در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

آشنایی با سیستم پدافند موشکی جدید آسترSAMP/T

توسط SAMAN » پنج شنبه 10 بهمن 1387 01:28

ASTER 30

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


آستر30 SAMP/T سکوی دفاع موشکی اروپا

آستر 30 یک سیستم دفاع موشکی زمینی پایه ی میان برد موثرکه در برابر تهدیدات تهاجمی سرعت بالا مثل موشک های بالستیک/ موشک های کروز و هواپیماهای جنگی یا UCAV (وسایل جنگی هوایی بدون سرنشین) است.این سیستم به طور مشترک توسط Eurosam و سیستم موشکی MBDA و Thales توسعه داده شده است.وزارت دفاع فرانسه دستور نصب 6 سیستم پدافندی آسترSAMP/T برای ارتش و 6 سیستم پدافندی از همین نوع برای نیروی هوایی داده  و ضمنا کمپانی Eurosam سفارش 6 سیستم دیگر برای ارتش ایتالیا دریافت کرده است.
توسعه و ساخت و تولید موشک استر 30 و SAMP/T در 1990 شروع  و تولید صنعتی در ججم اولیه در 1997 آغاز گردید و تست های آزمایشی شلیک برای صلاحیت موشک در 1999 انجام شد.

اولین آزمایش صلاحیت سیستم متضمن سلامت کارکرد کل سیستم بود که در ژوئیه 2005 انجام شد.موفقیت سیستم در استحاص مسیر هدف و جستجوی آن توسط رادار آرابل ( زمینی)ARABEL و رهگیری یک هدف C-22 در ارتفاع 7000 متری و برد 26 کیلومتری بود.

آزمایش موفقیت آمیز دوم در دسامبر 2005 بود.سومین آزمایش و آزمایش نهایی که در نوامبر 2006 انجام شد برای رهگیری و درگیری با هدف در ارتفاع 0300 متری و در شعاع برد 11 کیلومتری بود.ارزیابی عملیاتی سیستم SAMP/T با شلیک موفق دو موشک توسط ارتش فرانسه و ایتالیا شروع شد.این ارزیابی و در می 2008  به انجام رسید.
تست های عملیاتی سیستم توسط ارتش ایتالیا سرانجام در ژوئیه 2008 پذیرفته شدند .پیش بینی شده که در اواخر سال 2009 سیستم وارد خدمت شود.
کمپانی MBDA توسعه و طراحی موشک آستر بلوک 2 را برای لانچر SAMP/T آغاز کرده است.این سری دارای برد بیشتر و نحوه حرکت متفاوت و تاثیر بیشتر جهت مقابله با موشک های بالستیکی آینده است.
SAMP/T بهتر شده
یک نمونه آتشبار SAMP/T که شامل ماشین هدایت و کنترل(وسیله نقلیه حامل) و رادار زمینی و بیش از 6 ماشینTEL یا همان( متصدی های حامل لانچر) که هریک 8 موشک و مخزن بارگذاری مجدد موشک هست.
هرکدام از ماشین های حامل لانچرها میتوانند با فاصله بیش از 10 کیلومتر از یکدیگر و رادار زمینی متفرق شوند و هرکدام به صورت پایگاهی درآیند.
سیستم SAMP/T از کامپیوتر های MAGICS و MARA استفاده میکند.
MAGICS :
مخفف سیستم های واحد معماری نمایش دهنده برای رسم گرافیکی تصاویر

رادار زمینی چند منظوره اهداف را کشف و جستجو میکند. سیستم فرمان ارزیابی و نوع هدف را مشخص میکند. اطلاعات اولیه و ثانویه اهداف بر روی موشک لانچر ها و بارگذاری شده است. ولینک اطلاعات فرکانس کانالها به جوینده اختصاص داده میشود.

ادامه دارد...
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
kayvan6079, snifferman, CAPTAIN PILOT, Shahbaz, N@VID, Fariborz, Mahdi1944, yasermym, Reza 313, Hosein1395, mogtaba-pilot, Mehdi2224, zoornachi, Persian Cat, DJ Dani, كيارش, moh-597

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: آشنایی با سیستم پدافند موشکی جدید آسترSAMP/T

توسط SAMAN » جمعه 11 بهمن 1387 00:15

آستر 30 موشکی با ترکش های هدایت شونده
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد رادار زمینی چند منظوره اهداف را کشف و جستجو میکند. سیستم فرمان ارزیابی و نوع هدف را مشخص میکند. اطلاعات اولیه و ثانویه اهداف بر روی موشک لانچر ها و بارگذاری شده است. ولینک اطلاعات فرکانس کانالها به جوینده اختصاص داده میشود.


موشک پس از شلیک در طی گردشی که میکند به سمت هدف پیش میرود. اطلاعاتی در مورد موقعیت و سرعت اهداف از طریق اتصال کانال در فاصله حدود 1 ثانیه منتقل میشود.

رادار زمینی

SAMP/T از یک نمونه رادار زمینی ارتقا داده شده با طراحی عملکرد بهتر تحت عنوان برنامه ی ارتقای ASTER 30 بلوک 1 استفاده میکند . بدین ترتیب قابلیت سیستم علیه اهداف با سرعت بالاتر و ارتفاع بالاتر توسعه پیدا خواهد کرد.
سیستم SAMP/T میتواند تا برد 600 کیلومتر رهگیری کرد.( اهداف موشکی کوتاه برد بالستیک)
رادار زمینی Thales یک رادار آرایه فازی( آرایش مرحله به مرحله ایی) 3 بعدی برای نظارت, تراکینگ( دنبال کردن) و هدایت موشک است.
آنتن مسطتیلی چرخشی آرایه فازی با 4000 قطعه سازنده, در هر ثانیه 1 دور میزند.
رادار ارابل در باند X با فرکانس بین 8 تا 13 گیگا هرتز عمل میکند( باند I/J) با زاویه 360 درجه ایی و حرکت قائم از -5 درجه تا 90 درجه جهت اسکنینگ.
سیستم پدافندی SAMP/T میتواند بیش از 100 هدف را به طور همزمان تعقیب کند و با جدیترین اطلاعاتی انتقالی از طرف اهداف به طور همزمان 16 موشک به سمت آنها شلیک کند.
حالت استاندارد عملکرد و شروع به کار رادار آرابل (زمینی) در حداکثر توانی که دارد 150 کیلووات است که در این حالت میتواند تا شعاع برد 100 کیلومتر فعالیت کند. پرتو میتواند برای کارایی بهتر شکل داده شود.رادار از تکنیک فرکانس سریع و پالس های بهم فشرده ECCM استفاده میکند.( تدابیر الکترونیکی ضد جنگ الکترونیک یا همان اقدام متقابل پیشخوان الکترونیکی)

ماشین زمینی

برای ارتش فرانسه SAMP/T بر روی یک وسیله نقلیه متصدی نصب لانچر که رنو 8× 4 Kerax یا ماشین مشابه سوار شده میشود. هر ماشین با 8 محفظه موشک آماده شلیک متناسب شده است که هر 8 موشک از یک لانچر میتوانند در زیر 10 ثانیه شلیک شوند.
به همین ترتیب SAMP/T برای ارتش ایتالیا میتواند بر روی یک ماشین حامل لانچر Astra 8×8 جابه جا شود. هر کامیون 8 موشک دارد.

موشک آستر 30 بلوک 1
SAMP/T از موشک های آستر 30 بلوک 1 استفاده میکند که هریک مجهز به حسگر , چاشنی و یک پردازنده اصلاح شده هستند. ونیز دارای کلاهک های انفجاری جهت دار هستند بطوری که بعد از انفجار ترکش ها به سمت هدف هدایت میشوند. موشک آستر 30 از موشک های دو مرحله ایی است که از سوخت جامد استفاده میکند و ابتدا بعد از شلیک موشک به طرف بالا می رود و قبل ازپیچش میانی راکت موتور تقویت دور انداخته میشود. این فاز اول است. در اولین مرحله که صحبت شد, موتور تقویت که ساخته شده توسط کمپانی Fiat AVIO است و طولی به اندازه 2,3 متر با وزن 340 کیلوگرم دارد.این راکت موتور زمانی با اندازه 3.5 ثانیه برای سوختن دارد. آن دارای دو دهانه( سوخت پاش) هدایت است که جهت تامین کنترل بردار رانش موشک در طی نخستین مرحله پرواز است.
بعد از اولین مرحله که جداسازی راکت موتور بود در دومین مرحله هستیم که موشک دارای وزنی به اندازه 110 کیلوگرم و طول 2.6 متر و قطر 18 سانتی متر است.
در بدنه موشک شاهد نصب 4 باله بزرگ مستطیلی شکل و 4 باله کنترل کند کننده مثلثی شکل در عقب و در کنار است. در مرحله دوم موشک با سوخت جامد مقاوم متناسب شده است. موشک در حین حرکت از هدایت داخلی استفاده میکند. تصحیح اطلاعات دقیق هدایت از طریق رادار مرکز کنترل آتش پایه زمینی چند منظوره انجام میشود.
واحد کنترل هدایت داخلی که محصول ساژم Sagem Agyle با یک سیستم اینرسیایی مرجع و یک ژیروسکوپ لیزری که باز محصول ساژم هست متناسب شده است.
حسگر موشک طوری روی هدف قفل میشود که ابتدا اطلاعات از طریق زمین به موشک متصل میشوند و سپس سیستم Lock on فعال میشود و به طور مستقل موشک را به سمت هدف هدایت میکند.
حسکر دارای ECCM که شامل پارازیت انداز و مسدود کننده سیگنال برگشتی است.
رادار حسگر AD4A رادار پالس داپلر قابل برنامه ریزی است که ساخته شده توسط Thales and Selex Sistemi Integrati, و در محدوده باند 12 گیگا هرتز تا 18 گیگا هرتز عمل کیکند.
موشک 100 کیلوگرمی که قرار است اهداف را سرکوب کند دارای کلاهک ترکشی انفجاری جهت دار به وزن 15 کیلوگرم است که توسط Fiat Avio و MBDA ساخته شده است.
کلاهک متناسب شده با فیوز مجاورتی Ku-band که کلاهک با دو نوع ترکش 4 گرمی و ترکش های بیشتر بارگذاری میشود که بطرف هدف هدایت میشنود.
ماگزیمم سرعت آستر 30 برابر 1.4 کیلومتر در ثانیه( معادل 5040 کیلومتر در ساعت یا همان حدود4.6 ماخ) است. آستر 30 قابلیت رهگیری و سرکوب اهداف در ارتفاع 50 متر تا 20 کیلومتر را دارد.
برد استر 30 علیه اهداف پرنده که در ارتفاع بیش از 3 کیلومتری هستند بین 3 تا 100 کیلومتر است و برای اهداف پایین تر از 3 کیلومتر بین 30 تا 50 کیلومتر است.

مشخصات موشک پدافندی پایهAster 30 طول در مرحله اول: 4.9 متر
وزن هنگام پرتاب: 450 کیلو گرم
سرعت : 1.4 کیلومتر در ساعت

به دلیل جدید بودن موشک هنوز اطلاعات بشتر و دقیق تری از این موشک در دسترس نیست.
نویسنده و مترجم: سامان . م
منبع:
http://www.army-technology.com

تمام حقوق مطلب متعلق به دو سایت http://www.fediran.com و http://www.centralclubs.com است.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
moh-597, yasermym, CAPTAIN PILOT, Reza 313, mogtaba-pilot, Hosein1395, Mil@d, Fariborz, Mehdi2224, Persian Cat, N@VID


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان