در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

مراحل عملی سرویس cd rom

توسط SHAHRAM » چهارشنبه 7 بهمن 1388 11:18


اشاره :
                    
                         
آيا CD Drive شما به راحتي تمام سي دي ها را مي خواند ويا اينكه اعصاب شما را خرد كرده است!
                    
                    
                   بعضياز اين دستگاه ها بعد از مدتي كار كردن قدرت خود را از دست داده و بهدرستي كار نمي كنند.اما مشكل از چيست،آيا عمر آن به پايان رسيده؟
بهشما پيشنهاد مي كنيم قبل از خريد درايو جديد و صرف هزينه مراحل سرويس زيررا نيز انجام دهيد، به احتمال زياد مشكل شما حل خواهد شد.


باز کردن درايو

ابتدا كامپيوتر را خاموش كرده و كابل برق و ديتاي درايو را جدا و سپس آن را  از بدنه كيس باز كنيد.
اگربه دقت به قسمت جلوي درايو نگاه كنيد سوراخ كوچكي را مي بينيد.اغلب همراهسي دي درايو ميله باريكي وجود دارد كه در صورت فشار دادن آن درون اينسوراخ در آن  باز خواهد شد ( شکل 1).

شکل 1: ميله باريك را در سوراخ جلوي درايو فشار دهيد تا در آن باز شود.

بعداز باز شدن در ، مطابق شكل 2 ، پانل جلوي در را باز كنيد تا قاب مستطيليکه جلوي درايو قرار دارد جدا شود. براي اين كار ، 2 عدد خار که در قسمتکناري درايو و خاري که در بالاي درايو قرار دارد را به داخل فشار دهيد. بااين کار پانل جلوي درايو به راحتي باز مي‌شود.

شكل 2 : ابتدا پانل‌جلوي درايو را باز کنيد.

درمرحله بعدي با توجه به شكل 3 ، پيچ‌هاي زير درايو را باز کنيد. با كمي دقتمي‌توانيد قسمت روي درايو را از بدنه جدا کنيد.اكنون قطعات داخل سي ديدرايو به خوبي مشاهده مي‌شوند.

شكل3 : با باز کردن پيچ هاي زيري درايو ، قاب آن برداشته و داخل درايو بخوبي مشاهده مي‌شود.

تميز کردن لنز
ابتدابوسيله يک فرچه كوچك و ظريف ( قلم مو ) و به آهستگي گرد و غبار داخل درايورا پاک کنيد .در شكل 4، اپتيك و بقيه قسمت‌ها مشخص نشان داده شده است.بعداز تميز کردن گرد و غبار ، گوش پاك كن آغشته به الكل سفيد را به آرامي برروي لنز بماليد. توجه داشته باشيدکه به هيچ عنوان از مواد پاك كننده ديگرحتي الكل صنعتي استفاده نكنيد زيرا اين مواد بعد از خشك شدن ، لکه و جرماز خود باقي مي گذارند که باعث كثيف‌تر شدن لنز مي شوند. در ضمن اين كاررا با دقت انجام دهيد وبه لنز فشار نياوريد.

شکل 4: لنز درايو را با دقت تميز کنيد

سرويس کابل‌هاي درايو
بعداز اين قسمت مي توانيد کابل هاي نواري شکل ( که به کابل هاي ريبون معروفهستند )‌ را به آرامي از جايش در آورده و با اسپري مخصوص شستشو، قسمتاتصال برد و کابل و خود کابل را بشوييد.اين اسپري ها به نام اسپريهايContact cleaner  (‌کنتاکت شور )‌معروفند که داراي دو نوع خشک و چربهستند .براي اين کار از نوع خشک آن استفاده کنيد.اکثر مغازه هاي کامپيوتريو يا الکتريکي اين اسپري ها را دارند.

شكل 5 : ريبون کابل‌ها را با اسپري خشک و يا الکل تميز کنيد.

روغنکاري چرخ دنده‌ها
درمرحله آخر قسمتي را كه ريل ، غلتك و چرخ دهنده‌ها با هم در تماس هستند رابا گريس (‌ يا روغن)‌ ، گريسكاري كنيد.براي اين کار مي توانيد از کريس هاسفيد رنگي که مخصوص همين کار است و سفيد رنگ مي‌باشد استفاده کنيد.اين نوعگريس را مي‌توانيد از فروشگاه هاي لوازم الکترونيکي تهيه نماييد.

شکل 6 : در مرحله آخر ،‌ غلتک و چرخ دنده ها را گريس کاري کنيد.

بستن و تست درايو
اكنوننوبت به بستن سي دي درايواست .قسمت هاي مختلف درايو را با دقت ببنديد وسپس درايو را درون كيس پيچ کنيد.کابل ديتا و پاور را به درايو وصل و سپسسيستم را روشن کنيد.

اميدواريم با سرويس انجام شده مشكلات درايو برطرف شده باشد.
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
ASHKAN95, oweiys, Mahdi1944, SAMAN, saeed_hz, nt, MASOUD1429

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان