در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط SHAHRAM » شنبه 6 تیر 1388 22:50

اشاره :اکثر قطعات کامپيوتر در حال تغيير هستند. اما هاردديسک از معدود اجزايي است تکنولوژي ساخت آن دست نخورده باقي مانده است. آيا وقت آن نرسيده است که تغييرات اساسي در آن اتفاق بيافتد؟


مقدمه
وسايل ذخيره‌سازي قابل حمل، در طول دو دهه اخير در معرض تغييرات فراواني قرار گرفته است. از فلاپي ديسک‌ها گرفته تا ديسک‌هاي CD و DVD و حافظه‌هاي USB. اما آنچه در دنياي ذخيره‌سازي، دستخوش تغييرات نشده، هارد ديسک‌ (HDD) است که انتخابي اصلي و هميشگي براي ذخيره‌سازي اطلاعات بوده است.
HDD‌ها در طول سال‌هاي اخير پيشرفت بسياري داشته‌اند و انواع مدل‌هاي سريع‌ و با ظرفيت بيشتر  بطور مدام معرفي شده و هيچ تکنولوژي نتوانسته‌ جايگاه هارد ديسک‌ها را به عنوان يک منبع ذخيره‌سازي مغناطيسي تهديد کند. اما اکنون کمي شرايط تغيير کرده است.

SSD چيست؟SSD يا به عبارت ديگر Solid State Disk ، منبع ذخيره‌سازي است که از نيمه رساناهاي حالت جامد  تشکيل شده است. از اين تکنولوژي در ساخت حافظه‌هاي Flash نيز استفاده مي‌شود به همين دليل برخي SSD ‌را حافظه Flash ، مي‌نامند.
SSD‌ها امتيازات بيشتري نسبت به ‌هارد ديسک‌ها دارند و تصور اينکه روزي جايگزين هارد ديسک‌ در نوت بوک‌ها وکامپيوترهاي شخصي شوند بسيار طبيعي است.
بخصوص اينکه کاهش قيمت مداوم SSD اين تصور را به واقعيت نزديک‌تر کرده است.

توان مصرفي کم نقطه قوت SSD SSD براي افزايش فضاي ذخيره‌سازي ، مشکلات HDD را ندارد. چراکه در HDD براي افزايش حجم، سازنده‌ها ناگزيرند از صفحات بيشتري استفاده نمايند و وقتي تعداد صفحات زياد مي‌شود، به دليل اينکه فضاي داخل HDD کاملا ايزوله است و هواي داخل آن نيز محدود است، با چرخش سريع  صفحات، گرماي بيشتري نيز توليد مي شود که براي استفاده در نوت‌بوک اين مشکل بزرگي است و اين همان چيزي است که شرکت‌هاي سازنده سعي در بهبود اجرا و سرعت آن را دارند.
يکي از برتري‌‌هاي SDD نسبت به HDD ، توان مصرفي آن است و نيز از نظر سايز در ظرفيت برابر از HDD‌ کوچک‌تر است.

نقاط ضعف SSDدر مقابل، SDD نقاط ضعفي هم نسبت به HDD دارد:
l عدم بازيابي اطلاعات: يکي از نقاط ضعف SSD ، عدم امکان بازيابي داده‌ها است.زمانيکه HDD از کار مي‌افتد کارشناسان اغلب قادرند حداقل مقداري از داده‌ها را بازيابي کنند ( البته اين وابسته به علت خرابي و شرايط فيزيکي صفحه‌ها دارد ) که اين امکان در SDD ها وجود ندارد.
l تعداد دفعات نوشتن : نکته بعدي ، عمر مفيد SSD هاست که از نظر
Write Cycle ( تعداد دفعات نوشتن ) نسبت به HDD ها، عمر کمتري دارند.
l ظرفيت : نهايتا اينکه در حال حاضر SSD از لحاظ ظرفيت ، توانايي رقابت با HDD را ندارد اما اين محدوديت، موقتي است در آينده رفع خواهد شد.

برتري SSD بر HDD در هنگام بازنويسي فايلSSD از نظر نرم‌افزاري کاملا با HDD سازگاري دارد بطوريکه مي‌تواند در هر کاري جايگزين HDD شود. در بخش مديريت فايل نيز تفاوت‌هاي جزئي بين HDD و SSD وجود دارد.
در اين خصوص مي‌توان به اين نکته اشاره کرد که در HDD ، هنگام بازنويسي فايل, فايل‌ در همان جاي قبلي کپي مي‌شود. در اين حالت اگر اشتباهي رخ دهد گاهي سبب نابود شدن داده‌ها مي‌شود اما در SSD، هنگام بازنويسي فايل‌، فايل در يک موقعيت جديد کپي و سپس فايل‌هاي اصلي ( قديمي ) حذف مي‌شوند. بنابراين اگر هنگام بازنويسي فايل‌ها اشتباهي رخ دهد فايل‌هاي اصلي به صورت دست نخورده باقي مي‌مانند که اين باعث کاهش احتمال از بين رفتن داده‌ها مي‌شود.
در حال حاضر ويندوز ‌تفاوتي ميانHDD  و  SSD‌ قائل نمي‌شود اگرچه گفته شده که سعي در استفاده بهينه از SSD‌ دارد.نقاط ضعفHDDهمانطور که مي‌دانيد براي ذخيره‌ يک فايل بر روي سطح هارد ديسک، فايل به قطعه‌هاي کوچکي به نام کلاستر ( Cluster ) تقسيم مي‌شود. اين کلاستر‌ها به ترتيب ( Sequential ) بر روي سکتور‌هاي خالي روي‌ هارد ديسک ذخيره مي‌شوند. نحوه قرارگيري کلاسترها هم به هيچ عنوان نظم خاصي ندارد، يعني اينطور نيست که کلاسترها بر روي سکتورهاي مجاور هم ذخيره شود. به همين دليل هم براي افزايش سرعت دسترسي به فايل‌ها از نرم‌افزار‌هاي Defragmenter استفاده مي‌کنند. اين نرم‌افزارها سعي مي‌کنند تا جايي که امکان دارد کلاستر‌هاي مربوط به يک فايل را در سکتورهاي مجاور هم قرار دهند.
هاردديسک براي خواندن اطلاعات دو کار انجام مي‌دهد که موجب تاخير در خواندن و نوشتن مي‌شود. اول آنکه هد بايد بر روي سطح ديسک حرکت کند ( به شکل 2 دقت کنيد ) تا به نقطه مورد نظر برسد که به مدت زمان لازم براي دسترسي به فايل Seek گويند. دوم اينکه صفحه هارد ديسک نيز بايد بچرخد تا نقطه مورد نظر زير هد قرار گيرد. و اين باعث تاخير در کار مي‌شود. اين تاخير در هنگام چرخش ديسک براي حرکت دادن بخش‌هاي مورد نياز نيز اتفاق مي افتد.
به دليل آنکه SSD هيچ بخش حرکتي ندارد در هنگام خواندن و نوشتن داده‌ها نيز تاخيري ندارد. اگر چه اين مجموع اين دو تاخير در هارد‌ديسک کسري از ثانيه است اما قابل چشم پوشي نيست.

شکل 2 : زمان مورد نياز براي دسترسي هد به محل ذخيره فايل روي صفحه ديسک Seek Time گويند.اينکه آيا SSD جايگزين HDD در تمامي کاربرد‌ها خواهد شد يا نه هنوز مشخص نيست. اگر چه در برخي کاربردها SSD به جاي HDD به فروش مي‌رسد ( مثل حافظه‌هاي قابل حمل USB با ظرفيت 40 و 80 گيگابايت که در ساختار آنها از SSD استفاده شده است ) اما در برخي ابزارها هنوز HDD به عنوان ذخيره اصلي کاربرد دارد.
قيمت گذاري سازنده‌هاي SSD نقش اصلي را در اين تغييرات خواهد داشت, ‌اگر چه مصرف انرژي, ‌مقاومت و سرعت انتقال اطلاعات در جايگزيني SSD بي‌تاثير نخواهد بود.‌
اگر کاهش قيمت SSD همچنان ادامه داشته باشد، بايد منتظر جايگزيني کلي SSD به جاي HDD باشيم.
موسسه تحقيقاتي Gartner برآورد مي‌کند که تا سال 2010 بيش 32 ميليون نوت‌بوک‌، از SDD به عنوان وسيله ذخيره‌سازي ( به جاي HDD ) استفاده کنند.
از عوامل مهم استفاده از SDD در نوت‌بو‌ک‌هاي نسل آينده ، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
قابليت اطمينان : به دليل اينکه SSD هيچ قسمت متحرکي ندارد پس درصد خرابي آن در اثر ضربه کمتر است. اگر يک نوت‌بوک به زمين بيفتد احتمال صدمه ديدن HDD بسيار زياد است زيرا ممکن است که هد با صفحه تماس پيدا کند.
قيمت : اواخر دهه 1990 تکنولوژي SSD براي کاربردهاي عملي که نياز به اطمينان زيادي داشت مورد استفاده قرار مي گرفت , زيرا 1 مگابايت حافظه فلش چند صد دلار هزينه داشت اما امروزه 1 گيگابايت از حافظه فلش ‌را با کمتر از 10 دلار مي‌توان تهيه کرد.
مصرف انرژي : SSD ، نيروي الکتريکي بسيار پاييني نياز دارد و گرماي کمتري نسبت به‌ HDD توليد مي‌کند و اين دليل خوبي براي استفاده از آنها در نوت بوک‌ها است.
سايز : SSD‌ها مي‌توانند بسيار کوچکتر از HDD‌ها ساخته شوند به همين دليل براي نوت بوک‌ها بسيار مناسبند.

مقايسه HDD و SSDهمانطور که در شکل 3 ملاحظه مي‌کنيد براي محاسبه سرعت انتقال اطلاعات در يک HDD و  SSD بايد تاخير بوجود آمده را بايد محاسبه کنيم.( که مجموع زمان مورد نياز Interface Transfer ، Media Transfer و Mechanical Delay مي‌باشد ) .
باز باتوجه به شکل 3؛ تاخيرات مکانيکي بوجود آمده براي HDD تقريبا 95‌ درصد کل زمان انتقال اطلاعات است و اين در صورتي است که SSD هيچگونه تاخير مکانيکي ندارد و اين امر باعث افزايش سرعت SSD نسبت به HDD مي شود.
محاسبه زمان انتقال داده‌ها درمورد HDD کار مشکلي است زيرا هد اطلاعات لبه خارجي صفحه را سريع‌تر از لبه داخلي آن مي‌خواند. اما تمامي قسمت‌هاي SSD قابل خواندن سريع هستند زيرا هيچ بخشي از آن حرکت جداگانه‌اي ندارد.
شاخصه IOPS ( نرخ ورودي/ خروجي در هر ثانيه )  يکي ديگر از معيارهاي اندازه‌گيري سرعت دسترسي به داده‌ها است. همانطور که در شکل 3 مشخص است، شاخصه IOPS براي SDD در حدود 7000 است که در مقابل شاخصه IOPS مربوط به HDD که به ميزان 100 مي‌باشد که نرخ بسيار خوبي است.
جدول 1 مقايسه دو هارد SSD و HDD نشان داده شده است که SDD توان مصرفي کمتري را نسبت به HDD دارا مي‌باشد

شکل3جدول 1


سخن پايانيبا توجه به مقايسه اين دو نوع هارد ديسک پيش بيني‌ها نشان از برتري SSD نسبت به هاردهاي امروزي دارد. بهرحال آينده از آن کسي است که فضاي ، توان مصرفي و قسمت کمتر داشته باشد.
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
nima-rad, Java, CAPTAIN PILOT, Present, Mahdi1944, omid_14, sokuteasemuni, Mahdi Mahdavi, pedmehr, Erratic, MASTER

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 192 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط Mohammad 1985 » شنبه 6 تیر 1388 23:23

اما موضوع مهم بحث قیمت بسیار بالای SSD هاست ! و یه نکته دیگه اینکه اگه هارد جامد بسوزه یعنی چیپهای حافظه بسوزن تمام اطلاعات از بین میرن و غیر قابل برگشت میشن والی هارد های معمولی تا زمانی که دیسک سالم باشه میشه اطلاعات رو برگردوند .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, nima-rad, ASHKAN95, Java, omid_14

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

618

تشکر کرده: 5 مرتبه
تشکر شده: 15 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 بهمن 1387 13:28

آرشيو سپاس: 2280 مرتبه در 479 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط pedmehr » يکشنبه 7 تیر 1388 12:33

شنيده بودم solid disk ‌ها با ضربه و تكان شديد اطلاعات از روشون پاك نميشه و سكتور ها آسيب نميبينند و به هيچ وجه اطلاعات از روشون پاك نميشه مگر اينكه تراشه هاش بسوزن
اين  درسته ؟
در روح و جان من میمانی ای وطن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pedmehr تشکر کرده اند:
ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, Present, omid_14

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط SHAHRAM » سه شنبه 9 تیر 1388 12:24

pedmehr,  بله....یکی تز مزایا این نوع هارد ها فرمایشات شماست :razz:
بنده تجربه کار با نوت بوکی که از این نوع هارد استفاده میکنه داشتم.سرعت لود ویندوز واقعا بالاست در این موارد.اگر از نرم افزار های تخصصی مهندسی استفاده کنید تفاوت رو واقعا میشه حس کرد.
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Ruozbeh, sokuteasemuni, Present, pedmehr, omid_14, MASTER, nima-rad, ASHKAN95

New Memberno avatar
پست ها

6

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 26 تیر 1390 01:01

آرشيو سپاس: 6 مرتبه در 3 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط omid_14 » شنبه 16 مهر 1390 12:08

منم یه سوال داشتم میخاستم ببینم این فناوری ssd از چه سالی روس سیستمها نصب شد یا در چه سالی ابداع شد؟
ضمنا" تو بازار ایران اومده؟
اگرم اطلاعات بیشتری به شخصه ازشون دارید بهم بگید.
ممنون میشم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب omid_14 تشکر کرده اند:
ASHKAN95

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 192 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط Mohammad 1985 » شنبه 16 مهر 1390 15:44

pedmehr نوشته است:شنيده بودم solid disk ‌ها با ضربه و تكان شديد اطلاعات از روشون پاك نميشه و سكتور ها آسيب نميبينند و به هيچ وجه اطلاعات از روشون پاك نميشه مگر اينكه تراشه هاش بسوزن
اين  درسته ؟


بله درسته چیپهای هاردهای جامد همون چیپهای حافظه فلش هستند که با ضربه و تکان شدید مشکل دار نمیشن البته هاردهای معمولی هم معمولا با ضربه یا تکانهای معمولی خراب نمیشن به خصوص اگه خاموش باشن ولی احتمال خرابیشون خیلی بیشتره نکته بعدی اینه که اگر هارد جامد بسوزه یعنی چیپهای حافظش بسوزه به هیچ عنوان اطلاعات قابل بازیابی نیست که از این نظر نکته منفی محسوب میشه
هاردهای جامد چند سالی هست که اومده که هنوز به دلیل گرانی و ظرفیت کمتر نسبت به هاردهای معمولی چندان عمومی نشده این هاردها در بازار ایران هم موجوده و بیشتر به درد برنامه هایی میخوره که تبادل اطلاعات زیادی با هارد دارن و حجم زیادی اطلاعات باید خونده یا نوشته بشه در غیر اینصورت رم بالاتر بهتره
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
omid_14, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, behrad90, nima-rad, Present

New Memberno avatar
پست ها

6

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 26 تیر 1390 01:01

آرشيو سپاس: 6 مرتبه در 3 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط omid_14 » شنبه 16 مهر 1390 23:33

ببخشید یه چیزی
من اشتباه می کنم یا شما؟
مگه قرار نیست این ssdها جای هاردمونو تو کامپیوتر بگیره؟ خوب پس چرا شما گفتین رم؟
یا من اشتباه فهمیده بودم تا حالا؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب omid_14 تشکر کرده اند:
ASHKAN95

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 192 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: آياSSD جايگاه HDD را فتح خواهد کرد؟

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 17 مهر 1390 01:15

فعلا که قراز نیست جای هاردهای معمولی رو بگیرن چون از نظر حجم که به پای هاردهای معمولی نمیرسن و قیمت بالایی هم دارن . شما اشتباه متوجه نشدین من میگم هاردهای جامد چون سرعت خواندن و نوشتن بالایی به همراه زمان دسترسی کمی دارن فوق العاده مناسب برنامه ها یا کارهایی هستن که به هارد نیاز بالایی دارن و به طور مکرر اطلاعات رو می خونن یا می نویسن اما برنامه هایی که اینطور نیست و حجیم هستن اگر رم بیشتری داشته باشید بهتر عمل می کنن البته رم بیشتر در حالت قبل هم کارایی بهتری میده با هارد جامد و خود میزان رم هم تا حدی باعث افزایش کارایی میشه
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
behrad90


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان