در اين بخش شما ميتوانيد درباره کليه مباحث بازيهاي كامپيوتري به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

تمدن 4 ( Sid Meier's Civilization 4)

توسط Sardar » سه شنبه 12 دی 1385 21:03

خب من از طرفدارای سر سخت بازی تمدن هستم و شاید هم معتادش باشم  :grin:
یک نقد حسابی پیدا کردم:
نميدانيم در كشور ما چند بازي خور دنبال بازيهای فوق العاده هستند، و نمی دانيم چند نفر بازی Civilization را تجربه كرده اند . اما آنهايی كه با اين بازی سرگرم شده اند می دانند كه چه شاهكاری در اين بازی نهفته است و حالا Civilization 4 چهارمين قسمت از عنوان افسانه ای Sid Meier است . مطمئن باشيد با شروع اين بازی تنها عاملی كه می تواند شما را از پای كامپيوتر بلند كند، اين است كه اين بازی را به شخص ديگری پيشنهاد كنيد . CIV4 باعث ميشود كه شما طلوع خورشيد را در روزهای متمادی در حالی كه ساعتها زياد در حال انجام بازی هستيد مشاهده كنيد . بدون اين كه ذره ای احساس خستگی كنيد . طرح بازی بدين گونه است كه شما كنترل يك مليت و قوم را از روزگار خيلی به دست ميگيريد : شهرهای جديد ميسازيد، جامعه خود را پيشرفت ميدهيد، فنآوريهای جديد به دست می آوريد تا اين كه بلاخره گرز و نيزه را با تانك و موشك اتمی عوض ميكنيد . با قومهای ديگر روبرو ميشويد و با آنها وارد مذاكره يا جنگ ميشويد . با به اجتماع خود نظم بدهيد و به اقتصاد سياست و حتی دين رسيدگی كنيد . تا حدودی پيچيده نظر ميرسد و رابط بازی بسيار ساده طراحی شده است و تمام اين كارها تنها با چند كليك قابل اجرا است . نمايش اطلاعات در بازی واقعا اعجاب انگيز است و بدون هيچ دردسری می توانيد هرچه را كه ميخواهيد بفهميد .

   چيزی كه در نسخه قبلی وجود نداشت . كافی است نشانه گر موس را روی يك قطعه زمين نگهداريد تا منابع، بهسازی ای كه برای استفاده بهتر از آن زمين لازم است، مالك قطعه زمين، نيروهايی كه در آن قطعه زمين وجود دارند قدرت تعداد حركات باقيمانده آنها و هر گونه ترفيع كه به آن تعلق گرفته است، به نمايش درآيد .


              

   در civ4 ميتوانيد هرگونه اطلاعاتی را كه احتياج داريد، بيابيد . البته اين كار ميتوانست منظم تر و با دسته بندی انجام شود، تا زيادی گيج كننده نباشد . يكی ديگر از تغييرات بازی درباره دين و مذهب است . در بازی 7 دين از بودايی گرفته تا اسلام وجود دارد . كه به مرور پديد می آيند و شما بايد يكی از آنها را به عنوان دين رسمی بپذيريد . ضمن اينكه شما ميتوانيد آنها را در بين ديگر ملتها گسترش دهيد . حتی بعضی دينها برای شما ترفيع برای نيرو، افزايش توليدات و ... به ارمغان می آورند . شهرهايی كه گرايش مذهبی دارند می توانند ساختمانهای خاصی بسازند و در نتيجه رضايت، فرهنگ و تحقيقات را بهبود ببخشيد . كنترل سلامتی و رضايت مردم شهرها نيز تغيير كرده . هرچه آلودگی و جمعيت افزايش مي يابد سلامتی شهر كاسته ميشود . و در اين صورت ساخت كانال آب، بيمارستان و ... می تواند به بالا رفتن سطح سلامتی كمك كند . سيستم نارضايتی نيز تغيير جالبی داشته است به جای اين كه شهر دچار هرج و مرج شود افراد ناراضی از كاركردن سرباز می زنند . اين بدان معنا است كه شهرها بخاطر نارضايتی لطمه ميبينند . هزينه های امپراطوری شما با توجه به تعداد شهرهای تحت كنترل مشخص ميشوند و اين كار مشكل شهرهای بزرگی كه به خاطر دور بودن از پايتخت به هيچ دردی نمی خورند را برطرف ميكند . در كل تاكيد بازی بر اين است كه شهرهای كم داشته باشيد كه بتوانند، نيازهای شما را برطف كنند چون داشتن شهرهای زياد مساوی است با عدم توانايی كنترل، بالا رفتن هزينه ها و در نتيجه پيچيده شدن اوضاع . در شهرهای خود می توانيد National Wonder بسازيد كه در اين صورت هر كدام از آنها در قسمتهای فرهنگ، تحقيقات و توليد به شما كمك می كنند . و حتی بعضی از آنها باعث پيدايش يك متخصص ميشوند . برای نيروهای نظامی به جای ارزش تدافعی و ارزش تهاجمی اين بار يك درجه قدرت قرار داده شده . هر كدام از نيروها نسبت به نيروی خاصی امتياز دارند . مثلا نيزه داران نسبت به سواره نظام امتيلز دارند تيراندازان زمانی كه از شهر يا تپه دفاع می كنند، امتياز ويژه ای دارند تيراندازان هم چنين قدرت Power Strike First دارند . كه به آنها اين امكان را ميدهد كه قبل از حمله دشمن آنها را نابود كنند . البته شما هم ميتوانيد در اين بازی به شهرهای ديگر حمله كنيد سيستم اين جنگها اين گونه است كه هر مليتی شكست بخورد از امتياز او كم و به امتياز حريم اضافه ميشود كه اين امتياز ها برای پيشرفت بسيار مهمند .

    البته وقتی می خواهيد به شهرها حمله كنيد به ياد داشته باشيد كه ابتدا استحكامات دفاعی شهر را از طريق نيروی هوايي يا دريايی نابود كنيد مشكل مرزها در CIV4 حل شده است . ديگر رقيبان نمی توانند وارد مرزهای شما شوند، مگر اين كه با هم وارد جنگ شده باشيد يا با يكديگر بر سر مسئله ای توافق كرده ايد.    


              

در بازی راهای زيادی برای كسترش سرزمين خود داريد قبلا از طريق راهای بازرگانی يا از طريق انتشار فرهنگ می توانستيد اين كار را انجام دهيد . ارتباط با ملتهای ديگر يكی ديگر از قسمتهای جالب بازی است . رهبران آنها به خاطر خواهند سپرد كه شما قبلا جه اقدامی در قبال آنها انجام داده ايد . اگر به درخواستهای آنها جواب مثبت دهيد، روابطتان حسنه ميشود و در نتيجه آنها نيز به درخواستهای معقول و يا گاهی غير معقول شما پاسخ مثبت ميدهند و به نوعی جبران ميكنند .

   در كل CIV به پنج دسته تقسيم مي شود : دولت، مذهب، كار، قانون و اقتصاد در صورت دسترسی به هر يك ميتوانيد آزادانه آنها را انتخاب كنيد هر كدام از اين گزينه ها محاسن و معايبی دارند . مثلا بعضی از اين گزينه ها عبارتند از : آزادی بيان، نظام بردگی، حكومت خدايی، سياست بازرگانی و اجتماع طبقاتی شرايط پيروزی در بازی تغيير نكرده و در پنج صورت پيروز خواهيد شد مثلا در صورت شكست دادن همه دولتها ديگر يا تحقيق اولين سفر به فضا. برای سفر به فضا بايد جديدترين فن آوری ها را بدست بياوريد و هر قسمت از سفينه خود را جداگانه بسازيد تا در نهايت يك سفينه داشته باشيد و با آن به فضا برويد .

   پيروزی ديپلماتيك هم جالب است . بعد از اين كه سازمان ملل متحد ساخته شد، طی يك رای گيری دبير اين سازمان انتخاب ميشود . دبير شمرای عالی امنيت می تواند در هر نوبت يك مسئله را به رای گيری بگذارد . مثلا ميائل اقتصادی يا حتی ميائل مربوط به سلاحهای هسته ای .

   CIV4 واقعا بر پايه گزينه ها و انتخابها استوار است از همان ابتدا قبل از ورود به بازی اصليبايد از بين دولتهای موجود و رهبران آنها يكی را انتخاب كنيد، می توانيد زمينی را كه می خواهيد در آن بازی كنيد انتخاب كنيد . 9 درجه سختی در بازی وجود دارد كه واقعا دست بازيباز را برای آزمايش باز می گذارد . سناريو در CIV4 مثل Plug-in ها هستند كه مثلا نيروها و قوانين خاص خود را دارند . هر كدام از اين سناريوها مربوط به يك اتفتق تاريخی است . ضمنا برای اولين بار قسمت چند نفره مناسبی نيز برای بازی در نظر گرفته شده است . برای اولين بار در اين سری بازی ما شاهد گرافيك كاملا سه بعدی هستيم گرافيك بازی را نمی توان عالی دانست مخصوصا در نمای نزديك ولی با اين حال به تمام جزئيات پرداخته شده است و هميشه صفحه بازی پر تحرك است .

                  


   صدا گذاری بازی فو العاده است . موزيكهای بازی تمی حماسی دارند كه از گوش دادن آنها سير نميشويد صدای شخصيتهای آخر قوم و ملت كاملا متناسب با زبان آن ملت است . مثلا اگر قوم Persia را انتخاب كنيد خواهيد ديد كه سربازان و افراد اين ملت به فارسی صحبت می كنند . هم چنين بازی از صدای فوق العاده دلنشين لئونارد نيموی نيز استفاده شده . كلا صدا گذاری بازی در بهترين حالت ممكن قرار دارد . در آخر در مورد Civilazation4 بايد گفت كه به واقع عنوان بهترين بازی سال است . CIV4 واقعا يك بازی بی همتا است كه می تواند شما را ده يا حتی صدها ساعت به خود مشغول كند .
هیهات منا الذلة

New Memberنماد کاربر
پست ها

4

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 14 آبان 1385 13:45

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط tiger » يکشنبه 6 اسفند 1385 13:33

من که بازی کردم به این چیزا توجه نکردم هرچی رو اول در سطر علم ها بود انتخاب میکردم البته میدونستم چیه تازه برنده هم میشدم :grin:


یعنی من تمام نظامها اعم از استبدادی. جمهوری.فاشیسم و... با هم داشتم :-(

بیشتر توضیح بده.متشکرم :D

New Memberno avatar
پست ها

2

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 14 شهریور 1387 17:37

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط s.m.s.h.m » پنج شنبه 14 شهریور 1387 17:50

سلام من با اینکه civ4 رو بازی نکردم ولی فکر می کنم خیلی شبیه « پیشرفت تمدن ها »   rise of nations باشه
نه؟


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان