جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2440

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 99 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 فروردین 1386 18:23

آرشيو سپاس: 16122 مرتبه در 1610 پست

اولين فضانورد مالزيائي با Soyuz TMA-11 راهي فضا شد

توسط Shahryar » چهارشنبه 18 مهر 1386 23:04

[align=center]اولين فضانورد مالزيائي با Soyuz TMA-11 راهي فضا شد[/align]/ موشک حامل "سایوز- اف گ" با سفینه فضایی "سایوز تی ام آ-11" که اعضای 16-مین گروه تحقیقاتی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) و اولین فضانورد مالزیایی در عرشه آن بودند، از فرودگاه فضایی بایکانور به فضا پرتاب شد.

طبق برنامه ریزی های انجام شده، سفینه "سایوز تی ام آ-11" روز جمعه به ISS  متصل می شود.

برای مدت شش ماه "پگی ویتسون" از آمریکا و "یوری مالنچنکو" از روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت خواهند داشت. ویتسون اولین زنی خواهد بود که فرماندهی گروه را در ایستگاه بر عهده خواهد داشت.

"شیخ مظفر شکور" اولین فضانورد مالزیایی برای مدت یک هفته در ایستگاه مداری خواهد بود و روز 19 اکتبر به همراه گروه 15 تحقیقاتی به زمین باز می گردد.

پرواز شکور به فضا، در چارچوب قراردادی می باشد که سال 2003 بین روسیه و مالزی درباره عرضه 18 جنگنده نظامی سوخوی-30 ام. کا. ام. امضا شده و طبق آن موسسه صادرات دفاعی روسیه "روس ابارون اکسپورت" متعهد به آماده سازی و اعزام فضانورد مالزیایی به ایستگاه فضایی بین المللی شد.

آژانس فدرال فضایی روسیه - "روس کاسموس"- روط چهارشنبه اطلاع داد که گروه 16 تحقیقاتی که امروز به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) اعزام شد، 48 پژوهش علمی برای روسیه انجام خواهد داد، از جمله در زمینه تغییر شاخص های اصلی فعالیت قلب و گردش خون انسان و نیز فعالیت های فیزیولوژیکی بهنگام خواب، طی پرواز فضایی طولانی مدت.

علاوه بر این درباره رشد و توسعه گیاهان در شرایط میکرو گرانشی نیز تحقیق خواهد شد (برای شرایط متغیر پرواز در عرشه دستگاه های فضایی، از اصطلاح "میکروگرانش" استفاده می شود).

موشک حامل "سایوز- اف گ" با سفینه فضایی "سایوز تی ام آ-11" که اعضای 16-مین گروه تحقیقاتی ISS، "پگی ویتسون" از آمریکا و "یوری مالنچنکو" از روسیه و "شیخ مظفر شکور" اولین فضانورد مالزیایی در عرشه آن بودند، از فرودگاه فضایی بایکانور به فضا پرتاب شد که طبق برنامه ریزی های انجام شده، روز جمعه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل می شود.

شکور برای مدت یک هفته در ایستگاه مداری خواهد بود و روز 19 اکتبر به همراه گروه 15 تحقیقاتی به زمین باز می گردد.

فضانوردان آزمایشی درباره واکسن ضد ایدز نیز انجام خواهند داد. همچنین شکور قصد دارد به انجام آزمایش هایی از جمله درباره تاثیر طولانی مدت میکروگرانش بر مختصات حرکت چشم و سر، سازگاری دهلیزی با تغییرات گرانشی، تحقیق درباره مواد خوراکی مالزیایی در فضا، بررسی تغییراتی که در شرایط فضایی در سلول ها رخ می دهند و نیز بلور شدن پروتئین ها در فضا، بپردازد
نووستي
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان