سامانه حمله الکترونیک SUTER /NCCT قسمت اول

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1669 بار

سامانه حمله الکترونیک SUTER /NCCT قسمت اول

پست توسط hf22 » چهار شنبه 2 فروردین 1391, 12:38 pm

سامانه حمله الکترونیک SUTER /NCCT

قسمت اول

تصویر  (بعد از حرکت چین و روسیه در مسیر تولید جنگنده های رادار گریز و تولید موشکهای ضد کشتی مرگبار به همراه سیستم های پدافندی نوین که برای ایالات متحده یک خطر محدود کننده عملیات در آینده شناخته شده اند، استراتژی ایالات متحده دچار تغییر شده، هر چند ایالات متحده اکنون نیز می تواند با استفاده از موشک های کروز پنهانکار و پیشرفته ترین ابزار در سیستم تسلیحاتی خود یعنی بمب کم ضخامت SDB که توان نفوذ به قویترین سپرهای دفاعی را دارد ضربه های کشنده ای به دشمن وارد کند.

(بمب SDB جدید قدرت رها سازی از فاصله دور و توان نفوذ عمیق در بتن تقویت شده را دارد علاوه بر این موارد به دو سیستم ضد جمر GPS که با ماهواره های جدید نسل GPS نوین کار میکند و سیستم (SAASM) که مانع شناسایی امواج ارسالی از بمب به ماهواره توسط دشمن شده و مانع شناسایی مسیر حرکت بمب می شود و همچنین امکان دخالت دشمن در داده ها را از بین می برد مجهز است)

اما آنها تصمیم دارند تا در آینده بجای رقابت با چین و روسیه در تکنولوژی گریز از رادار و سعی در جنگ با سیستم های پدافندی در حالت منفعل(تکیه کردن فقط روی گریز از رادار) به بخش الکترونیکی و حیاتی دشمن حمله کنند تا ابتدا دشمن را فلج کنند و ازضربه متقابل دشمن بطور کلی ایمن شوند، سپس شروع به زدن ضربه مرگبار کنند. این استراتژی کنونی وزارت دفاع ایالات متحده است ولی طرح های دیگر نیز به پیش می رود. نگاه ایالات متحده به حمله دور ایستا با هدف ضربه پیش دستانه و دوربرد مانند طرح حمله جهانی سریع که با همکاری آژانس تحقیقات پیشرفته بخش دفاع اکنون در جریان است یکی از واکنش های ایالات متحده به قدرت چین و روسیه و دیگر قدرتها در بخش دفاع هوایی است. برنامه این است که هر هدفی که اراده شود در کمترین زمان ممکن با موفقیت کامل نابود شود. بنظر می رسد زمان استفاده از یک تکنولوژی محرمانه فرا رسیده است)

( در جنگ جهانی دوم فرمانده تانک آلمانی هاینس گادریان به فرانسه حمله کرد و با وجود برتری فرانسه و انگلیس در تعداد تانک و نیرو و داشتن زره برتر اما آلمان با استفاده از بیسیم اف ام در میدان نبرد هدایت نیرو ها را بهتر آنجام داد در نتیجه مقاومت فرانسه در هم شکست و هاینس گادریان وارد پاریس شد، در جنگ خلیج فارس نیز 4500 تانک عراقی در برابر فقط 1500 تانک آبرامز قرار گرفتند ولی بدلیل قدرت نابود کننده ارتش آمریکا در محدود کردن ارتباط نیروها که همه ما از چگونگی آن آگاه هستیم در چهار روز اکثر تانکهای عراقی از بین رفتند این نقش مختل کردن توان ارتباطی دشمن را بیش از پیش نشان می دهد)

جیم بروان خلبان ارشد شرکت لاکهید مارتین و یکی از بهترین خلبانهای زمان جنگ سرد بوده است.


تصویر

او سابقه 16 سال خدمت در نیروی هوایی و 7600 ساعت پرواز با 124 نوع هواپیما را در کارنامه دارد همچنین خلبان ارشد آزمایشی جت جنگی اف-117 و اف-22 در بخش محرمانه لاکهید بوده است او می گوید: " ما جنگ عادلانه نمی خواهیم و در شرایط برابر با دشمن نمی جنگیم ما دست برتر داریم و با تکنولوژی برتر دشمن را نابود می کنیم ما به حدی از تکنولوژی رسیده ایم که دیگر نباید کشته دهیم . "
 

این مقاله در دوقسمت به سامانه نوین حمله به شبکه های ارتباطی و راداری ( NCCT و SUTER) می پردازد.


تصویر حوادث نظامی همیشه یک نقطه عطف در تاریخ بوده اند، حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات هسته ای عراق و بعد از آن حمله به سایت اتمی سوریه یک مثال خوب از این مورد است. شوک حمله در جهان منجر به این شد که به شیوه حمله کمتر توجه شود ظاهرا برای اولین بار ما شاهد یک حمله اطلاعاتی بودیم.

مانند بسیاری از زمینه های نوظهور دیگر ، جنگ اطلاعات، به حمله به شبکه یا حمله بدون درگیری معروف شده اما بطور کل به تلاش برای خنثی کردن واحدهای نظامی دشمن از طریق انتقال کدهای مخرب الکترونیکی و تسخیر واحدهای ارتباطی و از کار انداختن زیرساختهای شبکه ای دشمن بدون آسیب فیزیکی ملموس به آنها و گرفتن قدرت جمع آوری ، پردازش وانتقال اطلاعات دشمن در میدان جنگ حمله الکترونیکی گفته می شود.

در اصل می توان آن را اقتباسی از تکنولوژی غیر نظامی هک کامپیوتری وجاسوسی الکترونیکی برای مقاصد نظامی دانست. 

اشاره به حمله اسرائیل: در یک حمله برنامه ریزی شده هواپیماهای اسرائیلی مرکزی مشکوک در سوریه واقع در 60 مایلی غرب فرات بین مرز سوریه وعراق و 250 مایلی شمال شرقی دمشق را بمباران کردند. این حمله بشکل موثری نابودکننده بود و ساختمانی که در آن زمان در حال ساخت وساز بود کاملا غیر قابل استفاده شد.

تصویر

The spirit of information warfare involves the adaptation of civilian computer hacking and electronic espionage techniques for purely military purposes.

تصویر

قبل از حمله اصلی ، تاسیسات دفاع هوایی سوریه در القاعد در نزدیکی مرز ترکیه که شامل دو سیستم راداری بود توسط به احتمال فراوان حمله ترکیبی الکترونیکی و PGMS متعارف آسیب دیده وغیر فعال شده بود. در نتیجه هواپیماها به سادگی وبدون کوچکترین درگیری یا حتی کشف شدن موفق به نفوذ به حریم هوایی سوریه شدند.


نکته ای که جای تعجب دارد این که بعد از حمله به سایت راداری ABYAD کل شبکه دفاع هوایی سوریه یک مدت طولانی که برای عملیات اصلی کافی بوده ( ورود ، بمباران سایت ، خروج از سوریه) فلج شده بدون اینکه کوچکترین هشداری دهد یا بتواند آسیبی به جت های اسرائیلی بزند با توجه به این نکته که سوریه در منطقه داری یکی از جامع ترین و متراکم ترین سیستم های دفاع هوایی ADS می باشد.  

پس از حمله به سوریه دو پرسش پیش می آید؟

تصویر As their missions suggest, NCCT and Suter can be used independently of each other. Obviously, NCCT is more widely applicable, as USAF operators can use many types of weapons against the targets it locates.  

چگونه جتهای اف-16 و اف-15 توانسته اند بدون کشف شدن وارد دفاع ADS سوریه شوند؟

چگونه کل دفاع هوایی سوریه و گره های اصلی ADS بطور موثری خنثی شده اند در حالی که حمله فقط به یک گره ADS صورت گرفته؟

سکوت اسرائیل : یکی از مقامات اسرائیل می گوید ما می توانیم به شما بگوییم چطور اما بعدش شما را باید بکشیم.

در حالت ایده آل به احتمال زیاد این تازه شروعی بر استفاده از این سیستم حمله است ونیروی هوایی اسرائیل در آینده هم از این روش استفاده می کند.

Pinchas Buchris از وزارت دفاع اسرائیل می گوید : " این سیستم اسرائیل چگونه کار میکند ببخشید ما نمی توانیم کسی را در دانستنش شریک کنیم. این یک سیستم حمله به شبکه و دفاع شبکه ای می باشد که بسیار جالب است . این یک قابلیت مخفی ومحرمانه است."
مقامات اسرائیلی چیزی نمی گویند اما مشخص است که تاکید بر حمله به شبکه است.

Buchris می گوید: " جنگ شبکه اهمیت فراتر از تصور شما دارد و بسیار ضروری است همچنین گفته که نیاز به این قابلیت یک اصل مهم است اینکه شما نیروهای دشمن را مختل کنید و قدرت دفاعی آنها را محدود و کنترل کنید"

اگر چه اسرائیلی ها ما را در تاریکی فهم روش حمله به سوریه نگه داشته اند اما منابع در ایالات متحده دست به ارائه یک نمای کلی از این حمله زدند. درست چند هفته پس از حمله گزارش شد که یک مدرک معتبر مبنی بر دادن اطلاعاتی از سوی ایالات متحده در مورد کشف نقاط ضعف سیستم دفاع هوایی سوریه ADS به اسرائیل قبل از حمله وجود دارد.

تصویر   The Suter programme (whose namesake, Colonel Richard 'Moody' Suter, created the USAF's Red Flag training programme at Nellis AFB) focuses on implementing electronic data warfare against air defence systems.
  ایالات متحده بر طبق این مدرک خروجی سیستم ADS سوریه را در طول حمله اسرائیل مانیتور میکرده هر چند منابع دیگر تاکید میکنند که هیچ گونه کمکی از سوی واحدهای نظامی ایالات متحده بطور فعال در محل نبوده اما چیزی که مشخص است در این حمله باید بخشی از افتخار حمله را به ایالات متحده نسبت داد. این یک تکنولوژی سیاه بوده و محصول بخش پروژه های دفاعی وزارت دفاع ایالات متحده R&D می باشد.

پس از حمله، کل شبکه راداری دفاع هوایی سوریه از کار افتاد و این به مهاجمان اجازه داد تا به راحتی فرار کنند. 

جاسوسی ، ارتباطات و الکترونیک :

تصویر اکنون نیروی هوایی ایالات متحده در حال کار روی یک ابتکار هوشمندانه و طبقه بندی شده به نام بیگ سافاری است. به گفته یک افسر ناشناس نیروی هوایی " بیگ سافاری یک سری پروژه است که جهت یکپارچه سازی هوش مصنوعی ، مراقبت و شناسایی ( ISR) جهت درگیری با تهدیدات فضایی و نگرانیهای خاص بکار می رود."

تصویر

پروژه های بیگ سافاری از دهه 1965 تا کنون پیگیری شده و هدف آن ساخت سلاح مخصوص جهت مقابله با یک تهدید نگران کننده می باشد.
 


ارتباط خاص بین حمله اسرائیل با دو برنامه Senior Suter و NCCT: برنامه SUTER محصول بخشی از یک پروژه است که زیر چتر پروژه بیگ سافاری بوجود آمده . پروژه بیگ سافاری یک پروژه گسترده جمع آوری اطلاعات و جنگ الکترونیک تعریف شده است. SUTER که با نام کلنل ریچارد "مودی " شناخته می شود در طی عملیات پرچم قرمز در پایگاه نلیس مورد آزمایش قرار گرفته و وظیفه تحلیل اطلاعات سیستم های دفاعی و سرکوب آنها را بر عهده دارد و مقاطعه کار اصلی آن تیم شرکت BAE می باشد.

هدف قرار دادن سیستم های شبکه محور یا NCCT از نظر فنی بخشی از برنامه Senior Suter و بیگ سافاری است که اسامی مختلفی دارد. در واقع ماموریت NCCT تقریبا واضح است این سیستم به شما امکان این را می دهد تا با استفاده از سنسورها هدف را تعیین موقعیت کنید با حداقل مداخله نیروی انسانی ، وظیفه این عمل به عهده سیستم ارتباطی L-3 ایالات متحده می باشد.

برنامه SUTER برای اولین بار در سال 2002 پدید آمده است . زمانی که پنتاگون خواستار بودجه اضافی برای تغییر قابلیت هواپیماهای EC-130H جهت حمایت از عملیات آزادی عراق شد و پس از آن نیروهای آمریکایی در عراق از آن استفاده کرده اند. سپس در عراق این سیستم جهت مقابله با IEDها یا همان بمبهای کنار جاده ای در مسیر کاروانها بکار می رفت.

سیستم NCCT و به احتمال زیاد SUTER در تعداد محدودی عملیات در عراق وافغانستان در طول دو سال گذشته مورد آزمایش قرار گرفته و به احتمال زیاد در برابر شبکه ارتباطی شورشی ها استفاده شده است.

بطور مشابه ، اسرائیل از نسخه ای از فن آوری SUTER و NCCT در سال 2006 در تهاجم به لبنان استفاده کرده است.

همانطور که ماموریت ها نشان می دهد ، NCCTو SUTER می توانند مستقل از یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند بدیهی است که NCCT بطور گسترده تری قابل اجرا است . اپراتورهای نیروی هوایی ایالات متحده می توانند انواع سلاح را برای اهداف مختلف انتخاب کنند و نیازی به کمک برنامه نداشته باشند با این وجود NCCT و SUTER برای همکاری با هم ساخته شده اند و در واقع SUTER یک نسخه گسترش داده شده از وظایف NCCT است.( سپردن مدیریت و انتخاب سلاح ، هدف و جنگ به هوش مصنوعی)
 


ماهیت سیستم NCCT : همه موجودات زنده همیشه در حال انتشار نوعی انرژی هستند. روشهای ردیابی این انرژی با طیف وسیعی از سنسورها ( الکترومغناطیسی ، حرارتی ، شنوایی و غیره)قابل شناسایی و درک می باشد. وقتی اینها کنار هم باشند یک سیستم شناسایی کامل خلق می شود.

از طرفی میلیونها سال تکامل بیولوژیکی انسان و استفاده مداوم از مغز منجر به یک واکنش و تفکر خودآگاه شده که ما به آن واکنش غریزی بدون فکر می گوییم و دلیل سرعت بالای حرکات انسان همین موضوع می باشد.( یادگیری رانندگی و غریزی شدن آن بعد از مدتی)
در مقابل سیستم های نظامی پیچیده مشابه و یکپارچه پاسخ نمی دهند آنها نمی توانند مانند انسان با تمرین بهتر شوند یک پیام را سریع پردازش کنند و بین خود نتیجه مشخص ومهمی بگیرند همچنین نمی توانند در صورت تغییر روش دشمن استراتژی خود را تغییر دهند و به سرعت یک انسان دستور صادر کنند ، در اینجا شما ناچار به استفاده از یک تفکر آگاهانه برای تصمیم گیری دارید که این کار توسط اپراتور انسانی آنجام می شود.( ماشینی که ما می شناسیم نمی تواند از کنار هم گذاشتن یک سری داده یک تصمیم خودآگاه بگیرد یا اشتباه خود را تجربه آینده کند اما این همیشگی نیست.)


سرگرد کارسون ازبخش روابط عمومی نیروی هوایی ایالات متحده توضیح می دهد:

" NCCT یک سیستم هوشمند می باشد که تقلیدی از سیستم اعصاب مرکزی انسان است وقتی تهدیدی ردیابی شود این سیستم با سنسورهای خود روی آن تمرکز می کند. وقتی یکی از تجهیزات دشمن شروع به فعالیت می کند هویت ومکان آن شناسایی می شود سیستم موقعیت جدید را پردازش و شیوه رفتار خود را تغییر می دهد. " ( ورود به یک بازی شطرنج با هوش مصنوعی)

هنگامی که دو سنسور میزان تجهیزات در یک منطقه به مساحت زمین فوتبال را اعلام می کنند NCCT فورا و بصورت کاملا خودکار تجهیزات چند صد فوت مربع را محاسبه می کند. برای محاسبه تجهیزات موجود در آسمان باید سه سنسور موجود باشد ویک دید سه بعدی فراهم شود در این صورت NCCT بدون دخالت انسان زمان ، شیوه و تعداد تسلیحات برای هدف قرار دادن را انتخاب میکند.( این اولین برنامه با قدرت ترکیب تجربه عملیاتهای گذشته با عملیات جدید است و مانند انسان با تمرین قدرتش را بالا می برد)

این سیستم بسیار حساس دو قسمت دارد: اول خود سنسور شما می توانید انتخاب کنید سسنور چه چیزی را مانیتور کند بطور مثال :یکی از افراد دشمن با بیسیم نظامی صحبت می کند در گام بعدی NCCT می تواند سیگنال را با پایگاه داده پویا که قبلا جمع آوری کرده مقایسه کند در برخی موارد حتی هویت فرد و مشخصات واحد دشمن را نیز تشخیص می دهد.( حتی میتواند فرد خاصی را از روی صدای او شناسایی کند و تحرک او در میدان جنگ را زیر نظر بگیرد)

( شاخه ای از این نوع برنامه ها با کاربرد متفاوت برنامه EADSIM است. این برنامه با دریافت اطلاعات مربوط به محل استقرار سیستمهای پدافندی ،هواپیماها و موشک های دشمن ، برد رهگیری هر کدام ، قدرت اقدام متقابل هر مدل ، موشکهای بالستیک دشمن، نوع آنها و متغیرهای محیط جنگ میتواند راه نفوذ و نابودی آن را نشان داده و یک جنگ واقعی بر علیه سیستم دفاعی و واحدهای نظامی دشمن شبیه سازی کند و به نیروها امکان عملیات نفوذ و نابودی سیستم جنگ افزاری دشمن را می دهد. این برنامه فواید خود را در جنگ خلیج فارس نشان داده، برنامه فوق در ساعات اول حمله به عراق فقط 4 درصد خطا در محاسبات داشته است و یکی از دلایل در هم شکستن دفاع هوایی عراق همین شبیه ساز بوده که به خلبانهای آمریکایی امکان جنگ در محیط شبیه سازی شده بر علیه عراق را داد تا در زمان جنگ واقعی کاملا بر ماموریت اشراف داشته باشند آنها محل یک به یک رادارها و نحوه مقابله با هر کدام را از قبل می دانستند حتی نوع سلاح لازم جهت نابودی را نیز با آگاهی کامل و با توجه از خروجی این برنامه حمل می کردند و در شبیه ساز ساعتها تمرین کرده بودند. این برنامه اکنون قویتر از گذشته در اختیار اکثر کشورهای عضو ناتو می باشد و یکی از موارد کاربرد آن توسط آمریکا استفاده در بخش سپر دفاع موشکی جهت شبیه سازی و پیش بینی مسیر کلاهک های دشمن است. اما این برنامه بسیار پیچیده بوده و توانایی بیش از اینها دارد.یکی از متغیرهای قابل تعریف در آن سطح مقطع راداری و نوع جمینگ بکار رفته از سوی دشمن است)

تصویر

( گوشه کوچکی از این نوع تکنولوژی پیشرفته که در طراحی جنگنده اف-35 بکار رفته با نام سیستم مأموریت قرن 21ام است که یکی از موارد آن انتخاب سلاح بصورت خودکار از سوی هوش مصنوعی این جت می باشد.

تصویر

بطور مثال در اف-35 هدف زمینی یا هوایی شناسایی شده بصورت خودکار از بین تسلیحات موجود با توجه به فاصله ، نوع هدف و دیگر شرایط محیطی توسط کامپیوتر اف-35 سلاح انتخاب و برنامه ریزی می شود. بدون اینکه خلبان نگران انتخاب سلاح مناسب و نابودی هدف باشد. حتی بعد از نابودی تجهیزات دشمن اف-35 میزان تخریب وارده به دشمن را با سنسور لیزری محاسبه کرده به خلبان اطلاع میدهد تا از درصد آسیب وارده به دشمن آگاه شود چیزی که در جنگهای گذشته با پرواز شناسایی بعد از حمله اصلی بدست می آمد با پیشرفت تکنولوژی نظامی در زمان بمباران بدست می آید. از نکات قابل توجه دستگاه برنامه ریزی مسیر حرکت اف-35 است که مسیر امن برای عبور جت را از میان مناطق خطرناک به خلبان نشان می دهد و همچنین قدرت پیش بینی درصد موفقیت عملیات قبل از درگیری با اهداف و شبیه سازی جنگ با سیستم های دفاعی و تهاجمی دشمن از توانایهای این سیستم می باشد.( این برنامه می تواند قدرت خود را افزایش دهد و شیوه مقابله خود با سیستم های دشمن را به دیگر جت های در حال پرواز در منطقه منتقل کند) ترسیم نقشه چگونگی نابود کردن سیستم دفاعی دشمن ، کیلومترها قبل از درگیری و درصد موفقیت با توجه به اطلاعات جمع آوری شده، قدرت ترسیم و پیش بینی مسیر موشکهای زمین به هوای دشمن و راه فریب آن با توجه به سرعت ، جهت و مانور خلبان اف-35 بسته به شرایط جنگی تنها گوشه کوچکی از سیستم ماموریت های قرن 21ام نصب شده در درون این جت مدرن است)


(قدرت جت اف-35 بیش از تصور است با همه این موارد در مقابل طرح های محرمانه ارتش آمریکا این جت معمولی بنظر می رسد! (مقایسه قابلیت جت های محرمانه ایالات متحده با جت های جدید کنونی از نظر زمان مانند مقایسه تکنولوژی یک جنگنده جنگ جهانی دوم با اف- 35 و حتی فراتر از این موارد است، " ایالات متحده در بخش جت های جنگی 16 برنامه محرمانه دارد که با حذف موارد کلیدی و طبقه بندی شده از برنامه آن اجازه اشتراک منابع آن با متحدین آمریکا داده شده است این جت اف-35 است که بعد از بحث ها و جلسات بسیار اجازه اشتراک تکنولوژی آن با متحدین دولت آمریکا داده شده است و حتی با این وجود از نظر آمریکا متحدین شریک در دانستن تکنولوژی جت اف-35 فقط چند کشور انگشت شمار هستند. جتی مانند اف-22 در سطحی بالاتر قرار دارد و محرمانه می باشد. تجهیز آن به سیستم های ناشناخته و بسیار پیچیده الکترونیکی که سالها محرمانه باقی می ماند،باعث شده این جت از نظر اطلاعاتی دارای درجه امنیتی کد قرمز باشد که در اختیار هیچ متحدی قرار نخواهد گرفت بطور مثال کد امنیتی بمب افکن بی-2 درجه خاکستری دارد)
 

پروسه شناسایی هدف در اف-35 :

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر


پروسه انتخاب سلاح مناسب :

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر


در قسمت دوم به Senior Suter و یکپارچه سازی کل فن آوریها در قالب یک سیستم عملیاتی حمله هوشمند پرداخته می شود.منابع: 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

آرشیو شخصی


برداشت با ذکر منبع و نویسنده مجاز است!
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”