در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

RoHS در تجهيزات سخت‌افزاري به جه معناست؟

توسط SHAHRAM » يکشنبه 27 دی 1388 22:21

اشاره :

                    
                         
در اين مقاله قصد داريم با اين استاندارد بيشتر آشنا شده و علت بودجود آمدن آن را نيز بيان نماييم .
                    
                    
                   
                                   
                                                                      
مقدمه
اگرهنگام خريد به جعبه محصولات سخت افزاري دقت كنيد حتما لوگويي با عنوانRoHS Compliant بر روي  آن مشاهده خواهيد كرد. تقريبا اكثر قطعات سختافزاري و حتي الكترونيكي از اين استاندارد استفاده مي‌كنند. اما واقعاRoHS چيست و به چه منظور بكار مي‌رود ؟

RoHS چيست ؟
RoHSسرنام عبارت Restriction of Certain Hazardous Substances مي‌باشد. درواقع اين عبارت معرف قانوني است كه در اروپا وضع شده و بر اساس توافقاتوجود 6 ماده خطرناك براي سلامتي انسان و طبيعت را در محصولات الكترونيكي وخصوصا قطعات كامپيوتري منع كرده است. اين 6 عنصر عبارتند از: كادميوم ،جيوه ، كروميوم ، PBB ، PBDE و سرب.

RoHSCompliant را با نام Lead-Free نيز مي‌شناسند . البته عبارت اول مفهومكاملتري را مورد توجه قرار مي‌دهد. اين قانون از تاريخ اول جولاي 2006 بهمرحله اجرا در آمد و از آن تاريخ تمامي ‌محصولاتي كه فاقد گواهينامه RoHSCompliant بودند بازار فروش خود را در اروپا مسدود شده يافتند. به هميندليل سازندگان تجهيزات الكترونيكي موظف شدند عناصر فوق الذكر را ازمحصولات خود حذف كنند تا بدين ترتيب بتوانند اجازه فروش در اروپا را كسبكنند.

تصوير زير يكي از مادربردهاي Abit را نشان مي‌دهد كه از استاندارد RoHS بهره گرفته است:


امامشكل اصلي اينجا بود كه لحيم ( كه قطعات الكترونيكي را به PCB متصل مي‌كند) از تركيب 60 درصدي قلع و 40 درصدي سرب ايجاد مي‌شد. لذا سازندگانتجهيزات الكترونيكي به سرعت بدنبال جايگزيني براي اين ماده مهم اقدامكردند. عناصري چون نقره ، مس و يا بيسموت جزو اولين گزينه‌هاي مورداستفاده معرفي شدند.
عناصر مشخصي كه به جاي لحيم مورد استفاده قرار گرفتند، خود مشكلاتي را بوجود مي‌آوردند :
l دماي ذوب بالاتر از لحيم.
lمشكلات تعمير : دقت تعميركار به اين که كدام عنصر در هنگام ساخت برد مورداستفاده قرار گرفته است و همانطور استفاده مجدد از ماده‌اي كه حاوي سربنباشد.
l تفاوت‌هاي ظاهري لحيم با عناصر جديد كه ممكن بود كاربران را دچار اشتباه كند و تصور خراب بودن برد را به آنها القا كند.
lدر كنار اين مشكلات علاوه بر پاك بودن عنصر براي اتصال قطعات روي بردبايستي ساير قطعات نيز بطور كلي از وجود 6 عنصر مورد تذكر پاك باشند كهاين نيز كاري دشوار به نظر مي‌رسيد.

اما چرا سرب ؟
آنچه كه همه ما مي‌دانيم دشواري بازيافت محصولات الكترونيكي است.
اكثراين تجهيزات الكترونيكي پس از مدتي به پايان عمر مفيد خود مي‌رسند و مواردزايد آنها سراسر زمين را فراخواهد گرفت. آنگاه آب موجود در باران اسيدي  ،سرب بكاررفته در قطعات را در خود حل كرده و سپس اين آب جاري شده و مستقيمابه منابع زير زميني راه مي‌يابد. به عبارتي بهتر مي‌توان گفت به منابع آبآشاميدني مردم روي زمين راه يافته است!

عنصرسرب تاثيرات بسيار خطرناكي بر سيستم ارگانيك بدن بخصوص سيستم عصبي مركزيخواهد داشت و به راحتي مي‌تواند هر ارگاني از بدن را تحت تاثير مخرب خودقرار دهد. همچنين سيستم توليدمثل و" كليه" نيز از جمله اعضايي هستند كه ازآسيب جدي سرب به دور نخواهند بود.
نكته مهم اينجاست كه تفاوتي بينخوردن سرب و يا بوييدن آن وجود ندارد و در هر دوحالت تاثير مشابهي خواهدداشت. گاهي نيز در درجات بالاتر سرب ممكن است زمان عكس‌العمل در بدن راافزايش دهد ، ضعف در انگشتان را ايجاد كند و يا ضعف در مچ دست و قوزك پارا سبب گردد.
تاثير مخرب آن بر روي حافظه نيز محتمل خواهد بود. كم خوني نيز از نتايج خطرناك سرب بر روي بدن انسان است.
اماجالب اينجاست كه با وجود اين همه خطر و نيز وجود قانون Lead Free و RoHSCompliant در صنعت الكترونيك ، مقدار كمي ‌سرب در ساخت محصولات و توليداتالكتريكي و الكترونيكي بكار مي‌رود. تنها چهل ‌و نه صدم درصد از تمام سربتوليدي در قلع و تنها 2 % از تمام سرب توليدي در صنعت الكتروالكترونيكبكار گرفته مي‌شود. اما جالب تر اينكه توليد كنندگام باتري 80 % درصد سربتوليدي را مورد استفاده قرار مي‌دهند!منبع:پی سی نیوز
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Mahdi1944, nt, SAMAN, Mohammad 1985

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان