در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
36

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 2 مرداد 1387 18:36

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

مشكل باكاركردن همزمان دوهاردsataوIde

توسط iranzamin2008 » پنج شنبه 21 شهریور 1387 17:54

سلام دوستان
من يك هاردIDE باظرفيت 60دارم چندوقت پيش هاردديگري ازنوع SATAوباظرفيت 320خريدم بامارك وسترن ديجيتال درضمن هارد60من ماركش مكستورهستش.
هاردSATAرونصب كردم ولي سيستم نشناختش باپرس وجوفهميدم بايددربايوس قسمتي روكه RAID هستش روNO RAIDكنم باانجام اين عمل هاردشناخته شدمادربردمن مدلش Asrock 775dualهست. هارد60كه اون هم IDEبودروهم نصب كردم وسيستم هردوشون روشناخت درهاردSATAشروع به نصب win xp sp2كردم وبعدازنصب متوجه شدم كه سرعت ويندوزخيلي خيلي كم شده يعني ازهمان شروع ويندوزحدود30تاخط ردميكنه(منظورم منوبوت ويندوزهستش كه به صورت نقطه چين ردميشه)تاواردسيستم بشه درصورتي كه قبلاًاينطوري نبودودرموقع صفربودن ويندوزدرحدود3خط ردمي كردتاواردسيستم بشه.براي حل اين مشكل انواع اقسام win xpروامتحان كردم،جاي ويندوزروعوض كردم يعني ويندوزرادرهاردIDEنصب كردم وSATAخالي موندولي جواب ندادبازهمون كندي سيستم هستش جالب اينكه من Office 2003روروهاردم كپي كردم وازوهاردنصب ميكنم ولي بااين حالت حتي  نصب آفيس زمانش اززماني كه ازروسي دي نصب ميكنم زيادترميشه نميدونم چيكاركنم.بازنكته خيلي جالب اينكه وقتي Win vista sp1رونصب ميكنم سيستم با4خط ميره توواصلاًمشكلي ندارم.حال موندم مشكل چيه؟چرااين موضوع پيش اومده!!يك چيزي روبايديادآوري كنم كه من همزمان باخريدهارديك رم 1ْGهم خريدم رم قبليم 512بودومن بااين رم512وهارد60اصلاًمشكلي درويندوزايكس پي نداشتم وسرعت بودفوق العاده بودفكركنم مشكل ازرم نباشه لطفاًكمك كنيد

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » جمعه 22 شهریور 1387 00:36

iranzamin2008,
مشکل به خاطر عدم امکان هماهنگي سيستم عامل با دو هارد با سرعت متفاوت هست، هارد 60GB مسلما چون IDE هست بسيار کند تر هست و امکان کار موازي مانند SATA رو نداره، اين مشکل رو ويندوز ويستا با مديريت بهينه و استفاده اولويت دار از هارد ديسک سريعار رفع ميکنه، اما در XP اين امر امکان‌پذير نيست و بايد هارد ديسک IDE رو از سيستم کنار بگذاريد
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
36

تاريخ عضويت

توسط iranzamin2008 » جمعه 22 شهریور 1387 08:40

Mahdi1944 نوشته است:iranzamin2008,
مشکل به خاطر عدم امکان هماهنگي سيستم عامل با دو هارد با سرعت متفاوت هست، هارد 60GB مسلما چون IDE هست بسيار کند تر هست و امکان کار موازي مانند SATA رو نداره، اين مشکل رو ويندوز ويستا با مديريت بهينه و استفاده اولويت دار از هارد ديسک سريعار رفع ميکنه، اما در XP اين امر امکان‌پذير نيست و بايد هارد ديسک IDE رو از سيستم کنار بگذاريد

واقعاًممنون هستم ازپاسختون ولی وقتی هاردIdeروهم کنارمی گذارم بازاین مشکل باویندوزایکس پی هستم من که واقعاگیج شدم!!!نکنه ازرم باشه؟

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » جمعه 22 شهریور 1387 09:42

iranzamin2008,
در اين صورت مشکل به درايور ساتاي مادربورد شما مربوطه، احتمالا درايور پيشفرض ويندوز و يا درايوري که نصب هست به روز نيست، با مراجعه به سايت سازنده مادربورد و يا با مراجعه به سايت سازنده چيپست ساتاي مادربوردتون، آخرين درايور براي XP رو دانلود و نصب کنيد
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi1944 تشکر کرده اند:
rayneso

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » جمعه 22 شهریور 1387 14:44

iranzamin2008, جان،

بعضي از مادربردها، داراي درايور Raid هستند. البته بدون نصب آن و اعمال تنظيمات از Setup سيستم هارد شما را خواهد شناخت اما براي استفاده بهينه و تقسيم و تخصيص صحييح منابع سيستم به هارد ها، شما بايد Raid را بعد از نصب ويندوز خود مانند درايور گرافيک يا کارت صدا نصب کنيد.

و البته ...

با توجه به اين موضوع شما اگر سيستم عامل را روي هارد SATA نصب کنيد، تا زمان وارد شدن به سيستم عامل Raid شما با سرعت پاييني عمل  خواهد کرد و مشکل باقي مي ماند.

شما بايد سيستم عامل را روي هارد IDE نصب کنيد، سپس درايور مربوط به Raid را نصب کنيد. به اين ترتيب زماني که شما بخواهيد فايلي را از هارد سريال خود باز کنيد (مثل آفيس) در ويندوز هستيد و Raid با سرعت مناسب کار را انجام خواهد داد.

البته در مورد VISTA بايد گفت

برخلاف تصور اکثر ما، سرعت لود شدن Vista از XP بسيار پايين تر است، همينطور XP از 98 . تنها شرکت مايکرو سافت با يک حقه توانسته اين باور را در کاربران ايجاد کند.

آزمايش نصب 5 سيستم عامل روي 3 سيستم مختلف نشان داده که در تمام سيستم ها (ضعيف، متوسط، بسيار قوي) سرعت لودبه شرح زير بوده است:
البته الان زمان نصب را به خاطر ندارم و هر چي گشتم مقاله مربوط را پيدا نکردم اما تريتبش اين بود:

98
Me
2000
Xp
Vista

البته در ويندوز هاي XP و ويستا، با تقسيم شدن مراحل بالا آمدن سيستم به چند بخش، کاربر متوجه اين موضوع نمي شود.

در ويستا بخش درايور هاي سيستم پيش از ورود شما به قسمت ورود به حساب هاي کاربري، بررسي مي شود. به همين دليل وقتي شما Screen shot را مشاهده مي کنيد بر خلاف ويندوز XP درايور Raid شما نصب است.

دليل اينکه بعد از نصب ويندوز ويستا حتي تغيير مادربرد هم نيازي به نصب محدد ويندوز ندارد همين است. چرا که درايورهاي لازم براي فايل هاي سيستمي قبل از لود شدنشان نصب شده است. اما در XP ابتدا قايل ها اجرا مي شدند و سپس ويندوز به بررسي درايور ها مي پرداخت که آيا قطعه عوض شده يا نه، منظورم همان صحفه آبي رنگي است که در صورت تغيير مادربرد خود مشاهده مي کند.

پر حرفي شد  :o
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
36

تاريخ عضويت

توسط iranzamin2008 » جمعه 22 شهریور 1387 22:34

احسنت واقعاًاحسنت آفرین به هردودوست خوبم دست شمادردنکنه مشکلم حل شدهردوشمابزرگواری کردید
:smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:  :smile:

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: مشكل باكاركردن همزمان دوهاردsataوIde

توسط Solver » شنبه 21 دی 1387 01:52

خواهش می کنم. فقط در مورد raid دقت کنید که اگر مادربرد شما تنها 2 درگاه SATA هست حتماً از محافظ برق استفاده کنید.

هنوز از نظر فنی دلیلی براش ندیدم اما تا الان بیشتر از 5 تا مادربرد را دیدم که با قطع برق و بدون محافظ بودنش، هم هارد Sata سوخته و هم پورتی که هارد SATA روش نصب بوده از کار افتاده. بیشتر مادربردهای Asuse و MSI البته مدل های قدیمی که 2 درگاه ساتا روشون بود.  :razz:
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
rayneso, Mahdi1944