفي ولتاژ خروجي منبع ولتاژ مي باشد نه توان خروجي منبع ولتاژ.


BABABARGY , دوست عزیز

اگر اونها رو موازی کنیم بله میشه. ولیه یه اشتباه کوچیک داشتید و اون اینه که فاکتور مهم برای بار مصرفی برای راه اندازی و عملکرد صحیح داشتن توان مناسب هست. چون به نظرتون شما چرا 2 تا باتری که فرمایش کردید رو موازی میکنید؟ چون میخایی توان ازشون بگیرید( با کمک اون آمپر ساعت ها) و الا با توجه به یکسان بودن ولتاژ باتری هاتون یکشون هم کارتون رو راه مینداخت!

اصولا نحوه اتصال باتری ها ( هر مدلش) به صورت سری اینگونه هست که ولتاژ آنها با هم جمع میشه ولی جریان ثابته البته این موقعی هست که آمپر ساعت ها یکی باشه اما اگر آمپر یا آمپر ساعت مختلف باشن اونی که آمپر ساعتش یا آمپرش کمتره میشه یه مصرف کننده و این حالت مناسب نیست.!!!

اگر هم باتری ها رو موازی کنیم ولتاژ هاشون یکی مونه ولی آمپر ها شون با هم جمع میشه این هم در صورتیه که ولتاژ هاشون یکی باشه!! در خلاف این صورت دوباره اونی که ولتاژش کمتره میشه مصرف کننده!!

تعریفی توصفی برای آمپرو ولتاژ

اگر جریان رو به یه رودخونه تشبیه کنیم, پهنای (عرض رودخانه) میشه ولتاژ و سرعت آبی که از رودخانه میگذره میشه آمپر یا جریان! :D
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 50
تاریخ عضویت: دو شنبه 12 آذر 1386, 2:09 pm
محل اقامت: tehran
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

پست توسط BABABARGY » شنبه 16 شهریور 1387, 1:18 pm

saman جان کاملاً با شما موفقم. فکر مي کنم من منظورم رو بد بيان کردم. من منظورم اين بود که ما مي توانيم براي يک وسيله الکتريکي فرضي که از يک باطري شارژي ( بطور مثال با مشخصات 3.6V و 800mAh ) استفاده مي کنه از يک باطري شارژي ديگر بجاي باطري قبلي ( نه بصورت استفاده همزمان از دو باطري) فرضاً با مشخصات 3.6V و 1600mAh استفاده کنيم. در اين صورت به وسيله الکتريکي فرضي ( بطور مثال دوربين عکاسي و يا موبايل) چون ولتاژ خروجي هر دو باطري يکسان است صدمه اي وارد نمي شود و فقط در حالت دوم وسيله الکتريکي مدت زمان بيشتري شارژ خواهد ماند.
با اين مطلب فوق موافق هستيد :D

دقیقا و کاملا صحیح هست فرمایشتون :smile:

SAMAN
به خاطر داشته باش تاریك ترین لحظه شب نزدیكترین لحظه به طلوع خورشید است

ارسال پست

بازگشت به “برق و الکترونیک عمومی”