در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

New Member

no avatar
3

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 24 آذر 1386 21:31

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

دايور SATA

توسط regbyte » شنبه 24 آذر 1386 22:57

من می خوام Win XP روی نوت بوک Pavilion dv6500 نصب کنم، اما هارد رو نمی شناسه/ درایورش رو هم تو سایت HP نتونستم پیدا کنم.
لطفا کمک کنید.

Major I

Major I

نماد کاربر
118

تاريخ عضويت

سه شنبه 4 مهر 1385 02:28

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 3 پست

توسط amiraliof » يکشنبه 25 آذر 1386 08:21

دوست عزیز  
اولا ورود شما را به centralclubs تبریک می گم.
دوما روی تمامی نوت بوکهای hp  که ویندوز ویستا دارند نمی شود  ویندوزی غیر از ویندوز ویستا ریخت.
به خاطر اینکه این نوت بوکها دارای هارد مخصوص ویستا هستند من خودم روی hp dv6000 هر نرم افزار
بوتی را تست کردم مثل پارتیشن مجیک، انواع و اقسام ویندوز ، مکس بلاست و ... هیچ کدام هارد را
نشناختند البته من ویندوز ویستا را تست نکردم ولی فکر می کنم حتی با ویندوز ویستا هم نمی شود
روی اینوت بوکها ویندوز ریخت.
با این نوت بوکها هیچ ویندوزی نمی دهند بلکه آنها دارای یک مکانیزم ریکاوری هسنتد که وقتی ویندوز
خراب می شود فکر می کنم با زدن کلید f11 در  قبل بوت شروع به ریکاوری می کند.
شما قبل از هر تغییری باید یک dvd ریکاوری تهیه کنید (طرز تهیه در داخل دفترچه نوت بوک نوشته)
به علت اینکه اگر ویندوز به هر علتی از بین برود دیگر نمی شود ویندوز اورجینال را برگرداند.
طبق گفته نمایندگی فقط یک دفعه می شود dvd ریکاوری را تهیه کرد. :?
اگر نوت بوک شما گارانتی دارد حتما با آن برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرد و
گرنه با این شرکت که یکی از شرکتهای اصلی واردکننده hp  در ایران است.
تماس بگیرید.

کد: انتخاب همه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
بهترين اخلاق: اعتدال

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » دوشنبه 26 آذر 1386 01:47

اگر نوع SATA ي اين مادربورد رو بفرماييد ميتونم کمکتون کنم، تمامي SATA ها کم و بيش با XP مشکل دارند و نياز به درايور اون روي ديسکت و يا الحاق به صورت unattend و امثال اون به فايلهاي نصب ويندوز هست که روش اين کار هم در انجمن آموزش داده شده، اما اولين کار پيدا کردن درايور SATA ي اون مدل هست يا لااقل نام و مدل دقيق اون رو تا بشه کمکتون کرد (البته فکر ميکنم intel هست، اما مدل دقيق اون رو ميخوام، مثلا ICH7 يا ...)
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major I

Major I

نماد کاربر
118

تاريخ عضويت

توسط amiraliof » دوشنبه 26 آذر 1386 05:26

سلام آقا مهدی
علت اصلی این که Win xp روی این نوت بوکها بوت نمی شه ساپورت نکردن یا
نداشتن درایو لازم برای sata  نیست من به راحتی یک ویندوز xp  قدیمی را روی
pc amd با هارد sata2  ریختم حتی فکر می کنم xp سرویس پک 1 بود.
مشکل اصلی تفاوت هاردهای نوت بوکهای ویستا با xp است
تنها روش عوض کردن ویندوز recovery  است که در بالا توضیح داده شد
هارد این دستگاها در هیچ نرم افزاری شناخته نمی شود.
برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید
قسمت ساپورت سایت hp  

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

با تشکر

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » دوشنبه 26 آذر 1386 05:46

amiraliof جان
اين حرف شما هيچ پايه علمي نداره، نوت‌بوکها از نظر ساختاري هيچ تفاوتي با PC هاي دسکتاپ ندارند و فقط برخي قطعات تکنولوژي موبايل روي اونها اعمال شده تا کم حجم تر باشند، وگرنه هيچ مشکلي در اين زمينه وجود نداره
بنده خودم روي لبتاپهاي مختلف از مارکهاي مختلف که حتي ويندوز XP رو پشتيباني هم نميکردند در سايت سازنده مثل سوني C260E که حتي براي XP درايور هم معرفي نکرده و فقط Vista رو پشتيباني ميکنه ظاهرا، به راحتي با درايور ساتاي مدل قديمي‌تر اون امکان نصب ويندوز XP رو ايجاد کردم و بعد هم برخي درايورهاي ويستا که در خود سيستم به عنوان پشتيبان وجود داشت امکان نصب روي XP هم فراهم شد، بقيه درايورها هم از مدلهاي قديمي‌تر اون سري استفاده کردم
همينطور براي سيستم خودم که از سري AR هست بدون هيچ مشکلي XP رو نصب ميکنم، در حالي که در حالت عادي XP ساتاي اين مدل (AR150G) رو نميشناسه، اما با همين روش بالا قابل نصب هست، در ضمن در مورد HP هم سري به اين لينک بزنيد گفته هاي بنده رو تاييد ميکنه:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu ... en&lang=en

حتي روش اختصاصي براي built-in و unattend کردن XP رو هم نوشته، موضوع اصلي دونستن مدل دقيق ساتاي لبتاپ مورد نظر هست هست که از ويندوز فعلي قابل مشاهده هست، در ضمن تقريبا تمامي درايورهاي Sata ي عرضه شده در بازار فعلا در ويستا وجود داره و تقريبا ويستا بدون مشکل از اين نظر روي تمام سيستمهايي که مينيمم مشخصات سخت افزاري ويستا رو داشته باشند قابل نصب هست
ديسک ريکاوري کاربردش براي حفظ قانوني بودن ويندوز و عدم نياز به geniune و تاييد مجدد هست و اينکه تنظيمات کارخانه رو حفظ کنه، وگرنه کار خاصي انجام نميده و يک بکاپ هست، نه چيزي بيشتر از اين
در مورد ساتا و دليل عدم شناخت اون هم لازم هست ياآوري کنم، ما درايور رو براي ديسک نميگيريم، بلکه درايور پورت ساتاي نصب شده روي مادربورد رو بايد بگيريم که براي اکثر مدلهاي لبتاپ Sony , HP از Intel و در قالب پکيج Intel Matrix استفاده ميشه که داراي چيپست ICH5,6,7 هستند
از طرفي اگر در سيستمي فعلا ويندوز XP نصب هست و شما به هر دليلي قصد نصب XP ديگري داريد، ميتونيد به راحتي با برنامه‌هاي پشتيبان گير از درايورها مثل My Drivers Professional و امثال اون از درايور نصب شده فعلي استفاده کرده و به صورت ديسک ساتا و يا الحاق به نصب ويندوز مورد نظر استفاده کنيد، از نظر عقلاني نيز اينکه چيپستي اختصاصي طراحي بشه و درايور اون ارائه نشه نه قابل پذيرش هست و نه مقرون به صرفه
البته با مراجعه به همين سايت HP متوجه خواهيد شد که درايورها براي نسخه‌هاي مختلفي از ويندوز ارائه شده، اگر گفته‌ي شما درست باشه، پس عملا اين درايورها هيچ کاربردي نخواهند داشت، چون به گفته‌ي شما امکان نصب وبندوز ديگري جز همون ويندوزي که از ابتدا روي اون نصب بوده وجود نداره و ....
پس بهتره به هر چيزي نگاهي علمي داشته باشيم، نه به شنيده‌ها اکتفا کنيم  :D
موفق باشيد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

Major I

Major I

نماد کاربر
118

تاريخ عضويت

توسط amiraliof » سه شنبه 27 آذر 1386 05:11

با تشکر از توجه شما
این موضوع برای من هم پیش آمده من هر کاری کردم تا حتی یک برنامه بوت، هارد dv6000 را بشناسه نشد
دو تا سورس بوت که داشتم را تست کردم و همگی هارد را نشناختند. ویندوز هم نتوانستم بریزم به نمایندگی که
مراجعه کردم (البته دستگاه دوستان بود) در جواب من گفتند که به جز ویندوز اصلی چیز دیگه نمی شود ریخت.
ولی شما به موضوع جالبی اشاره کردید که من در پست اول متوجه نشدم و از این که به این کاملی جواب من را دادید
متشکرم چندتا سئوال برایم پیش آمده که از شما می پرسم
اول من بر روی سیستمی به مشخصات
mb asus m2ne nforce570ultra,cpu athlon x2 5200 , hard 160 gb maxtor (متاسفانه پل جنوبی را نمی دانم)
براحتی win xp santaclaus که تقریبا ویندوز قدیمیه ریختم بدون اضافه کردن درایوی به ویندوز البته هارد در نرم افزارهای
بوت براحتی شناخته می شد مثل پارتیشن مجیک ولی هارد اون نوت بوک اینطور نبود.
دوم شما راه حل مشکل برای ویندوز xp را گفتید برای نرم افزارهای پارتیشن بندی باید چیکار کرد.
شما مطمئن باشید من مطلبی را به صرف اینکه در جایی شنیده باشم در اینجا مطرح نمی کنم
البته با خواندن پست شما و دیدن آن لینک کاملا قانع شدم که حق با شما بوده
مشکل من این بود که وضعیت در  setup pc با نوت بوک کاملا متفاوت بود و جوابهایی که از نمایندگی و
چند شرکتی که در الکامپ بودند شنیدم باعث شده بود فکر کنم در نوت بوکهای ویستا نمی شود ویندوز
دیگری نصب کرد. متاسفانه در ایران بعضی از نمایندگی ها جواب درستی به آدم نمی دهند.
اگر شما منابع فارسی در وب در رابطه با همین موضوع (built-in و unattend و...) سراغ دارید
لطفا در اینجا معرفی کنید.
از این که باعث شدید مطلب جدیدی یاد بگیرم متشکرم
امیدوارم باز هم به سئوالات من جواب بدید  :-)

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » سه شنبه 27 آذر 1386 06:52

amiraliof جان
ساتا سيستم جديدي نيست و پياده‌سازي اون از مدتها پيش يعني قبل از سال 2001 مطرح بوده و ملزومات اون يعني شناخته شدن توسط سيستم عاملهاي اون دوره در دستور کار بوده، دليل اينکه PC شما بدون مشکل با XP سازگار هست هم اين هست که استاندارد و چيپست اون برميگرده به زمان ساخت ويندوز و در XP درايور اون قرار داده شده، الان 7 سال بعد از انتشار اولين نسخه XP هست و مسلما قطعات جديدي امده، مخصوصا ساتا که به خاطر مشکلات فراوانش دچار تحولات فراوان و بنيادي شده و قطعا چيپستهاي جديد به صورت عادي قابل شناسايي براي XP نيستند، البته از ابتدا چنين موضوعي در XP پيشبيني ميشده و امکان الحاق و شناسايي درايورهاي مورد نياز براي نصب، در حين نصب و همينطور امکان الحاق درايور به سورس ويندوز وجود داره که براي مورد اول فقط کافي هست درايور ساتاي مورد نظر خودتون رو در فلاپي ريخته و زمان نصب ويندوز F6 رو بزنيد تا درايور خوانده شده و هارد ديسک شناخته بشه
اما همين درايور رو ميشه با استفاده از برنامه‌ي Nlite و يا به صورت دستي (که البته روش دستي کار چندان ساده‌اي نيست) به سورس ويندوز اضافه کرد تا ديگه نيازي به ديسکت نباشه، به اين کار Built-in کردن و اين امکان بر اساس خاصيت unattend ايجاد شده در ويندوز XP و اجازه‌ي الحاق کمپوننت‌ها و درايورهاي مختلف و حتي وصله‌هاي امنيتي رو به نصب XP رو ميده
ميتونيد در اين رابطه اين تاپيک رو مطالعه کنيد که آموزش استفاده ار Nlite هست و توسط دوست عزيزم مهران (Shahram) عزيز اماده شده
http://www.centralclubs.com/viewtopic.p ... highlight=
اولين قدم مشخص کردن مدل دقيق ساتا هست و بعد از اون پيدا کردن درايور اون، بعد از تست (مثلا با فلاپي) در صورتي که درايور قادر به شناساندن ساتاي مورد نظر به ويندوز بود، با استفاده از همين برنامه بايد اون رو به فايلهاي نصب ويندوز الحاق کرده و مجددا رايت کنيد، از اين به بعد اون نسخه به صورت خودکار قادر به شناختن ساتا و هارد ديسک خواهد بود
البته اگر روي سيستم فعلا XP نصب هست، ميتونيد با برنامه‌ي My Drivers Professional اون رو از ويندوز فعلي استخراج کرده و با استفاده از روش توضيح داده شده در بالا به نسخه ويندوز جديد اضافه کرده و ويندوز رو مجددا نصب کنيد
در مورد نحوه‌ي پارتيشن بندي هم متاسفانه اغلب برنامه‌هاي قديمي قادر به اين کار نيستند، اما زمان نصب ويندوز XP اين امکان براي شما وجود داره که درايوها رو حذف، و مجددا به صورت دلخواه ايجاد کنيد، بعد از نصب ويندوز هم تمام برنامه‌هاي تحت ويندوز مثل پارتيشن مجيک قادر به شناختن و اعمال تغييرات (در صورت نياز) هستند و در اين زمينه هيچ مشکلي نخواهيد داشت
موفق باشيد

New Member

no avatar
1

تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 آذر 1386 14:12

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط MESHKI_20042004 » پنج شنبه 29 آذر 1386 14:17

من رو همين لپ تاپ HP PAVILION 6500 هر دو ويندوز دارم و نصبش کردم ولي پدرم دراومد تقريبان 3 روز کامل پشت نت بودم

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
48

تاريخ عضويت

سه شنبه 18 دی 1386 23:52

آرشيو سپاس: 52 مرتبه در 16 پست

توسط mohsen57 » چهارشنبه 3 بهمن 1386 00:19

سلام دوستان عزيز
من يه نوت بوك toshiba مدل satellite L45-s7409 خريدم كه سيستم عامل ويستا داره و چون از يك نرم افزار حسابداري استفاده ميكنم كه وسيتا نصب نميكنه،مجبورم xp نصب كنم درايور ساتا رو پيدا نكردم . هاردش TOSHIBA MK8037GSX هست(80 گيگ 5400rpm( اگه ممكه درايورش يا لينكش رو برام بذاريد ويه آدم در كرداب ويستا گرفتار كمك كنيد.
يه نكته ديگه اينكه روي هارد يه پارتيشن نقريبا 2 گيگ هستش كه مربوط به ريكاوري سيستمه و در MY COMPUTER قابل رويت نيست
(در DISK MANAGEMENT به اسم Healthey(EISA configuration) ميشناسدش).dvd ريكاوري رو هم بهم داده اگه من xp نصب كنم و بخوام پارتيشن primary و logical  داشته باشم  اين پارتيشن پاك ميشه و ديگه نميتونم ويستا رو ريكاوري كنم
لطفا راهنماييم كنيد

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 3 بهمن 1386 03:24

mohsen57,
ضمن عرض خوش‌امد به شما دوست گرامي
سري به اين تاپيک بزنيد، به طور کامل و جامع در مورد نحوه‌ي اين کار توضيح داده شده
http://www.centralclubs.com/viewtopic.p ... highlight=
بعد از نصب ويندوز جديد، ديگه ريکاوري هيچ کاربردي نداره و بايد ويستا رو از ديسک نصب مجددا نصب کنيد (بعد از نصب XP)
در ضمن چيپست ساتاي مادربورد مهمه، نه مارک هارد ديسک ...
احتمالا اين مدل هم  Intel هست که در اين صورت از پکيچ IntelMatrix در تاپيکي که بهتون لينک دادم احتمالا ميتونيد استفاده کنيد

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
48

تاريخ عضويت

سه شنبه 18 دی 1386 23:52

آرشيو سپاس: 52 مرتبه در 16 پست

توسط mohsen57 » پنج شنبه 4 بهمن 1386 12:51

مهدي عزيز سلام
ازکجا بفهمم چيپست ساتاي مادربوردمن چيه