در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي بدون سرنشين به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

هواپيماهاي RPV, يا بدون سرنشين

توسط SAMAN » جمعه 30 شهریور 1386 01:06

بنام خدا
هواپیماهای بدون سرنشین
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

امروزه کشور های جهان بودجه کلانی به سیستم های دفاع هوایی خود اختصاص داده اند که این سیستم دفاعی شامل فرودگاه-پرسنل مربوطه-خلبان و هواپیماهای گران قیمت هست!مخارج حفاظت از این فرودگاه ها که شامل تاسیسات -تربیت پرسنل مربوطه و حقوق آنها میشود بسیار گران تمام میشود. همچنین تربیت و پرورش خلبانان ورزیده نیاز به بودجه و زمان بسیار دارد و همین طور قیمت هواپیماهایی که دارای کاربرد دفاعی و جنگی باشند سرسام آور بوده وتهیه لوازم یدکی آنها نیز به این هزینه ها می افزاید.
ریسک از دست دادن خلبانان و هواپیما های ذی قیمت در ماموریت های جنگی بسار زیاد است.ضمنا پرواز این هواپیماها برای عملیات های جاسوسی و اکتشافی مقرون به صرفه نیست.این در حالیست که اکتشاف جهت اخذ اطلاعات عینی با ارزش در مناطق تدارکاتی دشمن و جبهه ها دارای اهمیت ویژه و با ارزشی است! چون تغیرات تاکتیکی دشمن در پشت جبهه ها توسط دیدبانان قابل تشخیص نیست! تشخیص سریع هدف,کنترل آتش و ردیابی قوای دشمنبرای تامین نیروی دفاعی یا ضربتی لازم احتیاج مبرم به یک سیستم اکتشافی و دفاعی مطمن و مقرون به صرفه را به خصوص در عمق جبهه دشمن لازم میسازد.این کار به وسیله استفاده از سیستم مقرون به صرفه آر-پی-وی ممکن میگردد.
آر-پی-وی چیست؟
مخفف Remotely piloted Vehicle به معنای هواپیمای کنترلی بدون خلبان!
میباشد به معنای هواپیمای بدون خلبان کنترل از راه دور میباشد. انواع این هواپیما با طرح های مختلف و کیفیت بهره دهی عالی,قابلیت تحرک در هوای نامساعد,حداقل پرسنل جهت بهره برداری و قیمت مناسب میتوانند در ماموریت های مختلف جنگی و دفاعی انجام وظیفه کنند.این هواپیماها از یک ایستگاه کنترل زمینی دور از منطقه جنگی کنترل میشوندو عدم وجود خطرات جانی برای کنترلر فرصت تصمیم گیری صحیح و عملیات دقیق را فراهم میسازد.بعلت کوچک بودن هدف قرار دادن آن توسط پدافند ضدهوایی دشمن بسیار مشکل استو هواپیما میتواند جهت انجام ماموریت به سادگی تا حد ممکن به هدف خود نزدیک شود.این هواپیماها دارای کاربرد های مختلفی هستند از جمله مهمترین کاربرد های آنها:
1- تارگت درون( یا هدف پرنده)  2- اکتشافی    3- ضربتی
تصویر سکوی پرتاب یک RPV
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

1-هدف پرنده
این نوع آر-پی-وی هواپیمای کوچیک است که هدفی سبک به طول دو تا سه متر را به دنبال خود با فاصله زیادی یدک میکشد. این هدف به وسیله کابل باریکی به مرکز ثقل هواپیما متصل است و کاربرد آن تمرین پرسنل دفاع ضد هوایی میباشد.بدین ترتیب که پرسنل مربوطه بوسیله ضد هوایی به این هدف شلیک میکنندو به وسیله سیگنال های الکترونیکی از اصابت گلوله ها به هدف اطلاع حاصل میکنند.
2-اکتشافی
این نوع آر-پی-وی همانطوری که گفته شددر ماموریت های اکتشافی که برای خلبانان بسیار خطرناک است مورد استفاده قرار میگیرد.کاربد این نوع بسیار وسیع بوده و هواپیما با کمک یک سیستم ردیابی میتواند به محل ماموریت راهنمایی شده و زمانی که در محل قرار میگیرد اطلاعات دریافتی را ضبط  ویا در همان زمان به ایستگاه زمینی منتقل کند, ایستگاهی که پرسنل با داشتن صفحه تلویزیونی اطلاعات را ببینند.
3- ضربتی
کاربرد این آر-پی-وی مانند بمب های هدایت شونده است و میتواند جهت بمباران مناطق مهم جنگی از قبیل انبارهای مهمات و غیره مورد استفاده قرار بگیرد. سادگی این نوع به سبب آسانی سرعت تولید آن میباشد.به طوری که میتواند به عنوان سلاح مصرفی در از بین بردن سایت های راداری دشمن یا هواپیماهای جنگی و دیگر وسایل جنگی که ارزش حمله دارند مورد استفاده قرار میگیرد.این هواپیماها قابل پرواز در شرایط جوی نامساعد بوده و به علت کوچکی ریسک کمتری در مقابل دفاع ضدهوایی می باشند.به علت مخارج تولیدی کم و حمل و نقل آسان  و نگهداری راحت بوده و از این نظر با هواپیماهای با خلبان قابل قیاس نیست!این وسیله دارای  سیتم های کنترل زمینی-سکوی پرتاب-سیستم بازیابی و خود هواپیما میباشد و به علت دارا بودن سیستم پرتاب دیگر احتیاجی به تاسیسات فرودگاهی ندارد.و از این نظر تا حد بسیار زیادی هم از مخارج بهره برداری آن کاسته میشود. به این ترتیب انتظار میرود که در اینده انواع آن جانشین هواپیماهای جنگی و دفاعی شود.در حال حاضر کشورهای زیادی به ساخت و استفاده از این سستم دست پیدا کرده اند.
تصویر سیستم کنترل RPV  
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

منبع:
الکترونیک سینس/ M.Balochiyan /1984
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Shahryar

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان